صفر تا صد مهاجرت به کانادا برای تحصیل در دبیرستان

اگر قصد دارید فرزندان خود را جهت مهاجرت به کانادا برای تحصیل در دبیرستان آماده کنید، تصمیم درستی برای آینده آن‌ها گرفته‌اید! بی‌شک کانادا مقصد مناسبی برای تحصیل فرزندان شما در خارج از کشور خواهد بود. درواقع آن‌ها می‌توانند در یک محیط امن و حمایتی رشد کنند و تحصیلات باکیفیتی دریافت کنند که موفقیت تحصیلی و حرفه‌ای آن‌ها را تضمین می‌کند. دبیرستان‌های کانادا (خصوصی یا دولتی) دانش‌آموزان بین‌المللی را برای تحصیلات عالی در کانادا یا هر کشور دیگری در سراسر جهان آماده می‌کنند.

کانادا با بیش از ۹۲ درصد از جمعیت دارای تحصیلات دبیرستانی در رتبه دوم جهان قرار دارد. همچنین معلمان بسیار ماهر و برنامه‌های درسی مدرن، جوانان کانادا را در زمره بهترین تحصیل‌کرده‌های جهان قرار داده است. از طریق این راهنمای کامل مهاجرت به کانادا برای تحصیل در دبیرستان می‌توانید هر آنچه را که در مورد سیستم آموزش دبیرستان در کانادا به دنبال آن هستید، از جمله هزینه، الزامات، و بورسیه تحصیلی را به طور کامل دریافت کنید؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود تا انتهای این مطلب از وب‌سایت کانادا اپلای همراه ما باشید.

 

مقدمه‌ای بر سیستم آموزش دبیرستان در کانادا

سیستم آموزشی در کانادا برای دولت کانادا همیشه از اولویت بالایی برخوردار بوده است؛ ازاین‌رو، تلاش شده است تا کانادا را به یکی از بزرگ‌ترین نظام‌های آموزشی در جهان تبدیل کنند. سیستم آموزش عمومی در کانادا توسط دولت‌های استانی کنترل می‌شود. تفاوت بین استان‌های کانادا، از نظر برنامه‌های ارائه شده، حداقل و حداکثر سن مورد نیاز ایجاد شده است. در تمام استان‌های کانادا کلاس‌هایی از مهدکودک تا کلاس دوازدهم (۵ تا ۱۸ سال) برگزار می‌شود. تحصیل در کانادا تا سن ۱۶ سالگی اجباری است، به جز انتاریو و نیوبرانزویک که سن اجباری در آن‌ها ۱۸ سال است.

سیستم آموزشی کانادا هم متد درسی بریتانیایی و هم آمریکایی را دارد؛ به‌ویژه در تقویم مدارس و سیستم دانشگاهی. سال تحصیلی در کانادا شامل ۱۹۰ روز تحصیلی است و سال تحصیلی معمولاً از سپتامبر (پس از روز کارگر) شروع می‌شود و در اواخر ژوئن به پایان می‌رسد. در اکثر استان‌های کانادا، آموزش متوسطه تا کلاس دوازدهم (سن ۱۷ تا ۱۸ سال) ادامه می‌یابد؛ به جز کبک که تحصیلات متوسطه در کلاس ۱۱ (سنین ۱۶ تا ۱۷ سال) به پایان می‌رسد.

سیستم آموزشی کانادا از ۴ سطح کلی تشکیل شده است:

 1. آموزش پیش‌دبستانی: برنامه‌های آموزشی ارائه شده به کودکان خردسال (۴-۵ سال).
 2. آموزش ابتدایی: معمولاً سن ۶ تا ۱۲ سال را شامل می‌شود.
 3. تحصیلات متوسطه: که از ۱۲ سالگی شروع می‌شود و تا ۱۷ یا ۱۸ سالگی ادامه می‌یابد.
 4. تحصیلات پس از متوسطه: تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌ها از سن ۱۷ یا ۱۸ سالگی شروع می‌شود.

توجه داشته باشید که آموزش متوسطه کانادا به‌طورکلی به دو مرحله اصلی تقسیم می‌شود: متوسطه یا متوسطه اول و دبیرستان

 

تحصیل در مقطع متوسطه در کانادا

تکمیل سطح متوسطه در کانادا دو سال طول می‌کشد. این دوره شامل مطالعه هر دو کلاس هفتم و هشتم است. موضوعاتی که در مقطع متوسطه اول تدریس می‌شوند معمولاً از موضوعاتی که در مقطع ابتدایی تدریس می‌شوند، نسبتاً دشوارتر هستند؛ بااین‌حال، برنامه درسی شامل موارد بیشتر مانند زبان‌های خارجی نظیر فرانسوی یا اسپانیایی است. سطح تحصیلات متوسطه در کانادا با هدف آماده کردن دانش‌آموزان برای مقطع دبیرستان با موفقیت انجام می‌شود.

 

تحصیلات دبیرستانی در کانادا

پس از اتمام دوره متوسطه (کلاس هشتم)، دانش‌آموزان کانادایی یا بین‌المللی می‌توانند تحصیلات دبیرستانی را در کانادا آغاز کنند که شامل چهار سطح تحصیلی است:

 • کلاس ۹ (سنین ۱۴-۱۵)
 • کلاس ۱۰ (سنین ۱۵-۱۶)
 • کلاس ۱۱ (سنین ۱۶-۱۷)
 • کلاس ۱۲ (سنین ۱۷-۱۸)

برنامه‌های درسی در تمام دبیرستان‌های کانادا برای آماده‌سازی دانش‌آموزان برای زندگی دانشگاهی، یک کالج حرفه‌ای یا اجتماعی طراحی شده است؛ علاوه‌بر این، دانش‌آموزان را با تمام مهارت‌های لازم برای موفقیت حرفه‌ای پس از فارغ‌التحصیلی مجهز می‌کند.

سیستم آموزش دبیرستان در کانادا شامل دروس اصلی اجباری مانند انگلیسی، فرانسوی یا هر دو زبان است؛ علاوه‌بر این، برنامه درسی ممکن است شامل ریاضیات، علوم عمومی، بهداشت، ورزش، مطالعات اجتماعی یا علوم اجتماعی (شامل تاریخ کانادا، جغرافیا، تاریخ جهان و مشکلات اجتماعی) و موضوعات اختیاری باشد. دروس اختیاری در سیستم دبیرستان کانادا از کلاس نهم تا کلاس دوازدهم تنظیم شده است. این موضوعات اختیاری معمولاً نیمی از موضوعات مورد مطالعه را تشکیل می‌دهند.

دانش‌آموزان دبیرستانی در طول سال‌های تحصیل تا کالج، مشاورهٔ راهنمایی شغلی دریافت می‌کنند. این مشاوره‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تا مسیر شغلی خود را برنامه‌ریزی کنند و موضوعات مرتبط با رشته‌هایی را که بعداً انتخاب می‌کنند انتخاب کنند.

به عنوان مثال، به کسانی که قصد رفتن به کالج یا دانشگاه را دارند، اغلب توصیه می‌شود که روی موضوعات خاصی مانند زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات، انگلیسی یا ادبیات فرانسوی تمرکز کنند. از سوی دیگر، کسانی که مایل به حضور در کالج‌های محلی یا مؤسسات حرفه‌ای هستند، باید روی موضوعات دیگر تمرکز کنند.

 

مهاجرت به کانادا برای تحصیل در دبیرستان به عنوان یک دانش‌آموز بین‌المللی

بین تمام دبیرستان‌هایی که در ۱۰ استان کانادا وجود دارند، هر مدرسه قوانین متفاوتی در مورد نحوه پذیرش دارد. همچنین همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، هر استان و قلمرو کانادا مسئول سیستم آموزشی خود است. اولین گام درخواست برای دبیرستان در کانادا این است که مدرسه‌ای را انتخاب کنید که متناسب با نیازها و شرایط فرزندتان باشد.

ارزیابی مدارک تحصیلی و صلاحیت‌های فرزندتان گام مهم بعدی است. نگران مراحل ارزیابی نباشید، زیرا مدرسه جدید در کانادا، کارنامه فرزند شما را از کشور شما ارزیابی می‌کند تا او را در درجه صحیح سیستم کانادایی قرار دهد؛ بااین‌حال، اگر می‌خواهید فرزندتان در دبیرستان کانادایی تحصیل کند، توصیه می‌شود که از ۶ ماه قبل درخواست بدهید.

 

انواع دبیرستان در کانادا جهت مهاجرت به کانادا برای تحصیل در دبیرستان

برای مهاجرت به کانادا برای تحصیل در دبیرستان توجه داشته باشید که دو نوع دبیرستان وجود دارد:

۱. دبیرستان دولتی کانادا

بودجه دبیرستان‌های دولتی در کانادا در سطح محلی تأمین می‌شود؛ جایی که هر استان برنامه درسی خود را ارائه می‌کند. دانش‌آموزان بین‌المللی می‌توانند برای تحصیل در تمام دبیرستان‌های دولتی کانادا درخواست دهند. آن‌ها می‌توانند انگلیسی یا فرانسوی یا هر دو را به عنوان زبان مطالعه انتخاب کنند. دبیرستان‌های دولتی کانادا برای دانش‌آموزان کانادایی رایگان است؛ بااین‌حال، دانش‌آموزان بین‌المللی باید شهریه پرداخت کنند.

۲. دبیرستان خصوصی کانادا

دانش‌آموزان کانادایی و بین‌المللی باید برای دبیرستان‌های خصوصی کانادا شهریه بپردازند. این مدارس همان آموزش با کیفیت بالا را به مدارس دولتی ارائه می‌دهند. علاوه‌بر این، آن‌ها از برنامه درسی مشابه دبیرستان‌های دولتی در همان استان یا قلمرو کانادا پیروی می‌کنند. دبیرستان‌های خصوصی در کانادا معمولاً طول دوره کوتاه‌تری نسبت به دبیرستان‌های دولتی دارند. همچنین دانشجویان می‌توانند از برنامه‌نویسی تخصصی بهره ببرند.

دبیرستان‌های خصوصی کانادا شامل مدارس شبانه‌روزی (با محل اقامت)، مدارس جایگزین، برنامه‌های IB  (لیسانس بین‌المللی)، برنامه‌های ورزشی تخصصی یا مدارسی برای دانش‌آموزان با مشکلات یادگیری است. به عنوان یک دانش‌آموز بین‌المللی، پذیرش در دبیرستان خصوصی در کانادا بسیار ساده‌تر است. در حالی که دبیرستان‌های خصوصی در مقایسه با دبیرستان‌های دولتی معمولاً رقابتی‌تر هستند، ظرفیت بیشتری هم برای دانش‌آموزان بین‌المللی دارند.

دلایل اصلی برای انتخاب دبیرستان‌های کانادایی برای دانش‌آموزان بین‌المللی

اگر هنوز در مورد مهاجرت به کانادا برای تحصیل در دبیرستان شک دارید، دلایل زیر قطعاً نظر شما را تغییر خواهد داد!

سرزمین آموزش ‌و پرورش

کانادا دارای رتبه دوم بالاترین میزان اتمام تحصیلات دبیرستانی در جهان است. علاوه‌بر این، جوانان کانادایی از تحصیل‌کرده‌ترین جوانان جهان هستند.

 کادر آموزشی با صلاحیت بالا

در کانادا هیچ معلم دبیرستانی پذیرفته نمی‌شود، مگر اینکه حداقل دارای مدرک لیسانس و یک سال سابقه تدریس باشد.

آموزش با کیفیت بالا

با اتمام دبیرستان در کانادا دانش‌آموزان می‌توانند مستقیماً در هر دانشگاه کانادا یا حتی در هر دانشگاهی در سراسر جهان ثبت‌نام کنند. علاوه‌بر این، دانش‌آموزان می‌توانند از تمام فرصت‌ها استفاده کنند و معمولاً مسیر شغلی موفق در کانادا تضمین شده است.

برنامه درسی پیشرفته آموزشی

به‌منظور همگامی با نیازهای تکنولوژی در دوران معاصر، برنامه درسی آموزشی در دبیرستان‌های کانادا به‌صورت سالانه به‌روز می‌شود.

هزینه‌های تحصیل مقرون‌به‌صرفه

کانادا مقرون‌به‌صرفه‌ترین مقصد برای مهاجرت به کانادا برای تحصیل در دبیرستان در بین تمامی کشورهای انگلیسی‌زبان است.

محیط متنوع

کانادا یکی از متنوع‌ترین کشورهای جهان از نظر قومیتی و اجتماعی است؛ بنابراین بهترین محیط را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند.

 

زبان تحصیل در دبیرستان‌های کانادا چگونه است؟

اگرچه کانادا دو زبان رسمی دارد، اما انگلیسی زبان رسمی آموزش دبیرستان است (به جز استان کبک). چند دبیرستان در کانادا وجود دارند که به دانش‌آموزان این امکان را می‌دهند که به دو زبان (انگلیسی و فرانسوی) تحصیل کنند. به‌طورکلی، دانشجویانی که مهاجرت به کانادا برای تحصیل در دبیرستان را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند به زبان انگلیسی، فرانسوی یا هر دو تحصیل کنند.

 

شهریه دبیرستان کانادا برای دانش‌آموزان بین‌المللی

شهروندان محلی در کانادا حق دارند از دبیرستان دولتی رایگان تا کلاس ۱۱ یا ۱۲ استفاده کنند. از سوی دیگر، دانشجویان بین‌المللی باید هزینه تحصیل دبیرستان خود را در کانادا بپردازند. برای دانش‌آموزان بین‌المللی هزینه تحصیل دبیرستان در کانادا از ۱۰,۰۰۰ تا ۲۵,۰۰۰ CAD برای یک سال تحصیلی متغیر است. برخی از دبیرستان‌های کانادا ممکن است برای فعالیت‌های خاص مانند پیوستن به تیم‌های ورزشی یا سفرهای مدرسه، هزینه اضافی دریافت کنند. علاوه‌بر این، مسکن و غذا از هم جدا هستند و دانشجویان بین‌المللی سالانه حدود ۱۲,۰۰۰ دلار کانادا برای هزینه‌های زندگی پرداخت می‌کنند.

مدارس شبانه‌روزی کانادا می‌تواند گزینه مناسبی برای اکثر دانشجویان بین‌المللی باشد. این مدارس به اتاق مجهز هستند که دانش‌آموزان می‌توانند در طول سال تحصیلی در آن درس بخوانند و زندگی کنند. هزینه تحصیل در یک مدرسه شبانه‌روزی در کانادا بسته به مدرسه و مکان بین ۳۰,۰۰۰ تا ۵۰,۰۰۰ دلار کانادا متغیر است.

شرایط پذیرش دبیرستان در کانادا برای دانش‌آموزان بین‌المللی

برای ثبت‌نام در دبیرستان‌های کانادا، دانش‌آموزان بین‌المللی باید شرایط پذیرش تحصیلی در کانادا را داشته باشند:

 • نمرات خاصی را که مطابق با سطوح در کانادا است، به پایان رساند؛
 • یک آزمون مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی ارائه دهد یا در یک سال مقدماتی برای تحصیل انگلیسی یا فرانسوی در کانادا ثبت‌نام کند؛
 • نتایج مدرسه یا برگه ریز نمرات از ایران.

برای مهاجرت به کانادا برای تحصیل در دبیرستان، به دانش‌آموزان بین‌المللی توصیه می‌شود ۶ ماه قبل درخواست دهند. این مورد تضمین می‌کند که دانش‌آموزان زمان لازم را برای تهیه تمام مدارک مورد نیاز و درخواست ویزای دانشجویی داشته باشند. علاوه‌بر این، دانشجویان بین‌المللی باید در طول دوره تحصیلی خود در کانادا بیمه درمانی دریافت می‌کنند.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ