شرایط تحصیل در رشته عکاسی در کانادا برای دانشجویان ایرانی

ما در کانادا اپلای تلاش کرده‌ایم، تمام شرایط تحصیلی مورد نیاز برای رشته عکاسی در کانادا را بررسی کنیم. اگر علاقمند به ادامه تحصیل در عکاسی هستید، امیدواریم این مقاله، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد. همچنین می‌توانید برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر، با مشاوران ما در تماس باشید.

معرفی رشته تحصیلی عکاسی در کانادا

هنر خلق تصاویر رنگی و یا سیاه و سفید، رشته مهم و تاثیرگذار عکاسی (Photography) را به وجود آورده که در قرن حاضر و به دلیل حضور رسانه، رونق بسیاری پیدا کرده است. فقط اگر به حوزه تبلیغات نگاهی بیندازیم، می‌توانیم به اهمیت فزاینده عکاسی در تاثیری که بر مخاطب می‌گذارد، پی ببریم. 

برای موفقیت در رشته عکاسی، آشنایی و یادگیری اصول تکنیکی و مفهومی آن، شناخت سوژه، فراهم کردن ابزارهای مناسب عکاسی و تصویر سازی مانند دوربین‌ها و لنزهای مناسب، تنظیم صحیح نور و کار با نرم‌افزارهای بسیار کاربردی مانند فتوشاپ ضروری است. 

اگر مشتاقید رشته عکاسی را در کانادا بگذارنید، باید بدانید کالج‌ها و دانشگاه‌های بسیار عالی در کانادا وجود دارند که عکاسی را به صورت دیپلم حرفه‌ای، گواهی‌نامه و یا در مقاطع کارشناسی و بالاتر ارائه می‌دهند.  

بسته به کالج و دانشگاهی که در کانادا انتخاب می‌کنید، تمام ظرافت‌های عکاسی، تنظیم رنگ، قاب و زاویه عکاسی به همراه اصول عکاسی تجاری، عکاسی برای مجلات، عکاسی متحرک و ...  آموزش داده خواهد شد. 

در نهایت، افراد فارغ التحصیل رشته عکاسی، می‌توانند به صورت حرفه‌ای در عکاسی دیجیتال و آنالوگ فعالیت کنند و با ثبت تصاویر، پیام‌های قدرتمندی را به مخاطب ارائه دهند. همچنین دانشجویان این رشته، راه‌های تاثیر بخشی فرهنگ و جامعه را روی مدیا و عکس یاد می‌گیرند. 

دانشجویان رشته عکاسی، معیارهای زیباشناختی، تئوری، و تاریخ رسانه را مطالعه می‌کنند و تکنیک‌های ساخت و چاپ فیلم، ترکیب، نظریات رنگ‌ها، نور استودیو، انیمیشن و پروجکشن را به صورت عملی آموزش می‌بینند.

تکنولوژی تصویربرداری دیجیتال و نرم‌افزارهای کامپیوتری برای دستکاری و ویرایش تصاویر و ذخیره سازی آنها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. تاریخ، علوم انسانی و هنرهای تجسمی نیز متناسب با این رشته خوانده می‌شود.  

برخی از گرایش‌های عکاسی به همراه مدارکی که در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شود، در زیر لیست شده است:

 

دیپلم کالج، عکاسی- کالج هامبر دیپلم عکاسی- کالج دورهام کارشناسی هنرهای بصری، عکاسی- دانشگاه ویکتوریا
کارشناسی عکاسی، کالج شریدان دیپلم عکاسی- کالج نیاگارا کارشناسی ارشد فیلم و عکاسی در حوزه حفظ و نگهداری و مدیریت مجموعه- دانشگاه رایرسون
دیپلم کالج، عکاسی خلاق ثابت و متحرک- کالج موهاک (Mohawk) مدرک هنرهای بصری، عکاسی- کالج نوااسکوشیا کارشناسی ارشد هنرهای زیبا، فتوگرافی- دانشگاه کنکوردیا
دیپلم کالج، عکاسی دیجیتال شخصی- کالج سنکا کارشناسی هنر، عکاسی- دانشگاه کنکوردیا مدرک عکاسی و ویدئوگرافی- کالج هولاند (Holland)
دیپلم عکاسی- کالج سنتنیال کارشناسی ارشد هنر، عکاسی- دانشگاه کنکوردیا عکاسی خلاق حرفه‌ای- کالج Lasalle
دیپلم عکاسی- کالج فن شاو دیپلم کالج اونتاریو در عکاسی- کالج لامبتون مدرک طراحی تصاویر دیجیتال- کالج فلمینگ
کارشناسی هنر در عکاسی- دانشگاه OCAD کارشناسی هنر در عکاسی- دانشگاه امیلی کار (Emily Carr University)  

 

شرایط پذیرش تحصیلی رشته عکاسی در کانادا

استانداردهای آکادمیک رشته عکاسی از موسسه‌ای به موسسه دیگر در کانادا بسیار متفاوت است، اما در ادامه شرایط کلی پذیرش تحصیلی رشته عکاسی در کالج‌ها و دانشگاه‌های مختلف کانادا ارائه شده است:

 

شرایط پذیرش رشته عکاسی در کانادا

 

  • مدرک زبان با نمره حداقلی تافل IBTر: 80 تا 100 و نمره حداقلی آیلتس 6 تا 6.5 (در کالج و دانشگاه‌های مختلف)
  • ارائه نمونه کارها
  • مدارک تحصیلی
  • مصاحبه
  • انگیزه نامه
  • ارائه پیش زمینه های تحصیلی

هزینه و شهریه تحصیل عکاسی در کانادا

مسئله هزینه، یکی از موارد اصلی انتخاب دانشگاه و یا کالج تحصیلی است. با توجه به آنکه رشته عکاسی وسایل جانبی گرانی دارد، این موضوع اهمیت بسیار بیشتری نیز پیدا می‌کند. در ادامه در دو جدول جداگانه، لیستی از میزان هزینه‌های تحصیل رشته عکاسی در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی آورده شده است: 

 

رشته تحصیلی

(مقطع کارشناسی)

دانشگاه یا کالج تعداد سال های تحصیل هزینه سالانه بر حسب دلار

هزینه زندگی بر حسب

دلار (ماهانه)

دیپلم عکاسی کالج سنتنیال 2 12476.06 1133.99- 1939.81
دیپلم عکاسی کالج هامبر 2 11314.99 1133.99- 1939.81
کارشناسی عکاسی دانشگاه کنکوردیا 3 509.05 برای هر قسط (90 تا 120 قسط) 810.15- 1327.86
کارشناسی عکاسی دانشگاه OCAD 4 21043.26 1133.99- 1939.81
مطاالعات عکاسی دانشگاه رایرسون 4 20592.70 1133.99- 1939.81

 

اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره هزینه‌های زندگی و تحصیلی درباره دانشگاه کانادایی مورد نظر خود بدانید، می‌توانید از مشاوران کانادا اپلای راهنمایی بخواهید.

زمان ثبت نام برای تحصیل در رشته عکاسی در کانادا

با توجه به دانشگاه و یا کالجی که برای ادامه تحصیل در رشته عکاسی در کانادا انتخاب می‌کنید، می‌توانید در ترم‌ترم پاییز (سپتامبر) و یا ترم زمستان (ژانویه) تحصیل خود را آغاز کنید.

اما بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها، از ترم پاییز شروع می‌شود.

به این ترتیب، اگر قصد اپلای برای این دانشگاه‌ها هستید، باید برای پاییز 2021 اقدام کنید.

بورسیه تحصیلی عکاسی در کانادا

تعدادی از بورسیه‌های رشته عکاسی دانشگاه‌های مختلف کانادا در اینجا لیست شده‌اند:

 

1. World Nomads Podcast Documentary Scholarship: این اسکالرشیپ از سوی سازمان‌عشایر جهان برای همه دانشگاه‌های کانادا در نظر گرفته شده است. حداقل سن برای دریافت این جایزه، 18 سال است و افرادی که در حوزه ژورنالیسم، سفرنامه، عکاسی و مستند فیلم، مطالعه می‌کنند و سرگرمی آنها هم مسافرت است، می‌توانند برای این اسکالرشیپ درخواست دهند. 

2. Tamarissa Hoskin Memorial Scholarship: این بورسیه از سوی Tamarissa Hoskin به دانشجویان دانشکده هنر و طراحی دانشگاه امیلی کار استان بریتیش کلمبیا اعطا می‌شود. البته دانشجویان باید معدل حداقل 4.2 داشته باشند. جنسیت آنها نیز، باید زن باشد و  در حال تحصیل در سال اول، دوم و یا سوم کارشناسی باشند. 

3. Roloff Beny Undergraduate Photography Scholarships: از سوی Rploff Beny به دانشجویان دانشگاه NSCAD به مبلغ 5000 دلار، فقط یکبار اعطا می‌شود.این اسکالرشیپ فقط به دانشجویان تمام وقت که حداقل 60 قسط خود را پرداخت کرده‌اند، اعطا می‌شود.

4. Roloff Beny Graduate Photography Scholarship: از سوی Roloff Beny به دانشحویان تحصیلات تکمیلی عکاسی دانشگاه NSCAD به مبلغ 7500 دلار و فقط یکبار در سال اول اعطا می‌شود.

5. Okanagan Photographic Art Workshops Scholarship in Visual Arts: از سوی کارگاه‌های آموزشی عکاسی اوکاناگان دانشگاه بریتیش کلمبیا به مبلغ 1000 دلار، فقط یکبار به دانشجویان عکاسی در حال تحصیل که شایستگی های لازم را دارند، اعطا می‌شود. این دانشجویان باید در حال گذراندن سال دوم، سوم و یا چهارم باشند. 

6. Mona Grant Creative Arts Scholarship: از سوی Mona Grant، به دانشگاه‌های منیتوبا، به مبلغ 5000 دلار، فقط یکبار، به دانشجویان شایسته دوره کارشناسی که سرگرمی‌هایی در حوزه خدمات اجتماعی و داطلبی دارند و در عین حال شایستگی‌های لازم را دارند، تعلق می‌گیرد.   

 

دریافت بورسیه و اسکالرشیپ بر حسب رشته مورد نظر و شرایطی که هر فرد دارد، می‌تواند تا حدی دشوار باشد. از همین‌رو، ما در کانادا اپلای توصیه می‌کنیم، پیش از اقدام در جهت دریافت فاند و اسکالرشیپ، با متخصصین کانادا اپلای مشورت کنید.

لیست دانشگاه های رشته عکاسی در کانادا

در اینجا لیستی از بهترین کالج‌ها و دانشگاه‌های معتبر کانادایی که عکاسی را از جهت تکنیکی و مفهومی، آنالوگ و دیجیتال آموزش می‌دهند، به ترتیب استانی لیست کرده‌ایم: 

 

رشته عکاسی در استان‌های آتلانتیک

 

دانشگاه NSCAD

دانشگاه مموریال

(Memorial University)

 

دانشگاه مونت آلیسون

(Mo

unt Allison University)

 

رشته عکاسی در استان کبک

 

دانشگاه کنکوردیا

دانشگاه فرانسوی کبک مونترال

(Université du Québec à Montréal)

کالج داوسون

(Dawson)

 

رشته عکاسی در تورنتو

 

دانشگاه یورک دانشگاه OCAD

دانشگاه رایرسون

(Ryerson University)

 

رشته عکاسی در استان اونتاریو

 

دانشگاه ویندزور

(University of Windsor)

دانشگاه گوئلف

(university of Guelph)

کالج شریدان

(Sheridan College)

مدرسه هنری هالیبورتون

(Halliburton School of the Arts)

دانشگاه اوتاوا

(University of Ottawa)

کالج لویالیست

(Loyalist College)

 

رشته عکاسی در منطقه فلات (Prairies)

 

دانشگاه منیتوبا دانشگاه ساسکاچوان

 

رشته عکاسی در استان یوکان 

 

  • مدرسه هنرهای تجسمی یوکان (Yukon School of Visual Arts)

 

رشته عکاسی در استان آلبرتا

 

دانشگاه گرنت مک اوان (Grant MacEwan University) کالج هنری آلبرتا (Alberta College of Art+ Design)

 

رشته عکاسی در استان بریتیش کلمبیا

 

دانشگاه بریتیش کلمبیا مرکز رسانه‌های دیجیتال ونکوور
دانشگاه امیلی کار (Emily Carr University) دانشگاه سیمون فریزر (Simon Fraser University)

 

همچنین این موضوع را به خاطر داشته باشید که بسیاری از مدارس عکاسی در کالج‌های عکاسی، بر مباحث تکنیکی تمرکز دارند. تکنیک‌ها در گرفتن عکس‌های خوب، مهم است. این مراکز، فتوشاپ و نوپردازی را یاد می‌دهند. 

دانشگاه‌هایی مثل رایرسون و احتمالا OCAD ، بیشتر آکادمیک هستند؛ این دانشگاه‌ها، عکاسی را مفهومی آموزش می‌دهند. برخی از دانشگاه‌ها بر عکاسی تجاری تمرکز دارند و برخی مانند دانشگاه OCAD، عکاسی هنری و آزمایشی را آموزش می‌دهند.

این دانشگاه‌‌ها بر نگاه هنری شما تمرکز دارند و شما را برای کشف دامنه وسیعی از مسائل و استایل‌ها رهنمون می‌کنند. در سال‌های آخر تحصیل، شما تجربیات ارزشمندی از جامعه هنری و نمایش آثار خود به دست خواهید آورد. 

پس اگر قصد دارید عکاس مجالس عروسی و شادمانی شوید و یا می‌خواهید عکاس تجاری شوید، کالج‌ها را انتخاب کنید و اگر می‌خواهید هنر خودتان را در گالری‌ها آویزان کنید، به سراغ دانشگاه‌های اشاره شده بروید. 

همچنین برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه Emily Carr University، نگاهی وسیع به اشکال هنری را به دانشجو می‌آموزد و برنامه های درسی طوری طراحی شده که دانشجویان بتوانند شیوه‌های هنری عکاسی سنتی را با طیف گسترده‌ای از فرآیندهای دیجیتال و آنالوگ تلفیق کنند.

بازار کار رشته عکاسی در کانادا

فارغ‌التحصیلان رشته‌های عکاسی می‌توانند در موقعیت‌های شغلی مرتبط روزنامه‌ها و مجلات، وب‌سایت‌ها، طراحی، صنعت مد، مدارس عکاسی، تبلیغات و تجارت مشغول به کار شوند. بسیاری از افرادی که رشته عکاسی خوانده‌اند، می‌توانند استودیو و تجارت خود را راه‌اندازی کنند. 

همچنین افراد می‌توانند عکاسی را در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و در حوزه مطالعات حفظ و نگهداری و بایگانی، مطالعات موزه و تاریخ هنر، آموزش و هنرهای دیجیتالی ادامه دهند. 

درآمد افرادی که در این حوزه کار می‌کنند، بر حسب انواع شاخه‌های شغلی که در کانادا وجود دارد، بین 23.400 تا 82.875 دلار در سال متغیر است و متوسط درآمد حرفه‌های مربوط به عکاسی را می‌توان 48.750 دلار تخمین زد. جدول زیر، میزان درآمد عکاسان در کانادا را در ایالت‌ها و استان‌های مختلف نشان می‌دهد:

 

ایالت‌های  کانادا درآمد عکاسی بر حسب دلار
اونتاریو 48.750
بریتیش کلمبیا 48.750
آلبرتا 48.750

 

امیدواریم این مقاله، اطلاعات مفیدی را در زمینه رشته عکاسی در کانادا و شرایط تحصیلی و شغلی آن در اختیار شما قرار داده باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط تحصیلی و کاری این رشته، همچنان می‌توانید با مشاورین کانادا اپلای در تماس باشید و یا سوالات خود را در بخش نظرات، وارد کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

واتساپ