همه چیز درباره تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

کانادا یکی از پیشرفته‌ترین نظام‌های آموزشی جهان را دارد که در آن تحصیل برای دانش آموزان کانادایی رایگان است. تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان برای شهروندان سایر کشورهای جهان هم امکان‌پذیر است و به‌شرط اینکه دارای شرایط لازم باشید، می‌توانید در بسیاری از مدارس بین‌المللی این کشور ادامه تحصیل دهید.

مباحث آموزشی در دبیرستان‌های کانادا به زبان انگلیسی، فرانسه یا هر دو ارائه می‌شود و بسته به زبان رسمی استان‌های مختلف متفاوت است. در این مطلب کانادا اپلای شرایط تحصیل در مقطع دبیرستان کانادا را بررسی قرار می‌کنیم و به سوالاتی که ممکن است در ذهن شما باشد پاسخ می‌دهیم.

 

نظام آموزشی کانادا به چه شکل است؟

سال تحصیلی دانش آموزان کانادایی از شهریورماه آغاز می‌شود و تا تیر سال بعد (10 ماه) ادامه پیدا می‌کند. کیفیت دبیرستان‌های کانادا بسیار بالا است و در رشته‌های مختلف معمولا در بین 10 نظام آموزشی مطرح جهان قرار دارد. دانش آموزان 5 روز در هفته به‌صورت تمام‌وقت به مدرسه می‌روند و در روزهای شنبه و یکشنبه هم تعطیل هستند. ساعت شروع کلاس‌ها هم معمولا 8 صبح است و تا ساعت 15 ادامه دارد.

هر استان این اختیار را دارد که در مواردی مثل ساعات تدریس، زبان رسمی مدرسه و پذیرش دانش‌آموز قوانین خاص خودش را وضع کند.

در دبیرستان‌های این کشور زبان انگلیسی به دانش آموزان تدریس می‌شود، سطح زبان انگلیسی افراد به‌محض ورود سنجیده می‌شود و به‌محض تعیین سطح در دوره‌های آموزش زبان ثبت‌نام می‌شوند. به‌این‌ترتیب دانش‌آموز پس از مدتی می‌تواند به‌راحتی با سایر همکلاسی‌ها و معلمان خودشان ارتباط برقرار کند.

نظام تحصیلی در دبیرستان‌های کانادا به‌صورت ترمی است و هر سال شامل دو ترم تحصیلی می‌شود. دانش آموزان باید در هر ترم هشت واحد درسی که شامل درس‌های اجباری و اختیاری است را پشت سر بگذارند. طول ترم‌های تحصیلی دبیرستان در کانادا پنج ماه است و در هر ترم دانش‌آموز باید چهار واحد درسی را پشت سر بگذارد.

افرادی که در دبیرستان‌های کانادا تحصیل‌کرده باشند، شانس بیشتری دارند که بتوانند در رشته‌های پرطرفدار و پردرآمدی مثل پزشکی که رقابت برای پذیرش آن‌ها بسیار زیاد است در دانشگاه تحصیل کنند.

کشور کانادا چند نوع دبیرستان دارد؟

اغلب دبیرستان‌های کانادا دولتی است که هزینه‌های آن توسط دولت مرکزی تامین‌شده و تحصیل در آن برای دانش آموزان رایگان است. دانش آموزان کانادایی و دانش‌آموزانی که موفق به اخذ اقامت دائم کانادا شده باشند، در این مدارس می‌توانند به‌صورت رایگان تحصیل کنند.

دسته دیگر مدارس کانادا بین‌المللی است که به‌صورت خصوصی اداره می‌شوند و دانش آموزان خارجی باید هزینه‌های تحصیل در آن‌ها را پرداخت کنند.

کیفیت آموزش در تمام دبیرستان‌های کانادا ازجمله از دولتی، خصوصی و بین‌المللی بالا است و اغلب دانش آموزان این شانس را پیدا می‌کنند که پس از ادامه تحصیل وارد دانشگاه شده و در رشته دلخواه خودشان تحصیل کنند.

دبیرستان‌های این کشور توسط دولت فدرالی اداره می‌شود و تصمیم‌گیری و مدیریت آن بر عهده استان‌ها است. دوره دبستان در این کشور هشت سال است و پس‌ازآن، دانش آموزان باید در دوره چهار ساله دبیرستان ثبت‌نام کنند که از پایه نه آغاز و تا پایه 12 ادامه دارد. هر پایه‌یک سال به‌طول می‌انجامد.

دانش آموزان معمولا در سن 18 سالگی تحصیل در مدرسه را به اتمام می‌رسانند و مدرک دیپلم را دریافت می‌کنند. بسیاری از دبیرستان‌های بین‌المللی دارای محیط خوابگاهی هستند و دانش‌آموزانی که والدین و اقوام آن‌ها در کانادا اقامت ندارند، می‌توانند در آن محیط‌ها به‌صورت شبانه‌روزی اقامت کنند.

شرایط ادامه تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان چیست؟

برای اینکه بتوانید در مقطع دبیرستان وارد کانادا شوید و به تحصیل بپردازید، لازم است سنی کمتر از 18 سال داشته باشید و فاصله فراغت از تحصیل شما طولانی نباشد.

دولت معمولا برای اعطای اجازه ادامه تحصیل، وضعیت تمکن مالی والدین و اینکه بتوانند هزینه‌های ادامه تحصیل فرزندشان را پرداخت کنند را مورد بررسی قرار می‌دهد.

خوشبختانه برای پذیرش در این مقطع نیازی به ارائه مدرک زبان نیست و فرد در دوره دبیرستان می‌تواند مهارتش را در زبان تقویت کند.

با وجود اینکه امکان ادامه تحصیل در دبیرستان‌های کانادا وجود دارد، اما دانش آموزان باید بتوانند ویزای تحصیلی دریافت کنند که دریافت این اجازه به عوامل مختلفی مثل سیاست‌های روز دولت کانادا، وضعیت مالی والدین، تعداد سفرهای خارجی دانش‌آموز و مقطعی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارد بستگی دارد.

فرایند دریافت ویزای تحصیلی معمولا چیزی حدود چهار ماه یا بیشتر طول می‌کشد، به همین دلیل توصیه می‌شود حداقل شش ماه پیش از آغاز سال تحصیلی برای دریافت ویزای تحصیلی (Study Permit) اقدام کنید که دیر وارد مدرسه نشوید.

آیا والدین دانش آموزان هم می‌توانند اقامت دریافت کنند؟

به والدین دانش آموزان اجازه کار داده نمی‌شود، اما می‌توانند ویزای مولتی پنج ساله دریافت کنند که به‌واسطه آن، به‌راحتی می‌توانند به کانادا رفت‌وآمد داشته باشند. فراموش نکنید که دریافت این ویزا برای والدین در صورتی است که دانش‌آموز به سن قانونی نرسیده باشد.

اگر والدین دانش آموز در کانادا ساکن نباشند، باید آدرس محل سکونت و  شخصی را به‌عنوان ولی و مسئول دانش‌آموز معرفی کنند. معمولا به یکی از والدین مثل پدر، پدربزرگ، مادر و مادربزرگ اجازه داده می‌شود که در کنار فرد زندگی کنند و درصورتی‌که امکانش فراهم نباشد، دانش‌آموز می‌تواند در خوابگاه‌ها و پانسیون‌های مورد تایید اقامت داشته باشد.

معمولا محدودیت خاصی برای پذیرش دانش آموزان در استان‌های مختلف کانادا وجود ندارد و انتخاب دبیرستان به انتخاب دانش‌آموز و والدین آن بستگی دارد. این افراد معمولا مسائلی مثل شهر اقامت، هزینه تحصیل و زندگی، زبان رسمی استان، امکانات رفت‌وآمد و تعداد ایرانی‌های ساکن در منطقه را در نظر می‌گیرند.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا شامل چه مراحلی است و به چه مدارکی نیاز دارد؟

پیش از اشاره به مدار،ک بهتر است کمی به مراحل دریافت ویزای تحصیلی دانش‌آموزی بپردازیم. قبل از هر چیز شما باید برای دانش‌آموزتان از دبیرستان پذیرش بگیرید. معرفی سرپرست ساکن کانادا هم بسیار مهم است و باید شخص قابل‌اعتمادی را معرفی کنید.

برای دریافت پذیرش مدرسه باید مدرک تحصیلی دانش‌آموز را به زبان انگلیسی یا فرانسه که زبان‌های رسمی کانادا است، ترجمه کنید و تاییدیه وزارت آموزش پرورش را دریافت کنید.

ارائه مدرک سطح زبان و سایر مدارک تحصیلی به‌سرعت گرفتن روند پذیرش دانش‌آموز در مدارس کمک می‌کند.

برای دریافت ویزای تحصیلی باید بتوانید ثابت کنید از تمکن مالی لازم برخوردار هستید و نامه آن را ارائه کنید، نامه پذیرش قطعی دبیرستان به همراه گذرنامه، مدرک پرداخت شهریه دبیرستان و گواهینامه محل اقامت هم از دیگر مدارکی است که باید ارائه کنید.

در صورت پذیرش مدارک به شما ویزایت تحصیلی تعلق می‌گیرد. بعد باید وارد سایر مراحل طبیعی روال تحصیل در کانادا می‌شوید.

انتخاب محل مناسب زندگی، شناخت قوانین و فرهنگ کانادا، برقراری ارتباط با معلم و همکلاسی‌ها، شروع تحصیل و نهایت تلاش برای کسب بهترین نمرات مراحل بعدی کار است که نشان می‌دهد دریافت ویزا تازه ابتدای یک مسیر طولانی است که به صبر و تلاش فراوان نیاز دارد.

البته با کمک گرفتن از مراکز مهاجرتی و کارشناسان متخصصی که تجربه چندین نمونه موفق دریافت ویزای تحصیلی و دانش‌آموزی را دارند، می‌توانید به روال کارتان برای شروع تحصیل در دبیرستان های کانادا سرعت ببخشید.

هزینه‌های تحصیل دانش آموزان در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل دانش آموزان در دبیرستان های کانادا متغیر است و به عوامل بسیاری از جمله محل تحصیل و رشته تحصیلی تا شهر و هزینه زندگی و اقامت در آن منطقه بستگی دارد. معمولا این هزینه‌ها بین 10 تا 20 هزار دلار در سال متغیر است و در پاره‌ای موارد به 30 هزار دلار هم می‌رسد.

مهم‌ترین عواملی که هزینه تحصیل در کانادا را مشخص می‌کند عبارتند از:

1.   نوع مدرسه محل تحصیل

2.   افرادی که مسئولیت تحصیلی فرد را بر عهده‌دارند و ولی او محسوب می‌شوند

3.    محل اقامت دانش‌آموز و نحوه تامین خوردوخوراک و مسکن او

هزینه‌های جنبی مثل تهیه لوازم مدرسه، بیمه درمانی، فعالیت‌های فوق‌برنامه و سایر هزینه‌ها هم در تعیین میزان این مبلغ تاثیرگذار هستند.

برخی معتقدند مدارس شبانه‌روزی در مقایسه با سایر مراکز آموزشی هزینه‌های کمتری دارند، اما با توجه به سخت‌گیری‌های اعمال‌شده در این مدارس، دوری دانش آموزان از محیط اجتماعی و دوستان، درس خواندن در این مراکز نیازمند شرایط ویژه است و برای افرادی که اقوام آن‌ها ساکن کانادا نیستند، بعضی مواقع بهترین گزینه ممکن به شمار می‌رود.

جالب است بدانید که با همه این گفته‌ها، هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان در مقایسه با آمریکا و کشورهای اروپایی مثل انگلیس بسیار مناسب‌تر و مقرون‌به‌صرفه است.

آیا دانش آموزان خارجی امکان تحصیل رایگان در کانادا دارند؟

تحصیل رایگان دانش آموزان خارجی در کانادا بسیار سخت است و فرد باید شرایط بسیار ویژه‌ای داشته باشد که بورسیه تحصیلی به او تعلق بگیرد؛ بنابراین اگر به امید تحصیل رایگان در دبیرستان های کانادا هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم روی این گزینه زیاد حساب نکنید. زیرا در مرحله اول و قبل از ورود به مدارس کانادا، باید این توان را داشته باشید که تمکن مالی خود را به اثبات برسانید.

در کانادا دو نوع بورسیه به دانش آموزان تعلق می‌گیرد، مورد اول بورسیه تحصیلی است که شامل هزینه‌های تحصیل است و گزینه دوم بورسیه‌ای است که شامل کمک‌هزینه زندگی و تامین هزینه‌های جانبی تحصیل هم می‌شود.

یکی از بورسیه دانش آموزان در کانادا به‌اصطلاح YFU-USA KEY CLUB نامیده می‌شود که هزینه‌های تحصیل و زندگی را در برمی‌گیرد.

افراد نخبه و دارای توانمندی بالا شانس این را که بورسیه دریافت کنند دارند، به‌شرط آنکه مدتی در دبیرستان تحصیل کنند و مهارت‌های خودشان را به اثبات برسانند.

دروس اصلی دبیرستان‌های کانادا شامل چه چیزهایی است؟

دانش آموزان در دوره چهار ساله دبیرستان دروس اجباری و اختیاری زیادی را فرامی‌گیرند. زبان انگلیسی یکی از مباحثی است که تقریبا هرساله به آن پرداخته می‌شود. در سال‌‌های اول معمولا علوم پایه مثل فیزیک، علوم، ریاضی و علوم اجتماعی تدریس می‌شود. در سال‌های آخر تعداد دروس اختیاری افزایش قابل‌توجهی دارد تا دانش‌آموز بتواند مسیر آینده تحصیلی و کاری خودشان را راحت‌تر انتخاب کند.

دروس اصلی و اختیاری مدارس کانادا با سایر نقاط جهان تفاوت زیادی ندارد، اما کیفیت ارائه مباحث، محیط آموزشی، مدرسان که موظف هستند دائم دانش خود را به‌روز کنند و امکانات آموزشی در این کشور در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد و کمک می‌کند دانش آموزان به یادگیری علاقه‌مند شوند و مفاهیم را عمیق‌تر فرابگیرند.

دانش آموزان خارجی پس از پایان دبیرستان چطور می‌توانند به دانشگاه راه یابند؟

دانش‌آموزانی که در دبیرستان نمره بالای 85 به دست آورند، این امکان رادارند که در هر دانشگاه و رشته‌ای که علاقه داشته باشند ادامه تحصیل بدهند.

تقریبا تمام افرادی که موفق به دریافت مدرک دیپلم می‌شوند در کانادا شانس زیادی برای ادامه تحصیل‌دارند، البته به‌شرط اینکه قصد ادامه تحصیل داشته باشند.

شانس پذیرش دانشگاه برای دانش آموزان خارجی که در این کشور دیپلم گرفته‌اند بسیار بیشتر از افرادی است که از مقطع لیسانس قصد دریافت ویزای تحصیلی و پذیرش دانشگاه‌های کانادا رادارند.

رشته‌های دانشگاهی کانادا بسیار متنوع هستند و چندین دانشگاه بین‌المللی خوب در استان‌های مختلف این کشور امکان ادامه تحصیل را برای علاقه‌مندان فراهم آورده است.

بهترین راهکار این است که هنگام تحصیل در دبیرستان در مورد رشته‌های مختلف و دانشگاه‌هایی که به ارائه این رشته‌ها بررسی کنید تا درنهایت بهترین انتخاب را داشته باشید.

هرچه معدل دبیرستان شما بالاتر باشد، شانس اینکه در رشته‌های پرطرفدار و پررقابت پذیرش بگیرید افزایش پیدا می‌کند.

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان یک پروسه طولانی بوده و نیازمند دانش و تحقیق است. تا از بین گزینه‌های متعدد و متنوع موجود بهترین‌ها را انتخاب کنید.

استفاده از مراکز معتبر مهاجراتی مثل کانادا اپلای به شما کمک می‌کند که بر مبنای بودجه و علاقه‌مندی‌هایتان بهترین گزینه را در نظر بگیرید.

اگر قصد ادامه تحصیل در کانادا رادارید، همین‌الان با کارشناسان ما تماس بگیرید. ما تا پایان مسیر در کنار شما هستیم تا آینده بهتری برای خودتان و فرزندانتان رقم بزنید.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ