کار دانشجویی در پردیس دانشگاه‌های کانادا و خارج از دانشگاه حین تحصیل

شرایط کار و تحصیل هم‌زمان در محوطه دانشگاه‌های کانادا (work on-campus)

همان‌طور که گفته شد دانشجویان با داشتن تاییدیه اجازه کار در گواهی استادی پرمیت، مجاز به کار هم‌زمان با تحصیل هستند. خوشبختانه درصد بالایی از دانشجویان بین‌المللی موفق به دریافت این امتیاز می‌شوند.

شرایط مورد نیاز برای کار هم‌زمان با تحصیل on-campus

 ۱ ـ تحصیل تمام‌وقت در موسسات آموزشی معتبر کانادا:

 • پذیرش در دوره‌های تحصیلی پس از دوران متوسطه همچون کالج‌ها، دانشگاه‌های در تمامی استان‌های کانادا یا موسسات CEGEP در استان کبک
 • مدارس خصوصی کبک هم‌سطح کالج که تحت نظر قوانین مدارس دولتی فعالیت می‌کنند و حداقل ۵۰ درصد بودجه این مدارس توسط کمک‌های دولتی تامین می‌شود.
 • مدارس خصوصی کانادا که امکان اعطای مدرک تحصیلی معتبر طبق قوانین استانی را دارند.

 

2-داشتن گواهی استادی پرمیت

3- دریافت کد بیمه اجتماعی (SIN= Social Insurance Number)

(این کد بیمه شامل ۹ رقم است و دولت کانادا آن را به متقاضی می‌دهد. با داشتن کد بیمه شما مجاز به کار در کانادا خواهید شد و همچنین می‌توانید از خدمات و امتیازات بیمه خود استفاده کنید. برای دریافت کد بیمه باید اجازه کار on- campus یا off-campus یا هر دو در استادی پرمیتتان ذکرشده باشد.)

دانشجویان بین‌المللی تا زمانی که شرایط فوق را داشته باشند می‌تواند در محوطه دانشگاه، کالج و یا مدرسه خود به‌صورت پاره‌وقت کار کند. اگر شما شرایط اجازه کار حین تحصیل را دارید اما در استادی پرمیت شما ذکر نشده است، باید به‌طور مستقیم درخواست دهید که امتیاز اجازه کار به استادی پرمیت شما اضافه شود. این درخواست نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای ندارد.

 اما توجه داشته باشید که در صورت پایان دوران تحصیل، اتمام انقضای استادی پرمیت، ترک تحصیل و یا تغییر موسسه آموزشی و توقفی در ادامه تحصیل، دانشجویان بین‌المللی باید کار خود را متوقف کنند اما پس از برطرف کردن موارد فوق، می‌توانند مجددا مشغول به کار شوند.

 

کار دانشجویی در پردیس دانشگاه‌های کانادا و خارج از دانشگاه حین تحصیل

 

دانشجویان دارای اجازه کار on-campus در چه مشاغلی می‌تواند کار کند؟

کار در محوطه موسسه آموزشی یا همان on-campus به این معناست که دانشجو می‌تواند در تمامی ساختمان‌های آموزشی و اداری محل تحصیل خودش کار کند. اگر مرکز آموزشی شما دارای ساختمان‌ها و گروه‌های آموزشی متعدد است، باید بدانید که شما معمولا تنها در ساختمان گروه آموزشی خودتان اجازه کار دارید.

ازجمله مشاغل بازار کار مهاجران در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌ها، کالج‌ها یا مدارس می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • دستیار آموزشی
 • دستیار پژوهشی
 • کار در کتابخانه یا سایر بخش‌های فرعی موسسه آموزشی
 • کار در مراکز تحقیقاتی مرتبط با موسسه آموزشی متقاضی (می‌تواند خارج از ساختمان موسسه آموزشی متقاضی باشد.)

 

امتیاز کار دانشجویی می‌تواند توسط مدرسه، عضو هیئت‌علمی مدرسه، سازمان دانشجویی، شرکت‌های خصوصی و یا پیمانکار خصوصی تحت همکاری با موسسه آموزشی به متقاضی داده شود.

همچنین اگر شما بتوانید امتیاز داشتن یک بیزینس شخصی در محوطه دانشگاه را به دست آورید؛ امکان‌ محدودی برای خوداشتغالی وجود دارد. برای مثال راه‌اندازی یک کافه در محوطه موسسه خود، یک راه خوداشتغالی برای دانشجویان بین‌المللی است. با این روش بهتر می‌توانید خودتان را برای ورود به بازار کار مهاجران در کانادا آماده کنید.

 

کار هم‌زمان با تحصیل در خارج از محوطه دانشگاه‌های کانادا (work off-campus)

دانشجویان بین‌المللی در صورت داشتن شرایط زیر می‌توانند خارج از محوطه دانشگاه مشغول به کار شوند. هر کارفرمایی در کانادا پیش از استخدام شما موظف است که شرایطی که دارید را بررسی کند و مطمئن شود که به‌طور قانونی اجازه کار در کانادا را دارید.

 

مدارک مورد نیاز برای کار در کانادا بدون داشتن گواهی اجازه کار (work permit) برای دانشجویان بین‌المللی

 ۱ ـ تحصیل تمام‌وقت در موسسات آموزشی معتبر کانادا:

 • پذیرش در دوره تحصیلی تمام‌وقت در یکی از موسسات آموزشی تاییدشده توسط دولت کانادا Designated Learning Institutions in Canada(DLI)
 • ثبت‌نام در یکی از برنامه‌های آموزشی آکادمیک، حرفه‌ای یا آموزش پیشرفته
 • ثبت‌نام در برنامه‌های آموزش حرفه‌ای در سطح متوسطه (مختص استان کبک)

۲ ـ تحصیل در دوره‌های آموزشی که بیش از ۶ ماه باشد و پس از اتمام دوره به متقاضی دیپلم، مدرک تحصیلی یا یک گواهی معتبر اعطا شود.

۳- دوره تحصیلی متقاضی شروع‌شده باشد و پس‌ازآن درخواست کار داده باشد.

۴- دریافت کد بیمه اجتماعی کانادا (SIN)

 

کواپ یا کارآموزی، فرصت ویژه شغلی برای دانشجویان بین‌المللی

بعضی از دوره‌های تحصیلی کانادا در چارت درسی خود واحد‌های اجباری اینترشیپی دارند. دانشجویان برای اتمام دوره و دریافت مدرک خود باید دوره‌های کواپ یا کارآموزی را بگذرانند. برای این رشته‌ها اجازه کار صادر می‌شود و دانشجویان می‌توانند خارج از دانشگاه خود با شرکت‌ها و موسسات مرتبط با رشته خودکار کنند.

این فرصت دو امتیاز دارد. از طرفی دانشجو در ازای کار کردن، دستمزد دریافت می‌کند و از طرف دیگر هم‌زمان با تحصیل، تجربه کاری مرتبط با رشته خود به دست می‌آورد که در آینده شغلی دانشجو بسیار تاثیرگذار است. چون یک قدم دانشجو را برای گرفتن یک فرصت شغلی مناسب در بازار کار مهاجران در کانادا جلو می اندازد.

 

برای اپلای دوره‌های کواپ شما باید با دانشگاه خود مکاتبه کنید و از شرایط آن مطلع شوید.

 

کار موقت دانشجویی در پردیس دانشگاه‌های کانادا

 

گرفتن اجازه کار در دوره‌های تحصیلی پاره‌وقت

۱ ـ رعایت هر چهار مورد گفته‌شده در بالا برای دانشجویان پاره‌وقت نیز ضروری است.

۲- متقاضی دانشجوی تمام‌وقت است اما درترم آخر دوره تحصیلی است و دروس محدودی برای گذراندن دارد؛ بنابراین مجبور است که ‌ترم آخرش را به‌صورت پاره‌وقت به اتمام برساند.

 

باید ها و نبایدهای کار در حین تحصیل در کانادا

اجازه کار off-campus نیز همچون on-campus باید در گواهی استادی پرمیت شما ذکرشده باشد. در صورت پایان دوران تحصیل، اتمام انقضای استادی پرمیت، ترک تحصیل و یا تغییر موسسه آموزشی و توقف در ادامه تحصیل، دانشجویان بین‌المللی باید کار خود را متوقف کنند؛ اما پس از برطرف کردن موارد فوق، می‌توانند مجددا مشغول به کار شوند. همچنین دانشجویان بین‌المللی نمی‌توانند خارج از دانشگاه کار کنند اگر:

 • تنها یک برنامه آموزشی زبان انگلیسی یا فرانسوی ثبت‌نام کرده‌اند
 • به‌جای یک دوره تحصیلی برای مدرک تنها چند کلاس عمومی ثبت‌نام کرده‌اند
 • در حال گذراندن دروس پیش‌نیاز پیش از تحصیل در یک دوره تمام‌وقت هستند

 

در سه شرایط فوق، در صورت تغییر وضعیت و به دست ‌آوردن شرایط قانونی برای اجازه کار، شما می‌توانید درخواست تغییر وضعیت استادی پرمیت خود دهید و اجازه کار دریافت کنید. برای مثال اگر شما دوره پیش‌نیاز زبان انگلیسی خود را به اتمام برسانید و پس‌ازآن در یک دوره دانشگاهی مشغول به تحصیل شوید؛ مجاز به دریافت اجازه کار خواهید بود.

 

حداکثر ساعت کاری مجاز برای دانشجویان بین‌المللی کانادا

دانشجویان بین‌المللی در طول‌ترم می‌توانند حداکثر ۲۰ ساعت در هفته (۸۰ ساعت در ماه) کار کنند.

دانشجویان معمولا پس از گذشت ۶ ماه از دوره تحصیلی خود، مشغول به کار می‌شوند. توجه داشته باشید که متقاضیانی که برای دوره‌های فشرده و بسیار سخت پذیرش گرفته‌اند؛ معمولا فرصتی برای انجام کار پاره‌وقت نخواهند داشت و معمولا حداکثر تا ۱۲ ساعت در هفته کار می‌کنند.

 

در طول تعطیلات و پیش از شروع ترم جدید نیز دانشجویان می‌توانند به‌صورت تمام‌وقت کار کنند. البته کار تمام‌وقت پیش از شروع ترم جدید، شامل‌ترم اول نمی‌شود. چراکه شما جدید‌الورود هستید و ابتدا باید دوران تحصیل خود را آغاز کنید تا مجاز به کار کردن شوید. برای کار تمام‌وقت، حداکثر ساعت مجاز کار کردن در هفته تعیین نشده است اما طبق قوانین استانی، کارفرمایان موظف هستند که بابت ساعات اضافی کار کارکنان، دستمزد مجزا پرداخت کنند.

 

کار موقت دانشجویی در پردیس دانشگاه‌های کانادا و خارج از دانشگاه حین تحصیل

 

میزان دستمزد کار پاره‌وقت دانشجویی در کانادا

میانگین حقوق دریافتی دانشجویان بین‌المللی در کانادا ۳۷.۰۵۰ دلار کانادا در سال و یا ۱۹ دلار در ساعت است. البته در سال اول تحصیل، میانگین حقوق دریافتی دانشجویان در مشاغل پاره‌وقت سالیانه در حدود ۲۷.۳۰۰ دلار کانادا است. به میزان افزایش تعداد سال‌هایی که دانشجو در کانادا مشغول به کار است و به نسبت افزایش تجربه کاری، این رقم می‌تواند تا ۶۲.۹۸۵ دلار در سال افزایش پیدا کند.

کار در کانادا و میزان حقوق در کانادا دارای معیاری مشخص است. کارهای رایج برای دانشجویان در تمامی استان‌ها تقریبا مشابه است و تفاوت دستمزد کار دانشجویی در استان‌های مختلف کانادا بسیار کم است. برای مثال مشاغل پاره‌وقت دانشجویی در استان آلبرتا سالیانه ۳۷.۰۵۰ درآمد برای دانشجو دارند. در استان انتاریو این رقم به ۳۵.۱۰۰ دلار در سال می رسد.

 

معروف‌ترین مشاغل دانشجویی پاره‌وقت off-campus در کانادا

تا این قسمت از مقاله درباره بازار کار مهاجران در کانادا و شرایط کار و تحصیل هم‌زمان در کانادا سخن گفتیم. وقت آن رسیده که مشاغلی که دانشجویان می‌توانند در این کشور داشته باشند را هم معرفی کنیم. در ادامه معروف‌ترین مشاغل دانشجویی پاره‌وقت off-campus در کانادا و درآمد آن¬ها در استان¬¬های مختلف را برایتان آورده‌ایم.

 

اوتاوا کبک مونترال ونکوور انتاریو
راننده ۱۸.۳۸دلار راننده ۱۷دلار تکنسین آزمایشگاه ۱۹.۱۲دلار ویراستار/نویسنده ۳۰دلار معلم موسیقی ۲۴.۰۴دلار
آشپز ۱۵.۳۶دلار بارتندر ۱۵.۴۱دلار بارتندر ۱۶.۱۸دلار معلم موسیقی ۲۶.۳۷دلار نویسنده ۱۹دلار
بارتندر ۱۵.۳۱دلار ۱۴.۰۸دلار مسئول خدمات فروش خدمات فروش ۱۵.۲۰دلار طراح وب‌سایت ۲۴.۶دلار آشپز ۱۵.۳۸دلار
بازاریاب ۱۳.۷۴دلار آشپز ۱۳دلار منشی ۱۵.۱۴ راننده ۱۷.۳۷دلار داگ واکر ۱۳.۲۱دلار
صندوق‌دار ۱۲.۶۸دلار صندوق‌دار ۱۲.۳۴دلار صندوق‌دار ۱۱.۹۹دلار داگ واکر ۱۳.۶۹دلار دستیار فروش ۱۲.۷۱دلار

 

و در انتها...

در این مقاله شرایط کار و تحصیل هم‌زمان در کانادا را در پردیس دانشگاه‌های کانادا و خارج از آن بریتان آوردیم. اگر متقاضی تحصیل در کانادا هستید و می‌خواهید حین تحصیل درآمد هم داشته باشید، می‌توانید یکی از این  موارد را انتخاب کنید و حین تحصیل در کانادا، درآمد کسب کنید.

 

منابع:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/study-canada/work/after-graduation.html

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/study-canada/work/after-graduation/eligibility.html

https://www.cic.gc.ca/english/helpcentre/answer.asp?qnum=495&top=15

https://canadianvisa.org/life-in-canada/employment/working-in-canada

https://www.timeshighereducation.com/student/advice/cost-studying-university-canada#survey-answer

https://www.cic.gc.ca/english/helpcentre/answer.asp?qnum=495&top=15

https://carleton.ca/isso/immigration-support-2/study-permits/how-to-apply-for-a-study-permit-extension-from-inside-canada/

https://neuvoo.ca/salary/?job=Part%20Time%20For%20Students

 

https://neuvoo.ca/salary/?job=Part%20Time%20For%20Students

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ