مشکلات مهاجرت تحصیلی به کانادا

آیا قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید؟ آیا قصد گذراندن دوره در کانادا را دارید؟ بسیار خب؛ در چند سال گذشته، کانادا تعداد زیادی از دانشجویانی را پذیرفته است که برای گذراندن دوره‌های مختلف در کالج‌ها و دانشگاه‌های آن ثبت‌نام می‌کنند. این امر به خاطر شهرت کشور کانادا ایجاد شده است که از امکانات آموزشی بهتر تا شانس بالای استخدام را شامل می‌شود. اما یک سؤال مهم! آیا از مشکلات مهاجرت تحصیلی به کانادا آگاه هستید؟

دانشجویان بین‌المللی که در کانادا تحصیل می‌کنند، برخلاف آنچه که ممکن است اکثر شما فکر کنید، با چالش‌های متفاوتی روبرو بوده‌اند. این مقاله از وب‌سایت کانادا اپلای برخی از مشکلات عمده‌ای را که این دانشجویان با آن مواجه بوده‌اند، پوشش می‌دهد؛ بنابراین هنگامی که قصد دارید برای مهاجرت تحصیلی به کانادا بروید، با دقت بخوانید و ببینید چه چیزی در این کشور منتظر شماست. همچنین موارد گفته شده در این مقاله به شما کمک می‌کند تا از قبل آماده شوید و بتوانید به برخی از مشکلات غلبه کنید.

 

ارتباط با افراد جدید؛ اولین مورد از مشکلات مهاجرت تحصیلی به کانادا

شما در یک کشور خارجی هستید و احتمالاً باید با افراد جدید ارتباط برقرار کنید و شاید یک دوست پیدا کنید. دوست‌یابی در دانشگاه‌های کانادا حتی پس از گذشت چند ماه می‌تواند دشوار باشد؛ این مشکل می‌تواند از جنبه‌هایی مختلفی ایجاد شود. به‌عنوان مثال، اکثر دانش‌آموزان در کانادا هنگام برقراری ارتباط با یکدیگر از زبان فرانسه و انگلیسی استفاده می‌کنند. اگر مانع زبانی دارید، دوست‌یابی و معاشرت با مردم محلی واقعاً سخت خواهد بود. با این حال، انگلیسی در بین مردم رایج است و قطعاً در هنگام ثبت‌نام در دانشگاه‌های کانادا، شما سطحی از مهارت در زبان انگلیسی را برای افزایش ارتباطات خواهید داشت. یکی دیگر از عوامل احتمالی که ممکن است به مشکل در برقراری ارتباط با مردم محلی کمک کند، نژادپرستی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

 

مشکلات مالی

قطعاً پرداختن به مشکلات مهاجرت تحصیلی به کانادا بدون ذکر این مشکل کاملاً ناقص خواهد بود. این مشکل نه تنها برای دانشجویانی که در کانادا تحصیل می‌کنند، بلکه برای کسانی که در دانشگاه‌های محلی کشور مادر خود تحصیل می‌کنند هم با آن مواجه هستند. همه می‌توانند تأیید کنند که برای بقای دانش‌آموزان در مؤسسات آموزشی مختلف به پول نیاز است. صحبت از مشکلات مالی ممکن است به طور خاص به معنای کمبود بودجه نباشد، مدیریت ضعیف وجوه نیز می‌تواند به مشکلات مالی مرتبط باشد. این اتفاق زمانی می‌افتد که شما در یکی از شهرهای کانادا تازه‌کار هستید و احتمالاً از قیمت اقلام آگاهی کافی را ندارید. برنامه‌ریزی ضعیف حتی باعث می‌شود دانشجو از تمام پول در پرداخت اجاره، خرید غذا و سایر اصول اولیه بد استفاده کند. این اشتباه را می‌توان از طریق صحبت با یک مشاور در مورد مسائل مالی برطرف کرد.

پیشنهاد مطالعه: هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

مشکلات مهاجرت تحصیلی

 

استخدام از معایب تحصیلی در کانادا

 یافتن شغل در کانادا به‌عنوان دانشجو می‌تواند بسیار سخت و یکی از چالش‌های مهم از مشکلات مهاجرت تحصیلی به کانادا باشد. کشور کانادا به دلیل داشتن مشاغل زیاد و پردرآمد شناخته شده است؛ عاملی که باعث شده هرساله دریایی از مهاجران را دریافت کند. با این حال، دانش‌آموزان همچنان می‌توانند شغل خود را تضمین کنند، اگرچه ممکن است با رشته شما همخوانی نداشته باشد یا با دستمزد پایین باشد.

 امنیت شغلی در کانادا موضوعی بسیار مهم است؛ زیرا به شما کمک می‌کند تا هزینه اجاره، حمل‌ونقل، اینترنت و سایر موارد اولیه را بپردازید. دوره تحصیلی که دانشجو دنبال می‌کند، تعیین‌کنندۀ آسان یا سخت بودن شغل او خواهد بود. اغلب شرکت‌ها به دلیل قوانین محلی، گاهی در استخدام دانشجویان بین‌المللی مردد هستند. یک استراتژی خوب که می‌تواند به شما در به‌حداقل‌رساندن مشکلات مهاجرت تحصیلی به کانادا کمک کند، آشنایی با بازار کار کانادا قبل از جستجوی شغل است.

 

محل اقامت

با توجه به موقعیت دانشگاه، یافتن خانه متناسب با بودجه شما می‌تواند گران و سخت باشد. این موضوع در همه شهرهای بزرگ رایج است. همچنین مناطق نزدیک به دانشگاه‌ها گران‌تر هستند. این بدان معنی است که شما باید به دنبال مکان دیگری باشید. علاوه بر این، مکان مورد نظر باید از نظر حمل‌ونقل ارتباط خوبی با دانشگاه داشته باشد. البته ممکن است شما راه دیگری پیدا کنید که باعث شود هزینه کمتری بپردازید؛ اما به یاد داشته باشید اشتراک آپارتمان با یک دوست ایده‌آل مناسب‌ترین انتخاب برای شما خواهد بود.

شوک فرهنگی

کنار آمدن با فرهنگ‌های مختلف در کانادا می‌تواند بسیار سخت و یکی از مهم‌ترین مشکلات مهاجرت تحصیلی به کانادا باشد؛ مخصوصاً زمانی که شما به‌عنوان یک تازه‌وارد به این کشور ورود کرده‌اید. این موضوع تا حد زیادی با این که از کجا آمده‌اید، تعیین می‌شود. تفاوت در فرهنگ به‌خصوص در بین مردم ایران و کانادا می‌تواند با عوارض جانبی دیگری همراه باشد که به‌نوعی می‌تواند بر عملکرد شما تأثیر بگذارد.

بهترین کاری که یک دانشجو می‌تواند برای سازگاری با محیط انجام دهد این است که تا حد امکان با مردم محلی معاشرت کند. بهتر است فردی را در دانشگاه خود پیدا کنید که بتوانید زمان زیادی را در مورد موضوعات مختلف فرهنگی با او صحبت کنید. نکته خوب این است که کانادا از نظر فرهنگی و مذهبی بسیار متنوع است؛ به‌طوری‌که دانشجویان به‌راحتی می‌توانند دین یا فرهنگی را پیدا کنند که با علایق خود مطابقت دارد.

 

احساس تنهایی؛ یکی از مهم‌ترین مشکلات مهاجرت تحصیلی به کانادا

ترک فوری خانواده و عزیزان می‌تواند تأثیر منفی بر دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در کانادا داشته باشد؛ بنابراین، از آنجایی‌ که هیچ سیستم حمایت عاطفی در نزدیک دانشجوی مهاجر وجود ندارد، احساس افسردگی و تنهایی موضوعی است که تا مدت‌ها ممکن است با آن دست‌وپنجه نرم کنید. برای حل این مشکل از مشکلات مهاجرت تحصیلی به کانادا پیشنهاد می‌شود موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • همراهی با سایر دانشجویان و تیم‌های پشتیبانی؛
  • پیوستن به کلاس‌های مختلف ورزشی مانند کلاس‌ها و گروه‌های بدنسازی؛
  • شرکت در مهمانی‌های محلی و سایر رویدادهای اجتماعی.

با انجام این کار، دانشجویان احساس بیگانگی را نخواهند داشت. درگیر شدن در برخی از این رویدادها نیز می‌تواند به آن‌ها در ایجاد فرصت‌های مختلف برای زندگی در کانادا کمک کند.

 

مشکلات مربوط به دانشگاه

بیشتر دانشجویان مهاجر به کانادا به‌سختی کار می‌کنند تا از تلاش‌های انجام‌شده بهترین بهره را ببرند. با این حال، ممکن است موفقیت همیشه حتی پس از تلاش سخت تضمین نشود. برخی از دانشجویان به‌سختی می‌توانند به برخی از موضوعات مرتبط با تحصیل خود مانند مقاله‌ها و تمرین‌های پژوهشی برسند. گاهی اوقات این مشکل توسط مانع زبان ایجاد می‌شود؛ به این معنا که دانش‌آموزان ممکن است مفهوم یک سؤال خاص را درک کرده باشند، اما انتقال آن به زبان انگلیسی به اساتید برای درک آن‌ها به یک چالش تبدیل می‌شود. بنابراین، برخورداری از سطح بالای زبان انگلیسی بسیار مهم است و هر دانش‌آموزی اگر می‌خواهد موفق باشد، باید دانش خوبی از زبان انگلیسی داشته باشد.

اما بهترین راه حل چه می‌تواند باشد؟ دانشجویان ابتدا باید حوزه‌ای که در آن ضعیف هستند را شناسایی کنند و از افراد مرتبط کمک بگیرند. به‌ عنوان مثال، زمانی که آن‌ها در تکالیف گیر می‌کنند، بهتر است از اساتید و مربیان بخواهند که آموزش‌های بیشتری در مورد آن ارائه دهند. اگر اساتید یا مربیان مشغول باشند، نمی‌توانند به دانشجویان کمک کنند، ممکن است آن‌ها را به منابع مختلفی ارجاع دهند تا بتوانند اطلاعات مفیدی را در آنجا بیابند؛ بنابراین بهتر است با افراد و اساتید دانشگاه ارتباط مؤثری را برقرار کنید.

 

فعال ماندن

زمانی که دانشجویان بین‌المللی در معرض محیط‌های جدید قرار می‌گیرند، فعال ماندن در تمام مدت برای آن‌ها چالش‌برانگیز است. برخی از دانش‌آموزان معمولاً عادت دارند فعالیت‌های مختلفی را انجام دهند؛ مانند تمرینات موسیقی و بدنسازی. اما زمانی که برای تحصیل به کانادا سفر می‌کنند، بیشتر وقت خود را در کلاس‌ها، تکمیل تکالیف یا حتی مطالعه برای امتحانات می‌گذرانند. همچنین، دانش‌آموزان ممکن است مجبور به خوردن وعده‌های غذایی متفاوتی شوند که به آن عادت ندارند. چنین چیزهایی به مرور زمان آن‌ها را ناراضی و غیرفعال می‌کند. بهترین راه برای بازیابی شادی و فعال ماندن دانش‌آموزان، شرکت در فعالیت‌های مختلفی است که قبلاً انجام می‌دادند، مانند رفتن به ورزشگاه یا سفر به مناطق تفریحی کانادا در آخر هر هفته.

پیشنهاد مطالعه: کار هم‌زمان با تحصیل در کانادا

مهاجرت تحصیلی

تبعیض

برخی از دانشجویان بین‌المللی که در کانادا تحصیل می‌کنند با این مشکل مواجه هستند. تبعیض می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. دانشجویان زیادی در سراسر کانادا وجود دارند که از مناطق مختلف هستند؛ بنابراین برخورد با نژادهای مختلف امری رایج در این کشور است. دانشجویان و دانش‌آموزان ممکن است با نوعی تبعیض ناشی از نژاد، لهجه، سن و موارد دیگر مواجه شوند. موردی که در دانشگاه‌های کانادا رایج است و می‌توان آن را نوعی تبعیض تلقی کرد، سخت بودن عضویت در جامعه کانادایی است. به دانشجویان مهاجر فرصت‌های متفاوتی برای انجام بسیاری از کارها داده می‌شود؛ اما وقتی صحبت از کمک به یکدیگر می‌شود، نوعی تبعیض وجود دارد، به این معنا که کانادایی‌های بومی به طور کامل با دانشجویان مهاجر ارتباط برقرار نمی‌کنند.

 

جمع‌بندی

مشکلات ذکرشده عمده‌ترین مشکلات مهاجرت تحصیلی به کانادا است که دانشجویان با آن مواجه هستند. در واقع، مشکلات از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ بنابراین ممکن است مشکلات جزئی دیگری باشد که دانشجویان بین‌المللی در کانادا با آن مواجه باشند که در اینجا مطرح نشده باشد. تحصیل در خارج از کشور و به طور خاص در کانادا یک رؤیای بزرگ برای بسیاری از افراد است. اگر فرصت آن را دارید، از آن استفاده کنید تا مسیر زندگی و آینده شغلی خود را در یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تحصیل تغییر دهید.

مجدداً تأکید می‌کنیم که اگر می‌خواهید در کانادا تحصیل کنید، درنگ نکنید؛ زیرا بیشتر این مشکلات مهاجرت تحصیلی به کانادا فقط برای یک دوره محدود است و بیشتر دانشجویان پس از عادت به محیط و پس از پیدا کردن دوستان خوب از آن لذت می‌برند. در این میان، بسیاری از مشکلاتی که اکثر دانشجویان بین‌المللی در کانادا با آن مواجه هستند، تنها در صورت اتخاذ تدابیر صحیح قابل اجتناب است. یکی از راه‌های کلیدی برای اطمینان از اینکه خود را در مشکلات مهاجرت تحصیلی به کانادا قرار ندهید، از طریق تعامل است. تعامل با دانشجویان دیگر کمک می‌کند تا مشاوره‌ها و اطلاعات مختلفی را دریافت کنید که به آن‌ها در حل مشکلات مختلف کمک می‌کند؛ بنابراین، حتی اگر به‌تازگی وارد کانادا شده‌اید، فردی درون‌گرا نباشید و تا حد امکان با دیگران معاشرت کنید.

چنانچه شما هم در زمینه مشکلات مهاجرت تحصیلی به کانادا تجربه یا حتی سؤالی دارید، از طریق بخش نظرات با ما و سایر کاربران درمیان بگذارید.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ