حمل و نقل عمومی ونکوور؛ هر آنچه باید بدانید

فرقی نمی‌کند برای تحصیل و کار به ونکوور رفته‌اید یا هدف شما تفریح و سفر باشد، سیستم حمل و نقل عمومی ونکوور کانادا ممکن است در نظر اول گیج‌کننده باشد، اما وقتی همه‌چیز را درباره آن یاد بگیرید، قطعا بهترین گزینه شما برای رفتن به نقاط مختلف شهر و دسترسی به‌جایی است که قصد رسیدن به آن را دارید. در این مطلب به هر سوالی که در مورد حمل و نقل عمومی در ونکوور دارید پاسخ می‌دهیم. اگر مشتاق هستید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید پیشنهاد می‌کنیم حتما این مطلب را تا آخر دنبال کنید.

 

مترو ونکوور

 

حمل و نقل عمومی در ونکوور به چه صورت انجام می‌شود؟

سیستم حمل و نقل ونکوور بسیار پیشرفته است و شهروندان این شهر استفاده از آن را به استفاده از وسایل نقلیه شخصی خود ترجیح می‌دهند. مترو مشهورترین وسیله نقلیه عمومی این شهر است اما مردم از تاکسی، اتوبوس، اتوبوس دریایی(قایق)، قطار مسافرتی، دوچرخه برقی و دوچرخه هم برای رفت‌وآمدهای درون‌شهری استفاده می‌کنند.

زیرساخت‌های زمینی و هوایی حمل و نقل عمومی ونکوور بسیار پیشرفته است و به همین دلیل سفرهای درون‌شهری بسیار ارزان بوده و ضریب امنیتی بالایی دارند.

مدیریت شهری برای معلولان هم برنامه ویژه‌ای دارد و به آن‌ها این امکان را می‌دهد که مانند سایر شهروندان به‌راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن سفر کنند. به همین خاطر، بسیاری از بهترین جاذبه های ونکوور از طریق سیستم حمل و نقل عمومی قابل‌دسترسی هستند.

 

 سیستم حمل و نقل عمومی ونکوور بر چه اساسی خدمات ارائه می‌کند؟

TransLink سیستم اختصاصی حمل و نقل کانادا است که شهروندان این کشور از طریق آن می‌توانند به سراسر ونکوور سفر کنند. همچنین یک نرم‌افزار اختصاصی برای شناسایی مسیرهای وسایل نقلیه عمومی برای شهر ونکوور در کانادا طراحی‌شده که از طریق آن می‌توان از برنامه حرکت وسایل نقلیه عمومی اطلاع پیدا کرد.

جالب است بدانید بلیت‌های وسایل نقلیه عمومی بر مبنای سن افراد قیمت گذار می‌شوند و کودکان و افراد مسن هزینه کمتری بابت سفرهای درون‌شهری باید بپردازند. همچنین، استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای کودکان کمتر از 2 سال در ونکوور رایگان است.

شما می‌توانید در تمام ایستگاه‌های مترو و دستگاه‌های خودپرداز مخصوص، کارت هوشمند حمل و نقل عمومی را خریداری کنید و مانند تهران از طریق کارت، هزینه سفرهای خود را پرداخت کنید.

در بهار سال 2020، TransLink برنامه اقدام عملیاتی ایمن یا SOAP را در شبکه حمل و نقل عمومی ونکوور اجرا کرد، این برنامه با دقت طراحی‌شده تا حرکت مترو ونکوور با امنیت کامل انجام شود.

 

به‌عنوان بخشی از این اقدام، برخی نکات ایمنی در مورد چگونگی استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی ونکوور برای اطمینان از رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی اجراشده تا همه احساس امنیت بیشتر داشته باشند.

 

اوتوبوس ونکوور

 

برای آگاهی از مسیرهای عمومی شهر ونکوور کانادا چه باید کرد؟

وب‌سایت TransLink مکان بسیار خوبی برای یافتن برنامه‌های فعلی وسایل نقلیه عمومی، اطلاعات کرایه و ابزار برنامه‌ریزی سفر برای کمک به شما در رفت‌وآمدهای ونکوور است.

به‌محض ورود به شهر، بهتر است نرم‌افزار اختصاصی شهر را نصب کنید تا در جریان زمان‌بندی حرکت وسایل نقلیه عمومی قرار بگیرید.

ایستگاه‌های مترو Station و ایستگاه‌های اتوبوس Stop نامیده‌ می‌شود و وسایل نقلیه معمولا در یک برنامه زمانی مشخص حرکت می‌کنند. در بیشتر مواقع، کنار هر ایستگاه یک تابلو سفید رنگ بزرگ روی یک تیر بلند نصب‌شده که اطلاعات مسیر و زمان حرکت وسایل نقلیه از آن ایستگاه را به‌راحتی می‌توانید مشاهده کنید.

اگر عبارت 24 روی تیرک نوشته‌شده بود به آن معنا است که خطی که در مسیر آن قرار گرفته‌اید به‌صورت 24 ساعته خدمات‌رسانی می‌کند.

 

فراموش نکنید که در طول مسیر اتوبوس روی صندلی‌های زرد رنگی که برای افراد معلول، خانم‌های باردار و سالمندان طراحی‌شده ننشینید!

 

داخل اتوبوس ونکوور

 

وسایل نقلیه عمومی ونکوور کدام‌ها هستند و چه کاربردی دارند؟

در ادامه لیست وسایل حمل و نقل عمومی ونکوور و کاربردهای آن‌ها را برایتان آورده‌ایم.

 

مترو ونکوور

کانادا یکی از مجهزترین خطوط مترو جهان را با تعداد قابل‌توجهی واگن در اختیار دارد. در ونکوور شما به‌راحتی می‌توانید با مترو به نقاط مختلف شهر سفر کنید. موقع استفاده از مترو، توجه داشته باشید که هر استان کانادا به‌صورت اختصاصی نرخ کرایه مترو را تعیین می‌کند.

 

اتوبوس ونکوور

شهر ونکوور و حومه آن به 3 منطقه تقسیم‌شده که هر بخش کرایه مخصوص به خود را دارد. خطوط اتوبوس مختلفی در شهر وجود دارد که هر بلیت هزینه یک سفر 90 دقیقه‌ای را در بر می‌گیرد.

حرکت خطوط اتوبوس‌رانی بعد از ساعت 6:30 دقیقه صبح آغاز می‌شود و بسته به مسیر تا پاسی از شب ادامه دارد.

نرخ کرایه تمام‌مسیرهای اتوبوس در روزهای تعطیل و آخر هفته مطابق نرخ کرایه منطقه یک محاسبه می‌شود.

قطار درون ‌شهری ونکوور

این سرویس راه‌آهن شهری، مردم را از مرکز شهر ونکوور به Mission، BC منتقل می‌کند.

 

موبی ونکوور

ونکوور مکانی بسیار مناسب برای دوچرخه‌سواری است و می‌توانید از سرویس‌های اجاره دوچرخه این شهر استفاده کنید تا سفری در اطراف Seawall داشته باشید.

شما می‌توانید دوچرخه خود را وارد تمام ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی ونکوور، ازجمله ایستگاه‌های اتوبوس، سیستم حمل و نقل سریع کانادا Line، SkyTrain و SeaBuses کنید. همه اتوبوس‌ها دارای محل نگهداری ویژه دوچرخه هستند.

 

تاکسی ونکوور

 

در کنار همه مراکز خرید و رفت ‌و آمد عمومی ونکوور، تاکسی‌ها در دسترس هستند که کرایه آن‌ها نسبت به سایر وسایل نقلیه عمومی کمی گران‌تر است. شما همچنین می‌توانید از سرویس‌های آنلاین کرایه تاکسی مثل Uber یا Lyft که سرویس‌های مشابه اسنپ ایران هستند، برای رزرو تاکسی استفاده کنید.

 

تاکسی ونکوور

 

آیا هنگام مهاجرت به ونکوور خرید خودرو به‌صرفه است؟

خرید خودرو برای افرادی که به کانادا مهاجرت می‌کنند به‌ویژه آن‌ها که قصد تحصیل و کار دارند در ماه‌های اول چندان به‌صرفه نیست. زیرا وسایل حمل و نقل عمومی زیادی در دسترس است که شما را از استفاده خودرو شخصی بی‌نیاز می‌کند.

اگر در ابتدای کار یک ماشین نو و صفرکیلومتر بخرید برای چند ماه از پرداخت هزینه‌های اضافه تعمیر و نگهداری آن بی‌نیاز خواهید بود. اما قطعا به دلیل اینکه سابقه بیمه ندارید و گواهینامه شما در آن کشور تایید نشده، هزینه نگهداری ماهانه یک خودرو نو برایتان بسیار گران تمام خواهد شد.

خرید خودروهای دسته دوم و کارکرده هم ممکن است هزینه بالای تعمیرات را به همراه داشته باشد. هزینه کرایه پارکینگ هم در شهر ونکوور بالا است و هزینه‌های جانبی‌ای مثل بیمه خودرو، بنزین و تعمیرات را هم باید بپردازید.

 

شرایط خرید خودرو در ونکوور کانادا

 • در اختیار داشتن اقامت یکی از استان‌های کانادا
 • دریافت گواهینامه کانادایی
 • ثبت سند خودرو به نام خریدار
 • دریافت گواهینامه معاینه فنی
 • ثبت سالانه خودرو در کانادا و بررسی وضعیت تصادفی بودن آن

 

 درنهایت، بهترین راهکار این است که به‌جای خرید خودرو، جایی اقامت کنید که به محل کار و تحصیل شما نزدیک باشد و به یک ایستگاه مترو دسترسی داشته باشید.

 

نکات طلایی که هنگام استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی ونکوور باید بدانید کدام است؟

در اینجا به چند نکته طلایی که هنگام استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی ونکوور به کار شما می‌آید اشاره می‌کنیم:

 • قبل از سوارشدن به وسایل نقلیه عمومی اطمینان حاصل کنید که خط سریع و سیر هست یا نه! مسیرهای Express در برخی مسیرها توقف ندارند.
 • برای خانم‌ها امکاناتی در نظر گرفته‌شده که، شب‌ها بعد از ساعت 9 بتوانند در هر مکانی که تمایل دارند از اتوبوس پیاده شوند.
 • وقتی مترو خلوت است، خانم‌ها بهتر است در محل‌های مخصوصی که با چراغ زرد مشخص‌شده و دارای دوربین امنیتی و خط تلفن اضطراری است بنشینند.
 • در کانادا مسیرهای شبانه‌ای وجود دارد که از ساعت 12 شب تا صبح خدمت‌رسانی می‌کنند.
 • عابران پیاده‌ای که مقررات رفت‌وآمد را رعایت نکنند هم ممکن است جریمه شوند، پس هنگام رفت‌وآمد در شهر به قوانین احترام بگذارید.
 • پرداخت انعامی معادل 10 درصد نرخ کرایه یا 1 دلار برای حمل چمدان به راننده‌های تاکسی یک امر متداول است.
 • برای دوچرخه‌سواری در کانادا به گواهینامه نیازی ندارید اما حتما باید از کلاه ایمنی استفاده کنید.
 •  
 • گواهینامه یک مدرک شناسایی معتبر است که در اختیار داشتن آن برای استخدام در برخی مشاغل ضروری است، پس بهتر است برای گرفتن گواهینامه اقدام کنید.

حمل و نقل عمومی ونکوور

 

بهترین سیستم حمل و نقل برای کسانی که به تحصیل در کانادا مشغول هستند چیست؟

 زندگی در ونکوور کانادا چندان پرهزینه نیست و یک دانشجو به‌خوبی می‌تواند با صرفه‌جویی و انجام یک کار پاره‌وقت از عهده آن بربیاید. استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی ونکوور یک گزینه به‌صرفه است. این سیستم ضمن آنکه از امنیت بالایی برخوردار است، به دانشجویان کمک می‌کند در هزینه‌های خودشان صرفه‌جویی کنند.

دانشجویان از تخفیف خوبی برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی کانادا برخوردار هستند و هزینه‌هایی که می‌پردازند کمتر از مردم عادی است. اغلب مراکز آموزش عالی به مترو و اتوبوس دسترسی دارند و سرویس‌های اختصاصی برای ساعت‌های کار دانشگاه‌ها در نظر گرفته‌شده است.

حمل و نقل یکی از هزینه‌های جاری زندگی در کانادا به شمار می‌آید که در کنار هزینه‌های دیگر مثل خوردوخوراک، مسکن، مالیات بر درآمد، پوشاک، اینترنت و غیره باید برای آن برنامه‌ریزی کنید.

هزینه کار، زندگی و تحصیل در کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی ارزان‌تر است و درعین‌حال سیستم آموزشی این کشور از کیفیت بالایی برخوردار است به همین دلیل تحصیل در کانادا طرفداران زیادی دارد.

 

 هنگام تحصیل در ونکوور چگونه مقرون‌به‌صرفه سفر کنیم؟

اولین نکته‌ای که به ذهن می‌رسد استفاده از وسایل نقلیه ارزان‌قیمت است و در کنار آن حتما از مزایای دانشجویی و تخفیف‌های ویژه آن استفاده کنید.

طرح‌های تخفیف و ژتون‌های TTC از دیگر امکاناتی است که برای سفرهای درون‌شهری می‌توانید از آن استفاده کنید. طرح‌های تخفیف مدت‌دار هر از چند گاهی در سیستم حمل و نقل عمومی ونکوور پیاده می‌شود که خوب است، ضمن آگاهی از این شرایط نهایت استفاده را از آن‌ها ببرید. درنهایت ژتون‌های TTC امکان سفرهای رایگان به چندین ایستگاه به کمک شارژ نامحدود را به شما می‌دهند. پیشنهاد می¬کنیم که از شرایط دریافت ژتون آگاه شوید و آن‌ها را دریافت کنید.

 

 زندگی در کانادا دارای مزایای مختلفی است که افراد را به کار و تحصیل در آن شهر علاقه‌مند می‌کند. تعداد دانشجویان ایرانی ساکن ونکوور بسیار زیاد است و هرساله به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود. اگر تصمیم دارید در خارج از کشور اقامت و تحصیل کنید، کانادا یک گزینه عالی است.

 

منابع:

https://www.tourismvancouver.com/plan-your-trip/getting-around/transit-system/

https://vancouver.ca/streets-transportation/visitors-guide-to-public-transit.aspx

https://www.tripsavvy.com/vancouver-guide-to-public-transportation-4588460

https://en.wikipedia.org/wiki/Transportation_in_Vancouver

https://www.tripadvisor.com/Travel-g154943-s303/Vancouver:British-Columbia:Public.Transportation.html

 

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ