دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا که باید حتما بدانید!

ویزای تحصیلی نه‌تنها برای علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه‌های بزرگ و پیشرفته کانادا، بلکه برای کسانی که می‌خواهند به این کشور مهاجرت کنند و اقامت دائم بگیرند هم گاهی بهترین راه است. اما همیشه برنامه‌ها، طبق خواست ما پیش نمی‌روند، و یکی از اتفاق‌هایی که ممکن است پیش بیاید، ریجکتی ویزای تحصیلی است. در این مقاله به مهم‌ترین دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا می‌پردازیم تا با پیش‌بینی‌های لازم، گرفتار آن نشوید.

ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا چه هستند؟

دانشجویان زیادی از سراسر دنیا تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های پیشرفته و درجه‌یک کانادا دارند. به همین خاطر هر ساله پرونده‌های زیادی برای تقاضای ویزای تحصیلی به اداره مهاجرت این کشور می‌روند.
از طرف دیگر یکی از بهترین راه‌های گرفتن اقامت دائم کانادا هم ویزای تحصیلی است. مسلما هر چقدر تعداد متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا زیاد می‌شود، تعداد پرونده‌های ریجکتی هم بیشتر می‌شود. اما دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا چه هستند؟
بیشتر موارد رد شدن ویزای تحصیلی کانادا، به این خاطر است که مامور اداره مهاجرت این کشور از هدف متقاضی برای رفتن به کانادا مطمئن نیست. او در بررسی مدارک متقاضی و شواهد موجود، متوجه می‌شود قصد متقاضی از گرفتن ویزای تحصیلی، صرفا اقامت کانادا است، نه تحصیل در دانشگاه و پیشرفت علمی. بنابراین درخواست ویزای تحصیلی کانادا را رد می‌کند.
برای اطمینان از نتیجه موفقت‌آمیز فرایند درخواست ویزای تحصیلی، باید دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا را بدانیم و اطلاعات کافی دراین‌باره داشته باشیم. در این مقاله کانادا اپلای به ۱۰ مورد از دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا اشاره کرده و درباره آن‌ها توضیح مختصری می‌دهیم.

1.هدف متقاضی از تحصیل در کانادا مشخص نیست

مامور اداره مهاجرت کانادا که مسئول پذیرش یا رد درخواست ویزای تحصیلی است، باید متقاعد شود که هدف متقاضی از سفر به این کشور، تحصیل است. اگر هم هدف اصلی مهاجرت و اقامت دائم است، متقاضی باید مدارکی ارائه کند که مأمور مربوطه را متقاعد کنند؛ در غیر این صورت، هدف متقاضی مشخص نمی‌شود و این یکی از رایج‌ترین دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا است.در این رابطه انتخاب صحیح رشته و ارتباط آن با تجربه و سن متقاضی مهم است پس در بیان این موارد دقت و با تحقیق در رابطه با دروس و مطالب دوره با شرایط خودتان آن را برای مامور بیان کنید .

2. بین دوره‌ها فاصله زیادی است، یکی از دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

اگر می‌خواهید برای تحصیل در مقطع کارشناسی به کانادا بروید، بهتر است بین مدرک دیپلم تا زمان تقریبی آغاز تحصیل در کانادا، بیش از پنج سال فاصله نباشد. بین تقاضای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد و مدرک کارشناسی هم این‌طور است. به‌طور کلی بین دوره تحصیلی قبلی و دوره موردپذیرش بهتر است فاصله زیادی نباشد.

3. رشته تحصیلی مورد نظر با شغل متقاضی ارتباطی ندارد

تصور کنید متقاضی درخواست تحصیل در گرایش‌های مهندسی کامپیوتر در مقطع فوق‌لیسانس را داده، اما تجربه کاری وی طی سال‌های گذشته، محدود به فعالیت‌های در حوزه کشاورزی است. در اینجا مامور اداره مهاجرت نمی‌تواند ارتباطی بین رشته مورد پذیرش و تجربه کاری متقاضی برقرار کند و این‌هم یکی از دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا است.

4. اطلاعات غلط یا جعلی به اداره مهاجرت ارائه شده، از دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

همه اطلاعات و مدارکی که برای تشکیل پرونده ویزای تحصیلی به اداره مهاجرت کانادا ارائه می‌کنید، باید درست و صادقانه باشند. در ترجمه این مدارک هم باید دقت کنید هیچ‌کدام مخدوش نشوند. ماموران مهاجرت کانادا، سخت‌گیری‌های زیادی درباره ارائه اطلاعات جعلی دارند.

5. متقاضی نامه پذیرش از دانشگاه موردنظرش ندارد

یکی از مهم‌ترین شرایط پذیرش ویزای تحصیلی، و در عین حال رایج‌ترین دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا پذیرش از دانشگاه مورد نظر است. بهتر است قبل از درخواست ویزا، نامه قبولی یا پذیرش خود از دانشگاه مقصد را آماده کنید. اگر اداره مهاجرت به اعتبار این نامه شک کند، درخواست ویزا را رد خواهد کرد.نامه پذیرش باید طبق نمونه مورد تایید اداره مهاجرت و حاوی اطلاعات کامل رشته و محل تحصیل و سایر اطلاعات باشد

متقاضی تحصیل در کانادا

6. حضور متقاضی در کانادا خطرناک است؛ دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

  • هر نکته‌ای که باعث شود اداره مهاجرت احساس کند حضور متقاضی در خاک کانادا، برای این کشور و شهروندان آن ریسک به همراه دارد، باعث ریجکتی ویزای تحصیلی می‌شود. از مهم‌ترین موارد شک به متقاضی، می‌توان به این موارد اشاره کرد:
    سوءسابقه کیفری
    عضویت در گروه‌های تروریستی
    سابقه بیماری‌های خاص یا واگیردار

7. متقاضی تمکن مالی کافی ندارد

متقاضی باید ثابت کند که از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا برمی‌آید. برای اثبات این تمکن مالی، مدارک مختلفی می‌توان ارائه داد؛ برای نمونه پرینت از حساب بانکی، یا اسنادی از دارایی‌های غیرنقدی و به‌ویژه نقدی متقاضی در کشور مبدا یا مقصد. اینکه متقاضی نتواند مدارک لازم را ارائه دهد، یکی از دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا خواهد بود.علاوه بر اطلاعات مالی و دارایی ها واریز حداقل 50 درصد شهریه یک سال در سال های اخیر از نیازهای قبولی و تایید تمکن توسط مامورین است پس دقت شود با توجه به دستورالعمل های موسسه آموزشی در رابطه با برگشت شهریه بر اثر رد شدن درخواست ویزا تا حد ممکن شهریه خود را طبق نامه پذیرش واریز نمایید و رسید رسمی پرداخت تایید شده توسط موسسه آموزشی را به مامور ارایه دید

8. متقاضی وابستگی‌های قبلی به کانادا دارد، از دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

اگر اداره مهاجرت متوجه ارتباطات قبلی متقاضی با این کشور شود، ممکن است درخواست ویزا را رد کند؛ چون این تصور به وجود می‌آید که هدف متقاضی، صرفا اقامت در کاناداست، نه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور. در واقع آن‌ها می‌خواهند مطمئن شوند متقاضی بعد از فارغ‌التحصیلی، خاک این کشور را ترک می‌کند. سابقه سفرهای متعدد به کانادا تعدد افراد فامیل قیم در کانادا و یا نداشتن هیچ رابطه فامیلی در ایران و سایر موارد هم ممکن است باعث ریجکتی ویزای تحصیلی شوند.

9. نمره‌های تحصیلی متقاضی در دوره قبلی خوب نبوده‌اند

اداره مهاجرت کانادا عملکرد  تحصیلی متقاضی و ریزنمرات او در دوره تحصیلی قبلی را هم بررسی می‌کند. سوابق تحصیلی، ریز نمرات و نمره آزمون زبان، از معیارهای بررسی آن‌ها خواهند بود. اگر متقاضی عملکرد خوبی نداشته، می‌تواند از دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا به حساب بیاید.

10. روابط سیاسی بین کشور مبدا و کانادا مناسب نیستند

یکی دیگر از رایج‌ترین و مهم‌ترین دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا روابط بین دو کشور است. اگر دولت کانادا روابط قابل‌قبولی با کشور محل اقامت متقاضی نداشته باشد، بعید است اجازه حضور شهروند این کشور در خاک خودش را بدهد.
جمع‌بندی
در این مقاله کانادا اپلای دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا را بررسی کردیم. دلایل زیادی ممکن است باعث ریجکتی درخواست ویزا شوند،‌ ولی ما به ده مورد از رایج‌ترین آن‌ها پرداختیم تا بیشتر مراقب باشید.
اما توصیه می‌کنیم برای اطمینان از قبولی درخواست ویزای تحصیلی کانادا و تحصیل در دانشگاه‌های جذاب کانادایی، حتما از خدمات کانادا اپلای استفاده کنید. کانادا اپلای تا امروز دانشجویان ایرانی زیادی را به کلاس‌های درس دانشگاه‌های کانادا رسانده و از برندهای خوش‌نام در عرصه مهاجرت و تحصیل در کانادا به شمار می‌آید.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ