تفاوت ویزای تحصیلی و مجوز تحصیل در کانادا

کانادا یک کشور ایده‌آل برای مهاجرت با امکانات فوق العاده برای کار، تحصیل، کار یا بازدید و گردشگری است. سالانه میلیون‌ها مهاجر به این کشور می‌آیند و اغلب در این کشور ساکن می‌شوند. دانشجویان خارجی به دلیل شرایط ایده‌آل مطالعه، امکانات زیرساختی عالی، دوره‌های متنوع و سیاست‌گذاری‌های مناسب دولت برای دریافت ویزای تحصیلی، مجوز تحصیل و اقامت، این کشور را دوست دارند. با این حال، بسیاری از دانشجویان اغلب در مورد ویزای تحصیلی و مجوز تحصیل اطلاعات کافی ندارند. 

شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی که قصد تحصیل در کانادا را دارید، به مجوز تحصیل نیاز دارید. اما پیش از آن باید ویزای ورود به کانادا را دریافت کنید. بنابراین باید بدانید ویزای تحصیلی (Student Visa) ورود به کانادا و مجوز تحصیل (Study Permit) چیستند، چه کسانی به مجوز تحصیلی نیاز دارند و چه کسانی از آن مستثنی هستند.

ویزای تحصیلی کانادا یا ویزای اقامت موقت

به لحاظ عملی ویزایی به نام ویزای تحصیلی وجود ندارد. شما برای ورود به خاک کانادا و تحصیل باید یک ویزای اقامت موقت (Temporary Resident Visa: TRV) داشته باشید تا در مرز کانادا، مهر ورود این کشور بر گذرنامه‌تان ثبت شود.  

ویزای اقامت موقت سندی است که توسط دفاتر ویزای کانادا، اعم از سفارتخانه‌ها و سایر مراکز دریافت ویزا صادر میشود. به عنوان مثال دو مرکز در کشور ترکیه، در شهرهای آنکارا و استانبول، برای شما ویزای اقامت موقت صادر می‌کنند. بنابراین ویزای اقامت موقت پیش از ورود به کانادا و در خارج از این کشور صادر می‌شود. این ویزا در پاسپورت متقاضی گنجانده می‌شود تا تأیید کند که وی شرایط ورود به کانادا را دارد. 

زمانی که شما با این ویزا وارد کانادا می‌شوید ممکن است دانشجو، بازدید کننده و گردشگر باشید و یا برای مهاجرت کاری ویزا گرفته باشید. در ویزای اقامت موقت شما، دلیل دریافت ویزا و سفر به کانادا مشخص نیست.  

برای دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، اخذ ویزای دانشجویی یا همان اقامت موقت، بخشی اساسی از روند درخواست است. از این گذشته، اگر ویزا نداشته باشید، نمی‌توانید وارد کانادا شوید، چه رسد به اینکه به دانشگاه بروید. با این حال، ویزا تنها سندی نیست که دانشجویان بین‌المللی برای شروع تحصیل در کانادا به آن نیاز دارند.

شما در ابتدا از یک دانشگاه کانادایی پذیرش می‌گیرید و سپس برای ویزای تحصیلی اقدام می‌کنید. اگر این کار را به افراد متخصص و کاربلد در زمینۀ مهاجرت بسپارید، به راحتی خواهید توانست از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش گرفته، سپس ویزای اقامت موقت را دریافت کنید تا پس از آن بتوانید به مجوز تحصیل کانادا دست یابید.

لینک تمام گفته‌ها و نگفته‌ها دربارۀ ویزای تحصیلی

اینجا کلیک کنید.

مجوز تحصیل کانادا

مجوز تحصیل سندی است که توسط ادارۀ تابعیت و مهاجرت کانادا (Citizenship and Immigration Canada: CIC) صادر شده و به یک متقاضی خارجی و دارای ویزای اقامت موقت، اجازه می‌دهد تا برای ثبت نام یک دورۀ برنامۀ تحصیلی در یک موسسۀ آموزشی کانادا اقدام کند. 

هر دانشجویی که قصد تحصیل در کانادا را دارد، باید مجوز تحصیل داشته باشد. تحصیل دانشجویان خارجی بدون مجوز تحصیل در کانادا ممکن نیست. البته در این میان استثنائاتی نیز وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. 

اما به طور کلی یک شهروند خارجی (غیرکانادایی) که قصد تحصیل در کانادا را دارد، در صورتی که مدت دورۀ آموزشی که می‌گذراند بیش از شش ماه باشد، نیاز به مجوز تحصیل دارد. اگر برنامه در کمتر از شش ماه به پایان برسد ، دیگر نیازی به درخواست مجوز تحصیل نیست و می‌تواند با ویزای اقامت موقت تحصیل کند.

بعضی از افرادی که باید برای تحصیل در کانادا مجوز تحصیل دریافت کنند، (با فرض اینکه مدت زمان آن بیش از شش ماه باشد) عبارتند از: 

1. دانشجویان دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاه.

2. دانشجویان متقاضی دریافت گواهی یا مدرک دیپلم پس از متوسطه که در کالج خصوصی یا اجتماعی درس می‌خوانند.

3. دانش‌آموزانی که در یک مدرسۀ ابتدایی یا متوسطه، اعم از مدرسۀ خصوصی، شبانه روزی یا دولتی درس می‌خوانند.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را دارید که باید برای آن مجوز تحصیل دریافت کنید، در این مقاله با ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا آشنا می‌شوید. 

اینجا کلیک کنید.

 

تفاوت بین مجوز تحصیل و ویزای تحصیلی چیست؟

همان گونه که در بالاتر خواندید، مجوز تحصیل به فرد دارای این مجوز اجازه می‌دهد تا در کانادا بماند و تحصیل کند. اما ویزای تحصیلی یا همان ویزای اقامت موقت، مجوزی برای ورود به کشور کانادا است. ویزایی که همۀ افراد ایرانی باید هنگام ورود به کانادا داشته باشند.

اگر شما از کشوری معاف از ویزا وارد کانادا می‌شوید، و در کنار پاسپورت ایرانی‌تان غیرایرانی دارید، پاسپورت کشوری را دارید که برای ورود به کانادا نیاز به ویزا ندارد، دیگر به ویزای اقامت موقت یا تحصیلی نیازی ندارید. اما اگر از کشوری هستید که برای ورود به کانادا به ویزا نیاز دارید، مانند ایران، ابتدا برای مجوز تحصیل درخواست می‌کنید و در صورت تأیید، مقامات مهاجرت نیز برای شما ویزای اقامت موقت را صادر می‎کنند.

در این صورت ممکن است فقط برای ورود به کانادا به  مجوز الکترونیکی سفر (Electronic Travel Authorization: ETA) نیاز داشته باشید. شهروندان ایالات متحده حتی به مجوز الکترونیکی سفر نیازی ندارند. در این شرایط، شما می‌توانید ابتدا برای مجوز تحصیل درخواست کنید و در صورت تأیید مجوز تحصیل شما، مقامات مهاجرت نیز مجوز الکترونیکی سفر را برای شما صادر می‌کنند.

در هر دو شرایط چه برای ورود به کانادا نیاز به ویزا داشته باشید و چه نداشته باشید، هنگامی که به مرزهای کانادا می‌رسید، یک نسخۀ کاغذی از مجوز تحصیل خود را دریافت خواهید کرد. به یاد داشته باشید که شما با مجوز تحصیل نمی‌توانید از کشور خارج شده و دوباره به آن بازگردید. فقط در صورت داشتن مجوز الکترونیکی سفر یا ویزای اقامت موقت معتبر می‌توانید وارد کانادا شوید یا پس از خروج از آن، دوباره وارد خاک این کشور شوید.

اگر بخواهیم تفاوت ویزای دانشجویی و مجوز تحصیل را در دو جمله خلاصه کنیم باید بگوییم: ویزای دانشجویی به شما امکان ورود به کانادا را می‌دهد، در حالی که مجوز تحصیل به شما امکان می‌دهد در کانادا بمانید و درس بخوانید. 

 

چه کسانی به مجوز تحصیل نیاز ندارند؟

افراد زیر می‌توانند است بدون مجوز تحصیل در کانادا به دانشگاه و یا سایر مراکز آموزشی رفته و تحصیل کنند. با این حال، این افراد ممکن است برای ورود به کانادا همچنان به ویزای اقامت موقت نیاز داشته باشند:

1. کسانی که مدت زمان برنامۀ تحصیلی آنها کمتر از شش ماه باشد.

2. برخی از کارمندان دولت‌های خارجی و اعضای خانوادۀ همراه آنها.

3. فرزندان خردسال والدینی که با اجازۀ کار معتبر یا اجازۀ تحصیل در کانادا هستند.

4. فرزندان خردسالی که والدین آنها اقامت دائم یا شهروندی کانادا را داشته باشند.

5. یک دورۀ آموزشی یک هفته‌ای دربارۀ یک موضوع خاص.

6. یک سمینار آموزشی که فقط چند روز یا دو هفته طول بکشد.

7. شرکت در دورۀ انگلیسی به عنوان زبان دوم یا دورۀ آموزش فرانسوی، در صورتی که این برنامه کمتر از شش ماه بوده و بخشی از برنامۀ بالاتر از شش ماه برای دریافت دیپلم زبان نباشد.

8. گذراندن دوره‌ای که پیش نیاز آن است تا بتوانید در یک دورۀ دیپلم متوسطه یا تحصیلات دانشگاهی پذیرفته شوید. توجه داشته باشید که این دورۀ خاص نمی‌تواند بخشی از دیپلم یا مدرک شما باشد و فقط پیش نیاز آن است.

9. اعضای خاصی از نیروهای مسلح سایر کشورها که در کانادا کار می‌کنند.

10. ساکنان دائمی و شهروندان کانادا.

با این وجود اگر مدت زمان دوره یا برنامۀ تحصیلی شما کمتر از شش ماه باشد، شما در صورت لزوم باز هم می‌توانید برای داشتن مجوز تحصیل اقدام کنید. اگر قصد سفر به کاندا را به هر دلیلی دارید و میزان سفر شما هر اندازه که باشد، در ابتدا نیاز به ویزای اقامت موقت خواهید داشت. برای چگونگی دریافت ویزای اقامت موقت، با کارشناسان ما در کانادا اپلای تماس بگیرید تا شما را در جریان چند و چون دریافت این ویزا قرار بدهند.   

 

چگونه باید برای درخواست مجوز تحصیلی کجا اقدام کرد؟

هر کس ممکن است قبل از ورود به کانادا درخواست مجوز تحصیل کند. اگر شما شهروند ایالات متحده ، مقیم دائم آمریکا یا ساکن گرینلند هستید، می‌توانید هنگام ورود به کانادا درخواست مجوز تحصیل کنید. افراد زیر می‌توانند پس از این که وارد خاک کانادا شدند، درخواست مجوز تحصیل کنند:

1. قبلاً مجوز تحصیل یا کار دریافت کرده بودند و در حال حاضر قصد تمدید آن را دارند.

2. دارای اجازۀ اقامت موقت هستند که حداقل برای شش ماه معتبر است.

3. مشمولین دستور حذف غیرقابل اجرا (Unenforceable Removal Order)، مانند افرادی که تقاضای پناهندگی در کانادا را می‌کنند.

4. خردسالان و یا دانش‌آموزانی که می‌خواهند در مدارس پیش دبستانی، ابتدایی یا متوسطه تحصیل کنند.

5. دانشجویان تبادلی

6. کسانی که یک دورۀ پیش نیاز را در کانادا به پایان رسانده‌اند و اکنون می‌خواهند در برنامه‌ای که بیش از شش ماه است، ثبت نام کنند.

7. افرادی که در کانادا اقامت دارند و به عنوان همسر یا شریک زندگی یک مقیم کانادا، درخواست اقامت دائم داده‎اند.

8. پناهندگانی که کیس پناهندگی آنها تایید شده و درخواست اقامت دائم کرده‌اند.

9. آنها تحت ملاحظات بشردوستانه و دلسوزانه (H&C) برای اقامت دائم اقدام کرده‌اند و تأییدیۀ اولیه را دریافت کرده‌اند.

10. آنها اعضای خانوادۀ سه گروه آخر هستند که در بالا ذکر شد.

 

مجوز تحصیل برای چه مدت معتبر است؟

زمانی که شما برای دریافت مجوز تحصیل اقدام می‌کنید، افسر مهاجرت با توجه به درخواست شما و پروندۀ تحصیلی شما و متناسب با مدت زمان تحصیل شما، برایتان مجوز تحصیل را صادر می‌کند. با این حال، شما باید به طور فعال تحصیلات خود را ادامه دهید وگرنه مجوز تحصیلی خود را از دست خواهید داد. 

اگر تحصیلات شما بیش از اندازۀ زمان مجوز تحصیل شما طول کشیده و مجوز تحصیل‌تان به زودی منقضی می‌شود، می‌توانید برای دریافت مجوز تحصیل جدید درخواست دهید. شما می‌توانید در تمامی زمینه‌های مربوط به مهاجرت، اعم از دریافت ویزای تحصیلی، مجوز تحصیلی و تمدید مجوز تحصیلی خود روی کارشناسان مجرب ما در کانادا اپلای حساب کنید و با خیال راحت به تحصیل مشغول شوید.

 

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ