کانادا؛ یک مقصد مهاجرتی برای افراد مستقل و توانمند مانند موزیسین‌ها، هنرمندان و ورزشکاران

مهاجرت هنرمندان ، ورزشکاران و موزیسینافراد مستقل با توجه به سابقه کارشان و قصدشان برای ادامه کار، امکان اخذ اقامت دائم کانادا را دارند. برنامه افراد مستقل فدرال کانادا، به افراد واجد شرایط که دارای تجربه مربوط به ورزش حرفه‌ای، هنر و فرهنگ هستند، اجازه می‌دهد برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

این برنامه برای طیف گسترده‌ای از اتباع خارجی که هنرمند و ورزشکار حرفه‌ای هستند در نظر گرفته‌شده است. ازجمله این افراد می‌توان به معلمان موسیقی، نقاش‌ها، تصویرگران، فیلم‌سازان، روزنامه‌نگاران مستقل یا ورزشکاران اشاره کرد. همچنین تمام کسانی است که در پشت‌صحنه فعالیت‌های هنری حضور دارند ازجمله طراحان رقص، طراحان صحنه، مربیان و کوچ‌ها حرفه‌ای هم می‌توانند از این طریق به کانادا مهاجرت کنند.

ارزیابی افراد مستقل برای مهاجرت به کانادا

اداره مهاجرت کانادا (IRCC) شرایط این داوطلبان را بر اساس تجربه آن‌ها و قصد و توانایی آن‌ها برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار برای خودشان در کانادا مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در این حالت، داوطلبان باید نشان دهند که حداقل دو سال تجربه مرتبط با کارشان را دارند. یا داوطلبان باید سابقه شرکت در «فعالیت‌های فرهنگی یا ورزشی در سطح بین‌المللی» به این معنی که در سطح بین‌المللی شناخته‌شده‌اند را داشته باشند، یا در بالاترین درجه و جز بهترین‌ها در رشته ورزشی خودشان باشند. یا اینکه داوطلبان باید ثابت کنند که سابقه ایجاد اشتغال برای خودشان در زمینه فعالیت‌های فرهنگی یا ورزشی را داشته‌اند.

همچنین داوطلبان باید در آنچه دولت فدرال «غنی‌سازی فرهنگ و ورزش کانادا» می‌نامد و کمک قابل‌توجهی به فعالیت‌های اقتصادی خاص کانادا دارد مشارکت داشته باشند.

یک معلم موسیقی که مقصدش یک شهر کوچک است و ممکن است اهمیت محلی داشته باشد یا یک روزنامه‌نگار مستقل که برای یک نشریه کانادایی می‌نویسد، هر دو از نظر دولت کانادا دارای سهم یکسانی برای مهاجرت هستند. اما تشخیص میزان مشارکت هر گروه در پیشبرد اهداف اقتصادی و اجتماعی کانادا به افسر ویزا که پرونده فرد را پردازش می‌کند بستگی دارد.

البته برای مهاجرت به کانادا به‌عنوان یک فرد مستقل، داوطلبان علاقه‌مند باید حداقل معیارهای انتخاب برنامه را داشته باشند.

این گزینه‌ها مناسب چه کسانی است؟

برنامه خود اشتغالی فدرال کانادا یک گزینه عالی برای افرادی است که ممکن است واجد شرایط برخی از برنامه‌های مهاجرت اقتصادی کانادا نباشند و وضعیت شغلی یا نوع شغل آن‌ها شامل گزینه‌های مهاجرتی کانادا نباشد.

البته برنامه‌های مهاجرت اقتصادی در کانادا وجود دارد که خود اشتغالی را به‌عنوان بخشی از حداقل شرایط کار لحاظ نمی‌کنند. به‌عنوان‌مثال، کلاس تجربه کار کانادایی (CEC) این‌گونه است.

تفاوت مهاجرت از طریق خود اشتغالی فدرال و CEC

CEC یکی از سه برنامه فدرال است که از طریق سیستم برنامه اکسپرس اینتری مدیریت می‌شود. در این برنامه، داوطلبان مهاجرت به کانادا در مقیاس نمره‌ای با یکدیگر قرار می‌گیرند. برای نمره دهی در این سیستم مواردی مانند سن، تحصیلات، سابقه کار ماهر و تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی ملاک هستند. کسب امتیاز برای کلاس تجربه کار کانادایی (CEC) در مشاغل خاص می‌تواند معیار اصلی تعیین نمره کافی یک نامزد جهت دریافت دعوت‌نامه برای درخواست اقامت دائم کانادا باشد.

برنامه خوداشتغالی فدرال چنین شرایطی ندارد و سیستم آن مطابق رتبه‌بندی و انتخاب رقابتی نامزدها نیست.

زمان پردازش برنامه خود اشتغالی فدرال کانادا

در گذشته پردازش برنامه خود اشتغالی فدرال کانادا زمان‌بر بود و همین موضوع باعث می‌شد که عده‌ای به‌کل قید این روش را بزنند؛ اما امروزه این موضوع تغییر کرده است. طبق آخرین اخبار ارائه‌شده توسط اداره مهاجرت کانادا، اکنون بازه زمانی درخواست‌های خودش اشتغالی فدرال به حدود 23 ماه رسیده است.

نکته: اگر قصد مهاجرت به کبک را دارید، باید به این نکته توجه داشته باشید که این استان سیستم متفاوتی برای گزینش افراد مستقل و خود اشتغالی دارد.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ