حمل و نقل عمومی تورنتو

زمانی که شما وارد شهر تورنتو می‌شوید، چه دانشجو باشید و چه برای کار به این شهر مهاجرت کرده باشید، برای جابجا شدن در شهر، دو راه دارید: یکی این که همیشه با تاکسی سفر کنید که این کار عملاً ممکن نیست. زیرا سیستم تاکسی‌رانی در کشور کانادا و بسیاری جاهای دیگر شبیه به ایران نیست و شما برای سوار شدن به تاکسی در آن کشور باید به صورت دربست آن را کرایه کنید. این موضوع باعث می‌شود که هزینۀ زیادی را برای حمل و نقل صرف کنید. راه دوم استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی تورنتو است. 

شهر تورنتو مانند همۀ شهرهای پیشرفتۀ جهان دارای سیستم حمل و نقل عمومی بسیار مناسبی است. شما در تورنتو به راحتی می‌توانید از طریق مترو، اتوبوس و سایر وسایل نقلیۀ عمومی به مکان مورد نظر خود برسید. وسایل حمل و نقل عمومی شلوغ و پرازدحام نیستند و هزینۀ آنها نیز بسیار معقول و منطقی است. 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین سیستم حمل و نقل عمومی تورنتو در سال 1849 و از طریق خط اتوبوسرانی تأسیس شده است. در آن زمان اتوبوس‌ها به وسیلۀ اسب حرکت می‌کردند و قابلیت جابجا کردن شش سرنشین را داشتند. در سال 1861، این شهر دارای یک راه آهن خیابانی اسبی شد. یعنی اسب‌هایی که قطار را در طول شهر جابجا می‌کردند. به تدریج با ساخته شدن خودرو و قطارهای بدون اسب، چهرۀ شهر تغییر کرد. 

از سال 1968 تا به امروز سیستم حمل و نقل عمومی تورنتو، توسط اتوبوس و قطارهای شهری، گوترانزیت (GO Transit)  نام دارد و به جابجایی داخل شهری مسافران می‌پردازد. سیستم حمل و نقل شهری دیگر، تی‌تی‌سی (TTC) به معنای کمیتۀ حمل و نقل شهر تورنتو است که فعالیت و وسعت بیشتری نسبت به گوترانزیت دارد و متروی تورنتو در آن دسته‌بندی جای می‌گیرد.

 

حمل و نقل عمومی در تورنتو

 

گوترانزیت تورنتو: خدمات قطارهای دیزلی و اتوبوسی در سیستم حمل و نقل عمومی تورنتو

گوترانزیت تورنتو خدمات مسافربری ریلی و اتوبوس است که شهر و شهرک‌ها را در منطقۀ بزرگ تورنتو به هم متصل می‌کند. این سیستم حمل و نقل عمومی تورنتو، از شمال به باری، از غرب به همیلتون و از شرق به اوشاوا می‌رسد. این سرویس هم‌چنین خدمات آخر هفتۀ تابستان را به آبشار نیاگارا انجام می‌دهد. شما می‌توانید برنامۀ حرکت قطار و اتوبوس‌ها را در وب سایت آن پیدا کرده و کرایه‌ها را نیز محاسبه کنید.

قطارهای دیزلی دوطبقه و اتوبوس‌های این سیستم حمل و نقل عمومی، وارد مرکز شهر تورنتو در ایستگاه یونیون (Union) می‌شوند. سرویسهای گوترانزیت بسیار کمتر از ‌تی‌تی‌سی است و معمولاً بین سفرها یک ساعت فاصله است. بعضی از مسیرها فقط در ساعات شلوغ دارای سرویس هستند. معمولاً ایستگاه‌های گوترانزیت دارای پارکینگ‌های بزرگی برای پارک خودرو و دوچرخه هستند و شما می‌توانید برای اینکه وسیلۀ نقیلۀ خود را در آنجا پارک کنید، پارکینگ را از قبل رزرو کنید.

 

قطارهای گوترانزیت تورنتو

 

سیستم قطارهای دوطبقۀ گوترانزیت دارای چندین خطوط متفاوت است که ایستگاه‌ها بر اساس این خطوط متفاوت دسته‌بندی شده‌اند. ایستگاه‌ها به طور کلی به لِیکشور غربی (Lakeshore West)، ِیکشور شرقی (Lakeshore East) لِیکشور شرقی استاف‌ویل (Lakeshore East Stouffville)، میلتون (Milton)، کیچِنِر (Kitchener)، باری (Barrie)، ریچموند هیل (Richmond Hill) و استاف‌ویل (Stouffville) است. 

 

اتوبوس های حمل و نقل عمومی در تورنتو

 

اتوبوس‌های گوترانزیت تورنتو

ایستگاه‌های اتوبوس گوترانزیت تورنتو عبارتند از: باری (Barrie)، فینچ (Finch) گوئلف (Guelph)، کیچنر (Kitchener)، مک مستر (McMaster)، نیومارکت (Newmarket)، اوشاوا (Oshawa) ریچموند هیل سنتر (Richmond Hill Centre)، اسکاربورگ سنتر (Scarborough Centre)، اسکوئر وان (Square One)، یونیون، یورک میلز (York Mills) و یورک‌دیل (Yorkdale).

 

از آنجایی که تحصیل، کار و زندگی درکانادا به ویژه از منظر حقوق شهروندی شما را با دنیای متفاوتی روبه‌رو می‌کند، می‌توانید برای آشنایی بیشتر با شرایط زندگی و حمل و نقل در این شهر بزرگ و مدرن کانادا، از کارشناسان مهاجرتی اطلاعات لازم را بگیرید.

 

اتوبوس های عمومی در تورنتو

 

تی‌تی‌سی: خدمات مترو و اتوبوسی در سیستم حمل و نقل عمومی تورنتو

تی‌تی‌سی مخفف عبارت کمیسیون ترانزیت تورنتو است. این سیستم حمل و نقل عمومی تورنتو، عمدتاً دارای ناوگان اتوبوسرانی و مترو است. شهر تورنتو بزرگ‌ترین سیستم حمل و نقل خیابانی در قارۀ آمریکا را دارد. بیشتر از یازده مسیر خیابانی در مرکز شهر متمرکز شده‌اند که همه به مترو متصل می‌شوند.

تی‌سی‌سی، بیش از 172 مسیر اتوبوس در حال فعالیت دارد و در سال 2011 بیش از 487 میلیون مسافر را جابجا کرده است. اتوبوس‌های تی‌سی‌سی به لحاظ زمان و شرایط دسته‌بندی‌های متفاوتی دارد. بیشتر مسیرهای اتوبوس به مناطق حومه شهر سرویس دارند و علاوه بر آن، با سیستم مترو کاملاً یکپارچه هستند. 

سیستم حمل و نقل عمومی تورنتو، دارای چهار خط مترو است. بیشتر ایستگاه‌های مترو حومۀ شهر مجهز به پایانه‌های اتوبوسرانی نیز هستند. چندین مسیر به مرکز شهر تورنتو منتقل می‌شوند و مسافران شهری را جابجا می‌کنند. 

بهتر است زمانی که به هر هدفی اعم از تحصیل و یا کار، قصد مهاجرت به کانادا را دارید، این اطلاعات را در ذهنتان بسپارید. برای این که بتوانید هر چه سریع‌تر به شهرهای متمدن، دارای آرامش و با امکانات بالا سفر کنید، با همکاران ما در کانادا اپلای تماس بگیرید و بهترین و دقیق‌ترین راهکارها برای مهاجرت تحصیلی یا کاری، یا ایالتی و سرمایه‌گذاری به کانادا را از ایشان بپرسید. بی‌تردید با این روش، هر چه سریع‌تر به سرزمین رویایی و زندگی ایده‌آل خود دست خواهید یافت.

 

حمل و نقل عمومی در تورنتو

 

اتوبوس‌های تی‌تی‌سی 

اتوبوس‌های تی‌سی‌سی مانند اکثر اتوبوس‌ها در سایر شهرهای آمریکای شمالی، از مرکز شهر به اطراف حرکت می‌کنند. این نکته مهم است که ساعت سفر خود را با دقت برنامه ریزی کنید‌، زیرا بعضی از اتوبوس‌ها در ساعات محدودی سرویس‌دهی می‌کنند. 

تمام اتوبوس‌ها و ایستگاه‌های اتوبوس با یک نوار سفید در مرکز و خطوط قرمز در اطراف آن و یک نماد اتوبوس مشخص شده‌اند. هنگام سوار شدن به اتوبوس، کرایۀ خود را در صندوق کرایه بگذارید. هنگامی که قصد پیاده شدن از اتوبوس را داشتید، بند زردرنگ را بکشید یا یکی از دکمه‌های  استاپ (Stop) را فشار دهید. در صورت امکان، از درب عقب اتوبوس برای خارج شدن استفاده کنید.

در بسیاری از مسیرها و خطوط جدید تی‌تی‌سی، شما نمی‌توانید کرایۀ خود را مستقیم به راننده پرداخت کنید. کسانی که پول نقد پرداخت می‌کنند باید از درهای میانی وارد اتوبوس شوند. یک دستگاه قرمز داخل آن درها وجود دارد تا شما بتوانید کرایه را بپردازید و باقی پول نیز به شما بازپس داده شود. در توقف‌های طولانی در برخی از ایستگاه‌ها، شما می‌توانید با استفاده از دستگاهی که ایستگاه قرار دارد پیش پرداخت کنید. بازرسان کرایۀ مسافران را بررسی می‌کنند. بنابراین توجه کنید که حتماً کرایۀ خود را پرداخت کنید.  

 

اتوبوس شب

سرویس‌های اتوبوس شبانه برای کسانی مناسب است که شب‌کار هستند و یا قصد دارند با سرویس حمل و نقل عمومی از مهمانی و یا تفریحات شبانه به خانه بازگردند. این سرویس اتوبوس شبانه که به نام شبکه شب آبی (Blue Night Network) معروف است، دارای چهار مسیر شبکه‌ای است که شب‌ها مسافران را جابجا می‌کنند.  

 

متروی تورنتو

اما مهم‌ترین سیستم حمل و نقل تی‌تی‌سی، یک سیستم اصلی مترو است. متروی تورنتو یک سیستم حمل و نقل سریع است که به تورنتو و شهر همجوار آن ووگان (Vaughan) سرویس‌دهی‌ می‌کند. این شبکه ریلی چند حالته است که از سه خط ریلی با ظرفیت سنگین، که عمدتاً در زیر زمین هستند، برخوردار است و یک خط ریلی نیز وجود دارد که با ظرفیت متوسط کار می کند.

متروی تورنتو دارای چهار خط است که دو خط از آنها اصلی‌تر به حساب می‌آیند: خط دانشگاه یونگ (U-Line Yonge – University) و خط شرقی-غربیِ بلور-دانفورث (Bloor-Danforth). این دو خط از خیابان‌های اصلی شهر گذر می‌کنند و مناطق دورافتادۀ تورنتو را به هستۀ مرکزی شهر متصل می‌کنند. دو خط شپرد در شمال و خط اسکاربرو (Scarborough) در شرق خطوط فرعی‌تر به شمار می‌روند. 

 

آشنایی با خطوط متروی تورنتو 

1.خط دانشگاه یونگ: خط دانشگاه یونگ خط 1 متروی تورنتو نامیده می‌شود و به رنگ زرد است.. این خط دارای 38 ایستگاه است و مسیری یو (U) شکل دارد و عموماً در جهت جنوب به شمال حرکت می‌کند. این مسیر از منطقۀ شمالی خیابان یونگ و خیابان فینچ شرق، از جنوب تا ایستگاه اتحادیه در مرکز شهر تورنتو و سپس دوباره از شمال به منطقۀ بزرگراه 7 و خیابان جین حرکت می‌کند. خط دانشگاه یونگ در ایستگاه‌های بلور-یونگ (Bloor-Yonge)، سنت جورج (St George) و اسپادنیا (Spadina) به خط بلور دانفورث (خط 2) متصل می‌شود و در ایستگاه شپرد- یونگ (Sheppard-Yonge) با خط 4 یعنی شپرد، ایستگاه مشترک دارد. 

 

2. خط  بلور دانفورث: این خط که به خط 2 معروف است، دارای 31 ایستگاه است که عموماً در یک جهت شرقی - غربی در امتداد خیابان دونداس وست (Dundas Street West) و کیپلینگ (Kipling Avenue) حرکت می‌کند و از شرق به منطقه خیابان اگلینتون شرقی (Eglinton Avenue East) و جادۀ کندی (Kennedy Road) ادامه می‌یابد. خط 2 در ایستگاه کندی به خط 3 یعنی اسکاربرو متصل می‌شود. 

 

3. خط اسکاربرو: خط 3 اسکاربرو دارای شش ایستگاه است و  به صورت حرف ال (L) در جهت شمال و شرق حرکت می‌کند. این مسیر از ناحیۀ خیابان اگلینتون شرقی و جادۀ کندی ، از شمال و شرق به مرکز شهر اسکاربورو حرکت می‌کند و از شرق به منطقۀ جاده مک‌کون (McCowan Road) و خیابان پروگرس (Progress Avenue) ادامه می‌یابد. خط 3 آبی رنگ است. 

 

4.خط شپرد: خط شپرد یا خط 4 دارای پنج ایستگاه است که در یک جهت شرقی - غربی در امتداد خیابان شپرد شرقی مشغول به کار هستند. این مسیر از منطقه خیابان یونگ و خیابان شپرد، از شرق به منطقه خیابان شپرد شرق و جادۀ دون میلز (Don Mills Road) حرکت می‎کند. خط شپرد به رنگ بنفش است. 

 

پاراترانزیت (Paratransit)

پاراترانزیت یک سرویس حمل و نقل ویژۀ تورنتو است که توسط تی‌تی‌سی ارائه شده است. این سرویس حمل و نقل عمومی تورنتو، ناوگان مینی بوس‌های قابل استفاده برای افراد معلول جسمی است.

 

سایر خطوط حمل و نقل عمومی تورنتو

راه آهن فرودگاهی

اتحادیۀ پیرسون اکسپرس (UP Express) سرویسی است که راه آهن را به فرودگاه متصل می‌کند. این سرویس حمل و نقل عمومی تورنتو، بین دو مرکز اصلی حمل و نقل این شه یعنی ایستگاه یونیون در مرکز شهر و فرودگاه بین‌المللی تورنتو به نام پیرسون، در امتداد خط کیچنر گو ترانزیت واقع شده است.

 

سیستم کشتی‌رانی

کشتی‌های تورنتو، جزایر تورنتو را در دریاچۀ انتاریو به منطقۀ اصلی تورنتو متصل می‌کنند. کشتی‌ها به منظور استفادۀ تفریحی بازدید کنندگان از جزایر اطراف هستند. کرایۀ این کشتی‌ها 7 دلار برای بزرگسالان، 4.50 دلار برای سالمندان 4.50 دلار و 3.50 دلار برای کودکان زیر 14 سال است. سفر برگشت از جزایر رایگان است. آخر هفته‌های آفتابی تابستان شاید مجبور شوید بیش از یک ساعت در صف‌های کشتی منتظر بمانید. در فصول دیگر نیز، کشتی‌ها کار می‌کنند. 

سخن آخر این که شما می‌توانید در غرفه‌های مختلف به عنوان مثال در ایستگاههای مترو، یک راهنمای رایگان از سیستم حمل و نقل عمومی تورنتو با نقشه‌ها و نکات سفر دریافت کنید. هم‌چنین شما می‌توانید نقشۀ کامل سیستم را به صورت آنلاین مشاهده کنید. در صورت هر گونه سوال یا ابهامی، می‌توانید با همکاران و کارشناسان مجرب ما در کانادا اپلای که پشتیبانی همه‌جانبه‌ای هم از کانادا و هم ایران دارند، تماس بگیرید. 

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ