شرایط پذیرش در دانشگاه های کانادا در سال 2020

پیش‌ازاینکه ویروس کرونا جهان را در بر بگیرد و زندگی همه ساکنین این کره خاکی را دستخوش تغییر کند، ویزای تحصیلی کانادا به‌راحتی برای متقاضیان صادر می‌شد. به همین خاطر پیش از شروع همه‌گیری COVID-19، کانادا میزبان بیشتر از  64 هزار دانشجوی بین‌المللی بود؛ اما پس از شیوع این ویروس، درب‌های دانشگاه‌های کانادا به روی دانشجویان بین‌المللی بسته‌شده و دولت کانادا صدور هر نوع ویزایی را ازجمله ویزای تحصیلی کانادا متوقف کرد.

اما این روزها خبرهای جدیدی از شروع دوباره صدور ویزاهای تحصیلی توسط دولت کانادا برای دانشجویان بین‌المللی به گوش می‌رسد. طبق خبری که اداره مهاجرت کانادا (IRCC) اخیرا منتشر کرده، درخواست دانشجویانی که درخواست تحصیل در کانادا را به‌صورت آنلاین ارائه کرده‌اند در حال پردازش است.

 

روش جدید پذیرش دانشجو در کانادا

IRCC در حال معرفی یک پروسه تایید موقت دومرحله‌ای برای دانشجویان بین‌المللی است که هنوز نمی‌توانند درخواست مجوز تحصیل کامل ارائه دهند، اما قصد دارند برنامه آموزش در کانادا را به‌صورت آنلاین شروع کنند. این روند موقت برای دانشجویانی که می‌خواهند تحصیلشان را از پاییز سال جاری شروع کنند در دسترس است.

با این روش، دیگر نیازی به حضور دانشجویان در کلاس‌های درس نیست و متقاضیان پس از پذیرفته شدن می‌توانند از هر کجایی که هستند تحصیلشان را ادامه دهند. البته برای تحصیل در کانادا به‌صورت آنلاین هم باید به اعتبار موسسه آموزی توجه داشته باشید و یکی از موسسه‌های آموزشی تعیین‌شده کانادا (DLI) را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید. چون در غیر این صورت مدرکتان نزد دولت کانادا ارزش نخواهد داشت و پس‌ازآن نمی‌توانید برای اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) اقدام کنید.

 

علت تغییر نحوه تحصیل در کانادا

IRCC علت این تغییر در صدور ویزای تحصیل در کانادا را سردرگمی متقاضیان و بروز مشکل در برنامه‌های سیستم آموزشی دانشگاه‌ها کانادا اعلام کرده است.

 

مزایای بی‌شمار این تغییرات IRCC

مزایای بی‌شماری در این تغییرات IRCC وجود دارد. ازجمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ادامه تحصیل دانشجویان در سلامت کامل و بدون تهدیدهای ناشی از ویروس کرونا
  • تامین امنیت روانی متقاضیان تحصیل در کانادا، چون بهتر می‌توانند برای آینده شغلی خودشان و اهدافی که دارند برنامه‌ریزی کنند
  • پردازش سریع‌تر درخواست‌های صدور ویزای تحصیلی به دلیل ارسال آنلاین آن‌ها

 

نحوه دریافت پیش تایید تحصیل در کانادا

برای اینکه بتوانید پیش تایید تحصیل در کانادا (pre-approval for a study permit) را دریافت کنید و به‌صورت آنلاین در دانشگاه مورد نظرتان ادامه تحصیل دهید، باید این مدارک را ارائه کنید.

  • نامه پذیرش دانشگاه 
  • گواهی تمکن مالی( برای پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه‌های مربوط به تحصیل در کانادا)
  • مدارک نشان‌دهنده حضور اعضای خانواده‌تان در کانادا

 

پس از تایید درخواست ویزا سفارت از شما این موارد را درخواست می‌کند:

  • گواهی عدم سوءپیشینه
  • گواهی سلامت کامل
  • اطلاعات بیومتریک

 

با داشتن این مدارک گواهی پیش تایید تحصیل در کانادا برایتان صادر می‌شود. پس از باز شدن مرزهای کانادا و ریشه‌کن شدن ویروس کرونا، با این گواهی می‌توانید برای اجازه تحصیل کانادا اقدام کنید و به‌صورت حضوری درس‌هایتان را در دانشگاه بگذرانید.

 

یک شرایط برد – برد برای دولت کانادا و دانشجویان

این شرایط هم به نفع دانشجویان است و هم به نفع دولت کانادا. دانشجویان می‌توانند حتی در این شرایط هم در دانشگاه دلخواهشان در یکی از کشورهای برتر جهان مشغول به تحصیل شوند. همچنین با توجه به اینکه نیازی به حضور دانشگاه در کشور محل تحصیل نیست، دانشجو هزینه اقامت در کانادا را پرداخت نمی‌کند و این موضوع باعث صرفه‌جویی قابل‌توجهی در هزینه‌های وی می‌شود.

این پیش تایید تحصیلی راه را برای اخذ اقامت دائم کانادا هم هموار می‌کند. چون دانشجویان با گذراندن این مرحله دانشجوی کانادا به‌حساب می‌آیند و پس از اتمام تحصیلاتشان می‌توانند اجازه کار در کانادا (PGWP) را دریافت کنند.

از طرف دیگرد، با توجه به اینکه حضور دانشجویان به غنی‌سازی جامعه کانادا کمک می‌کند، دولت می‌تواند با این استراتژی مسیر آن‌ها را هموارتر کند. همچنین حضور دانشجویان سالانه حدود 22 میلیارد دلار به اقتصاد کانادا کمک می‌کند که با این مبلغ می‌توان 170 هزار شغل در کانادا ایجاد کرد. به همین خاطر دولت کانادا با این روش سعی کرده که دانشجویان را همچنان به سمت دانشگاه‌های این کشور جذب کند، تا آن‌ها به فکر تغییر برنامه مهاجرتشان و انتخاب کشورهای دیگر به‌جای کانادا نیفتند.

 

چه زمانی باید برای اجازه تحصیل در کانادا اقدام کنیم؟

 

طبق قوانینی که توسط اداره مهاجرت کانادا تصویب‌شده، کسانی که می‌خواهند پاییز سال جاری در دانشگاه‌های کانادا ثبت‌نام کنند، باید درخواستشان را تا 15 سپتامبر سال 2020 برای سفارت این کشور ارسال کنند.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ