حداقل سرمایه برای مهاجرت تحصیلی به کانادا در سال 2022

 

وقتی صحبت از تحصیل خارج از کشور به میان می‌آید، کانادا یک انتخاب مقرون‌به‌صرفه است. حداقل سرمایه برای مهاجرت تحصیلی به کانادا بالا و درعین‌حال قابل کنترل است؛ زیرا دولت این کشور راه‌های زیادی برای تأمین هزینه تحصیل شما ارائه می‌دهد.

در مورد حداقل سرمایه برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، سرمایه مورد نیاز جهت پرداخت هزینه‌های دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بیشترین سهم را دارد. اما در اینجا لازم به ذکر است که هزینه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی معروف مانند ایالات متحده و استرالیا کمی کمتر است.

در این مقاله از کانادا اپلای همراه ما باشید تا جزئیات دقیق‌تری از حداقل سرمایه قبل و بعد از مهاجرت تحصیلی به کانادا به شما ارائه دهیم.

سرمایه تحصیلی مورد نیاز قبل از ورود به کانادا برای دانشجویان ایرانی

در اینجا اولین مرحله از هزینه‌های تحصیل در کانادا را بیان می‌کنیم که حتی قبل از اینکه شما وارد کانادا شوید، شروع می‌شود. این موارد عبارت‌اند از:

 1. هزینه دریافت مدرک مهارت زبان و سایر آزمون‌های ورودی
 2. پرداخت هزینه‌های تحصیل برای اولین سال تحصیلی
 3. خریدGIC  (گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده)
 4. هزینه گواهی پذیرش کبک(CAQ)  برای تحصیل در کبک
 5. هزینه مجوز تحصیلی
 6. هزینه مربوط به آزمایش‌های پزشکی
 7. هزینه بلیت هواپیما

هزینه دریافت مدرک مهارت زبان و سایر آزمون‌های ورودی

لیست زیر نگاهی اجمالی به هزینه آزمون‌های ورودی برای تحصیل در کانادا را نشان می‌دهد که ممکن است برای ورود به دانشگاه مورد نظر خود در طول فرایند درخواست تحصیل در کانادا به آن نیاز داشته باشید.

 • آیلتس: ۱۹۶ دلار
 • تافل: ۱۸۷ دلار
 • آزمون :GMAT  ۲۵۱ دلار
 • آزمون :GRE  ۲۲۲ دلار

پرداخت هزینه‌های تحصیل برای اولین سال تحصیلی

زمانی که نامه پذیرش را از یک مؤسسه آموزشی تعیین شده توسطDLI  در کانادا دریافت می‌کنید، ممکن است از شما بخواهند که شهریه سال اول دوره تحصیلی خود را پرداخت کنید. این هزینه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا به عوامل مختلفی از جمله دانشگاه یا کالج، مدت دوره شما، رشته تحصیلی و اینکه دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد است، بستگی دارد.

همراه با هزینه‌های دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا باید مدارکی مبنی بر وجود حداقل سرمایه برای مهاجرت تحصیلی به کانادا ارائه کنید. این مورد بخشی از اخذ مجوز تحصیل شماست. حداقل سرمایه برای مهاجرت تحصیلی به کانادا که برای حمایت از خود به‌عنوان دانشجو باید داشته باشید در ادامه این مقاله در یک جدول خلاصه شده است. در مجموع برای تهیه ویزای تحصیلی کانادا، هم هزینه‌های تحصیل و هم سایر هزینه‌های جانبی مورد نیاز است.

خرید GIC  (گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده)

این گواهی بخشی از مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز دانشجویی است؛ دانشجویان باید گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده ویژه (GIC)  را از هر یک از بانک‌های مورد تأیید دولت کانادا مانند Nova Scotia Bank، ICICI Bank، SBI Canada Bank، CIBC Bank به مبلغ ۷۳۶۹ دلار خریداری کنند.

هزینه گواهی پذیرش کبک CAQ))

برای تحصیل در دانشگاه‌های کبک، دانشجویان بین‌المللی باتوجه ‌به مدت تحصیل خود باید به کمک درخواست گواهی پذیرش از دولت‌های کبک و کانادا مجوز تحصیل بگیرند. این مورد شامل هزینه‌های درخواست (120 دلار) می باشد

هزینه مربوط به آزمایش‌های پزشکی

زمانی که در ایران هستید باید تمام هزینه‌های مربوط به معاینه پزشکی را پرداخت کنید از جمله هزینه پزشک، متخصص رادیولوژیست و برخی آزمایش‌های خاص. شما نمی‌توانید خود را توسط دکتری به انتخاب خود آزمایش کنید؛ در واقع باید طبق گزینه‌های پیشنهادی دولت کانادا یکی را انتخاب کنید.

بلیط‌های پرواز خود را رزرو کنید

وقت آن است که به کشور رؤیایی خود پرواز کنید! می‌توانید یک پرواز مستقیم از تهران به کانادا یا پرواز توقف دار انتخاب کنید. هزینه بلیت بر این اساس متفاوت است و ممکن است از ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان متغیر باشد.

شما می توانید از طریق آژانس ویناکوچ جهان جهت خدمات بلیط و رزرو هتل اقدام کنید و از تخفیف ویژه همکاری ما استفاده کنید.

 

هزینه تحصیل پس از ورود به کانادا برای دانشجویان ایرانی

تا اینجا در مورد حداقل سرمایه برای مهاجرت تحصیلی به کانادا قبل از ورود به این کشور صحبت کردیم. پس از ورود هم هزینه‌های خاصی وجود دارد که برای داشتن یک تجربه مثبت دانشجویی در کانادا تأمین آن ضروری است، مانند پرداخت هزینه‌های تحصیل، غذا، سفر و هزینه‌های اقامت.

شهریه دانشگاه در کانادا

متوسط ​​هزینه تحصیل در کانادا برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در جدول زیر نشان داده شده است. این هزینه متوسط ​​برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا طی یک سال است که بخشی از آن را در زمان پذیرش پرداخت کرده‌اید و مابقی را تا زمانی که در کانادا هستید باید پرداخت کنید. ارقام جدول زیر مطابق با 2021-22 Statistics Canada است.

رشته تحصیلی

هزینه‌های سالانه لیسانس   (دلار)

هزینه‌های سالانه کارشناسی ارشد  (دلار)

هنرهای تجسمی و نمایشی و فناوری‌های ارتباطی

22336

12662

علوم‌انسانی

24922

12662

علوم اجتماعی و رفتاری و مطالعات حقوقی

24924

12997

حقوق

29879

15140

مدیریت بازرگانی و مدیریت دولتی

25456

21398

علوم فیزیک و زیست‌شناسی

28365

13023

ریاضیات، کامپیوتر و علوم اطلاعات

29035

14953

مهندسی

29303

17633

معماری

19106

20433

کشاورزی و منابع طبیعی

23850

12152

دندانپزشکی

45663

20540

داروسازی

37798

NA

پرستاری

19046

13155

دامپزشکی

52162

7610

خدمات شخصی، حفاظتی و حمل‌ونقل

22108

NA

MBA

NA

49938

زندگی در محوطه دانشگاه یا کالج

اصطلاحی به نام «زندگی در محل اقامت» برای اسکان در محوطه دانشگاه یا مناطق مجاور وجود دارد. این نوع اقامت درواقع همراه با تخت، میز مطالعه و قفسه مبله شده‌اند. همچنین شما می‌توانید وعده‌های غذایی سه بار در روز را هم به هزینه زندگی خود در محل اقامت اضافه کنید. در شرایطی هم می‌توانید اتاق خود را با سایر دانشجویان به اشتراک بگذارید و هزینه‌های خود را بسیار کاهش دهید. زندگی در محوطه دانشگاه یا کالج به شما در صرفه‌جویی هزینه حمل‌ونقل کمک می‌کند. حداقل سرمایه برای مهاجرت تحصیلی به کانادا و زندگی در چنین شرایطی از ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار کانادا در سال متغیر است.

زندگی در مسکن خصوصی

اگر به دلایلی مانند حفظ حریم خصوصی یا آزادی بیشتر ترجیح می‌دهید خارج از محوطه دانشگاه زندگی کنید، به یاد داشته باشید که باید مبلغی را بلافاصله قبل از نقل مکان بپردازید: اجاره ۲ ماهه (اجاره ماه اول و ماه آخر) و ودیعه خسارت به درخواست صاحبخانه. هزینه زندگی در اقامتگاه خصوصی در کانادا می‌تواند نزدیک به ۸۴۰۰ دلار کانادا در سال باشد؛ غیر از صورت‌حساب‌هایی مانند اتصال به اینترنت، برق، ظروف پخت‌وپز، مبلمان و غیره.

هزینه مربوط به بیمه درمانی

دانشجویان بین‌المللی باید در کانادا پوشش درمانی داشته باشند که به‌صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز در هفته خدمات پزشکی ارائه می‌دهد؛ بااین‌حال قوانین بیمه درمانی بر اساس استان‌هایی که در آن زندگی می‌کنید، تقسیم می‌شوند. طیف وسیعی از هزینه‌ها می‌تواند سالانه از ۶۰۰ دلار کانادا تا ۹۰۰ دلار کانادا باشد. به یاد داشته باشید که دانشگاه‌های کانادا بر سلامت جسم و روان دانشجویان نظارت جدی دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌شود مقاله مربوط به هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا را مطالعه کنید.

نتیجه‌گیری

امیدواریم مقاله حداقل سرمایه برای مهاجرت تحصیلی به کانادا به شما در برنامه‌ریزی هرچه بهتر جهت تحصیل در کانادا کمک کند و درک بهتری از کل هزینه تحصیل در کانادا داشته باشید. خوب است که هزینه‌های خود را قبل از مهاجرت تحصیلی به خارج از ایران به طور دقیق برنامه‌ریزی کنید.

ایران یکی از پرتقاضاترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی به مؤسسات آموزشی کانادا است؛ بنابراین با وجود این حجم از تقاضا تحصیل در دانشگاه‌های کانادا کمی پیچیده شده است که ما در مؤسسه مهاجرت کاناداپلای صفر تا صد اخذ پذیرش تحصیلی کانادا را ارائه می‌دهیم.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ