مقایسه شهریه دانشگاه های کانادا - دانشگاه تورنتو و مک گیل

همه دانشگاه‌های کانادا از اعتبار جهانی برخوردارند و امکانات آموزشی و رفاهی فوق‌العاده‌ای دارند، اما هزینه‌ها و شهریه‌هایشان باهم فرق دارند. به همین خاطر مقایسه شهریه های دانشگاه های کانادا یکی از معیارهای دانشجویان برای انتخاب مسیر، به‌ویژه بین برترین دانشگاه‌های این کشور، مانند تورنتو، بریتیش کلمبیا و مک‌گیل است. در این مقاله شهریه و هزینه‌های تحصیل در دو دانشگاه بزرگ تورنتو و مک‌گیل را باهم مقایسه می‌کنیم تا دید بهتری برای انتخاب داشته باشید

درباره دانشگاه تورنتو بیشتر بدانیم

دانشگاه تورنتو (University of Toronto) در شهر تورنتو، استان انتاریوی کانادا واقع شده است. تورنتو از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های کاناداست. این دانشگاه حدود ۶۳هزار دانشجو دارد که حدود ۴۴هزار نفر در مقطع کارشناسی و بقیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول هستند.
این دانشگاه در فهرست بهترین دانشگاه‌های کانادا رتبه اول و در فهرست بهترین دانشگاه‌های دنیا، رتبه هفدهم را دارد. چهار نفر از نخست‌وزیران کانادا و بسیاری شخصیت‌های معروف سیاسی، فرهنگی و هنری دیگر هم از دانشگاه تورنتو فارغ‌التحصیل شده‌اند.
تحقیقات درباره سلول‌های مادر انسولین، دوربین الکترونیکی کاربردی، فناوری اینترنت اشیاء ، تحقیقات درباره سیاه‌چاله‌های فضایی و خیلی تحقیقات علمی دیگر از دستاوردهای بزرگ این دانشگاه محسوب می‌شوند.

دانشگاه تورنتو

درباره دانشگاه مک‌گیل بیشتر بدانیم

دانشگاه مک‌گیل (McGill University) در شهر مونترآل، استان کبک کانادا است و بیش از ۴۰هزار دانشجو دارد. از این تعداد، حدود ۲۷هزار نفر در مقطع کارشناسی و بقیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند.
دانشگاه مک‌گیل پس از دانشگاه‌های تورنتو و بریتیش کلمبیا، سومین دانشگاه برتر کانادا و پنجاه‌ویکمین دانشگاه برتر دنیاست. این دانشگاه هم فارغ‌التحصیلان معروفی در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و هنری از سراسر دنیا دارد.
دانشگاه مک‌گیل با ۲۱ دانشکده و بیش از ۳۰۰ رشته تحصیلی، از جمله پزشکی، مهندسی، حقوق و هنر، دستاوردهای علمی فراوانی دارد که آن را به یکی از معتبرترین مراکز آموزشی و تحقیقاتی در آمریکای شمالی تبدیل کرده‌اند.
تورنتو یا مک‌گیل؟ مقایسه شهریه های دانشگاه های کانادا
حالا که کمی درباره هر دو دانشگاه تورنتو و مک‌گیل خواندیم، بیایید به مقایسه آن‌ها بپردازیم. مقایسه شهریه های دانشگاه های کانادا چه نتیجه‌ای خواهد داشت؟ شهریه رشته‌های مختلف در تورنتو و مک‌گیل چقدر است؟ آیا شهریه دوره کارشناسی با کارشناسی ارشد در کانادا فرق دارد؟ هزینه زندگی در کانادا چقدر است؟
با مقایسه شهریه های دانشگاه های کانادا متوجه می‌شویم که شهریه دانشگاه‌های این کشور، از دانشگاه‌های کشورهای دیگری مانند ایالات متحده، انگلستان و استرالیا کمتر است. البته کیفیت آموزش و زندگی در کانادا نسبت به آن کشورها، در شرایط بسیار خوبی قرار دارد.
تورنتو، بریتیش کلمبیا و مک‌گیل، به‌ترتیب سه رتبه نخست در فهرست بهترین دانشگاه‌های دنیا را در اختیار دارند. امکانات آموزشی و رفاهی در هر سه دانشگاه فوق‌العاده است و دانشجویان نخبه زیادی از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل به یکی از این دانشگاه‌های درجه‌یک می‌روند.
در این بخش به مقایسه شهریه دانشگاه های کانادا به‌ویژه دو دانشگاه تورنتو و مک‌گیل، در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین‌المللی می‌پردازیم. دانشجویانی که شهروند کانادا محسوب می‌شوند، هزینه‌های بسیار پایین‌تری، در حد یک‌چهارم می‌پردازند.

دانشگاه مک گیل

شهریه تحصیل در دانشگاه تورنتو

همیشه توصیه می‌کنیم بهترین روش برای اطلاع از هزینه‌های تحصیل در رشته مورد نظر در این دانشگاه برای سال تحصیلی جاری، مراجعه به وب‌سایت رسمی دانشگاه تورنتو است. اما به‌طور کلی، هزینه هر سال تحصیلی (از سپتامبر تا پایان آوریل) در مقطع کارشناسی دانشگاه تورنتو برای دانشجویان بین‌المللی، بین ۲۱هزار تا ۶۵هزار دلار کاناداست.
هزینه‌های زندگی در تورنتو نسبت به شهرهای کوچک کانادا، بیشتر است. بنابر برآوردهای وب‌سایت دانشگاه تورنتو، هزینه زندگی در این دانشگاه، بین ۱۱هزار تا ۱۶هزار دلار کاناداست. البته هزینه‌های کتاب، پارکینگ، بیمه دانشجویی و سایر هزینه‌ها هم باید به این مبلغ اضافه کنید.
شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر در دانشگاه تورنتو، بازهم به رشته بستگی دارد، اما بنابر اعلام وب‌سایت این دانشگاه، شهریه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین‌المللی بالاتر از ۱۱هزار تا ۴۷هزار دلار کاناداست.

شهریه دانشگاه تورنتو

شهریه تحصیل در دانشگاه مک‌گیل

شهریه رشته‌های مختلف و مقاطع مختلف در مک‌گیل باهم فرق دارند. بهترین روش برای اطلاع از هزینه‌های تحصیل در رشته موردنظر برای سال تحصیلی جاری، مراجعه به وب‌سایت رسمی دانشگاه مک‌گیل است. اما به‌طور کلی، هزینه هر سال تحصیلی (از سپتامبر تا پایان آوریل) در مقطع کارشناسی دانشگاه مک‌گیل برای دانشجویان بین‌المللی، بین ۲۳هزار تا ۵۷هزار دلار کاناداست.
هزینه‌های زندگی در این کشور را هم باید به این مبلغ اضافه کنید. بنابر اعلام وب‌سایت دانشگاه مک‌گیل، هزینه زندگی و خوراک در پردیس این دانشگاه بین ۱۳هزار تا ۱۹هزار دلار کانادا و هزینه زندگی و خوراک خارج از دانشگاه بین ۸هزار تا ۲۱هزار دلار کانادا برآورد شده است.
شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر در دانشگاه مک‌گیل، بازهم به رشته بستگی دارد، اما بنابر اعلام این دانشگاه، شهریه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین‌المللی بالاتر از ۱۱هزار دلار کاناداست. بازهم باید هزینه‌های زندگی در داخل یا خارج از پردیس دانشگاه را به این مبلغ اضافه کنید.
جمع‌بندی
در این مقاله به مقایسه شهریه های دانشگاه های کانادا و به‌طور ویژه، دو دانشگاه بزرگ تورنتو و مک‌گیل پرداختیم. هزینه تحصیل برای مقاطع مختلف و در رشته‌های مختلف، باهم فرق دارند. همیشه بهترین راه اطلاع از آخرین شهریه و هزینه‌های جاری، مراجعه به وب‌سایت رسمی دانشگاه موردنظرتان است.
اگر تصمیم خود را گرفته‌اید و می‌خواهید در یکی از دانشگاه‌های بزرگ کانادا، مثل تورنتو، بریتیش کلمبیا یا مک‌گیل تحصیل کنید، خدمات کانادا اپلای را به شما پیشنهاد می‌کنیم. دانشجویان ایرانی زیادی به کانادا اپلای اعتماد کرده‌اند و اکنون هم مشغول تحصیل در رشته و دانشگاه رویایی خود هستند. شما هم به جمع آن‌ها در کانادا بپیوندید.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ