مقایسه کالج‌های کانادا - کالج نیاگارا و کالج کانستوگا

کانادا کالج‌های باکیفیت زیادی دارد که از امکانات آموزشی و رفاهی کاملی برخوردار هستند. همین تنوع بالا، انتخاب بهترین کالج کانادا برای تحصیل را دشوار می‌کند. برای کمک به شما در انتخاب بهترین گزینه، در این مقاله از مجموعه مقاله‌های مقایسه کالج‌های کانادا سراغ دو کالج درجه ‌یک نیاگارا و کانستوگا می‌رویم. اگر در انتخاب بین کالج نیاگارا و کالج کانستوگا مردد هستید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

کالج نیاگارا

کالج نیاگارا، از بهترین کالج‌های انتاریو

کالج هنرهای کاربردی و فناوری نیاگارا (Niagara College of Applied Arts and Technology) که بیشتر به‌نام کالج نیاگارا شناخته می‌شود، در شهرستان نیاگارا، انتاریوی جنوبی واقع شده و در مقایسه کالج‌های کانادا یکی از بهترین‌هاست.
حدود ۱۶۵۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی و پایین‌تر در بیش از ۱۳۰ رشته تحصیلی نیاگارا مشغول هستند؛ از این تعداد، حدود ۱۲۵۰۰ نفر به‌صورت تمام‌وقت و حدود ۴ هزار نفر هم به‌صورت پاره‌وقت تحصیل می‌کنند.
کالج نیاگارا در سال ۱۹۶۷ تأسیس شده. این کالج در حال حاضر دو پردیس فعال دارد؛ البته پردیس دیگری هم قبلا برای این کالج وجود داشت که در سال ۲۰۱۸ بسته شدند. این کالج سیزده دانشکده دارد که عبارت‌اند از:

 • دانشکده مطالعات آکادمیک، لیبرال و دسترسی (Academic, Liberal and Access Studies)
 • دانشکده پیراپزشکی (Allied Health)
 • دانشکده کسب‌وکار و مدیریت (Business and Management)
 • مؤسسه خوراک و نوشیدنی کانادا (Canadian Food and Wine Institute)
 • دانشکده خدمات اجتماعی (Community Services)
 • دانشکده مطالعات زبان انگلیسی (English Language Studies)
 • دانشکده محیط زیست و باغبانی (Environment and Horticulture)
 • دانشکده مهمان‌یاری، گردشگری و ورزش (Hospitality, Tourism and Sport)
 • دانشکده حقوق و سلامت (Justice and Fitness)
 • دانشکده رسانه (Media)
 • دانشکده پرستاری و پرستاران خانگی (Nursing and Personal Support Worker)
 • دانشکده مطالعات پاره‌وقت (Part-Time Studies)
 • دانشکده معاملات فناورانه (Technology Trades)

شهریه تحصیل در کالج نیاگارا

شهریه تحصیل در کالج نیاگارا برای رشته‌ها و مقاطع مختلف، فرق دارد. اما به‌طورکلی، شهریه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی نیاگارا حدود 10 هزار دلار کاناداست. برای تحصیل در مقاطع پایین‌تر از کارشناسی هم باید 9500تا 10 هزار دلار کانادا در نظر بگیرید. البته هزینه اسکان در پردیس‌ها و سایر هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را هم باید به این ارقام اضافه کنید.

کالج کانستوگا

کالج کانستوگا، لذت تحصیل در انتاریو

مؤسسه فناوری و یادگیری پیشرفته کالج کانستوگا (Conestoga College Institute of Technology and Advanced Learning) که به‌اختصار کالج کانستوگا گفته می‌شود، در شهرستان کیچنر، استان انتاریو قرار گرفته است.
حدود ۴۱ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی و پایین‌تر در این کالج تحصیل می‌کنند؛ از این تعداد، حدود ۱۱ هزار نفر به‌صورت تمام‌وقت و حدود ۳۰ هزار نفر هم به‌صورت پاره‌وقت مشغول هستند.
کالج کانستوگا هم در سال ۱۹۶۷ تأسیس شد. پردیس اصلی این کالج که در مقایسه کالج‌های کانادا یکی از بهترین‌هاست، دون (Doon) نام دارد. کانستوگا به‌جز دون، هشت پردیس فعال دیگر هم دارد. این کالج ده دانشکده مختلف هم دارد که عبارت‌اند از:

 • دانشکده علوم کامپیوتر کاربردی و فناوری اطلاعات (Applied Computer Science & Information Technology)
 • دانشکده کسب‌وکار (Business)
 • دانشکده خدمات اجتماعی (Community Services)
 • دانشکده صنایع خلاق (Creative Industries)
 • دانشکده مهندسی و فناوری (Engineering & Technology)
 • دانشکده سلامت و علوم زندگی (Health & Life Sciences)
 • دانشکده مهمان‌یاری و آشپزی (Hospitality & Culinary Arts)
 • دانشکده مطالعات میان‌رشته‌ای (Interdisciplinary Studies)
 • دانشکده فنی و حرفه‌ای (Trades & Apprenticeship)
 • دانشکده توسعه نیروی کار، تحصیلات تکمیلی و تحصیلات آنلاین (Workforce Development, Continuing Education & Online Learning).
 • شهریه تحصیل در کالج کانستوگا
  شهریه تحصیل در کالج کانستوگا هم برای رشته‌ها و مقاطع مختلف، متفاوت است. اما به‌طورکلی، شهریه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ۱۲ هزار تا ۱۳ هزار دلار کاناداست. البته هزینه اسکان در پردیس‌ها و سایر هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا هم به این هزینه‌ها اضافه می‌شوند.

نیاگارا یا کانستوگا؟ مقایسه کالج‌های کانادا


در مقایسه کالج‌های کانادا نیاگارا و کانستوگا را می‌توان دو کالج از برترین‌های استان انتاریو دانست. در بخش‌های قبلی، درباره شرایط هر دو کالج نوشتیم و بزرگی، تعداد رشته‌ها و دانشکده‌هایشان را با هم مقایسه کردیم؛ اما اگر هنوز در انتخاب بین این دو کالج مردد هستید، بیایید نگاهی به شرایط تحصیلی و زندگی در آن‌ها بیندازیم.

مقایسه کالج های کانادا

مقایسه کالج‌های کانادا از نظر هزینه‌های زندگی

هزینه زندگی یک نفر در شهر کیچنر بدون محاسبه اجاره، حدود ۱۱۱۶ دلار کانادا در ماه است. اما برای زندگی در شهر نیاگارا باید حدود ۱۲۲۵ دلار کانادا در ماه هزینه کنید.
طبق برآوردهای وب‌سایت نامبئو (قابل‌دسترس در آدرس numbeo.com)، هزینه‌های زندگی در شهر کیچنر، در مقایسه با شهر تهران، ۹۰٫۵ درصد و هزینه اجاره‌بها در این شهر، حدود ۵۷ درصد گران‌تر است.
همین وب‌سایت تخمین می‌زند هزینه‌های زندگی در شهر نیاگارا ۹۹٫۵ درصد و هزینه اجاره‌بها در این شهر، حدود ۳۱ درصد گران‌تر از تهران است.

مقایسه کالج‌های کانادا از نظر امکانات رفاهی

دانشجویان هر دو کالج نیاگارا و کانستوگا، می‌توانند در خوابگاه‌های پردیس‌های این کالج‌ها اقامت کنند. در خوابگاه‌های هر دو کالج، امکانات رفاهی، از جمله میز مطالعه، تخت‌خواب، کمد لباس، تلویزیون، تلفن و سایر امکانات لازم برای زندگی روزمره وجود دارند.
از امکانات دیگر این خوابگاه‌ها، می‌توان به سالن مطالعه، سالن نمایش فیلم، اتاق بازی و اتاق لباس‌شویی اشاره کرد. امنیت آن‌ها هم با حضور نگهبانی ۲۴ ساعته و دوربین‌های مداربسته تأمین می‌شوند.
هزینه زندگی در پردیس‌های کالج نیاگارا برای دو ترم تحصیلی کامل، حدود ۱۵۱۵۰ دلار و هزینه زندگی در پردیس‌های کالج کانستوگا برای همین مدت، حدود ۸ هزار دلار کانادا تخمین زده می‌شود.
نکته قابل‌توجه اینکه در کالج کانستوگا، فقط دو پردیس دون و کمبریج، خوابگاه دارند. دانشجویان سایر پردیس‌های این کالج، باید خارج از پردیس اقامت کنند.

جمع‌بندی درباره مقایسه کالج‌های کانادا نیاگارا و کانستوگا

در مقایسه کالج‌های کانادا گفتیم که هر دو کالج نیاگارا و کانستوگا در استان انتاریوی کانادا واقع شده‌اند. از نظر قدمت، تأسیس هر دوی آن‌ها به سال ۱۹۶۷ برمی‌گردد. از نظر اندازه کالج و پردیس‌ها، کالج کانستوگا بسیار بزرگ‌تر است، بنابراین تعداد دانشجویان این کالج هم تقریباً ۲٫۵ برابر نیاگاراست.
با این همه از نظر اعتبار علمی و آموزشی، هر دو کالج مورد تأیید مراکز علمی سرتاسر دنیا هستند. دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل به این کالج‌ها می‌روند. شما هم اگر تمایل دارید در کالج نیاگارا یا کالج کانستوگا، رشته موردعلاقه‌تان را بخوانید، می‌توانید از خدمات ویژه کانادا اپلای استفاده کنید. همین الان تصمیم خود را بگیرید و با کمک کانادا اپلای، ترم آینده سر یکی از کلاس‌های نیاگارا یا کانستوگا بنشینید!

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ