آیا می‌توان در دوران کرونا به کانادا سفر کرد؟

آیا در دوران کرونا قصد سفر به کانادا را دارید؟ این روزها بیش از شش ماه از همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان گذشته است. طی این مدت مجوز برای رفت و آمدهای بین‌المللی بسیار کم شده است. طبعاً در چنین شرایطی صدور ویزا برای کشور کانادا نیز مشمول قوانین جدیدی شده است. 

در ابتدا قوانین سخت‌گیرانه‌تری نسبت به سفرهای خارجی و ورود به کشور کانادا اعمال می‌شد. اما پس از این که دولت کانادا متوجه شد این ویروس زمان بیشتری مهمان کرۀ زمین است، شرایط و قوانین قرنطینه و ورود به کشور کانادا در دوران کرونا را مورد بازنگری قرار داد. 

در حال حاضر سوالات متدوال در زمینۀ سفر به کانادا به چند دسته تقسیم می‌شوند. چه کسانی می‌توانند به کانادا سفر کنند؟ چه کسانی می‌توانند ویزا دریافت کنند؟ محدودیت‎های کشور کانادا در زمینۀ صدور ویزا چیست؟، سفرهای ضروری و غیرضروری چگونه تعریف می‎شوند؟ وضعیت دانش‌آموزان و دانشجویانی که دارای مجوز تحصیل (work permit) هستند، چگونه خواهد بود؟ افرادی که دارای مجوز کار (work permit) هستند، به چه شیوه‌ای می‌توانند به کانادا سفر کنند و آیا کسانی که بستگانشان در کانادا هستند می‎توانند به این کشور سفر کنند و یا خیر؟

در این مقاله به قوانین و مقررات ادارۀ مهاجرت کانادا برای دریافت ویزا در دوران کانادا و ورود به این کشور اشاره می‌کنیم.

 

سفر در دوران کرونا

 

واجدین سفر به کانادا در دوران کرونا 

هر چند که افرادی واجد سفر به کانادا محسوب می‎شوند اما محدودیت‌هایی نیز در این زمینه وجود دارد. در حال حاضر سفر به کانادا برای بعضی از افراد مجاز است اما ادارۀ مهاجرت کانادا به برخی از افراد اجازۀ نیز ورود به این کشور را نمی‎دهد. در ابتدا ببینید چه افرادی محدودیت ورود به کانادا را دارند.

 

افرادی که نمی‎توانند به کانادا سفر کنند

بنا به قوانین ادارۀ مهاجرت کانادا، بیشتر افراد برای سفرهای غیرضروری مانند ویزای توریستی، حتی اگر ویزای معتبر داشته باشند، تا اطلاع ثانوی، نمی‌توانند به کانادا سفر کنند. با توجه به تأثیرات بیماری کرونا یا کوید 19 برنامه‌های دریافت ویزا به شکل معمول آن پردازش نمی‌شود و حتی مثل سابق زمان دقیقی برای پروسۀ دریافت ویزا ارائه نمی‌شود.

این قانون برای افرادی که دارای مجوز الکترونیکی سفر (ETA) هستند نیز صادق است. در توضیح مجوز الکترونیکی سفر باید گفت که تا پیش از سال 2016 شهروندان کشورهای معاف از ویزا به راحتی به کانادا سفر می‎کردند. اما با قوانین جدید، باید مجوز الکترونیکی دریافت کنند. 

بنابراین اگر شما در حال حاضر شهروندی یکی از کشورهای معاف از ویزا را دریافت کرده‌اید هستید نیز، مشمول این قانون می‎شوید و بر اساس قوانین ادارۀ مهاجرت و شرایط بیماری کوید 19 تا اطلاع ثانوی نمی‌توانید به کانادا سفر کنید. 

 

افرادی که می‎توانند به کانادا سفر کنند

با این همه محدودیت سفر برای همۀ افراد لحاظ نمی‌شود و اگر شما دارای شرایط زیر باشید، می‎توانید هم‎چنان و در عین این محدودیت‎ها، می‌توانید برای سفر به کشور کانادا اقدام کنید. 

شهروند کانادا باشید  و یا اقامت دائم کشور کانادا را داشته باشید.

در نظر داشته باشید که برای شهروند کانادا باشید و افراد دارای اقامت دائمی این کشور، در صورت مشاهدۀ علائم بیماری کرونا، باید دوران ۱۴ روزۀ قرنطینه سپری شود. در صورتی که خودتان امکانات لازم را نداشته باشید، دولت به شما کمک می‎کند. به عنوان مثال اگر شما مالک وسیلۀ نقلیه شخصی نبوده یا محل مناسب قرنطینه، مانند مکان زندگی مجزا از سایرین را نداشته باشید، دولت کانادا برای شما امکان قرنطینۀ ۱۴ را با دادن وسیلۀ نقلیه و مکان مناسب فراهم می‎کند.

بستگان درجۀ یک شما اقامت دائم کانادا را داشته و یا شهروند کشور کانادا باشند. 

بر اساس قوانین ادارۀ مهاجرت کانادا، اتباع خارجی در صورتی که اعضای درجۀ یک خانوادۀ یک شهروند کانادایی یا فردی که در این کشور اقامت دائم دارد، می‎توانند ویزای توریستی دیدن اقوام و فامیل دریافت کرده و به کانادا سفر کنند.

لینک ویزای توریستی دیدن اقوام: (کلیک کنید)

 

بنابراین شما باید شواهدی را ارائه کنید که: شما از اعضای درجۀ یک یکی از شهروند کانادا یا فردی با اقامت دائم در این کشور هستید و حداقل 15 روز در کانادا خواهید ماند. اما اگر قصد دارید کمتر از 15 روز در کانادا اقامت داشته باشید، باید از قوانین و تعهدات سایر اتباع بیگانه پیروی کنید. 

متقاضیانی که درخواست اقامت دائم کانادای آنها پیش از 18 مارس 2020 (28 اسفند 1398) مورد تایید قرار گرفته ولی هنوز به کانادا سفر نکرده‎اند.

دانشجویان بین‌المللی یا خارجی که ویزای تحصیلی معتبرشان را پیش از 18 مارس 2020 (28 اسفند 1398) دریافت کرده‌اند.

مسافرانی که برای رسیدن به مقصد دیگری ناگزیر به عبور از کشور کانادا هستند و یا باید برای مدتی در این کشور توقف کنند.

نیروی کار خارجی موقت. 

البته در این شرایط گرفتن مجوز کار برای کانادا کار آسانی نیست. بسیاری از مشاغل غیرضروری در کانادا بسته هستند، یا با تعداد محدودی کار می‎کنند. بنابراین اگر پیشتر از یک کارفرمای خاص جاب آفر یا پیشنهاد شغلی دریافت کرده‎اید، باید بررسی کنید که آیا آن شغل مورد نظر، هنوز در دسترس است. در هر صورت شما باید یک مجوز کار معتبر یا یک معرفی‎نامه که نشان دهد شما مجوز کار را دریافت کرده‎اید، به ادارۀ مهاجرت کانادا ارائه دهید. 

لینک مجوز کار:(کلیک کنید)

 

لینک جاب آفر: (کلیک کنید)

 

شرایط سفر برای اتباع خارجی در دوران کرونا

شرایط و قوانین اتباع خارجی دیگر عبارت است از: 

شما باید برای یک هدف ضروری و اجباری سفر کنید. سفر ضروری به مسافرت به دلایلی غیراختیاری اطلاق می‎شود. مطابق قوانین قرنطینه، دستورالعمل‌های اضطراری اجازه نمی‎دهند تا مردم به دلایل اختیاری مانند گردشگری، تفریحی و سرگرمی به کانادا سفر کنند. 

لینک ویزای توریستی گشت و گذار: (کلیک کنید)

 

بنابراین شما باید یا معاف از محدودیت‌های سفر باشید و یا به صورت مستقیم از ایالات متحدۀ آمریکا وارد کانادا شده باشید و نمی‎توانید با ویزای توریستی به دلایل غیرضروری به کانادا سفر کنید. 

همچنین شما باید یک برنامۀ قرنطینه داشته باشید که ثابت کند 14 روز اول ورود به کانادا را در قرنطینه به سر خواهید برد. در این برنامه شما باید نحوۀ رسیدن به مقصد خود، چگونگی خرید مواد غذایی و دسترسی به خدمات ضروری و مراقبت‌های پزشکی را در مدت 14 روزۀ قرنطینه توضیح دهید. این طرح برای همه اجباری است. 

اگر شما واجد شرایط سفر به کانادا هستید، باید درخواست خود را به صورت آنلاین ارائه کنید. ویزاهای توریستی (از جمله ویزای ترانزیت)، مجوز الکترونیکی سفر (ETA)، مجوز تحصیلی (Study Permit) و اجازۀ کار (Work Permit) در مرحلۀ پردازش قرار می‎گیرند. 

اگر اکنون واجد شرایط سفر نیستید باز هم می‌توانید تقاضای ویزای توریستی یا ETA را بدهید. در صورت تأیید درخواست، شما باید منتظر بمانید تا محدودیت سفر برای سفر به کانادا به پایان برسد. فراموش نکنید که درخواست ویزا باید به صورت آنلاین انجام شود.

 

رعایت بهداشت در کرونا

 

صدور مجدد ویزاهای کانادا 

صدور مجدد ویزاها از تاریخ 8 جولای 2020 (یعنی 10 تیر ماه 1399) آغاز شده است. به خاطر داشته باشید که تنها درخواست‌های آنلاین مورد بررسی قرار می‎گیرند، بنابراین در صورتی که درخواست کاغذی داده‌اید، آن را به درخواست آنلاین تبدیل کنید. در صورت نیاز به هر گونه توضیحی با کارشناسان ما در کانادا اپلای تماس بگیرید.

ادارۀ مهاجرت کانادا در فرآیند دریافت ویزا اولویت‌بندی‎هایی را قرار داده است. از جمله افرادی که در اولویت قرار می‌گیرند، به قرار زیرند. 

 

افراد آسیب پذیر

افرادی که خدمات ضروری انجام می‌دهند و یا مسئول پشتیبانی از سرویس‌های ضروری هستند. 

دانشجویان و دانش‌آموزان

 

بر اساس اولویت‎بندی‌های اعلام شده، روند انجام فرایند درخواست و صدور ویزا برای این گروه از افراد یعنی دانش‌آموزان و دانشجویان در حال انجام است. در مورد سایر افراد و کسانی که قصد دریافت ویزای توریستی از کشور کانادا هستند، کار کمی سخت‌تر است.

 خبر خوب این که از اول ماه جولای سال 2020 کلیۀ برنامه‌های ویزای توریستی که به صورت آنلاین تقاضا کرده‌اند و برنامه‌های صدور مجوز الکترونیکی سفر (ETA ) در حال پردازش هستند. بنابراین شما می‎توانید هر زمان که محدودیت‎ها برداشته شد، آمادۀ سفر باشید.

نکتۀ دیگر این است که در حال حاضر فرایند بررسی مدارک برای افراد نظیر کسانی که درخواست ویزاهای ایالتی، سرمایه‌گذاری و یا خوداشتغالی را دارند نیز انجام می‎شود. از آن جایی که صدور این ویزاها زمان‎بر هستند، در حال حاضر مدارک این افراد بررسی می‌شود تا در زمان مناسب به درخواست آنها رسیدگی شود و برایشان ویزا صادر شود.

 

مراکز انگشت نگاری در دوران کرونا

مراکز انگشت نگاری آنکارا و استانبول دو روز در هفته در روزهای چهارشنبه و جمعه از ساعت 8 صبح تا ساعت 16:30 باز هستند. اگر شما در داخل ایران هستید و برای ویزا اقدام می‌کنید، باید صبر کنید تا مرزها به ترکیه باز شوند. زمانی که مرزها باز شد، شما می‎توانید به ترکیه رفته و برای انگشت نگاری اقدام کنید. صفحۀ ما را دنبال کنید تا به محض این که تغییراتی حاصل شد، در جریان قرار بگیرید. 

در نظر داشته باشید که مراکز انگشت نگاری تا مدت‌ها پر ازدحام بوده و حتی تا 29 جولای (یعنی 9 مرداد ماه) نوبت‎ها پر شده و نوبت‎دهي جديد انجام نمي‌شود. اما زماني كه تعداد روزهای بیشتری برای انگشت نگاري معين شود، از اين شلوغي كاسته خواهد شد. 

لينك انگشت نگاري: (کلیک کنید)

 

 

در ابتدا پذیرش‌ و صدور ویزا برای دانش‌آموزان و دانشجویان صورت می‎گیرد. شایان ذکر است که ویزاها برای ژانویۀ 2020 یعنی دی ماه 1399 صادر می‌شود. با توجه به شرایط جدید کلاس‎های مدارس و دانشگاه‌ها در ترم پاییز به صورت آنلاین بوده ولی برای ترم تحصیلی بعد هنوز تصمیمی گرفته نشده است.  

 

موارد بهداشتی در فرودگاه کانادا

 

مراحل دریافت ویزا و ورود به کشور کانادا در دوران کرونا

مرحلۀ اول: اگر قبلاً درخواست ویزای توریستی را داده‎اید باید یک ایمیل به ادارۀ مهاجرت کانادا بزنید و شرایط خود را توضیح داده و هم‎چنین مدارک زیر را در این ایمیل عنوان کنید.  

شمارۀ درخواست شما

شناسۀ درخواست منحصر به فرد شما (UCI)

جایی که اکنون زندگی می‌کنید (کشور محل سکونت فعلی شما)

چگونه و چرا در این زمان واجد شرایط سفر باشید و دلیل شما برای سفر چیست؟

و مدارک اثبات را به عنوان پیوست در نامۀ ایمیل خود به ایمیل آدرس زیر ارائه دهید:

IRCC.COVID-TravelExemptions-Exemptionsdevoyage-COVID.IRCC@cic.gc.ca 

به عنوان مثال، اگر با یک شهروند کانادایی یا فردی که اقامت دائم کانادا را دارد، خویشاوندی از نوع درجۀ یک دارید، می‌توانید واجد سفر به کانادا باشید. مدارک اثبات این موضوع می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

  • نامۀ حمایتی از جانب اعضای خانوادۀ شما که در کانادا هستند.
  • ترجمۀ رسمی شناسنامۀ شما
  • مجوز ازدواج شما
  • معرفی نامه‌ای از همسر، شریک زندگی یا والدین شما به عنوان شهروند یا مقیم کشور کانادا

 

هر چند که در شرایط حاضر پیشنهاد می‎شود، قبل از دریافت ویزا پرواز خود را رزرو نکنید، اما اگر بلیط هواپیمای خود به مقصد کانادا را رزرو کرده‌اید حتماً برنامۀ سفر خود را ارائه دهید و شمارۀ پرواز، زمان و مکان عزیمت و زمان و مکان ورود خود را اعلام کنید. 

مرحلۀ دوم: شما یک پاسخ از ادارۀ مهاجرت کانادا دریافت می‎کنید. این پاسخ ممکن است به حساب کاربری مطمئن IRCC و یا آدرس ایمیل شما فرستاده شود. در این نامۀ پاسخ وضعیت شما اعم از پذیرفته شدن یا رد شدن درخواست‌تان توضیح داده می‎شود. هم‌چنین اگر نیاز به اطلاعات بیشتری از شما باشد، در همان نامه اعلام می‎شود. 

با توجه به این که در حال حاضر تنها درخواست‌های آنلاین بررسی می‎شوند، اگر در ابتدا درخواست ویزای توریستی شما به صورت حضوری و کاغذی بوده، می‎توانید آن را وارد یک حساب کاربری آنلاین کنید. شما در این حساب حساب آنلاین می‌توانید وضعیت درخواست خود را مشاهده کنید.

مرحلۀ سوم: برای پرواز به کانادا باید قبل از رسیدن به فرودگاه به طور صحیح آماده شوید. شما هم‌چنین نکته باید مدارکی را تهیه کنید که ثابت کند، در این زمان شرایط لازم برای سفر را دارید و قوانین را نیز به طور کامل رعایت می‎کنید.

اگر قرار است که با سفر هوایی به کشور کانادا وار شوید، باید کارهای زیر را انجام دهید:

قبل از سوار شدن به هواپیما، یک بررسی بهداشتی را که توسط شرکت‌های هواپیمایی اجباری است را، انجام دهید

در طول سفر، ماسک غیر پزشکی بپوشید و سایر موارد مورد نیاز هواپیمایی را دنبال کنید.

به خاطر داشته باشید هرکسی که نشانه و علائم بیماری کوید 19 را داشته باشد، اجازۀ سوار شدن به هواپیما را نخواهد داشت. 

 

مرحلۀ چهارم: با وجود تمام اقدامات انجام شده در مراحل پیشین، زمانی که شما وارد کانادا شدید نیز، احتیاط لازم صورت می‎گیرد. مامورین ادارۀ مهاجرت کانادا، پیش از این که شما فرودگاه را ترک کنید، یک بار دیگر سلامت شما را ارزیابی می‎کنند. به هیچ شهروند خارجی که علائم بیماری کرونا را داشته باشد، اجازۀ ورود به کشور داده نمی‌شود.

 

پاسپورت کانادا

 

سخن پایانی در خصوص دريافت ويزاي كانادا در دوران كرونا

در این مقاله بر آن بودیم که قوانین ادارۀ مهاجرت کانادا در خصوص صدور ویزا و مجوز ورود به این کشور در دوران کرونا را بررسی کنیم. به خوبی می‎دانیم که شرايط بيماري كرونا هر روز در حال تغيير است و کشف‎های جدیدی در مورد این بیماری صورت می‌گیرد. هم‌چنین می‎دانیم که جامعۀ پزشکان در سراسر جهان در حال تلاش برای کشف واکسن و روش‎های درمان سریع‎تر این بیماری هستند. 

 

همان طور که کار درمان این بیماری بر عهدۀ پزشکان و متخصصان این رشته است، کار دریافت ویزا نیز به  وکیل‌هاي مهاجرت و سازمان‌هاي مهاجرتی مربوط است كه متخصصان اين امر هستند. بنابراين حالا كه شما پس از مطالعۀ این مقاله، اطلاعات مقدماتی را در زمینۀ قوانین و مقررات دوران کرونا دریافت کردید، با تیم حرفه‎ای و زبدۀ کارشناسی ما در کانادا اپلای تماس بگیرید تا در اسرع وقت ویزا و مجوز سفر به کانادا را دریافت کنید.    

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ