دانشگاه ساسکاچوان

Saskatchewan University

DLI:O19425660421
واقع در: Regina, Saskatchewan
نوع موسسه : University
رتبه: -18
دوره‌ها: 72 دوره
تعداد دانشجو: +22000 نفر
وب‌سایت https://www.usask.ca

دانشگاه ساسکاچوان ، تحصیل در قدیمی ترین دانشگاه کانادا 

دانشگاه ساسکاچوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کانادا است. این دانشگاه بزرگترین دانشگاه استان ساسکاچوان است که بسیاری از ساکنان  شهر ساسکاچوان دانشجویان و اساتید این دانشگاه هستند.

در این دانشگاه تحقیقات متنوع و گسترده ای در زمینه های مختلف از جمله انرژی، کشاورزی، بهداشت و غیره برای حل مشکلاتی جهانی مانند امنیت آب و غذا، انرژی پایدار و بیماری های واگیردار انجام می گیرد. 

فهرست مطالب

معرفی دانشگاه ساسکاچوان

دانشگاه ساسکاچوان از قدیمی ترین دانشگاه های کانادا به شمار می رود. این دانشگاه در نوزدهم مارس 1907 در شهر ساسکاتون که از مهمترین سکونتگاه های اقوام بومی متیس محسوب می شود، تأسیس شد.

این دانشگاه در ابتدا تنها در رشته کشاورزی فعالیت داشت، از سال 1910 به تدریج دانشکده های دیگری نیز به دانشگاه اضافه شد و بدین ترتیب دانشگاه ساسکاچوان شکل گرفت. امروزه دانشگاه ساسکاچوان با بیش از 17 هزار دانشجوی تمام وقت و 2 هزار استاد، از دانشگاه های بزرگ کانادا به شمار می رود.

حدود 20 درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند که از بیش از 130 کشور مختلف جهان به این دانشگاه آمده اند. دانشگاه ساسکاچوان از اعضای گروه U15  است، گروهی که از 15 دانشگاه برتر پژوهشی کانادا تشکیل شده است. پژوهشگران دانشگاه ساسکاچوان در زمینه های مختلفی مانند امنیت غذایی، امنیت انرژی، بهداشت آب، کشاورزی و پزشکی پیشگام هستند.

تا کنون دو تن از اساتید این دانشگاه مفتخر به دریافت جایزه نوبل شده اند، پروفسور گرهارد هرزبرگ در سال 1971 به خاطر تحقیقاتش در مورد ساختار الکترونیکی و هندسه مولکول ها به ویژه رادیکال های آزاد مفتخر به دریافت نوبل شیمی شد. هرزبرگ در سال 1999 در سن 94 سالگی در شهر اتاوا درگذشت. 

پروفسور هنری تاوب دومین استاد دانشگاه ساسکاچوان بود که در سال 1983 مفتخر به دریافت نوبل شیمی شد، این جایزه به خاطر پژوهش های او درباره مکانیسم واکنش های انتقالی الکترون به او تعلق گرفت. او از دانشجویان پروفسور هرزبرگ بود و در سخنرانی خود هنگام دریافت جایزه نوبل از نقشی که این استاد در مسیر حرفه ای او داشته تقدیر کرد. او در سال 2005 در سن 89 سالگی درگذشت.

در دانشگاه ساسکاچوان انجمن های مختلف علمی، فرهنگی و هنری و گروه های داوطلب که در زمینه های مختلف به مردم کمک می کنند و تیم های ورزشی حرفه ای و آماتوری وجود دارند که دانشجویان می توانند با توجه به علاقه مندی خود در آنها عضو شوند.

 

رتبه یا رنک جهانی دانشگاه ساسکاچوان

دانشگاه ساسکاچوان در رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان QS رتبه جهانی 439 را در اختیار دارد.

دانشگاه ساسکاچوان در این رتبه بندی دانشگاه 18 برتر کانادا به شمار می رود.

رتبه این دانشگاه در رتبه بندی جهانی تایمز نیز 401-500 اعلام شده است، این دانشگاه از نظر رتبه بندی تایمز هجدهمین دانشگاه برتر کانادا است.

رتبه دانشگاه ساسکاچوان در دیگر رتبه بندی معتبر بین المللی یعنی رتبه بندی شانگهای 301-400 است.

شرایط تحصیل در دانشگاه ساسکاچوان

داوطلبانی که قصد تحصیل در برنامه های ارائه شده در مقطع کارشناسی این دانشگاه را دارند، باید تحصیلات متوسطه خود را به پایان رسانده یا دانش آموز سال آخر دبیرستان باشند.

معدل دیپلم داوطلبان باید حداقل 70 درصد (معادل 14 از 20) باشد. البته در بعضی رشته ها معدل بالاتری اعلام شده است، به طور مثال برای پذیرش در رشته حرکت شناسی باید حداقل معدل 85 درصد (معادل 17 از 20) را داشته باشید.

متقاضیان همچنین باید در یک آزمون زبان بین المللی شرکت کنند و حداقل نمره زبان اعلام شده از سوی دانشگاه را به دست آورند. البته ممکن است به داوطلبانی که نمره زبان لازم را به دست نیاورده باشند، پذیرش مشروط داده شود. این دسته از متقاضیان باید پیش از شروع برنامه مورد نظر خود در دوره های زبانی که در مرکز زبان دانشگاه ساسکاچوان برگزار می شود، شرکت کنند.

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی باید توجه داشته باشند که دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی امکان تحصیل در همه رشته ها را ندارند. در مقطع کارشناسی امکان تحصیل در دانشکده های مهندسی، علوم انسانی و هنر، دانشکده بازرگانی ادواردز، کشاورزی و منابع طبیعی و دانشکده حرکت شناسی وجود دارد. 

ورود مستقیم به رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی، تغذیه، پرستاری و حقوق برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر نیست. 

اما شرایط کلی پذیرش تحصیلی در این دانشگاه به قرار زیر است:

 

پذیرش در مقطع فوق لیسانس و دکترا

 

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترای) این دانشگاه را دارند نیز باید مدرک دانشگاهی خود را در رشته ای مرتبط با رشته مورد نظر خود دریافت کرده باشند و یا دانشجوی سال آخر باشند.

معدل دو سال آخر تحصیلات متقاضیان باید حداقل 70 درصد بوده باشد. برای پذیرش در برخی رشته ها نیاز به معدل بالاتری است. داوطلبان همچنین باید در یک آزمون زبان بین المللی که دانشگاه نتیجه آن را قبول دارد، شرکت کرده و نمره لازم را به دست آورده باشند. در مورد اکثر رشته ها حداقل نمره زبان اعلام شده از سوی دانشگاه برای آزمون آیلتس 5/6 با کسب حداقل نمره 6 در هر چهار بخش و برای آزمون تافل 86 با کسب حداقل نمره 19 در هر چهار بخش است.

برای پذیرش در برخی رشته ها به نمره زبان بالاتری نیاز دارید. همچنین برای پذیرفته شدن در برخی رشته ها مانند رشته های ارائه شده در دانشکده بازرگانی باید در آزمون جیمت یا جی آر ای نیز شرکت کرده باشید.

حداقل نمره اعلام شده در آزمون جیمت نمره 500  است و در آزمون جی آر ای نیز باید در میان 50 درصد برتر شرکت کنندگان قرار گرفته باشید. برخی رشته ها نمره جیمت یا جی آر ای بالاتری را از داوطلبان می خواهند.

متقاضیان باید توجه داشته باشند برای پذیرش در مقطع دکترا و همچنین بعضی برنامه های مقطع کارشناسی ارشد مانند علوم زیست شناسی، مردم شناسی، مذهب و فرهنگ، باستان شناسی و غیره باید ابتدا یکی از اساتید این رشته موافقت کند تا استاد راهنمای شما بشود. البته در مورد اکثر برنامه های ارائه شده در مقطع ارشد پیش از اپلای نیازی به پیدا کردن استاد راهنما ندارید و استاد راهنما بعد از اخذ پذیرش و ورود به دانشگاه تعیین می شود.

برای اطلاع از این که آیا برای اخذ پذیرش در برنامه مورد نظرتان باید پیش از اپلای استاد راهنما پیدا کنید یا خیر، باید به وبسایت دانشگاه مراجعه نمایید و به صفحه برنامه مورد نظر بروید.

 

نمره زبان مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی

 

1. تافل (iBT): حداقل نمره قبولی تافل 86 است که در عین حال نمره مورد نیاز هرکدام از مهارت‌ها 19است.

2. IELTS: نمره قبولی برای آیلتس 6.5 است، به شرطی که نمره هیچکدام از 4 مهارت، کمتر از 6 نباشد.

شهریه و هزینه های تحصیل و زندگی در دانشگاه ساسکاچوان

دانشگاه ساسکاچوان به خصوص برای دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا نسبت به دیگر دانشگاه های کشور کانادا دانشگاهی ارزان محسوب می شود.

برای دانشجویان بین المللی شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی بسته به رشته تحصیلی سالانه بین 18 هزار دلار تا 24 هزار دلار کانادا است.

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی برای رشته های مهندسی حدود 23 هزار دلار کانادا در سال است.

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های علوم انسانی و هنر سالیانه حدود 17800 دلار کانادا می باشد.

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های ارائه شده در دانشکده بازرگانی سالیانه حدود 22300 دلار کانادا است.

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی حدود 18 هزار دلار کانادا در سال می باشد.

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های ارائه شده در دانشکده های حرکت شناسی و آموزش و برخی دیگر از دانشکده ها سالیانه بین 18200 تا 18600 دلار کانادا می باشد.

شهریه شهروندان کانادا یا دانشجویانی که دارای اقامت دائم کانادا هستند، تقریباً یک سوم دانشجویان بین المللی است.

دانشجویان باید سالیانه حدود 1000 تا 1500 دلار کانادا نیز برای مخارج دیگری نظیر خرید کتاب، بیمه پزشکی و دندانپزشکی، عضویت در باشگاه های ورزشی و هنری و غیره در نظر بگیرند.

 

نکته جالبی که در مورد مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای این دانشگاه دیده می شود این است که شهریه دانشجویان بومی و بین المللی در این مقاطع اختلاف زیادی ندارد. شهریه تحصیل دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا برای اکثر رشته ها حدود 6700 دلار کانادا می باشد که نسبت به سایر دانشگاه های کانادا رقمی بسیار مناسب است .

شهریه تحصیل شهروندان یا دارندگان کارت اقامت دائم کانادا حدود  4300 دلار کانادا در سال است. باید توجه داشت شهریه تحصیل در برخی رشته ها به ویژه در رشته های ارائه شده در دانشکده بازرگانی ادواردز بالاتر است.

زمان ثبت نام در دانشگاه ساسکاچوان

فرایند اپلای دانشگاه ساسکاچوان بسیار ساده است و از طریق اینترنت انجام می گیرد. متقاضیان باید حتماً به ددلاین (آخرین مهلت ارائه درخواست) برنامه مورد نظر خود توجه داشته باشند، معمولاً به درخواست هایی که بعد از این تاریخ ارسال شود ترتیب اثر داده نمی شود. 

ددلاین اکثر برنامه های ارائه شده در مقطع کارشناسی برای ترم پاییز پانزدهم مارس و برای ترم زمستان اوّل سپتامبر است. البته برای برخی برنامه ها مانند برنامه های ارائه شده در دانشکده آموزش باید حدود یک ماه زودتر اقدام کنید و در مورد برخی برنامه ها مانند برنامه های ارائه شده در دانشکده بازرگانی ادواردز نیز مهلت بیشتری دارید.

ددلاین برنامه های ارئه شده در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا متفاوت بوده و برای اطلاع از ددلاین هر برنامه باید به صفحه برنامه مورد نظر مراجعه کنید.

ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه ساسکاچوان

به طور کلی متقاضیان باید زمان اپلای، مدارک زیر را آماده کرده باشند، در برخی رشته ها ممکن است مدارک دیگری مانند گواهی سابقه کار، گواهی دوره های گذرانده شده، پورتفولیو، نمونه کارهای داوطلب، ترجمه ای از خلاصه پایان نامه و غیره نیز از داوطلب خواسته شود.

 

مدارک لازم برای اپلای

 

 • ترجمه و اصل مدارک تحصیلی و ریز نمرات 
 • مدرک زبان انگلیسی که منقضی نشده باشد
 • اسکن پاسپورت معتبر
 • رزومه و انگیزش نامه (ویژه متقاضیان کارشناسی ارشد و دکترا)
 • نتیجه آزمون جیمت یا جی آر ای (ویژه برنامه های تحصیلات تکمیلی ارائه شده در دانشکده بازرگانی ادواردز و برخی برنامه های دیگر در مقاطع ارشد و دکترا)

 

برای اپلای باید وارد سایت دانشگاه شوید و به قسمت مربوط به اپلای بروید، سپس اپلیکیشن فرم را تکمیل و در مرحله آخر مبلغ 90 دلار کانادا به عنوان اپلیکیشن فی پرداخت کنید. پس از یک روز کاری می توانید مدارک لازم را در پروفایل خود آپلود کنید.

روند بررسی مدارک معمولاً چند ماه طول می کشد و تصمیم دانشگاه برای پذیرش یا عدم پذیرش شما از طریق ایمیل اطلاع داده می شود.

 

برای مشاوره و راهنمایی بابت درخواست پذیرش و  ارسال مدارک می توانید با مشاورین کانادا اپلای تماس بگیرید.

 

بورسیه تحصیلی دانشگاه ساسکاچوان

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه ساسکاچوان را دارند می توانند از کمک هزینه های مختلفی که در اختیار دانشجویان قرار داده شده است، استفاده کنند. 

متقاضیان مقطع دکترا و آن دسته از رشته های ارشد که نیاز به استاد راهنما دارند، می توانند در مکاتبات خود مسئله کمک هزینه را با استاد راهنما در میان بگذارند. همچنین برخی اسکالرشیپ های دیگر وجود دارد که دانشجویان می توانند برای آنها نیز ثبت نام کنند.

برای اطلاع از جزییات این کمک هزینه ها می توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید:  https://grad.usask.ca/funding/scholarships.php#University

رشته های تحصیلی دانشگاه ساسکاچوان

دانشگاه ساسکاچوان دانشگاهی جامع است که در اکثر رشته های دانشگاهی برنامه های مختلفی را به دانشجویان مقاطع گوناگون ارائه می کند. این دانشگاه دانشکده های مختلفی دارد که در رشته های مختلف علوم پایه، علوم انسانی، مهندسی، رشته های حوزه بهداشت و پزشکی و رشته های بازرگانی و مدیریتی فعالیت می کنند.

این دانشگاه در برخی رشته ها مانند کشاورزی و جنگلداری، مطالعات محیط زیست، داروسازی، پزشکی، فیزیک و نجوم، علوم زیستی و شیمی در میان دانشگاه های برتر جهان جای دارد.

 

 دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

 

 • دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی
 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده بازرگانی ادواردز
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده محیط زیست و پایداری
 • دانشکده حرکت شناسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی دانشکده پرستاری
 • دانشکده داروسازی و تغذیه
 • دانشکده علوم توانبخشی
 • دانشکده بهداشت عمومی دانشکده دامپزشکی

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دانشگاه می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 

 

مهلت

تاریخ شروع
مهلت ارسال
وضعیت
12/1/2021
5/1/2022
بسته
i
پرداخت شهریه متقاضیان توسط شرکت ویناپرداخت با تخفیف کارمزد تا 30 درصد و بهترین نرخ می باشد
3/1/2022
9/1/2022
بسته
i
پرداخت شهریه متقاضیان توسط شرکت ویناپرداخت با تخفیف کارمزد تا 30 درصد و بهترین نرخ می باشد
12/1/2022
5/1/2023
بسته
i
پرداخت شهریه متقاضیان توسط شرکت ویناپرداخت با تخفیف کارمزد تا 30 درصد و بهترین نرخ می باشد

لیست برنامه‌ها (72)

برای استفاده از امکانات کانادااپلای یکی از تعرفه های پرداخت را انتخاب کنید

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

واتساپ