شرایط پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا چیست؟

مک‌گیل سومین دانشگاه برتر کاناداست. شما هم با پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا می‌توانید به جمع دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه بپیوندید و از امکانات شگفت‌انگیز آموزشی و رفاهی آن بهره‌مند شوید.
متن اصلی
تحصیل در دانشگاه مک‌گیل کانادا، سکوی پرتابی برای بهترین آینده ممکن است! در توصیف این دانشگاه، همین بس که جاستین ترودو، نخست‌وزیر فعلی کانادا و دو نخست‌وزیر سابق این کشور هم در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. از آن بالاتر، دوازده برنده جایزه نوبل در طول سال‌های مختلف هم فارغ‌التحصیل مک‌گیل بوده‌اند. تصور کنید با وجود این شخصیت‌های بزرگ علمی، سیاسی و افراد معروف دیگر هم‌دانشگاهی شوید! پس اگر رویایتان پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا است، این مقاله را با دقت بخوانید.

دانشگاه مک‌گیل

درباره دانشگاه مک‌گیل بیشتر بدانیم

دانشگاه مک‌گیل (McGill University) در شهر مونترآل، استان کبک واقع شده است. این دانشگاه دولتی یازده دانشکده دارد که بیش از ۴۰هزار دانشجو در آن‌ها تحصیل می‌کنند. از این تعداد دانشجو، حدود ۲۷هزار نفر در مقطع کارشناسی، حدود ۱۰هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و بقیه در مقاطع بالاتر مشغول هستند.
بیش از ۳۲درصد دانشجویان مک‌گیل، دانشجویان بین‌المللی هستند که از حدود ۱۵۰ کشور مختلف در این دانشگاه گرد هم آمده‌اند. این دانشجویان، مک‌گیل را به متنوع‌ترین دانشگاه کانادا از نظر فرهنگی تبدیل کرده‌اند.
دانشگاه مک‌گیل بر اساس رتبه‌بندی سال ۲۰۲۱، پس از دانشگاه‌های تورنتو و بریتیش کلمبیا، سومین دانشگاه برتر کانادا و پنجاه‌ویکمین دانشگاه برتر دنیاست. امکانات آموزشی و رفاهی مک‌گیل زبانزد است و پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا را به رویای خیلی از دانشجویان نخبه سرتاسر دنیا تبدیل کرده است.
جالب است بدانید بعضی دانشجویان ایرانی موفق شده‌اند با استفاده از خدمات کانادا اپلای، پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا را بگیرند و اکنون هم در رشته موردعلاقه‌شان مشغول به تحصیل هستند.

پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا چگونه است؟

دانشگاه مک‌گیل در همه مقاطع، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد. برای پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا باید مدارک لازم را از قبل آماده و ترجمه کرده و در زمان ثبت‌نام ارائه بدهید. علاوه‌بر مدارک، باید مقاله علمی هم در رشته موردنظرتان داشته باشید.
برای ثبت‌نام آنلاین در مک گیل، باید کارت اعتباری بین‌المللی (ویزاکارت یا مسترکارت) داشته باشید. بعد هم حساب کاربری در وب‌سایت دانشگاه مک‌گیل بسازید؛ فرم درخواست پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا را با دقت تکمیل کرده و نام کاربری و رمز عبور حساب کاربری را هم حفظ کنید.
اگر در آزمون‌های زبان تافل، آیلتس یا سایر آزمون‌های معتبر شرکت کرده‌اید، نمره خود را وارد کنید. نکته قابل‌توجه درباره آزمون زبان این است که، مک‌گیل تافل اینترنتی (IBT) و کاغذی (PBT) را می‌پذیرد. در آزمون اینترنتی تافل، نمره کل (محدوده ۰ تا ۱۲۰) باید حداقل ۸۶ باشد. در آزمون کاغذی تافل، نمره کل (محدوده ۳۱۰ تا ۶۷۷) باید حداقل ۵۶۷ باشد. نمره آزمون آیلتس هم باید بالاتر از ۶٫۵ باشد.
در حین تحصیل در مک‌گیل، این امکان را دارید که کار هم بکنید. در واقع اجازه تحصیل، مجوز کار هم محسوب می‌شود. البته این دانشگاه کمک‌های مالی و بورسیه‌های مختلفی هم در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد که با مراجعه به وب‌سایت رسمی مک‌گیل، می‌توانید از آن‌ها آگاه شوید.

تحصیل در دانشگاه مک‌گیل

مدارک موردنیاز برای پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا در مقطع کارشناسی چه هستند؟

اگر قصد ثبت‌نام اولیه در دانشگاه مک‌گیل را دارید، در قدم اول باید این مدارک و شرایط را آماده کنید. مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در مقطع کارشناسی این دانشگاه عبارت‌اند از:

  • گذرنامه معتبر
  • ویزای کشور کانادا
  • مدرک دیپلم و ریزنمرات با ترجمه آن‌ها
  • نمره قابل‌قبول در آزمون زبان معتبر
  • کارت اعتباری بین‌المللی برای پرداخت هزینه‌ها

نکته مهم اینکه اگر برای بیشتر از یک رشته در دانشگاه مک‌گیل اپلای کنید، این دانشگاه هر دو درخواست را بررسی می‌کند و چه‌بسا هر دو را هم بپذیرد؛ اما در نهایت فقط یکی از آن‌ها را برای ادامه تحصیل می‌توانید انتخاب کنید.
بعد از گذشت حدود ۴۸ ساعت از زمان ثبت‌نام اولیه در وب‌سایت این دانشگاه ایمیلی دریافت خواهید کرد که به درخواست شما مجوز دسترسی می‌دهد. در این مرحله باید هرچه سریع‌تر ثبت‌نام خود را نهایی کنید تا فرصت از دست نرود!
مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در دانشگاه مک گیل در مقطع کارشناسی ارشد چه هستند؟
پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا در مقاطع تحصیلات تکمیلی هم  این گونه است. مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر عبارت‌اند از:

  • گذرنامه معتبر
  • ویزای کشور کانادا
  • مدرک کارشناسی و ریزنمرات با ترجمه آن‌ها
  • نمره قابل‌قبول در آزمون زبان معتبر
  • کارت اعتباری بین‌المللی برای پرداخت هزینه‌ها

پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بسیار رقابتی است و هیچ تضمینی برای پذیرفته‌شدن وجود ندارد. پذیرش مک‌گیل به عوامل مختلفی، از جمله نمره‌های شما و ظرفیت کلاس‌ها بستگی دارد.
زبان آموزش در دانشگاه مک‌گیل انگلیسی است؛ بنابراین نمره بالا در آزمون‌های معتبر زبان، کمک زیادی به پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا می‌کند. البته از آنجا که مک‌گیل در استان فرانسوی‌زبان کبک واقع شده، دانشجویان بعد از پذیرش و هنگام تحصیل، می‌توانند تکالیف خود را به زبان فرانسوی هم انجام بدهند.

دانشگاه مک‌گیل کانادا

هزینه تحصیل در مک‌گیل کانادا چقدر است؟

شهریه رشته‌های مختلف باهم فرق دارند. بهترین شیوه برای آگاهی از هزینه‌های تحصیل در رشته موردنظر شما، مراجعه به وب‌سایت رسمی دانشگاه مک‌گیل است. اما به‌طور کلی، هزینه هر سال تحصیلی (از سپتامبر تا پایان آوریل) در مقطع کارشناسی دانشگاه مک‌گیل برای دانشجویان بین‌المللی، بین ۲۳هزار تا ۵۷هزار دلار کاناداست.
هزینه‌های زندگی در این کشور را هم باید به این مبلغ اضافه کنید. بنابر برآوردهای وب‌سایت دانشگاه مک‌گیل، هزینه زندگی و خوراک در پردیس این دانشگاه (on-campus) بین ۱۳هزار تا ۱۹هزار دلار کانادا و هزینه زندگی و خوراک خارج از دانشگاه (off-campus) بین ۸هزار تا ۲۱هزار دلار کانادا در هر سال تحصیلی است.
شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر در دانشگاه مک‌گیل، بازهم به رشته شما بستگی دارد، اما بنابر اعلام این دانشگاه، شهریه تحصیلات تکمیلی (از سپتامبر تا پایان آوریل) برای دانشجویان بین‌المللی بالاتر از ۱۱هزار دلار کاناداست. بازهم باید هزینه‌های زندگی در داخل یا خارج از پردیس دانشگاه را به این مبلغ اضافه کنید.

جمع‌بندی
دانشگاه مک‌گیل، یکی از بهترین مؤسسه‌های آموزشی در کانادا و جهان است. این دانشگاه در سال ۲۰۲۱ در رتبه ۵۱ بهترین دانشگاه‌های دنیا ایستاده و دانشجویان زیادی، از کشورهای مختلف، از جمله ایران، در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.
در این مقاله به شرایط پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا در مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس پرداختیم. درباره مدارک لازم برای ثبت‌نام در این دانشگاه و هزینه‌های تحصیل و زندگی در آن هم گفتیم. اگر به تحصیل در دانشگاه مک‌گیل علاقه‌مند شدید، می‌توانید از خدمات کانادا اپلای برای پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا استفاده کنید.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ