چه کسانی واجد شرایط دریافت اجازه کار یا openwork permit کانادا هستند؟

 

کانادا، به‌عنوان یکی از اقتصادهای پیشرو در جهان، با بحران کمبود نیروی کار روبه‌رو است. اجازه کار یا openwork permit کانادا، یکی از انواع مجوزهای کاری کانادا است که به دارندگان آن این امکان را می‌دهد تا محل کار و کارفرمای خود را در کانادا انتخاب کنند. اغلب، اتباع خارجی مشتاق به کار در کانادا، باید برای اخذ ویزای کار کانادا اقدام کنند. بااین‌حال، مجوز کار کانادا، معمولاً پس از دریافت یک پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی، در بازه‌های زمانی مشخص برای مشاغل خاص و تنها تحت شرایط ویژه صادر می‌شود.

کارفرمای متقاضی باید از اداره کارو توسعه اجتماعی کانادا یک LMIA (ارزیابی تأثیر بازار کار) دریافت کند که به او اجازه می‌دهد تا کارگران ماهر خارجی را برای موقعیت‌های شغلی که شهروندان یا افراد مقیم دائم کانادا نمی‌توانند آن‌ها را پر کنند، استخدام کند. در مقابل، متقاضیان اجازه کار یا openwork permit  کانادا، نیازی به دریافت پیشنهاد شغلی در کانادا یا استعلام از سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا ندارند. راه‌های متعددی برای دریافت مجوز کار آزاد کانادا وجود دارد. در این مقاله به معرفی شرایط و مزایای این نوع اجازه کار، می‌پردازیم.

 

مجوز کار آزاد کانادا چیست؟

اکثر اتباع خارجی که می‌خواهند برای کار به کانادا بیایند، باید مجوز کار قانونی داشته باشند. به‌طورکلی، 2 نوع مجوز کار برای اتباع خارجی در کانادا صادر می‌شود: اجازه کار ویژه کارفرما و اجازه کار آزاد یا openwork permit. اجازه کار ویژه کارفرما، به اتباع خارجی این امکان را می‌دهد تا پس از دریافت یک پیشنهاد شغلی در کانادا، در بازه زمانی مشخصی، برای یک کارفرمای خاص یا در یک حیطه شغلی خاص، به فعالیت بپردازند. درحالی‌که مجوز کار آزاد به آن‌ها اجازه می‌دهد در کانادا برای هر کارفرمایی و در مکان‌های مختلف کار کنند.

 

مزایای openwork permit کانادا

بزرگ‌ترین مزیت مجوز کار آزاد کانادا این است که به شما اجازه می‌دهد شغل و کارفرمای خود را انتخاب کنید. همچنین به‌عنوان متقاضی دریافت اجازه کار یا openwork permit کانادا نیازی به رعایت برخی الزامات از جمله داشتن یک پیشنهاد شغلی یا ارزیابی تأثیر مثبت بر بازار کار (LIMA) نخواهید داشت. بااین‌حال، برخی از مجوزهای کار آزاد ممکن است شرایط خاصی داشته باشند که باید آن‌ها را رعایت کنید. 

 

چه کسانی می‌توانند برای مجوز کار آزاد درخواست دهند؟

گزینه‌های واجد شرایط بودن و روش درخواست مجوز کار آزاد در کانادا، بسته به وضعیت خاص هر فرد متفاوت است. به‌طورکلی، افراد زیر واجد شرایط دریافت اجازه کار یا openwork permit کانادا هستند:

 • دانشجویان بین‌المللی فارغ‌التحصیل از مؤسسات آموزشی تعیین‌شده در کانادا (DLI) که واجد شرایط برنامه اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) هستند.
 • متقاضیان اقامت دائم مقیم کانادا
 • اعضای خانواده تحت تکفل افرادی که برای اقامت دائم کانادا درخواست داده‌اند؛ به‌عنوان‌مثال، همسر یا شریک زندگی مشترک
 • همسر یا شریک حقوقی یک کارگر ماهر یا دانشجوی بین‌المللی
 • دارندگان مجوز اقامت موقت کانادا
 • پناهندگان، مدعیان پناهندگی در کانادا و اعضای خانواده آن‌ها
 • کارگران جوان که در برنامه تعطیلات کاری کانادا شرکت می‌کنند.
 • دانشجویانی که پس از مدتی تحصیل در کانادا، توان پرداخت هزینه‌های تحصیل خود را ندارند.
 • افرادی که دارای مجوز کار ویژه کارفرما هستند و در طول کار خود در کانادا مورد سوءاستفاده یا درخطر هستند.
 • همسر یا شریک زندگی متقاضی برنامه آزمایشی مهاجرت استانی آتلانتیک

 

رایج‌ترین روش‌های دریافت اجازه کار آزاد در کانادا

همان‌طور که گفتیم، گزینه‌های متعددی برای دریافت اجازه کار یا work permit  کانادا وجود دارد. بااین‌حال، موارد زیر نمونه‌هایی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین دلایلی هستند که افراد می‌توانند از طریق آن‌ها واجد شرایط دریافت مجوز کار آزاد کانادا شوند؛ به همین جهت در این قسمت مقاله به جزئیات مربوط به آن‌ها می‌پردازیم:

 1. همسران و شرکای قانونی شهروندان کانادایی و کارگران موقت

کانادا گزینه‌های مجوز کار آزاد را به همسر افراد کانادایی و کارگران خارجی موقت ارائه می‌دهد. همسران شهروندان کانادایی و افراد مقیم دائم کانادا، تنها با ارائه گواهی ازدواج، واجد شرایط مجوز کار آزاد در کانادا خواهند بود. درحالی‌که همسران کارگران خارجی موقت در کانادا تنها در صورتی واجد شرایط اخذ اجازه کار یا openwork permit کانادا خواهند بود که شریک زندگی‌شان، شرایط زیر را در کانادا داشته باشد:

 • مجوز کار حداقل ۶ماهه داشته باشد
 • مشغول به کار در سطح مهارت 0، A یا B که در رده‌بندی ملی مشاغل در کانادا مشخص می‌شود، باشد

      2. همسران دانشجویان بین‌المللی

اگر همسر شما به‌صورت تمام‌وقت در کانادا مشغول به تحصیل باشد و در مؤسسات آموزشی تأییدشده توسط دولت کانادا برای پذیرش دانشجوی بین‌المللی (DLI) تحصیل کند، شما واجد شرایط دریافت اجازه کار آزاد در کانادا خواهید بود که به شما در تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود و همسرتان، کمک می‌کند. توجه داشته باشید که برای دریافت این نوع مجوز کار، نباید مشغول به تحصیل در کانادا باشید. همچنین همسر شما نمی‌تواند از حداکثر ساعات مجاز کار هم‌زمان با تحصیل در کانادا که 20 ساعت در هفته است، سرپیچی کند.

 1. فارغ‌التحصیلان بین‌المللی و همسران و شرکای آن‌ها

دانشجویان بین‌المللی بالاتر از 18 سال، پس از تحصیل در کانادا، می‌توانند با دریافت ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP)، حداکثر 3 سال در کانادا مشغول به کار شوند، البته به شرطی که یک برنامه تحصیلی تمام‌وقت حداقل ۲ساله را در یک مؤسسه آموزشی تعیین‌شده (DLI) در کانادا گذرانده باشند. همچنین همسران و شرکای فارغ‌التحصیلان بین‌المللی در کانادا، تا زمانی که مجوز کار همسرانشان اعتبار دارد، واجد شرایط دریافت اجازه کار یا openwork permit کانادا هستند.

 

فرایند دریافت openwork permit  کانادا

شما می‌توانید برای مجوز کار آزاد از داخل کانادا یا خارج از کانادا درخواست دهید. فرایند درخواست و فرم‌هایی که باید ارسال کنید بسته به اینکه از کجا درخواست می‌دهید، متفاوت است. در هر دو مورد، این روش شامل ارائه فرم مشخص و پرداخت هزینه دارنده مجوز کار آزاد و همچنین هزینه پردازش مجوز کار به طور هم‌زمان خواهد بود.

 

شرایط و مدارک دریافت  openwork permit کانادا

برای اخذ مجوز کار آزاد در کانادا، باید شرایط و مدارک زیر را داشته باشید:

 • پاسپورت معتبر با اعتبار بیش از 6 ماه از تاریخ ورود به کانادا
 • 2 قطعه عکس جدید به‌اندازه پاسپورت
 • مدارکی که اثبات کنند شما پس از انقضای اجازه کار خود در کانادا، به کشورتان باز خواهید گشت.
 • مدارک اثبات‌کننده تمکن مالی شما در طول اقامتتان در کانادا
 • گواهی عدم سوءپیشینه کیفری
 • گواهی سلامت پزشکی مبنی بر عدم ابتلا به بیماری‌های خطرناک
 • گواهینامه‌ها و سوابق تحصیلی و کاری مرتبط
 • فیش پرداخت هزینه درخواست مجوز کار

 

سخن پایانی:

اجازه کار یا openwork permit  کانادا، راهی ایده آل برای یافتن شغل و مهاجرت به کانادا است. با در دست داشتن این مجوز، نیازی به طی کردن فرایندهای طولانی یافتن کار و دریافت ویزای کاری کانادا نخواهید داشت. بااین‌حال، جزئیات ارسال درخواست برای هر یک از روش‌های اخذ مجوز کار آزاد در کانادا، بسته به شرایط و موقعیت فردی شما متفاوت خواهد بود. به همین جهت توصیه می‌کنیم، برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان مجرب کانادا اپلای تماس بگیرید.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ