راهنمای پذیرش تحصیلی در کانادا

 شمالی‌ترین نقطه قاره آمریکا می‌رویم؛ به سرزمین کانادا که این روزها به یکی از مقاصد تحصیلی و مهاجرتی دانش‌آموزان و البته دانشجویان تبدیل شده است. به همین دلیل دست به کار شده‌ایم تا تمامی نکاتی که باید برای دریافت پذیرش تحصیلی در کانادا، مورد نظر قرار داد، را در کنار شما مرور کنیم. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید برای این پروسه در نظر گرفت، این است که شما به عنوان دانشجو و فرد متقاضی باید به خوبی بدانید که هدفتان از انتخاب این کشور برای دریافت پذیرش تحصیلی چیست؟

برای مثال، به این قضیه فکر کنید که چرا کشور کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید و چرا احساس می‌کنید که این کشور از سایر کشورهای دیگر در این زمینه بهتر است؛ با روشن شدن مسائل مهم این‌چنینی، به احتمال خیلی زیاد می‌توانید در دریافت پذیرش تحصیلی موفق عمل کنید. چرا که اگر فرد متقاضی بداند که قرار است دقیقاً به کجا برود، می‌تواند با تمامی لازمه‌های این پروسه پیچیده و البته سخت کنار بیاید. برای اینکه بتوانید از راهنمای پذیرش تحصیلی در کانادا به خوبی استفاده کنید، بهتر است که از سیر تا پیاز تمام کارهایی که باید انجام بدهید را به صورت یک لیست، دسته‌بندی کنید تا هیچ چیز از قلم نیفتد.

برای شروع لازم است که تمامی مراحل اولیه جهت درخواست پذیرش تحصیلی را مورد بررسی قرار دهید تا بدانید که قدم اول را چگونه باید برداشت. به همین دلیل یک بخش ویژه را برای شما تهیه کرده‌ایم که در آن همه مراحل اولیه راهنمای پذیرش تحصیلی در کانادا نوشته شده است. ما را تا انتهای این مقاله کاربردی و جذاب همراهی کنید تا به شمالی‌ترین کالج‌ها و دانشگاه‌های قاره آمریکا سفر کنیم.

 

راهنمای پذیرش تحصیلی در کانادا

4 نقطه طلایی در راهنمای پذیرش تحصیلی در کانادا

بدیهی است که همین‌طور ناگهانی نمی‌توان به سراغ چمدان لباس‌ها رفت، تمام لوازم مورد نیاز را در آن گذاشت و برای ادامه تحصیل، سوار هواپیمای کانادا شد. اولین قدم برای دریافت پذیرش تحصیلی در کانادا، این است که شما یک پروسه مشخص را پشت سر بگذارید تا درخواست پذیرشتان به دست دانشگاه مورد نظرتان برسد. برای همین، ما در ادامه این بخش، همه 4 نقطه طلایی در این مسیر را برای شما نشانه‌گذاری کرده‌ایم تا با خیالی راحت در این مسیر گام بردارید:

 • نقطه طلایی اول: در وهله اول لازم است تا دانشگاه یا دانشگاه‌های مورد نظرتان را به درستی و با دقت کامل انتخاب کنید؛ برای این کار می‌توانید از مشاوران مجرب و کاربلد مشورت بگیرید. البته توصیه شده است که برای انتخاب دانشگاه حداقل سه مرکز تحصیلی مختلف را در نظر داشته باشید و برای آن‌ها مدارک ارسال کنید.
 • نقطه طلایی دوم: یک تحقیق اساسی و کامل راجع به تمامی مدارکی که دانشگاه‌های مورد نظرتان از شما می‌خواهند داشته باشید. در مورد مدارک مورد نیاز دانشگاه‌های کانادایی، معمولاً می‌توان از طریق وب‌سایتشان اقدام به دریافت اطلاعات کرد. دقت داشته باشید که مدارک مورد نیاز هر دانشگاه، بسته به استان یا رشته‌های تحصیلی، متفاوت و متنوع خواهد بود؛ پس گمان نکنید که می‌شود با یک دستورالعمل برای تمامی دانشگاه‌ها مدارک فرستاد.
 • نقطه طلایی سوم: بعد از گذشت یک بازه زمانی مشخص و وقتی که دانشگاه‌های مورد نظرتان، مدارک شما را مورد بررسی کامل قرار دادند، نتیجه پذیرش تحصیلی اعلام خواهد شد. یکی از نکات مهم راهنمای پذیرش تحصیلی در کانادا، صبر کردن برای دریافت نتایج است؛ اگر با پذیرش تحصیلی دانشجو موافقت شود، او نامه‌ای را دریافت خواهد کرد که به منزله برگه تأییدیه محسوب می‌شود.
 • نقطه طلایی چهارم: اگر با پذیرش تحصیلی شما موافقت شد، برگه تأییدیه را با بقیه مدارک مورد نیاز ضمیمه و درخواست اصلی خود را ثبت کنید.

برای تکمیل نکات مهم راهنمای پذیرش تحصیلی در کانادا، لازم است که مدارک زیر را برای ادامه کار در نظر داشته باشید:

 • گواهی تأییدیه برای تمکن مالی (با این گواهی شما ثابت خواهید کرد که توانایی پرداخت شهریه‌ها و سایر هزینه‌ها را خواهید داشت)
 • گواهی‌های مورد نیاز برای تأیید سطح سلامت که توسط پزشک معتمد انجام می‌پذیرد
 • ارائه اسناد و مدارکی که ثابت می‌کنند، شما پس از فارغ‌التحصیل شدن به ایران باز می‌گردید
 • گواهی مربوط به عدم سوء پیشینه
 • ارائه مدارک و اسنادی که نشان می‌دهند، شما هدف دیگری جز ادامه تحصیل در کانادا ندارید

برای اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا به چه چیزهایی نیاز است؟

داستان راهنمای پذیرش تحصیلی در کانادا، بسیار مفصل و طولانی است؛ چون باید برای هر کدام از مقاطع تحصیلی، شرایط خاصی را مورد بررسی قرار داد. اما به‌طورکلی، 3 نکته مهم برای افزایش شانس متقاضیان وجود دارد که نباید از اهمیت آن‌ها غافل شد. این 3 نکته مهم، تهیه انگیزه ‌نامه، توصیه ‌نامه و همچنین رزومه تحصیلی و کاری دانشجو است که با توجه به تمامی اهداف واقعی باید تهیه شوند. دقت داشته باشید که ارائه یک انگیزه ‌نامه و رزومه غنی و خوب، می‌تواند شما را در مسیر اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا جلو بیندازد.

در این بخش از راهنمای پذیرش تحصیلی در کانادا تصمیم ما بر این است که این 2 موضوع مهم را برای شما کالبدشکافی کنیم تا بدانید، برای تهیه هرچه بهتر آن‌ها باید چه کار کرد. ازآنجایی‌که تهیه انگیزه ‌نامه باید به صورت خلاصه و مفید و در حد 500 تا 1000 کلمه نوشته شود، لازم است تا در ابتدا آن را مورد بررسی قرار دهیم.

چگونه انگیزه‌نامه بنویسیم؟

برای نوشتن انگیزه ‌نامه که یکی از نقاط عطف راهنمای پذیرش تحصیلی در کانادا از نظر وبسایت Canada.ca محسوب می‌شود، نیازی نیست که خیلی رسمی باشید؛ البته خیلی هم صمیمی نباشید و سعی کنید که یک لحن متعادل را در پیش بگیرید. همچنین رعایت کردن موارد زیر بسیار مهم و حیاتی خواهند بود:

 • در متن نامه، هدف خود از ادامه تحصیل در کانادا را شرح دهید
 • بگویید که چرا دانشگاه مورد نظر را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید
 • به طور قانع‌کننده‌ای شرح دهید که چرا از بین این همه کشور کانادا را برای این کار انتخاب کرده‌اید؟
 • چه تجربه‌هایی در رابطه با رشته تحصیلی خود دارید؟
 • در رابطه با سوابق خود به صورت اجمالی توضیح دهید
 • به نظر شما چرا باید با درخواستتان موافقت شود؟ فکر می‌کنید که با پذیرش شما چه کمکی به دانشگاه مورد نظر خواهد شد؟ این مهم‌ترین پرسش در راهنمای پذیرش تحصیلی در کانادا است

توصیه‌نامه را باید از چه کسی بگیریم؟

یکی از مؤثرترین نکات در راهنمای پذیرش تحصیلی در کانادا، دریافت توصیه ‌نامه از معلم، استاد یا شخصی است که شما را به خوبی می‌شناسد و می‌تواند به نوعی، شما را به دانشگاه مربوطه توصیه کند. برای این کار معمولاً باید از اساتیدی کمک گرفت که شما را به خوبی می‌شناسند، با مهارت‌های شما به خوبی آشنایی دارند و از رتبه علمی قابل توجهی برخوردار هستند. این نامه، می‌تواند شانس شما را برای دریافت پذیرش افزایش دهد.

رزومه دقیقاً شامل چه چیزهایی می‌شود؟

رزومه از جمله موارد جدایی‌ناپذیر از راهنمای پذیرش تحصیلی در کانادا تلقی می‌شود که به نوعی نشانگر بار علمی و مهارتی شما خواهد بود. موارد زیر، پیکره یک رزومه غنی و کامل را نشان می‌دهند:

 • ارائه تمامی اطلاعات شخصی که شامل آدرس ایمیل، شماره تلفن همراه و آدرس وب‌سایت هم می‌شوند
 • ارائه اطلاعات لازم در مورد دبیرستانی که در آن فارغ‌التحصیل شده‌اید
 • ارائه اطلاعات لازم در رابطه با افتخارات، دستاوردها و رزومه‌های علمی
 • معرفی و پرداختن به برنامه‌های غیر تحصیلی که در آن موفق عمل کرده‌اید
 • ذکر کردن تمام سوابق کاری مرتبط با رشته تحصیلی
 • پرداختن به اینکه شما چه سرگرمی‌هایی دارید و علایقتان چیست
 • مرور و ارائه تمامی مهارت‌ها، توانایی‌ها و زبان‌های خارجه‌ای که بر آن‌ها مسلط هستید

 

حرف آخر

مطلب فوق، فقط چکیده‌ای از راهنمای پذیرش تحصیلی در کانادا بود؛ با استفاده از نکات اولیه‌ای که در این مقاله ذکر شد، می‌توان برای فرستادن درخواست تحصیلی در کانادا اقدام کنید. راستی، شما می‌توانید از مطالب بسیار تخصصی و مهم کانادا اپلای هم استفاده کنید و از خدمات مشاوره‌ای آن بهره‌مند شوید.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ