شرایط تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم چیست؟

برخلاف تصور عموم مردم، تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم امکان‌پذیر است، به‌شرط آنکه شرایط لازم را داشته باشید. البته برای اینکه بتوانید با مدرک دیپلم در این کشور اقامت بگیرید و به تحصیل ادامه دهید باید شرایط سنی لازم را داشته باشید، به زبان انگلیسی یا یکی دیگر از زبان‌های رسمی این کشور تسلط داشته باشید و سپس برای ادامه تحصیل در کانادا اقدام کنید. در این مقاله از کانادا اپلای، شرایط تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم را به شما معرفی می‌کنیم تا راحت‌تر بتوانید در این باره تصمیم‌گیری کنید.

 

امکانات تحصیل در کانادا کدام است؟

کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است که سالانه تعداد زیادی از افراد کشورهای مختلف را برای توسعه اقتصادش به این کشور راه می‌دهد. امکانات تحصیلی کانادا در سطح کشورهای جهان اول است و در مقایسه با کشورهایی مثل انگلیس و آمریکا، هزینه تحصیل در کانادا بسیار پایین‌تر است. ازاین‌رو تحصیل در کانادا در مقاطع و رشته­های مختلف طرفداران زیادی دارد.

برای اینکه بتوانید در این کشور به تحصیلات خودتان ادامه دهید، باید دو مرحله را پشت سر بگذارید. گام نخست دریافت پذیرش از یک دانشگاه و مرکز آموزشی معتبر است و گام دوم متقاعد کردن دولت برای اینکه به شما ویزای تحصیلی بدهد.

درصورتی‌که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید، بهتر است از سال‌های پایان دبیرستان به تحقیق در مورد شرایط پذیرش و ادامه تحصیل در این کشور بپردازید تا بتوانید در اسرع وقت در این کشور مشغول تحصیل شوید.

شرایط تحصیل در کانادا چگونه است؟

تحصیل در کانادا برای شهروندان زیر 18 سال این کشور رایگان است، بنابراین اگر شما به‌واسطه یکی از والدینتان موفق به اخذ اقامت کانادا شوید، از تحصیلات رایگان برخوردار می‌شوید. کسانی هم که اقامت کانادا را ندارند، می‌توانند در مدارس بین‌المللی این کشور با پرداخت هزینه‌ به ادامه تحصیل بپردازند. البته برای آنکه این افراد موردپذیرش قرار بگیرند، باید یک سری مشخصات را هم داشته باشید.

مدارس کانادا به دو بخش مدارس دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود، اغلب شهروندان کانادایی در مدارس دولتی با شرایط تحصیلی رایگان مشغول یادگیری هستند. همچنین فرزندان مهاجرانی که موفق به دریافت اقامت دائم کانادا شده‌اند در این مدارس تحصیل می‌کنند.

مدارس بین‌المللی که میزبان دانش آموزان خارجی هستند، همگی در دسته مدارس خصوصی قرار دارند و برای تحصیل در آن‌ها باید هزینه پرداخت کنید.

کودکان چهار تا پنج سال به‌صورت اختیاری در مهدکودک‌ها مشغول به تحصیل می‌شوند. تحصیلات عمومی اجباری از شش سال شروع می‌شود و در 18 سالگی با اخذ مدرک به پایان می‌رسد. افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در کانادا داشته باشند، می‌توانند از کالج­ها و دانشگاه‌های کانادا پذیرش گرفته و به تحصیلات خودشان ادامه دهند.

 ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم چطور امکان‌پذیر است؟

بسیاری تصور می‌کنند که پذیرش کانادا را گرفتن با مدرک دیپلم سخت است و حتما باید مدرک دانشگاهی داشته باشند تا بتوانند شهروند کانادا شوند، اما جالب است بدانید که، افرادی هم که دیپلمه هستند شانس دریافت اقامت این کشور را دارند.

البته این افراد برای پذیرفته شدن باید از شرایط لازم برخوردار باشند. معمولا برای دریافت دیپلم باید 12 سال تحصیل کرد. این تحصیل باید به‌صورت مداوم صورت گرفته باشد و متقاضی باید 18 تا  21 سال سن داشته باشد. به زبان ساده‌تر از زمان اخذ مدرک دیپلم وی بیشتر از سه سال نگذشته باشد.

نکته دیگری که برای پذیرش در کانادا و ادامه تحصیل باید به آن توجه کنید تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه است، که به‌عنوان زبان‌های رسمی استان‌های مختلف کانادا به رسمیت شناخته می‌شود.

همچنین مدرک دیپلم شما باید از سوی مراکز دارای صلاحیت مانند آموزش‌وپرورش مبدا و مقصد تایید شود. برای این کار مدرکتان باید ترجمه‌ شود و بعد گواهینامه تایید دریافت کند.

شرایط تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم چگونه است؟

برای ادامه تحصیل در کانادا می‌توانید از کالج‌ها یا دانشگاه‌های این کشور پذیرش دریافت کنید و به تحصیل در رشته دلخواهتان ادامه دهید.

شاید این سوال برای شما پیش‌آمده باشد که فرق کالج و دانشگاه در چیست؟ کالج‌ها معمولا از نظر فضا کوچک‌تر از دانشگاه‌ها هستند، رشته‌هایی که در آن‌ها ارائه می‌شوند محدودتر هستند و مدرکی که توسط این مراکز آموزشی ارائه می‌شود، Certificate یا گواهینامه است و شکل مدرک رسمی ندارند.

البته بسیاری از کسب‌وکارها گواهینامه ارائه­شده از سوی کالج‌های معتبر را می‌پذیرند و معمولا دانش‌آموختگان این مراکز به‌راحتی می‌توانند در کانادا مشغول به کار شوند. اما درصورتی‌که تحصیلات دانشگاهی برای شما یک اولویت است و قصد دارید پس از اخذ مدرک کارشناسی تحصیلتان را ادامه دهید یا می­خواهید در دانشگاه تدریس کنید، بهتر است در یکی از مراکز آموزش عالی دانشگاهی کانادا به ادامه تحصیل بپردازید.

چطور می‌توان بورسیه تحصیلی کانادا با مدرک دیپلم را به دست آورد؟

تحصیل رایگان در کانادا با مدرک دیپلم بسیار سخت است و باید شرایط ویژه‌ای داشته باشید که دستیابی به آن برای همگان امکان‌پذیر نیست!

برخی از مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌های کانادا که تحت نظارت دولت اداره می‌شود و هزینه‌های آن از طرف نهادهای دولتی این کشور تامین می‌شود به برخی دانشجویان بورسیه می‌دهند. باید پذیرش دانشگاه را بگیرید، نمره آیلتس شما حداقل 6 باشد و توانایی پرداخت هزینه‌های دانشگاه را داشته باشید تا بتوانید ویزای تحصیلی دریافت کنید. پس از گذراندن یک یا دو ترم در صورت داشتن شرایط لازم، می‌توانید درخواست بورسیه بدهید.

در کانادا سه نوع بورسیه دانشگاهی وجود دارد، اسکالرشیپ (Scholarship)، گرنتس (Grants) و فاند (Fund). معمولا در صورت وجود شرایط لازم برای دریافت این بورسیه­ها، می­توانید بین 2 تا 9 هزار دلار کمک‌هزینه تحصیلی دریافت کنید.

برای دریافت بورسیه، حتما باید در دانشگاه‌هایی که تحت نظارت دولت هستند و بورسیه اعطا می‌کنند تحصیل کنید. توجه داشته باشید که همه دانشگاه‌های کانادا این امکانات را ارائه نمی‌کنند.

اسکالرشیپ (Scholarship)

این بورسیه تحصیلی معمولا به متقاضیان تحصیلات تکمیلی اعطا می‌شود. هر دانشگاه بسته به سیاست‌هایش، مبلغی را برای تحصیل و زندگی به دانشجویان برگزیده­اش که درخواست بورسیه داده‌اند ارائه می‌کند.

گرنتس (Grants)

گرنتس وامی است که برای انجام پژوهش‌های علمی به دانشجویان اعطا می‌شود. بعضی دانشگاه‌ها بسته به قوانین خودشان، کمک‌هزینه‌هایی در این غالب به دانشجویان نیازمند بسته به هزینه دانشگاه و نیازهای آن‌ها اختصاص می‌دهند.

فاند (Fund)

فاند کمک‌هزینه‌ای است که به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود و بیشتر دانشجویان دکتری می‌توانند از این کمک‌هزینه استفاده کنند.

همان‌طور که می‌بینید افرادی که در مقطع دیپلم وارد کانادا می‌شوند، نمی‌توانند انتظار دریافت کمک‌هزینه زیادی را از سوی مراکز دولتی کانادا داشته باشند.

آیا تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک دیپلم امکان‌پذیر است؟

در کانادا بیش از 17 مرکز آموزش عالی پزشکی وجود دارد که افراد می‌توانند برای پذیرش در آن‌ها درخواست بدهند تا بتوانند در رشته پزشکی مشغول تحصیل شوند.

ظرفیت پذیرش این دانشگاه‌ها بالا است اما بیشتر تمایل دارند دانشجویانی که معدل بالا و سوابق تحصیلی بهتری را دارند بپذیرند.

قطعا رقابت برای پذیرش در رشته‌های پزشکی بسیار بالا است و افرادی که در مقطع سنی 18 تا 20 سال هستند، می‌توانند درخواست پذیرش با مدرک دیپلم را داشته باشند.

نمره آیلتس شما هم برای پذیرش در این رشته باید 6 باشد. به نظر می‌رسد افرادی که در مقطع کارشناسی یکی از رشته‌های مرتبط مثل علوم زیستی تحصیل‌کرده‌اند برای پذیرش در این رشته از دیپلمه‌ها شانس بیشتری دارند.

تحصیل در این دانشگاه چهار تا پنج سال طول می‌کشد و یک دوره رزیدنتی دو ساله را هم باید طی کنید تا بتوانید مدرک تحصیلی نهایی خودتان را دریافت کنید.

هزینه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم چقدر است؟

هزینه تحصیل در کانادا به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از عوامل تاثیرگذار در هزینه دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

  • رشته تحصیلی ( به­عنوان مثال، هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی بیشتر از بازرگانی است)
  • دانشگاه (در کشور کانادا، هر مرکز آموزش عالی بسته به نوع خدماتش آزاد است شهریه‌ مناسب را از دانشجویان دریافت کند)
  • سطح دانشجو (دانشجویان برتر که صلاحیت علمی بالاتری دارند، می‌توانند بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی دریافت کنند)
  • هزینه زندگی (این هزینه بسته به محلی که برای اقامت انتخاب می‌کنید، هزینه رفت‌وآمد و خوراک متغییر است)

هزینه تحصیل در کانادا سالانه تقریبا بین شش تا 25 هزار دلار است و در رشته‌های پزشکی بیشتر هم خواهد بود و تا 30 هزار دلار می‌رسد. برای تامین هزینه‌های زندگی هم باید مبلغی حدود شش تا نه هزار دلار کنار بگذارید.

این هزینه نسبت به دانشگاه‌های انگلیس و آمریکا بسیار پایین‌تر است. همچنین این امکان را دارید که در طول هفته بیشتر از 20 ساعت کارکرده و بخشی از هزینه­هایتان  را از این طریق تامین کنید.

بیمه هم بسیار مهم است و بهتر است هزینه بیمه 600 دلاری را بپردازید که در صورت بروز بیماری بتوانید از خدمات درمانی این کشور استفاده کنید.

آیا کار کردن در کانادا با مدرک دیپلم امکان‌پذیر است؟

بله، شما با مدرک دیپلم می‌توانید در کانادا کار کنید و هزینه زندگی و تحصیل خود را تامین کنید اما باید شرایط لازم را داشته باشید.

کاری که در دوره دانشجویی می‌کنید باید پاره‌وقت باشد و نباید بیش از 28 ساعت در هفته مشغول کار باشید. دانشجویان معمولا در تعطیلات تابستانی و تعطیلات میان‌ترم مشغول کار تمام‌وقت می‌شوند.

برای اینکه بتوانید به‌صورت قانونی کار کنید باید در دانشگاه به‌صورت قطعی پذیرش‌شده باشید، مجوز اقامت دریافت کنید و محل تحصیل شما تایید شده باشد.

بسیاری از دانشجویان به کمک مدارکی که در دست دارند، به‌صورت قانونی مشغول کار می‌شوند. برخلاف بسیاری از کشورها، امکان کار دانشجویان خارجی در کانادا وجود دارد و به‌راحتی می‌توانند بخشی از هزینه تحصیل خودشان را تامین کنند.

چرا تحصیل در کانادا ارزشمند است؟

کارشناسان دو دلیل عمده را برای تمایل روزافزون مردم به تحصیل در کانادا برمی‌شمارند.

1. اعتبار مدارک دانشگاهی کانادا

مدارک دانشگاهی کشور کانادا بسیار معتبر است و در اغلب کشورهای جهان پذیرفته می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از فضای آموزشی باکیفیت این کشور و همچنین محیط باز و آزاد کانادا برای ادامه تحصیل بهره ببرند. فرصت‌های آموزشی در این کشور برابر است و کیفیت مدرک تحصیلی این دانشگاه‌ها از سوی بسیاری از کشورها جهان تایید شده است.

2. کیفیت آموزشی دانشگاه‌های کانادا

دانشگاه‌های کانادا از کیفیت بالایی برخوردار هستند و نظام آموزشی این کشور معمولا بین پنج کشور مطرح جهان قرار می‌گیرند. امکانات و ابزارهایی هم که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد سطح بالایی دارند. مدرسان کانادا از سراسر جهان گرد هم آمدند و به ارائه دوره‌های تخصصی می‌پردازند.

علاوه بر این دو عامل دموکراسی، برابری و استقبال خوبی که از مهاجران در کشور کانادا صورت می‌گیرد باعث شده مردم زندگی و تحصیل در این کشور را به بسیاری از نقاط جهان ترجیح دهند.

چطور یک مرکز تحصیلی مناسب در کانادا انتخاب کنیم؟

قبل از هر چیز باید مشخص کنید که هدف شما از تحصیل در کانادا چیست؟ اگر در پی گرفتن اقامت کانادا و کار کردن در این کشور هستید، کالج‌های معتبر کانادا که گواهینامه ارائه می‌کنند برای شما گزینه مناسبی هستند. هزینه تحصیل در کالج‌ها به نسبت پایین‌تر است و مدارکی که ارائه می‌کنند توسط اغلب کارفرماها مورد پذیرش قرار می‌گیرند.

اگر هدف شما از تحصیل رسیدن به رتبه‌های بالایی دانشگاهی و تدریس است، بهتر است مراکز معتبر دانشگاهی را انتخاب کنید و در آن‌ها به ادامه تحصیل بپردازید.

برخی کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا دروس را به زبان فرانسه که زبان رسمی دوم این کشور است ارائه می‌کنند، در برخی از استان‌های کانادا فرانسه زبان رسمی است و دانشگاه‌ها هم از این قانون تبعیت می‌کنند. بنابراین هنگام انتخاب دانشگاه این نکته را در نظر داشته باشید.

هر مرکز دانشگاهی به ارائه چند رشته مختلف می‌پردازد، برخی دانشگاه‌ها به ارائه رشته خاصی شهرت یافته‌اند و کیفیت آموزشی آن‌ها در آن زمینه شناخته شده است. بنابراین شما می‌توانید بر مبنای رشته مورد علاقه خودتان دانشگاه‌هایی که در آن زمینه دارای تخصص و شهرت هستند را انتخاب کنید.

 

و در انتها...

تحصیل در دانشگاه آینده حرفه‌ای و کیفیت زندگی شما را مشخص می‌کند. به همین دلیل باید در مورد انتخاب رشته و دانشگاه حساسیت بیشتری به خرج بدهید. با کمک یک مرکز متخصص در امور مهاجرت می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید و زیروبم تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا را بررسی کنید.

کانادا اپلای با وجود کارشناسان متخصص و باسابقه، این توانایی را دارد که به شما کمک کند انتخاب بهتری داشته باشید و گام‌هایتان را برای ادامه تحصیل و زندگی در کانادا محکم‌تر بردارید.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ