مهم‌ترین دغدغه مهاجرت به کانادا؛ هزینه مهاجرت تحصیلی

در سال‌های اخیر، یکی از پرطرف‌دارترین شیوه‌های مهاجرت، مهاجرت تحصیلی بوده است؛ به‌طوری‌که اکثر دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی در صدد طی کردن مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا هستند. به بیان بهتر هر نوع از مهاجرت برای جوانان یا حتی غیر جوانان جذاب است، خصوصاً اگر آن کشور کانادا باشد. آنچه در این میان دغدغه اصلی برای دانشجو محسوب می‌شود، هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا است که موجب می‌شود برخی تصمیم را جدی بگیرند و بروند و برخی از ادامه پروسه مهاجرت به کانادا منصرف شوند. ما در این مقاله سعی داریم شما را با برخی از هزینه‌های دانشجویی و مهاجرت به کانادا آشنا کنیم.

 

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

دانشگاه‌های کانادا با برنامه‌های گوناگونی که برای دانشجویان بین‌المللی تدارک می‌بینند، بیش از 130000 دانشجوی بین‌الملل را پذیرش می‌کنند. کانادا دارای سیستم آموزشی با کیفیت بالا است. در این کشور علاوه بر آموزش، فرهنگ چندجانبه از اکثر ملیت‌ها را برای متقاضیان فراهم می‌کند. تحقیقات، انتشارات علمی و همکاری‌های بین‌المللی سه جنبه اصلی هستند که کانادا و مؤسسات دانشگاهی آن بر روی آن‌ها تمرکز می‌کنند. قبل از تصمیم‌گیری در مورد کانادا به‌عنوان مقصد تحصیلی خود، باید به چند سؤال مهم پاسخ دهید.

کدام کالج‌ها یا دانشگاه‌ها را باید در نظر بگیرید؟

برای تحصیل در کانادا چه مقدار پول نیاز دارید؟

آیا برنامه شما در شهری که می‌خواهید تحصیل کنید، ارائه می‌شود؟

 باتوجه‌به این سؤالات، هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا در هر فردی باتوجه‌به موقعیتی که دارد، بسیار متفاوت خواهد بود. در این قسمت سعی داریم به مهم‌ترین مواردی که دانشجویان بیشتر با آن سروکار دارند، اشاره کنیم. برای اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط پذیرش تحصیلی کانادا اینجا را کلیک کنید.  

 

هزینه‌های تحصیلی در کانادا                                                                                                         

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که بدون مدرک زبان اپلای کرده‌اید، طبیعی است که قبل از شروع تحصیل خود برای اثبات تسلط خود به زبان انگلیسی مجبور به گذراندن دوره‌های زبان هستید. این دوره‌ها شما متحمل هزینه‌هایی می‌شوید که بسته به مکان و مدت‌زمان آن دوره، قیمتی متفاوت دارد. این مبلغ حدود ۳ تا ۵ هزار دلار متغیر است. این هزینه صرفاً برای افرادی است که مدارک زبان بین‌الملل همچون تافل، آیلتس، دلف و... ندارند. هزینه‌هایی که هر دانشجوی بین‌الملل با آن سروکار دارد، شهریه دانشگاه، هزینه محل اقامت، خوردوخوراک و پوشاک است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.       

                   

شهریه دانشگاه در کانادا

درست است که هزینه زندگی دانشجویی در کانادا نسبت به کشورهای اروپایی یا ایالات متحده پایین‌تر است، اما این تصور اشتباه است که تمام افراد برای مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌توانند بورس دریافت کنند. شهریه هر دانشگاه بنا به نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان بین‌الملل بورس نمی‌دهند و عمده هزینه‌ها بر عهده دانشجویان است. اگر شما بخواهید در مقطع کارشناسی تحصیل کنید، باید مبلغی معادل ۱۲ تا ۲۵ هزار دلار سالانه بپردازید و برای دانشجویان ارشد این مبلغ چیزی حدود ۱۵ تا ۳۵ هزار در سال است.                           

در دانشگاه‌های کانادا کمک‌ تحصیلی و بورس کامل فقط در مقطع دکتری امکان‌پذیر است که باتوجه‌به رزومه قوی علمی و بر اساس شایستگی‌های دانشجو به او تعلق خواهد گرفت. اگر بورس‌های تحصیلی دانشگاه‌ها به شما تعلق نگیرید، مبلغی بین ۷ تا ۱۰ هزار دلار را در سال برای این مقطع دکتری باید در نظر بگیرید. در کنار دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مؤسسات فنی و حرفه‌ای نیز وجود دارد که با رویکرد اشتغال، دوره‌های کوتاه‌مدتی را به افراد آموزش می‌دهند و افراد در مدت‌زمان کم وارد بازار کار می‌شوند. ازآنجایی‌که این کالج‌ها فقط رویکرد کسب درآمد دارند، به افراد توصیه می‌شود این دوره‌ها را در کالج‌هایی که در شهرهای کوچک‌تر واقع شده‌اند، شرکت کنند تا هزینه‌های جانبی زندگی برای آن‌ها کاهش پیدا کند. به طور میانگین هزینه این دوره‌ها ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار برآورد می‌شود.      

                                                                                             

هزینه‌های جانبی زندگی دانشجویی

اگرچه به‌طورکلی زندگی دانشجویی کم‌هزینه‌تر است، اما هزینه‌های جانبی دیگر نیز دارد که برای افراد خارج از کشور مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به محل اقامت اشاره کرد. برخی از دانشگاه‌ها همچون دانشگاه تورنتو و مونترال که برنامه‌های آموزشی بیشتری برای دانشجویان بین‌الملل دارند، حدود ۲۵ درصد از خوابگاه‌های داخل دانشگاه خود را به دانشجویان بین‌الملل اختصاص داده‌اند. وقتی شما در داخل دانشگاه اقامت داشته باشید، هزینه‌های رفت‌وآمد شما کاهش پیدا می‌کند. به دانشجویان در سال‌های اول توصیه می‌شود برای آشنایی بیشتر با محیط و برنامه‌های دانشگاه و صرفه‌جویی در هزینه‌های خود این خوابگاه‌ها را انتخاب کنند. باید در نظر داشت که همه دانشگاه‌ها این امکان را ندارند که به دانشجویان بین‌المللی خوابگاه داخل دانشگاه بدهند. به طور میانگین برای اجاره خانه در کانادا باید مبلغی حدود 1500 تا 2500 دلار را در نظر بگیرید. متراژ، امکانات، موقعیت مکانی و استان مورد نظر از عواملی هستند که در هزینه اجاره تأثیرگذار هستند. برای مثال در ونکوور و تورنتو هزینه‌های اقامت و زندگی بسیار بیشتر از شهرهایی همچون مونترال یا آتاوا است. برای اقامت خوابگاه در داخل دانشگاه مبلغی بین 3 تا 7 هزار دلار در ماه برآورد می‌شود.

کار در حین تحصیل در کانادا

کار در حین تحصیل یکی از شیوه‌هایی است که به دانشجو کمک می‌کند تا هزینه‌های تحصیلی خود را مدیریت کند. اگر همسر یا شریک زندگی مشترکی دارید که بخواهد در مدت‌زمانی که در اینجا هستید کار کند، باید گفت در کانادا برای هر دوی شما تمهیداتی اندیشیده شده است. در واقع فردی که تحصیل می‌کند و همراه او، هر دو، می‌توانند در حین تحصیل در کانادا کار کنند. کار در کانادا می‌تواند به شما در توسعه ارتباطات تجاری و کسب تجربه عملی برای آینده کمک کند. علاوه‌برآن، کار در حین تحصیل می‌تواند به شما کمک کند تا پس از فارغ‌التحصیلی برای ویزای کاری در کانادا تقاضا کنید. روش‌های زیادی برای کار در کانادا در حین تکمیل تحصیلات وجود دارد:

  • کار در محوطه دانشگاه
  • کار خارج از دانشگاه
  • دوره‌های کارآموزی

دستمزد یا حقوق برای کار در کانادا بسته به مهارت‌ها، موقعیت و کارفرمای شما بستگی دارد. حداقل دستمزد هم بسته به استان متفاوت است؛ اما به طور میانگین می‌توان گفت که حداقل دستمزد در سراسر کانادا در سال 2022 چیزی حدود 15 دلار در ساعت برآورد شده است. کار در محوطه دانشگاه، به تمام ساختمان‌های موجود در محوطه دانشگاه یا کالج شما اشاره دارد و اگر دانشگاه شما بیش از یک پردیس دارد، ممکن است فقط مجاز به کار در محوطه دانشگاهی باشید که در آنجا کلاس‌های خود را شرکت می‌کنید. اگر به‌عنوان دستیار آموزشی یا پژوهشی کار می‌کنید و کار شما به کمک‌هزینه تحقیقاتی مربوط می‌شود، ممکن است بتوانید در یک کتابخانه، بیمارستان یا مرکز تحقیقاتی که بخشی از کالج یا دانشگاه است کار کنید؛ حتی اگر آن‌ها در محوطه دانشگاه نباشند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص کار هم‌زمان با تحصیل در کانادا اینجا را کلیک کنید.

سؤالات متداول

  • ویزای تحصیلی کانادا چه مدت‌زمان اعتبار دارد؟

مدت‌زمان ویزای تحصیلی به رشته و مقطع تحصیلی شما بستگی دارد و فقط در برخی از موارد است که شما می‌توانید از این طریق اقامت دائم بگیرید. 

  • آیا پس از پایان تحصیل در کانادا میتوان برای اقامت دائم اقدام کرد؟

خیر، اگر پس از فارغ‌التحصیلی قصد ماندن در خاک کانادا را دارید، باید برای سایر ویزاها همچون ویزای کار اقدام کنید و پس از یک سال کار مداوم می‌توانید برای اقامت دائم کانادا، درخواست دهید.

  • آیا در مدت‌زمان تمدید ویزای تحصیلی کانادا، می‌توانیم از کانادا خارج شویم؟

بله. به‌طورکلی سه ماه طول می‌کشد تا ویزای تحصیلی شما تمدید شود. شما در این مدت می‌توانید خاک کانادا را ترک کنید و مجدداً برگردید. در این سه ماه، از لحاظ رفت‌وآمد، محدودیتی برای متقاضیان وجود ندارد.

کلام آخر

هر آنچه که در این مقاله در مورد هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا گفتیم، بخشی از مواردی است که باتوجه‌به قابلیت‌های فردی شما، متغیر و قابل بررسی است. نداشتن اطلاعات کافی در این مورد، نگرانی زیادی را در زمینه مهاجرت به کانادا می‌تواند برای متقاضیان به وجود بیاورد.

اگر شما بعد از مطالعه این مقاله و با تحقیقات کامل خود، همچنان دچار شک و تردید هستید، با ما آن را در میان بگذارید تا کارشناسان ما در کانادا اپلای، شما را به بهترین شکل، راهنمایی کنند.

                                                                                                                                       

 

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ