علوم تغذیه و رژیم غذایی

Nutrition science and Dietetics

شرایط تحصیل رشته علوم تغذیه در کانادا در سال 2020

در عصری زندگی می‌کنیم که سبک زندگی انسان‌ها تغییر کرده و ارزش تغذیه درست و سبک زندگی سالم، اهمیت بیشتری پیدا کرده است. تحصیل در رشته تغذیه در کانادا، می‌تواند آینده تحصیلی و شغلی عالی برای علاقمندان به این حوزه فراهم کند. در این مقاله، شرایط تحصیلی این رشته به طور کامل بررسی شده است.

معرفی رشته علم تغذیه در کانادا

رشته علوم تغذیه و رژیم غذایی (Nutrition science and Dietetics) زیرشاخه‌ای از علم پزشکی است و بر مسائل مربوط به غذا و اثرات آن بر سلامتی و بهزیستی انسان‌ها تمرکز دارد. علم تغذیه در بهبود سلامتی افراد و انتخاب رژیم‌ها و وعده‌های غذایی سالم‌تر به افراد کمک می‌کند و در عین حال، در بهبود ایجاد شرایط متعادل عادات سالم غذایی و ورزش کردن بیماران، برنامه‌های مشخصی ارائه می‌دهد. 

علم تغذیه از علوم مختلفی بهره می‌گیرد و کار اصلی آن کنترل وزن افراد در حد نرمال و طبیعی و جلوگیری و یا درمان بیماری‌های حاد افراد با ارائه تغذیه‌های سالم است. 

رژیم‌های متعددی در وب‌سایت‌ها و فضای آنلاین ارائه می‌شود و انتخاب بهترین آنها متناسب با ویژگی‌های هر فرد، وظیفه متخصص تغذیه است. 

دانشجویان علم تغذیه و رژیم غذایی که در کانادا تحصیل می‌کنند،  در طول دوران آموزشی درباره چگونگی مواد غذایی، عادات غذایی خاص و تاثیرات آنها بر سلامتی افراد، بیوشیمی و فیزیولوژی غذاها بر بدن می‌آموزند. همچنین نحوه ارائه مشاوره صحیح به بیماران، تهیه درمان‌های تغذیه‌ای خاص بر حسب متابولیسم بدن افراد آموزش داده می‌شود. 

برخی از دانشگاه‌ها و کاالج‌های معتبری که رشته علوم تغذیه را در کانادا ارائه می‌دهند و احتمال پذیرش شما در آن ها بیشتر است، در ادامه لیست شده است:

همچنین برخی از دروسی که در دوره کارشناسی علوم تغذیه در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا ارائه می‌شود، در زیر لیست شده‌اند: 

 • روش‌های آماری
 • عناصر مهندسی غذایی
 • شیمی تغذیه
 • مقدمه‌ای بر علوم غذایی
 • مقدمه‌ای بر جامعه و مواد غذایی
 • بیوشیمی
 • فیزیولوژی پستانداران
 • شیمی آلی
 • مدیریت کیفی مواد غذایی
 • شیمی تجزیه
 • حفاظت مواد غذایی
 • زیست شناسی انسانی: فیزیولوژی و آناتومی مقدماتی
 • متابولیسم غدد درون‌ریز
 • تحقیقات بیوتکنولوژی
 • خانواده و سلامت
 • متابولیسم مواد معدنی و ویتامین‌ها 
 • اصول تغذیه انسانی

دوره دیپلم کالج تغذیه بین 1 تا 2 سال، دوره کارشناسی بین 4 تا 5 سال و دوره کارشناسی ارشد تغذیه بین 1 تا 3 سال در کانادا طول می‌کشد. 

شرایط تحصیل در رشته علوم تغذیه در کانادا

دریافت پذیرش تحصیلی برای رشته علوم تغذیه در دانشگاه‌های کانادا، تا حد زیادی رقابتی است و برای اینکه بتوانید با بهترین شرایط، پذیرش دریافت کنید، باید حداقل شرایط‌های زیر را داشته باشید:

 • مدرک زبان با نمره حداقلی تافل IBT: 80 تا 100 و نمره حداقل آیلتس 6 تا 6.5 
 • انگیزه نامه‌ای که دلایل علاقمندی شما را به خوبی مشخص کند.
 • رزومه و مدارک تحصیلی 
 • نمرات دروس ریاضی، فیزیک، زیست‌شناسی و فیزیک باید بالای 12 باشد. 
 • پرداخت اپلیکیشن فی
 • همچنین معدل شما نباید کمتر از C باشد. برخی دانشگاه‌ها به نمرات بالاتر حداقل 2.5 تا 2.75 نیاز دارند. 

 

هزینه و شهریه تحصیل در رشته علم تغذیه در کانادا

جدول زیر برآوردی از هزینه‌ها و شهریه‌های تحصیلی رشته علوم تغذیه مقاطع مختلف تحصیلی را در کانادا نشان می‌دهد: 

رشته تحصیلی دانشگاه و یا کالج تعداد سال های تحصیل

هزینه سالانه دوره

بر حسب دلار

هزینه زندگی در یک ماه

بر حسب دلار

دیپلم مواد غذایی و مدیریت تغذیه کالج هامبر 2 10,871.04 1,865.37- 1,090.60
دیپلم تغذیه و ارتقا سبک زندگی سالم کالج هامبر 1 10,878.95 1,865.37- 1,090.60
کارشناسی تغذیه- متخصص رژیم غذایی دانشگاه آلبرتا 4 16,161.17 1,452.10- 871.959
کارشناسی علوم تغذیه دانشگاه تورنتو 4 38,678.04 1,865.37- 1,090.60

هزینه زندگی نیز شامل اجاره ماهانه خوابگاه و یا اقامتگاه، حمل و نقل عمومی، تسهیلاتی مانند هزینه برق و اینترنت و خرید کتاب و لوازم‌التحریر می‌شود. 

اگر مایل اید اطلاعات بیشتری درباره هزینه‌های  زندگی و تحصیلی درباره دانشگاه کانادایی مورد نظر  خود بدانید،  می‌توانید از  مشاوران کانادا اپلای راهنمایی بخواهید. 

 

زمان ثبت نام برای رشته تغذیه و رژیم غذایی در کانادا

با توجه به دانشگاه و یا کالج ای که برای ادامه تحصیل در رشته تغذیه در کانادا انتخاب می‌کنید، می‌توانید در ماه سپتامبر (ترم پاییز) دانشگاه ثبت نام کنید. البته برای ثبت نام در برخی از دانشگاه‌ها، امکان ارسال درخواست  دوره پاییز 2020 بسته شده، مگر آنکه بخواهید برای زمستان 2021 (ژانویه) اقدام کنید. البته برخی از دانشگاه‌ها این رشته را در ترم بهار/ تابستان نیز ارائه می‌دهند. 

در هر حالت، به خاطر داشته باشید که حداقل 6 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی باید کارهای ارسال درخواست و دریافت پذیرش تحصیلی خود را به پایان برده باشید. 

 

شرایط بورسیه رشته تغذیه در کانادا

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا، برای رشته علوم تغذیه در گرایش‌های مختلف، بورسیه و جوایز بسیار خوبی ارائه می‌دهند که برخی از آنها را در ادامه اشاره کرده‌ایم:

1. Alice (Ruby) Carmichael during Memorial Endowed Scholarships- Applied Human Nutrition: این اسکولارشیپ از سوی دانشگاه مونت سنت وینسنت، یک بار به دانشجویان سال چهارم کارشناسی که معدل 3.5 دارند، ارائه می‌شود. 

2. 1968 Oval Awards for Campus and Academic Activity: این جایزه 2000 دلاری، از سوی سازمان macdonald Class of 1968، به دانشجویان سال سوم کارشناسی دانشگاه مک گیل که در رشته علم تغذیه انسانی و رژیم غذایی تحصیل می‌کنند و در حوزه‌های ورزشی نیز فعال هستند، اعطا می‌شود. 

3. 75th Anniversary Nutrition and Food Science Leadership Scholarship: این اسکولارشیپ 1000 دلاری، یکبار، به دانشجویان ورودی رشته تغذیه و علوم غذایی که نمرات عالی داشته‌اند، اعطا می‌شود. 

4. A. Ruth (Mackinnon) Laws (of Pictou County) Scholarship in Nutrition and Dietetics: این اسکولارشیپ 1200 دلاری، در دانشگاه Acadia به دانشجویان سال دوم رشته علوم تغذیه که نمرات عالی داشته‌اند، اعطا می‌شود.  

پیدا کردن بورسیه‌های تحصیلی برای رشته مورد نظر و بر حسب شرایطی که هر فرد دارد، می‌تواند تا حدی دشوار باشد. از همین‌رو، ما در کانادا اپلای توصیه می‌کنیم، پیش از اقدام در جهت دریافت فاند و اسکولارشیپ، در این زمینه با متخصصین کانادا اپلای مشورت کنید. 

 

لیست دانشگاه های ارائه دهنده علم تغذیه در کانادا

دانشگاه‌های زیادی در کانادا وجود دارند که می‌توانید برای ادامه تحصیل در رشته علوم تغذیه، یکی از آنها را انتخاب کنید. در ادامه برخی از این دانشگاه‌ها لیست شده‌اند:

 

1. دانشگاه آلبرتا

2. دانشگاه Athabasca

3. دانشگاه سیمون فریزر

4. دانشگاه بریتیش کلمبیا

5. دانشگاه تورنتو

6. دانشگاه رایرسون

7. دانشگاه منیتوبا

8. دانشگاه مموریال نیوفاندلند

9. دانشگاه مونت سنت وینسنت

10. دانشگاه سنت فرانسیس خاویر

11. دانشگاه کیپ برتون

12. دانشگاه Acadia

13. دانشگاه دالهاوزی

14. دانشگاه گوئلف

15. دانشگاه اوتاوا

16. دانشگاه مک مستر

17. دانشگاه جزیره پرنس ادوارد

18. دانشگاه مک گیل

19. دانشگاه ساسکاچوان

20. دانشگاه واترلو

 

شغل و درآمد علم تغذیه در کانادا

فارغ التحصیلان رشته کارشناسی و ارشد علم تغذیه و رژیم غذایی به آسانی می‌توانند در مشاغل مرتبط و در  بیمارستان‌های خصوصی و دولتی، بخش مراقبت‌های پرستاری، شرکت‌های تبلیغات، بازاریابی و تولید غذا، مشغول به کار شوند. 

 

متوسط درآمد فارغ التحصیلان رشته علوم تغذیه در کانادا نیز 53.469 دلار در سال است که می‌تواند بین 42.530 دلار در سال برای افراد تازه کار تا 90.897 دلار ن برای افراد باسابقه تغییر کند. 

جدول زیر، متوسط درامد تغذیه را در شهرهای مختلف کانادا نشان می‌دهد:

شهرهای کانادا حقوق کارشناس علوم تغذیه / سالانه و بر حسب دلار
نوا اسکوشیا 173.653
آلبرتا 53.469
اونتاریو 44.441

 

امیدواریم این مقاله، اطلاعات مفیدی را در زمینه رشته علوم تغذیه در کانادا و شرایط تحصیلی و شغلی آن در اختیار شما قرار داده باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط تحصیلی و کاری این رشته، همچنان می‌توانید با مشاورین کانادا اپلای در تماس باشید و یا سوالات خود را در بخش نظرات، وارد کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود. 

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

واتساپ