بهترین دانشگاه های کانادا برای پذیرش لیسانس کدام هستند؟

گرفتن لیسانس در کانادا رویای افراد بسیاری است، ولی از آن رویاهای دست‌نیافتنی نیست! پذیرش در دوره کارشناسی در کانادا در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر و رشته‌های پرطرف‌دار امکان‌پذیر است؛ فقط باید از فهرست برترین دانشگاه‌ها در کانادا اپلای، دانشگاه مورد علاقه خود را انتخاب کرده و فرایند پذیرش را آغاز کنید. اما برای آشنایی بیشتر با جزئیات تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا توصیه می‌کنیم این نوشته را تا انتها مطالعه کنید.

کارشناسی در کانادا

دوره لیسانس در کانادا

دوره‌های لیسانس یا کارشناسی در کانادا به‌طور معمول سه یا چهار ساله هستند. با گذراندن این دوره، مدرک کارشناسی (Bachelor’s Degree) می‌گیرید که در همه کشورهای دنیا اعتبار دارد. دانشجویان زیادی از ایران برای پذیرش کارشناسی در کانادا اقدام کرده و اکنون مشغول تحصیل در رشته مورد علاقه خود هستند.

برای تحصیل دوره لیسانس در کانادا باید معدل خوبی در دوره دبیرستان داشته باشید. مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی هم بسته به شرایط هر دانشگاهی فرق دارد. اما اگر متقاضی نمره زبان کافی برای تحصیل در دانشگاه انتخابی نداشته باشد، ابتدا در دوره زبان همان دانشگاه شرکت می‌کند تا مهارت زبانی خود را افزایش داده و نمره بالاتری بگیرد.
متقاضیان پذیرش در مقطع لیسانس در کانادا باید مدرک دیپلم 12 ساله یا دیپلم و پیش‌دانشگاهی معتبر داشته باشند برای دانشجویان فارغ التحصیل در هنرستان و دارای دوره 11 ساله تحصیل قبولی دانشگاه الزامی است . در بعضی موارد، لازم است پیش از آغاز دوره کارشناسی، دوره پیش‌دانشگاهی را بگذرانید که در بیشتر استان‌های کانادا دوره‌ای ۲ساله است.

انتخاب دیگری که برای گذراندن دوره کارشناسی در کانادا دارید، کالج‌ها هستند؛ اما رشته‌های کارشناسی در کالج‌ها بسیار محدودند، بنابراین انتخاب بهتر برای تحصیلات عالیه در سطح کارشناسی و بالاتر، پذیرش در دانشگاه‌های معتبر کاناداست.

شرایط پذیرش دوره لیسانس در کانادا

مدارک و شرایط پذیرش دوره کارشناسی در کانادا

برای پذیرش در مقطع لیسانس در کانادا در بیشتر دانشگاه‌های این کشور، باید مدارک زیر را آماده کنید. البته بعضی دانشگاه‌ها و کالج‌ها، مدارک دیگری هم نیاز دارند که آن‌ها را هم باید طبق فهرست نیازهای هر دانشگاه برای مقطع کارشناسی ارائه کنید.

۱. مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی

متقاضی تحصیل مقطع لیسانس در کانادا باید مدرک دیپلم برای حداقل سه سال تحصیل در مقطع دبیرستان و مدرک پیش‌دانشگاهی را همراه ریزنمرات خود برای دانشگاه مورد نظر ارسال کند و یا دیپلم 12 ساله نظام جدید را ارسال کنند. مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی ایران هم برای دانشگاه‌های کانادایی قابل‌قبول هستند.

۲. مدرک زبان

در مورد مدرک زبان، دانشجویان بین‌المللی کانادا می‌توانند به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی تحصیل کنند. البته بعضی مؤسسه‌های آموزشی و دانشگاه‌ها هر دو زبان را ارائه می‌کنند، اما برای دوره لیسانس در کانادا تسلط کامل به ‏هر دو زبان ضرورتی ندارد و کافی است یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.
البته زبان اصلی دانشگاه‌ها در بیشتر استان‌های کانادا، انگلیسی است، اما از آنجا که فرانسوی، جزو زبان‌های رسمی این کشور محسوب می‌شود، در بعضی دانشگاه‌ها و دوره‌ها هم به این زبان تدریس می‌شود. برای نمونه در استان کبک، دانش‌آموزان تا پایان دوره ‏دبیرستان به زبان فرانسوی درس می‌خوانند.

۳. هزینه پذیرش و ودیعه

بسیاری از دانشگاه‌های کانادایی مبلغی با عنوان هزینه پذیرش (Admission Fee) برای بررسی درخواست متقاضی دریافت می‌کنند. هزینه پذیرش در بیشتر دانشگاه‌ها بین 50 تا 300 دلار کاناداست. نکته قابل‌توجه اینکه این مبلغ غیرقابل‌برگشت است.
بعضی دانشگاه هم قبل از صدور نامه پذیرش رسمی، مبلغی را با عنوان ودیعه (Deposit) دریافت می‌کنند. این مبلغ بر اساس دانشگاه مورد نظر و رشته‌ تحصیلی، بین 500 تا ۱۰هزار دلار کاناداست. اگر پرونده ویزای تحصیلی متقاضی رد شد، ودیعه پرداختی بعد از کسر حدود ۳ تا ۵درصد به‌عنوان کارمزد، به متقاضی پس داده می‌شود.
علاوه‌بر آماده کردن مدارک بالا، متقاضی باید شرایط دیگری هم داشته باشد تا شانس پذیرفته‌شدن برای دوره لیسانس در کانادا افزایش پیدا کند. مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  • نبود فاصله تحصیلی بین دوره دبیرستان تا آغاز دوره لیسانس در کانادا
  • نمرات و معدل بالا در دوره دبیرستان یا پیش‌دانشگاهی
  • مهارت قابل‌قبول در استفاده از زبان انگلیسی یا فرانسوی
  • توجه به تاریخ ثبت‌نام دانشگاه‌ها در کانادا

سیستم آموزشی کانادا برای لیسانس

سیستم آموزشی دانشگاه‌ها برای لیسانس در کانادا

بیشتر دانشگاه‌ها در کشور کانادا، سیستم دوترمی دارند؛ یعنی هر سال تحصیلی در آن‌ها، شامل دو ترم است. بعضی دانشگاه‌ها هم سیستم‌های سه‌ترمی یا چهارترمی دارند. پس پیش از هر اقدامی، باید درباره سیستم آموزشی دانشگاه موردنظرتان تحقیق کنید.
هر سال تحصیلی در کانادا از ماه سپتامبر آغاز می‌شود که برابر با ماه‌های شهریور و مهر در ایران است و به آن ترم پاییزه می‌گویند. ترم دوم یا ترم زمستانه از ماه ژانویه شروع می‌شود که برابر با ماه‌های آذر و دی در ایران است. در سیستم‌های سه‌ترمی و چهار ترمی، دو ترم بهاره و تابستانه هم به این ترم‌ها اضافه می‌شوند.
شهریه دانشگاه‌ها برای لیسانس در کانادا بر اساس دانشگاه مورد نظر و رشته تحصیلی تفاوت دارد. به‌طور کلی تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا بین ۲۰هزار تا ۶۰هزار دلار کانادا هزینه خواهد داشت. البته هزینه‌های زندگی در این کشور را هم باید به این مبلغ اضافه کنید.

بهترین دانشگاه‌ها برای لیسانس در کانادا

کشور کانادا دانشگاه‌ها و کالج‌های خوب زیادی دارد که مدارک آن‌ها در همه‌جای دنیا اعتبار فراوانی دارند. برای آشنایی با بهترین دانشگاه‌های کانادا برای پذیرش لیسانس، نگاهی به فهرست دانشگاه‌های کانادا اپلای بیندازید. در ادامه فقط سه مورد از این دانشگاه‌ها را به‌عنوان نمونه معرفی می‌کنیم.

بهترین دانشگاه های کانادا برای لیسانس

۱. دانشگاه وسترن انتاریو

دانشگاه وسترن (University of Western Ontario) یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کاناداست که در شهر لندن، استان انتاریو واقع شده است. این دانشگاه بیش از ۴۰۰ برنامه کارشناسی در ۱۱ دانشکده دارد و به هر رشته‌ای علاقه داشته باشید، می‌توانید در دانشگاه وسترن مشغول تحصیل شوید.

۲. دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو (University of Waterloo) در شهر واترلو، استان انتاریو، یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های تحصیلی تعاونی در میان دانشگاه‌های جهان را دارد. این دانشگاه شش دانشکده دارد و با بورسیه‌های خود، دانشجویان را از کشورهای مختلف دنیا جذب دوره‌های لیسانس در کانادا می‌کند.

۳. دانشگاه براک

دانشگاه براک (Brock University) یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی دولتی کانادا در شهر سینت کترینز، استان انتاریو است. این دانشگاه در هفت دانشکده خود، حدود ۷۰ دوره کارشناسی دارد و کمک‌هزینه‌های متعددی هم به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند.
جمع‌بندی
در این مقاله دوره لیسانس در کانادا و سیستم آموزشی این کشور را توضیح دادیم. بعد هم به شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در دوره کارشناسی پرداختیم و نکته‌هایی را با شما در میان گذاشتیم که توصیه می‌کنیم رعایت کنید تا شانستان برای پذیرفته‌شدن در دانشگاه‌های کانادا بیشتر شود.
در نهایت شرایط سه دانشگاه از فهرست بلند بالای دانشگاه‌های معتبر را برای متقاضیان دوره لیسانس در کانادا بررسی کردیم. اگر می‌خواهید فهرست کامل دانشگاه‌های معتبر این کشور و شرایط آن‌ها را ببینید، به صفحه برترین دانشگاه‌ها در کانادا اپلای مراجعه کنید. کانادا اپلای از لحظه تصمیم تا زمان پذیرفته‌شدن در دانشگاه رویایی‌تان، با شما همراه است.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ