ویزای همراه تحصیلی کانادا چیست؟

آیا نام ویزای همراه تحصیلی کانادا را شنیده‌اید؟ آیا قصد دارید برای تحصیل در کشور کانادا اقدام کنید؟ آیا می‌خواهید فرزندان خود را برای تحصیل به مدارس کانادا بفرستید؟ آیا نگران این موضوع هستید که اگر برای تحصیل به این کشور بروید از خانه و خانواده‌تان دور شوید؟ آیا از این که فرزندان خود را به تنهایی به یک کشور دیگر بفرستید حتی اگر این کشور سرزمین امن و مدرن کانادا باشد؟  

این نگرانی‌ها طبیعی است و موقعیتی است که ممکن است شما را در دوگانگی قرار بدهد. از یک طرف می‌خواهید برای آینده و سرنوشت خود و خانواده‌تان، درس بخوانید. زیرا تحصیل در کانادا باعث می‌شود که افراد موقعیت شغلی و اجتماعی بهتری را به دست آورده و جایگاه تحصیلی بالاتری داشته باشند. از سوی دیگر هم شما نمی‌توانید از افراد خانواده دور باشید و هم فرستادن فرزندانتان به تنهایی به این کشور کار سختی است. اما جای هیچ گونه نگرانی‌ای وجود ندارد. 

قوانین مهاجرت کشور کانادا یک امکان عالی در اختیار افرادی که در این کشور تحصیل می‌کنند، قرار می‌دهد. فرد دانشجو یا دانش‌آموز می‌تواند برای افراد خانواده‌اش تقاضای ویزا کند. تقاضا برای این ویزا، برای افرادی میسر است که یا در کشور کانادا تحصیل می‌کنند و یا قصد این کار را دارند. 

اگر می‌خواهید برای درس خواندن در کانادا برای هر مقطع تحصیلی، اعم از مدرسه و یا دانشگاه، اپلای کنید، این مقاله را بخوانید.

 

ویزای همراه تحصیلی کانادا

 

واجدین شرایط ویزای همراه تحصیلی کانادا 

نخستین قدم برای برای درخواست ویزای همراه تحصیلی کانادا این است که بدانیم چه کسانی می‌توانند این ویزا را دریافت کنند. با دانستن این نکته می‌توان شرایط مورد نظر افراد برای دریافت ویزای همراه تحصیلی را فراهم کرد. به این ترتیب در رسیدن به مسیر درخواست و دریافت ویزا قدم‌های کوتاه‌تر و ساده‌تری برداشته خواهد شد. 

 

همسر دانشجویان و دارندۀ ویزای تحصیلی کانادا   

همسر فردی که دارای ویزای تحصیلی کانادا است و یا در این کشور تحصیل می‌کند، می‌تواند ویزای همراه تحصیلی دریافت کند. بر اساس قوانین مهاجرت کشور کانادا، همسر، اعم از زن یا مرد، می‌تواند این ویزا را دریافت کند. یعنی قوانین تابعیت از همسر، برای دریافت ویزای همراه تحصیلی، منحصر به همسر (زن) نمی‌شود و خانم‌ها هم می‌توانند برای شوهرانشان تقاضای ویزا کنند.

 

فرزندان دارندۀ ویزای تحصیلی کانادا

فردی که برای تحصیل به کشور کانادا مهاجرت می‌کند، می‌تواند برای اقامت فرزندان خود در این کشور نیز ویزای همراه تحصیلی دریافت کند. این ویزا برای فرزندانی که به سن قانونی نرسیده باشند و یا دارای شرایط خاصی باشند، صادر می‌شود. بدین صورت فرزندان فردی که دارای ویزای تحصیلی کانادا است، می‌توانند در کشور کانادا درس بخوانند. علاوه بر این، آنها می‌توانند از سایر مزایای اقامتی و آموزشی در این کشور بهره‌مند باشند. 

 

والدین دارندۀ ویزای دانش‌آموزی کانادا

بعضی از افراد فرزندان خود را برای داشتن آینده‌ای بهتر برای تحصیل به مدارس کانادا می‌فرستند. اگر شما نیز قصد دارید کودکانتان در مدارس کانادا تحصیل کنند، می‌توانید با خیال آسوده این کار را انجام دهید. زیرا ادارۀ مهاجرت کانادا به پدر یا مادر این دانش‌آموزان و گاهی به هر دوی آنها ویزای همراه تحصیلی اعطا می‌کند. 

شاید هنوز در مورد پذیرش گرفتن از مدارس کانادا اطلاعات کافی نداشته باشید. برای این کار شما باید نامۀ تاییدیه از یکی از مدارس معتبر کانادا دریافت کند. پس از آن با طی مراحلی که در اینجا می‌توانید آنها را بخوانید، درخواست تحصیل فرزندتان را در این کشور بنمایید. 

کلیک کنید

 

شما می‌توانید همزمان یا پس از این که برای فرزندتان درخواست ویزا کردید، برای خودتان نیز تقاضای ویزای همراه تحصیلی بنمایید. به این ترتیب فرزند شما همزمان که در یکی از بهترین کشورهای دنیا تحصیل می‌کند، در کنار شما روزهای خوشی را سپری می‌کند. 

 

خانواده کانادایی با فرزندان

 

انواع ویزای همراه تحصیلی کانادا

از نظر زمانی، شما به دو طریق می‌توانید برای ویزای همراه تحصیلی اقدام کنید. نخستین روش به صورت همزمان با فردی که قصد تحصیل در کانادا دارد، است. در این روش شما مدارک اعضای خانوادۀ خود را به همراه مدارک خود برای دریافت ویزا ارائه می‌دهید.  

برای اینکه بدانید چگونه می‌توانید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید، می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید. 

کلیک کنید

در روش دوم شما به عنوان متقاضی تحصیل در کانادا، نخست ویزای تحصیلی خود را دریافت می‌کنید. پس از دریافت این ویزا، اقامت موقت کشور کانادا را به دست می‌آورید. پس از این که مدارک اقامتی شما تایید شد، شما می‌توانید برای سایر اعضای خانوادۀ خود تقاضای ویزا کنید.  مراحل دریافت ویزای تحصیلی را از اینجا بخوانید:

کلیک کنید

 

اما برای دریافت ویزای همراه تحصیلی می‌توان از دو روش مختلف استفاده کرد. در حقیقت امکان دو نوع ویزا با نام‌ها و کاربردهای متفاوت برای همراهان متقاضی تحصیل در کانادا وجود دارد. این دو نوع ویزا عبارتند از: ویزای توریستی (Temporary Resident Visa) و مجوز کار آزاد (Open Work Permit).

 

ویزای همراه تحصیلی توریستی

نام ویزای توریستی که به اختصار به آن (TRV) می‌گویند، به معنای ویزای اقامت موقت است. شخص دارندۀ این ویزا تا حداکثر ۶ ماه مجاز است که در کانادا اقامت داشته باشد. شما می‌توانید همزمان با تقاضای ویزای تحصیلی، تقاضای ویزای توریستی بدهید. اگر فرزندان شما دارای ویزای همراه تحصیلی توریستی باشند، برای تحصیل در مدارس کانادا نیاز به نامۀ قبولی از مدرسه ندارند. زیرا آنها به عنوان فرزند شما وارد خاک کانادا شده‌اند و بر اساس قوانین، باید از امکانات آموزشی این کشور بهره ببرند. ویزای همراه تحصیلی برای والدین یک دانش‌آموز نیز به صورت ویزای توریستی خواهد بود. 

لینک ویزای توریستی

 

ویزای مجوز کار آزاد برای دانشجویان کشور کانادا 

این ویزا تنها برای همسر افراد دانشجو در کشور کانادا صادر می‌شود. از آنجا که تحصیل در کانادا دارای هزینه است، دولت کانادا به همسر فرد دانشجو اجازه می‌دهد که بخشی از هزینه‌های تحصیل در این کشور را با کار کردن تامین نماید. شما می‌توانید هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا را از اینجا بخوانید.

کلیک کنید

 

قانون این ویزا مشمول کسانی می‌شود که در یکی از موسسات آموزشی معتبر کانادا به صورت تمام وقت تحصیل کنند و یا از آنها پذیرش دریافت کرده باشند. برای افرادی که می‌توانند بدون نیاز به ویزای توریستی به کانادا سفر کنند، می‌توان این مجوز کار را در فرودگاه دریافت کرد. 

لینک موسسات آموزشی معتبر

 

البته این قانون برای دارندگان پاسپورت ایرانی وجود ندارد. بنابراین اگر با پاسپورت ایرانی اقدام به ویزای تحصیلی کانادا می‌کنید، می‌توانید همزمان برای همسرتان نیز تقاضای ویزای همراه تحصیلی از نوع مجوز کار آزاد بنمایید. در این صورت مراحل صدور ویزا برای شما و همسرتان با هم سپری می‌شود و شما می‌توانید به همراهی هم به این کشور سفر کنید.  

کلیک کنید

 

همان‌طور که ملاحظه شد، قوانین دریافت ویزای همراه تحصیلی، کار را به شما عزیزانی که قصد دارید برای تحصیل در کشور کانادا اقدام کنید، آسان کرده است. اما با توجه به این که پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های کانادا کاری زمان‌بر است. هر چند که پذیرش گرفتن و دریافت ویزای دانشجویی نیاز به صبر و شکیابی دارد، اما با کمک افرادی که در این زمینه تخصص دارند، مانند مشاوران ما در کانادا اپلای، این امر بسیار آسان‌تر خواهد شد. 

 

 

مدارک لازم برای دریافت ویزای همراه تحصیلی

زمانی که شما برای دریافت هر گونه ویزا اعم از ویزای تحصیلی و یا همراه تحصیلی تقاضا می‌کنید، باید مدارک لازم را فراهم نمایید. در اینجا لیست مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی را مطالعه کنید و در صورت نیاز به هر گونه اطلاعات بیشتر، با تیم مجرب ما در کانادا اپلای تماس بگیرید. 

کلیک کنید

 

هم‌چنین با توجه به اینکه ویزای همراه تحصیلی برای افراد مختلف از بستگان متقاضی صادر می‌شود، مدارک لازم برای هر یک از این افراد متفاوت است. در ادامه مدارک لازم برای گروه‌های متفاوت را با هم مرور می‌کنیم. 

 

مدارک لازم همسر دانشجو یا متقاضی، برای اخذ ویزای همراه تحصیلی کانادا

دیدیم که همسر یا شریک قانونی دانشجویان یا متقاضی ویزای تحصیلی کانادا، می‌توانند ویزای همراه تحصیلی دریافت کنند. بهترین روش برای دریافت این ویزا، ویزای اجازه آزاد کار است. با این ویزا مجوز اقامت همسر فرد متقاضی در کانادا، برابر با مدت زمان تحصیل همسرش در کانادا خواهد بود. برای اخذ ویزای همراه همسر، باید مدارک زیر را فراهم کرد:

1.پاسپورت دارای اعتباری به اندازۀ زمان اقامت در کانادا 

2.ترجمۀ رسمی مدارک ازدواج که به تایید وزارت دادگستری رسیده باشد

3.ترجمۀ رسمی مدارک هویتی همسر

4.دو قطعه عکس پاسپورتی با پس زمینۀ سفید با ابعاد ۳.۵ در ۴.۵ سانتی‌متر. توجه داشته باشید که در دوران پاندمی بیماری کرونا تقاضاها به صورت آنلاین انجام می‌شود. بنابراین باید فایل عکس‌ها با فرمت JPEG ارسال شود. برای اطلاعات بیشتر در خصوص درخواست ویزا در دوران کرونا این مطلب(کلیک کنید)را بخوانید. 

5.فرم اطلاعات هویتی و خانوادگی

6.فرم درخواست ویزای همراه برای همسر

7.اطلاعات سفرهای پیشین که تمام ویزاهای موجود در پاسپورت‌های قبلی همسر را در بر بگیرد.

8.مدارک اثبات تمکن مالی. در صورتی که همسر بتواند مدارک جداگانه‌ای را ارائه دهد، بهتر است.  

9.در صورتی که همسر برای مجوز آزاد کار اقدام می‌کند، باید مدارک پیشنهاد کار از سوی یک کارفرمای کانادایی را نیز ضمیمه کرد. 

 

مدارک لازم فرزند دانشجو یا متقاضی، برای اخذ ویزای همراه تحصیلی کانادا 

دانشجویانی که ویزای تحصیلی کانادا را دارند، در سه صورت می‌توانند برای فرزندان خود ویزای همراه تحصیلی دریافت کنند. 

اگر فرزند آنها زیر سن قانونی باشد. فرزندان زیر سن قانونی نیاز به مدارک تمکن مالی جداگانه ندارند و برای آنها تحت قیمومیت پدر یا مادرشان ویزا صادر می‌شود. 

اگر فرزند آنها  بالای سن قانونی داشته باشد اما به خانواده وابسته باشد. فرزند وابسته به کسی گفته می‌شود که سنش زیر 22 سال بوده و مجرد باشد. باید برای این افراد تمکن مالی ارائه شود. 

تبصره: اگر فرزندی بالای 22 سال سن داشته باشد هم ممکن است وابسته به حساب بیاید. این در شرایطی است که والدین ثابت کنند فرزندشان دارای مشکلات مالی، روحی یا روانی است و یا فردی کم‌توان و یا ناتوان است. 

به طور کلی مدارک اخذ ویزای همراه تحصیلی کانادا برای فرزندان دانشجو یا متقاضی تحصیل عبارتند از:

1.پاسپورت فرزند یا فرزندان. این پاسپورت باید به اندازۀ مدت زمان اقامت در کانادا، یعنی تا پایان زمان تحصیل پدر یا مادر اعتبار داشته باشد. 

2.مدارک هویتی فرزند یا فرزندان، به همراه مدارک هویتی پدر و مادر و یا سرپرست فرزندان. این مدارک باید به صورت رسمی ترجمه شده باشند. 

3.دو قطعه عکس پاسپورتی با پس زمینه سفید و در ابعاد ۳.۵ در ۴.۵. این عکس‌ها بر اساس قوانین درخواست آنلاین ویزا، به صورت فایل JPEG خواهد بود. 

4.تکمیل فرم اطلاعات خانوادگی

5.تکمیل فرم ویزای همراه تحصیلی 

6.اطلاعات تمامی سفرهای پیشین اعم از پاسپورت جدید و یا پاسپورت‌های پیشین فرزند

7.مدارک اثبات تمکن مالی والدین

8.اجازۀ سفر برای فرزندی که با یکی از والدین خود سفر می‌کند

9.درصورتی که پیش از تقاضای ویزا برای پذیرش تحصیلی فرزند اقدام شده باشد، باید مدارک پذیرش نیز ضمیمه شود.  

 

مدارک لازم برای والدین دانش‌آموز، جهت اخذ ویزای همراه تحصیلی کانادا

زمانی که پدر یا مادر و یا هر دوی آنها برای همراهی با فرزند دانش‌آموز خود تقاضای ویزای همراه تحصیلی می‌دهند، می‌توانند ویزای موقت دریافت کنند. برای این منظور نخست باید یک نامۀ پذیرش تحصیلی، از یکی از مدارسی که در دستۀ موسسات آموزشی معتبر کانادا قرار می‌گیرند را دریافت کرد. 

امکان دریافت ویزا برای پدر و مادر می‌تواند به این صورت باشد که یکی از والدین ویزای همراه تحصیلی دریافت کند و فرد دیگر، با ویزای توریستی دیدار از ایشان، به خاک کانادا وارد شود. معمولاً این ویزاها دارای اعتبار 5 ساله هستند ولی در وهلۀ اول مجوز اقامت 6 ماهه برای فرد صادر می‌شود. 

به طور کلی مدارک اخذ ویزای همراه تحصیلی کانادا برای والدین متقاضی زیر سن قانونی عبارتند از: 

  • پاسپورت همۀ کسانی که درخواست ویزای همراه تحصیلی دارند. اعتبار این پاسپورت باید کافی باشد. 
  • نامۀ پذیرش از یکی از مدارس یا موسسات آموزشی معتبر کانادا
  • مدارک هویتی متقاضی و والدین که به صورت رسمی ترجمه شده‌اند
  • دو قطعه عکس پاسپورتی با پس زمینۀ سفید با ابعاد ۳.۵ در ۴.۵ از تمامی متقاضیان. با توجه به اینکه تقاضاهای ویزا در شرایط بیماری کرونا به صورت آنلاین است، این عکس باید به صورت فایل JPEG ارائه شود. 
  • تکمیل فرم اطلاعات هویتی و خانوادگی
  • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی 
  • تکمیل فرم ویزای همراه تحصیلی والدین
  • ارائۀ اطلاعا تمامی سفرهای پیشین که در تمامی پاسپورت‌های پیشین و جدید متقاضی وجود دارد.  
  • مدارک اثبات تمکن مالی از سوی والد یا سرپرست
  • رضایت نامه محضری اجازۀ سفر از جانب پدر یا مادری که با کودک همسفر نمی‌شود. این اجازه برای شرایطی که تنها یکی از والدین تقاضای ویزای همراه تحصیلی می‌کنند، لازم است. 

 

خانواده مهاجرین

 

سخن پایانی درخصوص ویزای همراه تحصیلی کانادا

درخواست برای ویزای همراه تحصیلی یکی از بهترین و منطقی‌ترین روش‌های اقامت و مهاجرت، چه کوتاه مدت و چه بلندمدت، در کشور کانادا برای خانوادۀ افرادی است که قصد تحصیل در این کشور را دارند. 

این ویزا به شما کمک می‌کند که مراحل رشد و پیشرفت تحصیلی خود را در کنار خانواده‌تان طی کنید و همزمان زندگی در این کشور پیشرفته و مدرن را با هم تجربه کنید.

علاوه بر این، دریافت چنین ویزایی در کنار ویزای تحصیلی، امکان گرفتن اقامت دائم برای کشور کانادا را بسیار بالا می‌برد. زیرا فرد دانشجو می‌تواند پس از پایان تحصیلاتش در کانادا، به روش‌های مختلفی تقاضای اقامت نماید.

در این مقاله دربارۀ نحوۀ ویزای همراه تحصیلی صحبت شد و شما از چند و چون آن آگاه شدید. اما شما می‌توانید این اطلاعات را با کمک کارشناسان زبدۀ ما در کانادا اپلای کامل کنید و در کوتاه‌ترین زمان بهترین نتیجه را جهت دریافت ویزا، به دست آورید.

تیم کارشناسان کانادا اپلای، به صورت تخصصی در امور مهاجرت تحصیلی فعالیت دارند و از تمامی قوانین روز آگاهی دارند. بنابراین با آگاهی کامل از قوانین و تطبیق دادن شرایط شما با قوانین، نتیجۀ مطلوب در زمینۀ مهاجرت تحصیلی به کانادا را برای شما رقم می‌زنند.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ