ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

به‌احتمال‌زیاد بارها این جمله به گوشتان خورده که تحصیل در کانادا بسیار مقرون‌به‌صرفه از بسیاری از کشورهای دیگر است. در حقیقت، تحصیل در کانادا یک گزینه مناسب برای کسانی است که به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی به دنبال یک گزینه مقرون‌به‌صرفه هستند. 

کانادا، میزان شهریه نسبتا کمی را برای دانشجویان بین‌المللی و داخلی در نظر گرفته است. در ضمن شما می‌توانید به زبان انگلیسی یا فرانسوی در کانادا به‌عنوان یک کشور توسعه‌یافته تحصیل کنید. درنهایت این که، سیستم آموزش در کانادا با کشورهایی مانند ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا قابل‌مقایسه است.

اگر به دنبال کشوری توسعه‌یافته با اقتصادی موفق و روبه‌پیشرفت برای ادامه تحصیل هستید، کانادا مقصد رویایی مورد نظر شما است. با ما همراه باشید و ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا را بشناسید.

 

ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا

 

چرا تحصیل در کانادا

قبل از اینکه به سراغ معرفی ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا برای ادامه تحصیل برویم، می‌خواهیم دلایل انتخاب کانادا برای تحصیل را بررسی کنیم. مواردی که دانشجویان بین‌المللی را ترغیب می‌کند که کانادا را به‌جای کشورهای پیشرفته اروپایی و ایالت متحده برای تحصیل انتخاب کنند را در ادامه برایتان آورده‌ایم.

1. مقرون‌به‌صرفه بودن

دانشگاه‌های کانادا در مقایسه با دانشگاه‌های برتر ایالات‌متحده، انگلستان و سایر کشورهای انگلیسی‌زبان رشته‌های دانشگاهی متنوع را با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌کنند.

2. مشهور بودن

سیستم آموزشی کانادا به‌عنوان یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی جهان شناخته می‌شود و دانشگاه‌های کانادا هم از این موضوع جدا نیستند.

3. آسان بودن شرایط زندگی

تحصیل در کشورهای دیگر به دلیل داشتن زبان متفاوت ممکن است دلهره‌آور به نظر برسد. بااین‌وجود، زندگی در کشور انگلیسی‌زبان باعث می‌شود که دانشجویان بین‌المللی شرایط زندگی مناسبی داشته باشند و بهتر بتوانند با جامعه ارتباط برقرار کنند.

مبلغ شهریه برای دانشجویان بین‌المللی کانادا در سال 2019

شهریه دانشجویان بین‌المللی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند، به نوع رشته دانشگاهی و محلی که برای تحصیل انتخاب کرده‌اید بستگی دارد. معمولا شهریه دانشگاهی مقطع لیسانس بین 7،203 دلار تا 49،800 دلار در سال تعیین می‌شود. درحالی‌که شهریه سالانه برای دوره‌های کارشناسی ارشد بین 3،222 دلار تا 42،850 دلار است.

 

دانشجویان ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا

 

شهریه تحصیل در دانشگاه‌های برتر کانادا

طبق اخبار منتشرشده توسط ایالات‌متحده آمریکا، دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل، دانشگاه مک مستر و دانشگاه مونترال در لیست برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌اند. این دانشگاه‌ها در سطح بین‌المللی به‌عنوان بهترین مدارس جهانی شناخته‌شده‌اند، بااین‌وجود، نرخ شهریه دانشگاه‌های برتر کانادا بسیار مقرون‌به‌صرفه¬تر از نمونه‌های مشابه بین‌المللی آن‌ها است. به همین خاطر است که اغلب متقاضیان به دنبال راهی برای ورود به دانشگاه های برتر کانادا برای تحصیل هستند و می‌خواهند با وجود پرداخت شهریه کم، یک مدرک معتبر بین‌المللی به دست بیاورند. شهریه تحصیل در این دانشگاه‌ها را در ادامه ارائه کرده‌ایم.

دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

شهریه مقطع لیسانس: 42،870 دلار تا 49،800 دلار

شهریه مقطع کارشناسی ارشد: 6،900 دلار تا 22،640 دلار

دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)

شهریه مقطع لیسانس: 25،978 دلار تا 36،588 دلار

شهریه مقطع کارشناسی ارشد: حدود 8،605 دلار

دانشگاه مک گیل (McGill University)

شهریه مقطع لیسانس: 16،815 دلار تا 45،263 دلار

شهریه مقطع کارشناسی ارشد: حدود 16،816 دلار

 دانشگاه مک مستر (McMaster University)

شهریه مقطع لیسانس: 20،808 دلار تا 27،978 دلار

شهریه مقطع مدرک کارشناسی ارشد: 16،761 دلار تا 17،096 دلار

دانشگاه مونترال (University of Montreal)

شهریه مقطع لیسانس: 13،048 دلار تا 16،990 دلار

 

شهریه مقطع کارشناسی ارشد: حدود 16،372 دلار

 

دانشگاه های کانادا

 

ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا برای مقطع لیسانس

علاوه بر دانشگاه‌های مطرح کانادا، سایر مراکز آموزشی این کشور نیز کیفیت قابل قبولی را برای ادامه تحصیل دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنند. در ادامه لیست ارزان‌ترین دانشگاه‌ها در کانادا برای مقطع لیسانس را به همراه شهریه آن‌ها ارائه کرده‌ایم.

1. دانشگاه براندون در منیتوبا (Brandon University)

دانشگاه براندون منیتوبا به‌عنوان ارزان‌ترین دانشگاه کانادا برای تحصیل در مقطع لیسانس شناخته می‌شود. طبق بیانیه‌های دانشگاه براندون، این مرکز آموزشی رابطه مثبت و طولانی‌مدتی را با دانشجویان بین‌المللی دارد. به گفته دانشگاه برندون، این مرکز آموزشی امکان تعامل موثر با استاد و استفاده از فرصت‌های تحقیقاتی را که در دانشگاه‌های بزرگ در دسترس نیست را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند.

ازجمله رشته‌هایی که در دانشگاه براندون منیتوبا ارائه می‌شود می‌توان به  لیسانس هنر (Bachelor of Arts یا BA)، لیسانس مدیریت بازرگانی (Bachelor of Business Administration یا BBA)، لیسانس آموزش (Bachelor of Educatio یا Bed)، لیسانس هنرهای زیبا (Bachelor of Fine Arts یا BFA) و لیسانس علوم پایه (Bachelor of Science degree یا BSc) اشاره کرد.

برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه براندون منیتوبا باید حدود 7،203 دلار در نظر داشته باشید.

2. دانشگاه دِ سینت بونیفیس (Université de Saint-Boniface)

دانشگاه دِ سینت بونیفیس در وینیپگ منیتوبا واقع‌شده است. این دانشگاه در مقطع لیسانس رشته‌های هنر (Arts)، کار اجتماعی (Social Work)، مترجمی (Translation)، علوم پایه (Science)، پرستاری (Nursing)، بیزینس (Business) و آموزش (Education) را ارائه می‌کند. اغلب دانشجویانی که این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند تا مقطع ارشد تحصیلاتشان را در دانشگاه دِ سینت بونیفیس ادامه می‌دهند. 

اگر قصد ثبت‌نام در این دانشگاه بین‌المللی را دارید، باید دانش زبان فرانسه داشته باشید؛ زیرا اغلب درس‌ها در دانشگاه دِ سینت بونیفیس به زبان فرانسه ارائه می‌شود. البته حین تحصیل در این دانشگاه، نیاز به دانش زبان انگلیسی هم خواهید داشت. شهریه‌ای که برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه دِ سینت بونیفیس باید در نظر داشته باشید، حدود 7،482 دلار است.

3. دانشگاه گلف یا گوئلف (University of Guelph)

دانشگاه گلف یا گوئلف انتاریو هم به‌عنوان ارزان‌ترین دانشگاه در کانادا برای تحصیل در مقطع لیسانس شناخته می‌شود. این دانشگاه مقطع لیسانس را در پنج کالج با رشته‌های تحصیلی هنر (Arts)، علوم پایه زیستی (Biological Sciences، بیزینس و اقتصاد (Business & Economics)، مهندسی و علوم پایه فیزیک (Engineering & Physical Sciences)، علوم پایه انسانی کاربردی و جامعه (Social & Applied Human Sciences) ارائه می‌کند.

دانشجویان بین‌المللی دانشگاه گلف کانادا امکان تحصیل به زبان انگلیسی را دارند، اقامتگاه (housing) دریافت می‌کنند و می‌توانند به یک مشاور مخصوص دانشجویان دانشگاه‌های بین‌المللی دسترسی داشته باشند. برای تحصیل در این دانشگاه بین‌المللی باید 9،730 دلار را کنار بگذارید.

4. دانشگاه منونایت کانادا (Canadian Mennonite University)

دانشگاه منونایت کانادا در وینیپگ منیتوبا واقع‌شده است. ازجمله رشته‌هایی که برای این دانشگاه در نظر گرفته‌شده، می‌توان به لیسانس مدیریت بازرگانی (Bachelor of Business Administration یا BBA) و لیسانس علوم پایه (Bachelor of Science degree یا BSc) اشاره کرد. این دوره‌ها به‌صورت سه و چهارساله در دانشگاه منونایت ارائه می‌شود. 

در دانشگاه منونایت کانادا (CMU) از تجربیات و دیدگاه‌های متفاوت دانشجویان استقبال می‌شود. در این دانشگاه بیشتر از 19 رشته دانشگاهی برای مقطع لیسانس در نظر گرفته‌شده و متقاضیان می‌توانند یکی از این موارد را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

برای ادامه تحصیل در دانشگاه منونایت کانادا باید مبلغی حدود 10 هزار دلار را در نظر داشته باشید.

5. دانشگاه مموریال نیوفاندلند (Memorial University of Newfoundland)

 

دانشگاه مموریال نیوفاندلند به‌عنوان یکی از ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا، بیشتر از 100 رشته دانشگاهی برای مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس در نظر گرفته است. این دانشگاه خدمات ویژه‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کند. ازجمله آن‌ها می‌توان به مشاوره دادن به دانشجویان، دفاتر بین‌المللی و امکان ایجاد گروه‌های دانشجویی بین‌المللی اشاره کرد. شهریه این دانشگاه برای مقطع لیسانس، حدود 11،460 دلار در نظر گرفته‌شده است.

 

محوطه دانشگاه کانادا

 

ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا برای مقطع فوق‌لیسانس

بعضی از متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا، علاقه‌مند هستند که پس از دوره لیسانس وارد دانشگاه‌های این کشور شوند. به همین خاطر این روزها دانشجویان زیادی به دنبال پیدا کردن ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد هستند. در ادامه نام بعضی از ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا برای مقطع فوق‌لیسانس را ارائه کرده‌ایم.

1. دانشگاه مموریال نیوفاندلند (Memorial University of Newfoundland)

ای دانشگاه در سینت جانز نیوفاندلند واقع‌شده است. دانشگاه مموریال نیوفاندلند طیف گسترده‌ای از شاخه‌های کارشناسی ارشد و دکترا را به‌صورت حضوری و آنلاین در زمینه‌های علوم پایه انسانی و علوم پایه اجتماعی (Humanities & Social Sciences)، برنامه‌های حرفه‌ای (Professional Programs)، برنامه‌های بین‌رشته‌ای (Interdisciplinary Programs) و علوم پایه (Sciences) ارائه می‌کند. 

شهریه‌ای که برای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در دانشگاه مموریال نیوفاندلند باید بپردازید، حدود 3،222 دلار تعیین‌شده است.

2. دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی (University of Northern British Columbia)

این دانشگاه در پرنس جورج بریتیش کلمبیا واقع‌شده است. ازجمله گرایش‌های ارشدی که دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی ارائه می‌دهد، می‌توان به کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (Master of Business Administration یا MBA)، کارشناسی ارشد علوم پایه (Master of Science یا MSc)، کارشناسی ارشد مهندسی (Master of Engineering یا MEng)، کارشناسی ارشد علوم پرستاری (Master of Science in Nursing یا MScN) و کارشناسی ارشد کار اجتماعی (Master of Social Work یا MSW) اشاره کرد.

برای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی باید مبلغ 3،297 دلار به‌عنوان شهریه بپردازید.

3. دانشگاه کلگری (University of Calgary)

نام دانشگاه کلگری هم در بین ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا برای ادامه تحصیل دیده می‌شود. این دانشگاه در کلگری در آلبرتا واقع‌شده است. 

دانشگاه کلگری رشته‌های مختلفی را برای تحصیل در مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس ارائه می‌کند. برای ادامه تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در دانشگاه کلگری، باید مبلغی در حدود 3،693 دلار را در نظر داشته باشید.

4. دانشگاه سايمون فريزر (Simon Fraser University)

دانشگاه سايمون فريزر هم یکی از ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا برای مقطع تحصیلی فوق‌لیسانس است. این دانشگاه در برنابی در بریتیش کلمبیا واقع‌شده. برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد را برای گرایش‌های علوم کاربردی (Applied Sciences)، هنر و علوم اجتماعی (Arts & Social Sciences)، بیزینس (Business)، ارتباطات (Communication)، هنر و فناوری (Art & Technology)، آموزش (Education)، محیط زیست (Environment)، علوم بهداشتی (Health Sciences) و علوم پایه (Science) ارائه می‌کند.

5. دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan)

 

از دیگر دانشگاه‌های ارزان کانادا برای مقطع ارشد می‌توان به دانشگاه ساسکاچوان اشاره کرد. این دانشگاه در ساسکاتون در ساسکاچوان کانادا قرار دارد و رشته‌های متعددی را برای تحصیل در این مقطع ارائه می‌کند.

 

نمای دانشگاه در پاییز

 

هزینه زندگی در کانادا برای دانشجویان

هزینه‌های زندگی در سراسر کشور گسترده کانادا مانند اغلب کشورهای بزرگ متفاوت است. با توجه قیمتی که برای اجاره خانه در نظر گرفته‌شده، اغلب شهرهای بزرگ کانادا گزینه مناسبی برای زندگی دانشجویی نیستند. بااین‌وجود، هنوز هم می‌توانید مناطقی را در اطراف شهرهای بزرگ کانادا پیدا کنید که می‌توان یک زندگی دانشجویی کم‌هزینه را در آن‌ها تجربه کرد. در ادامه هزینه‌های یک زندگی دانشجویی ایده آل در کانادا را برایتان آورده‌ایم.

 

هزینه ‌های زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا در حالت ایده آل به شرح زیر است.

  • ناهار و نوشیدنی: 18 دلار
  • اجاره ماهانه یک آپارتمان مبله 45 مترمربعی: 1،160 دلار
  • برنامه‌های ماهانه: 102 دلار
  • اینترنت ماهانه: 54 دلار
  • حمل‌ونقل عمومی ماهانه: 109 دلار
  • عضویت ماهیانه باشگاه بدن‌سازی: 59 دلار
  • ویزیت پزشک خصوصی: 93 دلار

 

نکته: طبق قوانین ارائه‌شده توسط دولت کانادا، برای تحصیل در این کشور باید حداقل 10 هزار دلار داشته باشید. در غیر این صورت، نمی‌توانید ویزای تحصیلی کانادا را به دست بیاورید. با توجه به این پیش‌شرط، مشخص می‌شود که هزینه‌های زندگی دانشجویی واقعی در کانادا از مقادیر تخمین زده بیشتر خواهد شد.

 

هزینه ها در کانادا

 

روش اپلای برای دانشگاه ‌های کانادا

دانشجویان بین‌المللی، برای ارسال اپلیکیشن خودشان به دانشگاه‌های کانادا باید بقیه شرایط در نظر گرفته‌شده را هم برآورده کنند. ازجمله آن‌ها می‌توان به ارائه رزومه کامل تحصیلی به همراه ترجمه آن، مدارک شناسایی به همراه ترجمه آن، مدرک نشان‌دهنده تسلط به زبان انگلیسی مانند آیلتس، پاسپورت معتبر و گواهی تمکن مالی اشاره کرد.

و در انتها...

در این مقاله لیست ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا را برای تحصیل در مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس برایتان آوردیم. اگر می‌خواهید هزینه تحصیلتان در کانادا ارزان تمام شود، می‌توانید یکی از این دانشگاه‌ها را انتخاب کنید. یا اینکه به دنبال دانشگاه‌هایی باشید که کمک‌هزینه تحصیلی به دانشجویان ارائه می‌کنند.

 

منبع:

https://www.uopeople.edu/blog/10-cheap-universities-in-canada-for-international-students/

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ