کالج اقدام کنیم یا دانشگاه؟

کالج اقدام کنیم یا دانشگاه؟ سؤالی که شاید این روزها در پی مهاجرت تحصیلی به کانادا در ذهنتان شکل بگیرد. قطعاً این مورد ضروری است به‌عنوان فردی که قصد دارد ادامه زندگی، کار و تحصیل خود را در کانادا سپری کند، اطلاعات دقیق و جامعی در رابطه با این موضوع در اختیارش قرار بگیرد.

به‌طورکلی، دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا در رتبه‌بندی علمی در مقایسه با مؤسسات آموزش عالی کشورهای دیگر در سطح بسیار بالایی قرار دارند و علاوه‌برآن بسیار مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی و به‌خصوص ایرانی قرار می‌گیرند.

در این مقاله از کانادا اپلای سعی کرده‌ایم به همه آن چیزی که شما برای تحصیل در کالج یا دانشگاه و مرز تصمیم‌گیری بین این دو نیاز دارید، مطالب مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم؛ پس تا پایان همراه ما باشید.

شرایط تحصیل در کالج‌های کانادا

تحصیل در کالج‎های کانادا می‌تواند باتوجه‌به شرایطی خاص و با رعایت برخی از اصول و قوانین، امکان‌پذیر شود تا در نهایت با طی کردن روند قانونی اخذ پذیرش برای شروع تحصیل و گذراندن دوره‌های عملی، پذیرش خود را از کالج مورد نظر دریافت کنید.

برخی از مهم‌ترین شرایطی که شما برای تحصیل در کالج‌های کانادا به آن نیاز دارید، نمره 6 آیلتس، سن متناسب با درخواست پذیرش (18 تا سال 35)، توانایی پرداخت هزینه‌های کالج، مدرک دیپلم، عدم سابقه کیفری و مواردی ازاین‌دست را شامل می‌شود. کالج‌های کشور کانادا تقریباً چیزی شبیه به مراکز آموزش فنی در ایران هستند که افراد به جهت کارورزی، یادگیری برخی از مهارت‌ها و وارد شدن به بازار کار به این مؤسسات مراجعه می‌کنند.

 

بهترین کالج‌های کشور کانادا 

در کانادا کالج‌های بسیار معتبری برای گذراندن دوره‌های عملی وجود دارند که برخی از بهترین آنها عبارت‌اند از:

-کالج جورج براون

-کالج شریدان

-کالج هنر و طراحی آلبرتا

-کالج رد ریور

-کالج نیاگارا

-کالج سنتنیال

-کالج سنکا

-کالج هامبر

 

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

هم‌زمان که در رابطه با کالج اقدام کنیم یا دانشگاه؟ در حال تصمیم‌گیری هستید، بهتر است به این بخش از مقاله که برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به شما کمک می‌کند هم توجه داشته باشید. دانشگاه‌های کانادا از لحاظ رتبه علمی در جایگاه بسیار خوبی قرار دارند و به همین دلیل بسیاری از دانشجویان کانادایی و بین‌المللی تلاش می‌کنند که از دانشگاه مورد نظر در رشته دلخواه خود پذیرش بگیرند؛ در واقع دانشجویان در این کشور معمولاً دانشگاه را برای تکمیل تحصیلات خود انتخاب می‌کنند.

همان‌طور که می‌دانید معمولاً اکثر دانشگاه‌ها در 4 مقطع (فوق‌دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) دانشجو می‌پذیرند و در کانادا هم دانشگاه‌ها از این قاعده مستثنی نیستند و به همین شکل عمل می‌کنند. شهریه سالانه دانشگاه‌ها در کشور کانادا به طور میانگین از 20 دلار شروع می‌شود و تا 80 دلار متغیر است؛ این موضوع بستگی به مقطع و رشته تحصیلی شما می‌توانند متفاوت باشند.

 

بهترین دانشگاه‌های کشور کانادا

برای تصمیم‌گیری هرچه بهتر در رابطه با اینکه کالج اقدام کنیم یا دانشگاه؟ لازم است راجع به دانشگاه‌های این کشور هم اطلاعاتی در دست داشته باشیم که برخی از بهترین آنها عبارت‌اند از:

-دانشگاه مونترال کانادا

-دانشگاه بریتیش کلمبیا

-دانشگاه مک گیل کانادا

-دانشگاه مک مستر کانادا

-دانشگاه آلبرتا کانادا

-دانشگاه تورنتو کانادا

-دانشگاه وسترن

-دانشگاه واترلو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تفاوت‌های اساسی کالج و دانشگاه در کانادا

هر دو نوع مؤسسه در کانادا تحصیلات تکمیلی را با بهترین روش برای علم‌آموزان و دانشجویان خود ارائه می‌دهند؛ بنابراین دانش‌آموزان و دانشجویان باید از تفاوت‌های کلیدی بین این دو آگاه باشند تا بتوانند در رابطه با برنامه آموزشی خود بهترین تصمیم را بگیرند.

کالج‌ها و دانشگاه‌ها در درجه اول در ارائه برنامه‌های آموزشی و انواع مدرک‌های تحصیلی متفاوت هستند. دانشگاه به مؤسسات بزرگ‌تری اطلاق می‌شود که برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه می‌دهند و در نهایت، کالج هم به مدارس فنی و حرفه‌ای و کالج‌های هنرهای آزاد اطلاق می‌شود.

سیستم آموزش در کالج‎های کانادا بر اساس روند بازار و نیاز کسب‌وکارها که به اقتصاد کشور کمک می‌کنند، پیاده‌سازی شده است و مهارت‌هایی که در این کالج‌ها آموزش داده می‌شوند، به تغییر روند کار و نیازهای یک اقتصاد در حال تغییر پاسخ می‌دهند.

دانشگاه‌ها در کانادا، روی مهارت‌های تحلیلی (توانایی درک و استفاده از اطلاعات)، برنامه‌های آکادمیک و حرفه‌ای هم تمرکز بسیار زیادی دارند و برخلاف کالج برای فارغ‌التحصیلان خود مدارک لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری ارائه می‌کنند. باتوجه‌به مطالب گفته شده، امیدواریم فرق بین کالج و دانشگاه را درک کرده و جواب سؤال خود که برای کالج اقدام کنیم یا دانشگاه؟ را پیدا کرده باشید.

 

مزایای تحصیل در کالج و دانشگاه‌های کانادا

تحصیل و اخذ پذیرش از دانشگاه و کالج مورد علاقه شما می‌تواند مزیت‌های بسیاری را برای ادامه تحصیل و مهارت‌آموزی در اختیار شما قرار دهند تا بتوانید در رابطه با اینکه برای کالج اقدام کنیم یا دانشگاه؟ عقلانی‌ترین تصمیم را بگیرید.

 برخی از جذاب‌ترین مزایای این دو مؤسسه آموزش عالی عبارت‌اند از:

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

مزایای تحصیل در کالج‌های کانادا

هزینه تحصیل نسبتاً پایین نسبت به سایر کشورهای جهان

اجازه کار به مهارت‌آموزان در حین تحصیل و بعد از اتمام دوره

اعتبار بسیار بالای مدرک دانشگاه‌های کانادا

اخذ اقامت دائم پس از اتمام دوره‌های آموزشی

اجازه کار پس از اتمام دوره تحصیلی

کوتاه بودن طول دوره‌های آموزشی در کالج‌های کانادا

برابری با شهروندان کانادایی از لحاظ در اختیار داشتن امکانات

برخورداری از سیستم آموزشی بسیار منعطف در کالج‌ها و اپلای تحصیلی با معدل پایین

امکان همراهی خانواده و اخذ اقامت دائم برای خودتان و تمامی اعضای خانواده در طول دوره تحصیلی

دسترسی راحت به‌تمامی امکانات و کیفیت بسیار بالای زندگی در کانادا

کیفیت بسیار بالای آموزشی

هزینه نسبتاً پایین دوره‌های آموزشی کالج‌های کانادا

امکان ادامه تحصیل در دیگر دانشگاه‌های سراسر دنیا

امکان تحصیل در کالج‌های کانادا بدون شرایط سنی و عدم نیاز به مدارک متعدد تحصیلی

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌شود مقاله مربوط به مقایسه کالج‌های کانادا را مطالعه فرمایید.

 

شرایط سنی برای تحصیل در کالج کانادا

تحصیل در کالج‌های کانادا، شرایط سنی خاصی ندارد و شما می‌توانید در هر سنی برای مهارت‌آموزی هر چه بیشتر از این کالج‌ها پذیرش بگیرید؛ اما بهترین بازه سنی برای اخذ پذیرش از کالج موردنظر از سن 17 تا 25 سالگی است. طبق آخرین نتایج به‌دست‌آمده از پذیرش دانشجویان در کالج‌های کانادا بیشترین آمار مربوط به سنین 20 تا 24 سال و کمترین آنها بین 35 تا 39 سال است.

با وجود همه این شرایط سنی در کالج‌های کانادا افرادی هم بوده‌اند که با داشتن بیش از 40 سال سن و ارائه رزومه و سابقه کاری خود در اخذ پذیرش از کالج موردنظرشان بسیار موفق ظاهر شده‌اند و به یادگیری حرفه و مهارت تخصصی خود ادامه داده‌اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سوالات متداول

1)مقاطع تحصیلی در کالج های کانادا کدام ها هستند؟

 (پیش نیاز این دوره ها دیپلم و پیش دانشگاهی است.)DEC, College Diploma, Advanced Diploma, Associate, post Bachelor, Certificate

 

2)پرطرفدارترین رشته های کانادا شامل چه رشته هایی می شود؟

پرتقاضاترین رشته‌هایی که در کالج‌ها آموزش داده می‌شوند، رشته‌هایی از جمله دیجیتال مارکتینگ، بازی‌سازی، انیمیشن، طراحی گرافیک، حسابداری، مدیریت کسب‌وکار، الکترونیک و خدمات توریستی را می‌توان نام برد. 

 

3) تحصیل در کالج راحت‌تر است یا در دانشگاه؟

به‌طورکلی امکان تحصیل و شرایط گذراندن دوره‌های آموزشی، فنی، هنری و غیره در کالج‌های کشور کانادا راحت‌تر از اخذ پذیرش در دانشگاه‌های این کشور است.

 

 

جمع‌بندی

امیدواریم که در این مقاله از وب‌سایت کانادا اپلای در رابطه با سؤال کالج اقدام کنیم یا دانشگاه؟ به پاسخ لازم رسیده باشید. ما در این مقاله سعی کردیم به تفاوت‌های اصلی و اساسی کالج‌ها و دانشگاه‌ها در کشور کانادا بپردازیم تا شما به‌خوبی متوجه شوید این دو مؤسسه آموزش عالی که محل تدریس و آموزش مهارت‌ها هستند، در چه مواردی با هم تفاوت دارند.

همچنین شما کاربران گرامی می‌توانید سؤالات و نظرات خود در زمینه کالج اقدام کنیم یا دانشگاه؟ را در بخش نظرات سایت با ما در میان بگذارید؛ کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

 

 

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ