بهترین دانشگاه های کانادا برای پذیرش فوق لیسانس را بهتر بشناسید

دانشجویان ایرانی زیادی برای گرفتن فوق لیسانس در کانادا راهی این کشور شده و در بهترین دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند. پذیرش در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های معتبر و رشته‌های پرطرف‌دار این کشور برای همه امکان‌پذیر است؛ فقط کافی است از خدمات کانادا اپلای برای پذیرفته‌شدن در دانشگاه مورد علاقه خود استفاده کنید. اما پیش از هر اقدامی، برای آشنایی بیشتر با جزئیات تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا توصیه می‌کنیم این نوشته را با دقت بخوانید.

فوق لیسانس در کانادا

دوره فوق لیسانس در کانادا

مقطع فوق‌لیسانس یا کارشناسی ارشد، این امکان را برای دانشجو فراهم می‌کند که رشته موردعلاقه‌اش را با جزئیات کامل یاد بگیرد. دوره‌های فوق لیسانس در کانادا در قالب کارشناسی ارشد مهندسی (MEng)، کارشناسی ارشد علوم (MSc)، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (MBA)، کارشناسی ارشد هنرهای زیبا (MFA) و رشته‌های دیگر ارائه می‌شوند.

مدت دوره فوق لیسانس در کانادا به رشته و دانشگاه انتخابی شما بستگی دارد، اما به‌طور کلی مقطع کارشناسی ارشد در این کشور، ۱ تا ۲ سال طول می‌کشد. علاوه بر برنامه‌های معمول دانشگاهی در چنین مقطعی، انجام پروژه‌های مختلف، کارهای گروهی و بازدید از محل هم برای اخذ فوق لیسانس در کانادا باید انجام دهید.

در بیشتر رشته‌ها و دوره‌های مقطع کارشناسی ارشد کانادا، همچون دانشگاه‌های ایران، دانشجو ملزم به ارائه پایان‌نامه (thesis) است. در بعضی موارد هم این پایان‌نامه، با پروژه عملی همراه می‌شود. مدت دوره‌های ارشدی که دروس عملی هم دارند، ممکن است بیش از ۲ سال طول بکشد.

متقاضیان پذیرش در مقطع فوق لیسانس در کانادا باید مدرک لیسانس یا کارشناسی معتبر از ایران، کانادا یا سایر کشورها داشته باشند. بسیاری از دانشجویان ایرانی، از طریق کانادا اپلای اقدام به درخواست پذیرش در دوره فوق لیسانس در کانادا کرده و اکنون مشغول تحصیل در دانشگاه‌های معتبر این کشور هستند.

 پذیرش تحصیلی فوق لیسانس کانادا

مدارک و شرایط پذیرش دوره کارشناسی ارشد در کانادا

برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس در کانادا باید مدارک زیر را آماده کنید. البته بعضی دانشگاه‌ها مدارک دیگری هم می‌خواهند که آن‌ها را هم باید طبق فهرست نیازهای آن دانشگاه برای مقطع کارشناسی ارشد آماده کرده و همراه این مدارک ارسال کنید.

۱. مدرک لیسانس

متقاضی تحصیل مقطع فوق لیسانس در کانادا باید مدرک لیسانس در رشته‌های مرتبط با فوق‌لیسانس مدنظرش داشته باشد. متقاضی باید ترجمه رسمی این مدرک را همراه ترجمه ریزنمرات دوره کارشناسی برای دانشگاه ارسال کند. مدرک کارشناسی ایران هم برای دانشگاه‌های کانادایی قابل‌قبول هستند. پذیرش در دانشگاه‌های کانادایی شرط معدل هم دارد که به‌طور معمول طبق رتبه بندی در نظر گرفته شده نمره 3 از 4 است.

۲. مدرک زبان

دانشجویان کانادایی می‌توانند به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی تحصیل کنند. البته بعضی مؤسسه‌های آموزشی و دانشگاه‌ها هر دو زبان را ارائه می‌کنند، اما برای دوره فوق لیسانس در کانادا تسلط کامل به ‏هر دو زبان ضرورتی ندارد. نمره مورد قبول برای پذیرش در دانشگاه در آزمون تافل بالای 90 و در آزمون آیلتس بالای ۶٫۵ است.