چطور در کانادا مهندسی عمران بخوانیم؟

مهندسی عمران علم ساخت‌وساز است و جهان مدام در حال پیشرفت و نیازمند به سازه‌های جدید؛ به همین خاطر آینده فارغ‌التحصیلان این رشته نسبت به بسیاری از رشته‌های دیگر، تضمین‌شده است. دانشگاه‌های معتبر کانادا هم گرایش‌های مختلف این رشته را عرضه می‌کنند و دانشجویان زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل در رشته مهندسی عمران در کانادا به این کشور می‌روند. در این مقاله نکته‌های زیادی درباره مهندسی عمران در کانادا و مهاجرت مهندس عمران به کانادا را با شما در میان می‌گذاریم.

مهندسی عمران در کانادا

بازار مهندسی عمران در کانادا چگونه است؟

مهندسی عمران (Civil Engineering) با طراحی، ساخت و نگهداری ساختمان‌ها، جاده‌ها، سیستم‌های آب و فاضلاب و خیلی سازه‌های دیگر سروکار دارد. مهندس عمران باید با توجه به نیازهای جامعه، بودجه مورد نظر و محدودیت‌های زیست‌محیطی، بهترین روش‌ها و راه‌حل‌ها برای انجام پروژه‌های ساختمانی را پیدا و اجرا کند.
از طرف دیگر، دانشگاه‌های کانادا، به‌خاطر پیشرفت‌های علمی و فناورانه و همین‌طور امکانات رفاهی، مورد توجه بسیاری از دانشجویان جهان هستند. خیلی از دانشجویان ایرانی هم برای تحصیل در رشته مهندسی عمران و گرایش‌های مختلف آن در دانشگاه‌های کانادایی هرساله به این کشور سفر می‌کنند. تحصیل رشته مهندسی عمران در کانادا این امکان را به شما می‌دهد که جذب بازارهای کاری بین‌المللی هم بشوید.
این‌روزها بیش از 25هزار مهندس رشته‌های مختلف مشغول به کار در کانادا هستند که از این میان حدود یک‌سوم را مهندسان عمران تشکیل می‌دهند. البته این تعداد در حال رشد است و پیش‌بینی می‌شود کشور کانادا به‌خاطر رشد اقتصادی بالا، پروژه‌های عمرانی بیشتری را آغاز کند و در نتیجه به مهندسان عمران بیشتری هم نیاز داشته باشد.

تحصیل در رشته مهندسی عمران در کانادا چه شرایطی دارد؟

برای تحصیل در رشته مهندسی عمران باید از دانشگاهی کانادایی که رشته مهندسی عمران در مقطع موردنظر شما را دارد، پذیرش بگیرید. برای پذیرش در رشته مهندسی عمران در کانادا باید مدارک لازم را آماده کرده و به‌صورت اینترنتی یا پستی برای دانشگاه موردنظر ارسال کنید.
در مراحل اپلای و ثبت‌نام، توجه به زمان‌بندی دانشگاه خیلی مهم است. بنابراین توصیه می‌کنیم برای آگاهی از زمان‌بندی دقیق، به وب‌سایت رسمی دانشگاه موردنظرتان مراجعه کنید.
زبان آموزشی در بیشتر دانشگاه‌های کانادا، انگلیسی است. البته دانشجویان بعضی دانشگاه‌ها، به‌ویژه در استان‌های فرانسوی‌زبان مثل کبک، می‌توانند تکالیف درسی خود را به زبان فرانسوی هم انجام بدهند. پس باید برای پذیرش در رشته مهندسی عمران در کانادا نمره خوبی از آزمون‌های زبان معتبر هم داشته باشید.
علاوه‌بر این‌ها، ویزای تحصیلی کانادا هم لازم است. دولت کانادا برای دادن ویزای تحصیلی، مدرکی از شما می‌خواهد که نشان‌دهنده تمکن مالی باشد، چون در مدت تحصیل در این کشور،‌ باید بتوانید از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی بربیایید.
البته ویزای تحصیلی کانادا، در واقع اجازه اقامت و کار موقت در این کشور را به شما می‌دهد. پس می‌توانید حین تحصیل، کارهای پاره‌وقت و دانشجویی هم انجام بدهید. نکته قابل‌توجه اینکه امکان تغییر، تمدید یا لغو این ویزا در مدت حضور در کانادا را هم دارید.
دوره کارشناسی مهندسی عمران در کانادا 4 سال، دوره کارشناسی ارشد 2 سال و دوره دکترا هم 4 سال طول می‌کشند. البته بعضی دانشگاه‌ها امکان تحصیل پاره‌وقت هم دارند؛ یعنی می‌توانید کارشناسی ارشد مهندسی عمران را طی ۳ تا ۴ سال تمام کنید.

رشته عمران در کانادا

هزینه تحصیل در رشته مهندسی عمران در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در رشته مهندسی عمران برای مقاطع مختلف و در دانشگاه‌های مختلف، باهم فرق دارند. به‌طور کلی برای تحصیل چهارساله در مقطع کارشناسی، هزینه تحصیل به‌علاوه هزینه‌های زندگی و خوراک، حدود ۱۳۰هزار دلار کانادا،‌ و برای تحصیل دوساله در مقطع کارشناسی ارشد، حدود ۳۰هزار دلار کانادا برآورد شده است.
البته بیشتر دانشگاه‌های کانادا بورسیه‌های مختلفی هم برای تحصیل در مقاطع مختلف دارند. شما هم اگر قصد تحصیل در رشته مهندسی عمران در کانادا را دارید، می‌توانید برای دریافت کمک مالی تحصیلی، در وب‌سایت رسمی دانشگاه موردنظرتان ثبت‌نام کنید.
این بورسیه‌ها و کمک‌های مالی بر اساس وضعیت تحصیلی، و فعالیت دانشجویان در سایر حوزه‌های ورزشی، هنری و غیره اعطا می‌شوند. منبع این کمک‌های مالی هم به‌طور معمول خود دانشگاه، مؤسسه‌های خصوصی یا دولت کانادا هستند.
شرکت‌های فعال زیادی هم در حوزه عمرانی در کانادا وجود دارند که به‌دنبال مهندس عمران به‌عنوان کارآموز هستند. شما با تحصیل در رشته مهندسی عمران در کانادا می‌توانید در حین تحصیل و به‌صورت پاره وقت برای این شرکت‌ها هم کار کنید تا هم درآمدی برای کمک به هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا داشته باشید، و هم تجربه و روابط کاری خود را گسترش دهید.

رشته مهندسی عمران چه گرایش‌هایی دارد

رشته مهندسی عمران در کانادا و سایر کشورهای جهان، گرایش‌های مختلفی دارد که می‌توانید بیشتر آن‌ها را در مقطع کارشناسی ارشد برای ادامه تحصیل انتخاب کنید. بعضی از زیرمجموعه‌ها و گرایش‌های تخصصی یا میان‌رشته‌ای مهندسی عمران عبارت‌اند از:

  • مهندسی سازه
  • مهندسی شهرسازی
  • مهندسی ساخت‌وساز
  • مهندسی راه‌سازی و حمل‌ونقل
  • مهندسی ژئوتکنیک
  • مهندسی ژئوانفورماتیک
  • مهندسی کنترل و نظارت قانونی
  • مهندسی مواد و مصالح ساختمانی
  • مهندسی سازه‌های ساحلی و دریایی
  • مهندسی هیدرولیک و منابع آب

رشته عمران در کانادا

مهاجرت مهندس عمران به کانادا و آینده شغلی این رشته چگونه است؟

درباره تحصیل در رشته مهندسی عمران در کانادا گفتیم، اما اگر فارغ‌التحصیل این رشته هستید هم می‌توانید برای مهاجرت مهندسی عمران به کانادا اقدام کنید. برای مهاجرت به کانادا، باید حداقل مدرک کارشناسی مهندسی عمران، دو سال سابقه کار در این زمینه، و مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی داشته باشید.
دولت کانادا برای جذب افراد متخصص، از جمله مهاجرت مهندس عمران به کانادا برنامه‌های مختلفی دارد که یکی از پرطرف‌دارترین آن‌ها برنامه اکسپرس انتری (Express Entry) کاناداست. هدف این برنامه جذب نیروهای کاربلد است و در نهایت اقامت دائم کانادا را برای شما به ارمغان می‌آورد.
چه می‌خواهید شروع به تحصیل کنید و چه فارغ‌التحصیل هستید، باید بدانید آینده مهندس عمران در کانادا به سه مسیر مختلف تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:
کار اداری، که شامل طراحی سازه‌ها، برنامه‌ریزی اجرایی و ارتباط با مشتری‌هاست؛
کار اجرایی، که شامل فعالیت در پروژه‌های ساختمانی، کنترل و نظارت بر اجرا، مدیریت نیروهای انسانی و پیش‌برد طرح‌های ساختمانی است؛
کار آموزشی، که در راستای پیش‌برد شرایط علمی صنعت ساخت‌وساز کاناداست.
فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی عمران در کانادا می‌توانند برای شرکت‌های خصوصی یا دولتی کار کنند. برای ورود به بازار کار مهندسی عمران، ابتدا باید عضو انجمن مهندسان استان محل اقامت تان شوید. انجمن موردنظر، مدارک شما را بررسی کرده و در صورت قبولی، مجوز کار با عنوان مهندس تازه‌وارد (Junior Engineer) می‌دهد.
درآمد مهندس عمران در کانادا بین ۳هزار تا ۸هزار دلار کانادا در ماه است. البته این رقم در مقایسه با پردرآمدترین مشاغل موجود، چندان بالا نیست. اما در استان‌های کبک و بریتیش کلمبیا، پیشنهادهای مالی بالاتری به مهندسان عمران داده می‌شود.
جمع‌بندی
در این مقاله درباره شرایط و جزئیات رشته مهندسی عمران در کانادا توضیح دادیم. بعد هم درباره بازار کار این رشته در کانادا و درآمد ماهیانه مهندسان عمران گفتیم. اگر به این رشته علاقه دارید و می‌خواهید در کشور کانادا تحصیل کنید، کانادا اپلای می‌تواند شما را به رویایتان برساند

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ