همه چیز درباره اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا

حتما بارها از خودتان سوال کرده‌اید که چرا بورسیه تحصیلی در کانادا  و چرا اصلا تحصیل در کانادا؟ مگر این کشور چه چیزی دارد که بیشتر دانشجویان بین المللی آن را برای تحصیل انتخاب می‌کنند!

کوه‌های سر به فلک کشیده، هوای پاک و تازه، دریاچه‌های نیلگون، حیات وحش گسترده، دانشگاه‌های عالی... همه این دلایل در کنار هم باعث می‌شوند کانادا هر ساله هزاران دانشجوی بین‌المللی را به خود جلب کند. با این حال، آنچه که چندان هم جذاب نیست، میزان هزینه‌ های تحصیل در کانادا است.

هزینه های تحصیل در کانادا نسبتا زیاد است و در برخی از شهرهای بزرگ برای هزینه‌های زندگی نیز بسیار گران هستند. به گونه‌ای که بسیاری اوقات هزینه‌های بالای زندگی باعث می‌شود دانشجویان بین‌المللی از ادامه تحصیل انصراف دهند.

اینجاست که اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی راه‌گشا خواهد بود. فرصت‌های زیادی برای دریافت بورسیه تحصیلی با بودجه دولتی وجود دارد که دانشجویان می‌توانند برای آن‌ها درخواست کنند و همچنین بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های کانادا هم فرصتی برای دریافت پشتیبانی مالی حین تحصیل در اختیار شما قرار می‌دهد.

در ادامه فهرستی گسترده از بورسیه های تحصیلی مختلفی که کشور کانادا در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد خواهیم دید اما پیش از آن ببینیم که بورسیه تحصیلی چند نوع دارد.

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه‌هایی که دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته‌اند عبارتند از:

1)بورسیه دانشگاهی (University Scholarship)

اکثر دانشگاه‌ها نوعی کمک مالی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند، پس اگر دنبال دریافت کمک‌هزینه تحصیلی هستید، پیش از هر چیز باید به سراغ دانشگاه انتخابی خود بروید.

2)کمک‌هزینه مالی (Financial Scholarship)

این نوع از بورسیه تحصیلی بر اساس نیاز مالی دانشجویان ارائه می‌شود. عمده موارد کمک‌هزینه مالی مخصوص ساکنان ایالات متحده است اما برخی دانشگاه‌ها بودجه‌ای هم به دانشجویان بین‌المللی از کشورهای دیگر اختصاص می‌دهند.

3)بورسیه تحصیلی شایستگی (Merit Scholarship)

این نوع بورسیه همان‌طور که از نامش پیداست مخصوص دانشجویانی است که استعداد تحصیلی بالایی دارند، در دبیرستان ورزشکاران حرفه‌ای و برجسته بوده‌اند یا در فعالیت‌های مدنی، اجتماعی یا کارآفرینی سرآمد هستند.

4)بورسیه تحصیلی بر مبنای کشور (Country-based scholarships)

این نوع از بورسیه به طور خاص برای دانشجویانی که از کشورهای در حال توسعه می‌آیند ارائه می‌شود.

5)بورسیه دولتی (Government-funded scholarships)

دولت کانادا برنامه‌های زیادی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد که در ادامه مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم.

6)بورسیه تحصیلی خصوصی (Privately funded scholarships)

بعضی اوقات کسب‌وکارهای خصوصی یا خیرین و اهدا کنندگان بورسیه تحصیلی دانشجویان بین المللی را تامین می‌کنند. هدف اکثر این بورسیه‌های خصوصی، بسته به تامین‌کننده بودجه، دانشجویان کشورهای در حال توسعه، گروه‌های اقلیتی دانشجویان رشته‌های خاص هستند.

7)بورسیه تحصیلی نیمه کامل (Part scholarships)

بورسیه تحصیلی نیمه کامل یا نیمه رایگان می‌تواند از یک پرداخت کوچک یک مرتبه‌ای برای کمک در هزینه‌ها تا پرداخت‌های بزرگ‌تر برای تامین برخی هزینه‌های خاص دانشجویان متغیر باشد.

حالا که انواع بورسیه تحصیلی موجود را شناختیم، به سراغ معرفی برخی از مهم‌ترین انواع بورسیه‌ تحصیل در کانادا در سه دسته بورسیه‌های خصوصی و دولتی و بورسیه دانشگاه‌ها می‌رویم.

بورسیه‌های خصوصی و دولتی

بورسیه‌های خصوصی و دولتی در نظر گرفته شده برای دانشجویان بین المللی شامل موارد زیر است.

بورسیه تحصیلات تکمیلی وانیر (Vanier Canada Graduate Scholarships)

این بورسیه برای جذب و حفظ دانشجویان دکترا در سطح جهانی ایجاد شد. با اخذ بورسیه تحصیلی وانیر به مدت سه سال و در هر سال مبلغ 50000 دلار کانادا (31000 پوند) دریافت خواهید. این بورسیه می‌تواند به دانشجویان مقطع دکتری، کارشناسی ارشد یا دکترای ترکیبی تعلق گیرد.

بورسیه فوق دکترای بنتینگ (Banting Postdoctoral Fellowships)

این بورسیه به دانشجویان بین‌المللی که تحصیلات تکمیلی خود را در حوزه‌های علوم طبیعی، علوم اجتماعی و علوم سلامت می‌گذرانند تعلق می‌گیرد.

جایزه تحقیقات دکترای IDRC (IDRC Doctoral Research Awards)

این موارد برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه است که از قبل در دانشگاهی در کانادا تحصیل می‌کنند.

بورسیه تحصیلات تکمیلی NSERC (NSERC Postgraduate Scholarships)

این بورسیه تحصیلی در کانادا، یکی از انواع بورسیه‌هایی است که دولت کانادا برای دانشجویانی که تحصیل در علوم طبیعی یا مهندسی را انتخاب می‌کنند در نظر می‌گیرد.

بورسیه‌های دکترای بنیاد پیر الیوت ترودو (Pierre Elliot Trudeau Foundation Doctoral Scholarships)

این بورسیه تحصیلی در کانادا برای دانشجویان خارجی که می‌خواهند در مقطع دکتری در رشته‌های علوم اجتماعی و علوم انسانی تحصیل کنند قابل دستیابی است. ارزش سالانه این بورسیه برای هر دانشجو تا 60000 دلار هم می‌رسد و حداکثر تا سه سال ادامه دارد.

بورسیه‌های دانشگاهی

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی که مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌کنند بورسیه‌های تحصیلی مناسبی در نظر می‌گیرند. برخی از این بورسیه‌ها برای عموم مناسب است ولی برخی دیگر شرایط دریافت خاصی دارد؛ مثلا بورسیه برای دانشجویان اهل کشورهای خاص، دانشجویان رشته‌های مشخص و... در نظر گرفته می‌شود. به عنوان نمونه بورسیه تحصیل در کانادا 2021 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بورسیه ورودی بین‌الملل کالج هامبر (Humber College International Entrance Scholarships)
  • جوایز تحصیلات تکمیلی دانشگاه کلگری (University of Calgary Graduate awards)
  • جایزه عالی تحصیلات تکمیلی دانشگاه واترلو (University of Waterloo Master’s Awards of Excellence)
  • بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دانشجویان بین‌المللی (University of British Columbia Scholarships for International Students)

نکات مهم برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

با انواع بورسیه تحصیلی در کانادا آشنا شدیم و مهم‌ترین‌ها را شناختیم، اما در درخواست برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا چه نکاتی اهمیت دارد؟

از قبل برنامه‌ریزی کنید

این مسئله بسیار بیشتر از آنچه فکر می‌کنید اهمیت دارد. دلیل اصلی رد شدن درخواست بورسیه بسیاری از افراد این است که دیر اقدام می‌کنند. بسیاری از دانشجویان پس از شروع تحصیلات یا زمانی که دچار مشکل مالی می‌شوند شروع به اقدام برای دریافت بورسیه تحصیلی می‌کنند.

اگر می‌خواهید شانس خود را برای دریافت بورسیه افزایش دهید، تا آخرین مهلت‌ها برای ارسال درخواست صبر نکنید. روند درخواست برای اخذ بورسیه تحصیلی را در اولین فرصت ممکن شروع کنید.

بهتر است همزمان با ارسال درخواست پذیرش تحصیلی برای دانشگاه‌ها، شرایط انواع بورسیه کشوری، استانی، دانشگاهی و بورسیه‌های موسسات غیرانتفاعی در منطقه مورد نظر را بررسی کنید و در اولین فرصت برای گزینه‌های مناسب درخواست دهید.

درباره شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا تحقیق کنید

درک دقیق شرایط لازم برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی می‌تواند شانس شما در دریافت بورسیه را چند برابر کند. بورسیه تحصیلی در کانادا الزامات خاصی دارد که اگر آن‌ها را نداشته باشید درخواست شما مطمئنا رد خواهد شد.

زمان خود را برای ارسال درخواست برای بورسیه‌ای که واجد شرایط آن نیستید هدر ندهید. این کار شانس شما را برای دریافت بورسیه‌های مناسب هم کمتر می‌کند.

شرایط لازم برای دریافت بورسیه‌ مد نظر خود را با دقت بخوانید. اگر از شرایط دریافت آن آگاه نیستید یا نمی‌دانید آیا در مورد شما صدق می‌کند یا نه، از ارائه دهنده بورسیه سوال کنید. پرسیدن این سوال‌ها فقط چند دقیقه طول می‌کشد، اما ساعت‌ها زمان برای نوشتن درخواست برای بورسیه‌ای که نمی‌توانید دریافت کنید صرفه‌جویی می‌شود.

بورسیه‌های کوچک را فراموش نکنید

درست است که دریافت یک بورسیه 10000 دلاری بسیار جذاب‌تر از یک بورسیه 2000 دلاری است، اما فراموش نکنید تعداد زیادی بورسیه یا کمک‌هزینه کوچک وجود دارد که دریافت آن‌ها بسیار آسان است و تقریبا هیچ شرایط خاصی ندارد. نکته اینجاست که همه بورسیه 10000 دلاری را می‌خواهند و کسی به سراغ 2000 دلاری‌ها نمی‌رود.

شانس شما برای دریافت این کمک‌هزینه‌ها بیشتر است و اگر برای تعداد زیادی از آن‌ها درخواست کنید ممکن است بتوانید چند بورسیه را دریافت کنید. درخواست برای 20 کمک‌هزینه 2000 دلاری و قبول شدن در 5 تا از آن‌ها شانس بیشتری نسبت به دریافت یک بورسیه 10000 دلاری دارد.

توصیه‌نامه یا نامه درخواست

برای هر بورسیه‌ تحصیلی در کانادا که می‌خواهید جهت دریافت آن اقدام کنید، یک نامه مجزا و با توجه به جزئیات و شرایط آن بورسیه و موسسه ارائه‌دهنده بنویسید. این کار به مسئولان مربوطه نشان می‌دهد که شما برای درخواست از آن‌ها به طور خاص زمان گذاشته‌اید و اهمیت قائل بودید.

شخصیت و اشتیاق خود را نشان دهید

نشان دادن اشتیاق برای درخواست بورسیه تاثیر زیادی در قبولی شما دارد. وقتی صدها درخواست برای یک بورسیه ارسال می‌شود، نامه‌ای که شخصیت و اشتیاق درخواست‌کننده را به بهترین نحو نمایش دهد مطمئنا برجسته‌تر خواهد بود.

داوران این بورسیه‌ها معمولا درخواست‌های بسیار زیادی می‌خوانند. و پس از مدت کوتاهی اکثر این نامه‌ها حالتی تکراری و خسته‌کننده پیدا می‌کنند. خواندن نامه‌ای که به شخص این حس را بدهد که روبه‌روی درخواست‌کننده نشسته و می‌تواند با او ارتباط برقرار کند، برای داوران مانند نفس کشیدن در هوای تازه است.

حواستان را جمع کنید

برای هر بورسیه‌ای که شامل پرداخت هزینه ورودی می‌شود درخواست ندهید! هزاران بورسیه تحصیلی در کانادا وجود دارد که نیازی به پرداخت هیچ پولی برای بررسی درخواست شما ندارند. بنابراین، مراقب عضو شدن در سایت‌های اعطای بورسیه‌ای که برای دسترسی به اطلاعات از شما پول می‌گیرند باشید.

برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا زمان و توجه کافی صرف کنید

به عنوان یک جمع‌بندی برای آنچه تا اینجا گفته شد، فراموش نکنید که گذاشتن زمان و دقت کافی برای یافتن بورسیه‌های مناسب شرایط شما، نوشته نامه درخواست، اطلاع دقیق از الزامات هر بورسیه و دیگر موارد این چنینی تنها روشی است که می‌توان گفت بی‌شک جواب می‌دهد. با تحقیق و توجه کافی می‌توانید شانس خود را برای دریافت بورسیه‌هایی که واجد شرایط آن هستید چند برابر کنید.

 

 

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ