نکاتی که قبل از مهاجرت تحصیلی به کانادا باید بدانید

مهاجرت تحصیلی به کانادا هم لذت‌بخش است و هم دلهره‌اور! لذت‌بخش است چون راه‌های پیشرفت را برایتان باز می‌کند، اما سمت دلهره‌اور آن مربوط به این است که وارد یک جامعه چند فرهنگی که قبلا شناختی از ان نداشته‌اید می‌شوید. برای اینکه به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی راحت‌تر بتوانید این تغییر بزرگ را پشت سر بگذارید و با فرهنگ کانادا ادغام شوید، چند نکته را باید بدانید.

1. تحصیل در کانادا مقرون‌به‌صرفه است

شهریه تحصیل در کانادا نسبت به کشورهای مطرح جهانی ارزان‌تر است. به‌عنوان‌مثال شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا در کانادا معمولا بین 12000 تا 18000 دلار در سال است؛ اما هزینه‌های زندگی تقریبا به‌اندازه کشورهای استرالیا، انگلیس و آمریکا خواهد بود. 

با توجه به اینکه کدام ایالت کانادا قصد اجاره آپارتمان دارید، باید هزینه‌ای از 400 تا 1500 دلار را در نظر داشته باشید. هزینه خورد و خوراک و... هم که با توجه به سبک زندگی افراد متغیر خواهد بود.

2. کانادا دو زبان رسمی دارد

اکثر فرانسوی زبان‌ها در ایالت کبک کانادا ساکن هستند، اما نباید از شنیدن هر دو زبان انگلیسی و فرانسه در کل کشور کانادا متعجب شوید. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا به ایالت‌های کانادا جز کبک را دارید، دانش زبان انگلیسی برایتان کفایت می‌کند؛ اما برای تحصیل در کبک، باید علاوه بر انگلیسی به زبان فرانسوی هم مسلط باشید.

3. بورس تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد

دولت کانادا برای ترویج فرهنگ تحصیل برای همگان، بورسیه‌های تحصیلی متعددی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است. برخی از این بورسیه‌ها عبارتند از:

بورسیه تحصیلی Lester B. Pearson

بورس تحصیلی بین‌المللی Lester B. Pearson توسط دانشگاه تورنتو برای شناسایی دانشجویان بین‌المللی خلاقی که آینده تحصیلی درخشانی دارند و به‌عنوان نمایندگان برتر مدرسه خود شناخته می‌شوند در نظر گرفته‌شده است. این بورس تحصیلی شامل پرداخت شهریه، کتاب، هزینه‌های جانبی و پشتیبانی کامل برای اقامت دانشجو موقع تحصیل در کانادا به مدت چهار سال خواهد بود.

بورسیه‌های ورودی بین‌المللی کالج هامبر

کالج هامبر بورسیه‌های تحصیلی کامل و بخش‌بندی شده را به دانشجویان بین‌المللی جدید ارائه می‌دهد. برای اخذ این بورسیه در طول تحصیل در کانادا باید کلاس‌های خودتان را از سپتامبر و ژانویه شروع کرده باشید.

بورس دانشگاه یورک برای دانشجویان بین‌المللی

دانشجویان بین‌المللی که دارای سوابق تحصیلی عالی و پذیرفته‌شده توسط دانشگاه یورک هستند، می‌توانند بورس تحصیلی به ارزش 60،000 تا 100،000 دلار کانادا برای یک دوره 4 ساله تحصیلی دریافت کنند. اگر شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، اما به دنبال راهی برای کاهش هزینه‌هایتان در طول تحصیل در این کشور هستید، این بورسیه تحصیلی گزینه مناسبی برایتان خواهد بود.

بورس تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دانشجویان بین‌المللی

دانشگاه بریتیش کلمبیا یا UBC سالانه بیش از 10 میلیون دلار کمک‌هزینه تحصیلی به دانشجویان مستعد بین‌المللی دوره لیسانس ارائه می‌کند. 

4. آب و هوای کانادا متغیر است

اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، باید برای چندین ماه اب و هوای سرد این کشور را تحمل کنید. برای گذراندن روزهای سرد و برفی کانادا، به یک کت زمستانی خوب، کلاه، روسری، دستکش، چکمه‌های زمستانی ضد آب و ... نیاز خواهید داشت. 

به این نکته هم باید توجه داشته باشید که در ماه‌های زمستان، ممکن است سرویس‌های حمل و نقل عمومی دچار تاخیر شوند؛ بنابراین باید آمادگی لازم را برای رساندن خودتان به دانشگاه و رفت و آمد در شهر را کسب کنید.

5. امکان انتخاب موسسات آموزشی معتبر وجود دارد

در کانادا دانشگاه، موسسات آموزشی و کالج‌های زیادی وجود دارد. برای تحصیل موفقیت‌آیمز در این کشور، باید موسساتی مانند دانشگاه واترلو ، دانشگاه تورنتو یا دانشگاه کیپ برتون  را انتخاب کنید که اعتبار آن‌ها از سمت کانادا تایید شده است؛ زیرا تنها در صورتی می‌توانید پس از مهاجرت تحصیلی به کانادا تحصیلاتتان را تا بالاترین رده ادامه دهید، یا وارد بازار کار این کشور شوید که مدرکتان از موسسه اموزشی مورد تایید توسط دولت کانادا صادر شده باشد.


6. ویزای تحصیلی کانادا را در اسرع وقت دریافت کنید

اگر می‌خواهید دوره‌های کوتاه‌مدت یا برنامه‌های تحصیلی شش‌ماهه یا کمتر را در کانادا سپری کنید، نیازی به مجوز تحصیل در کانادا ندارید! می‌توانید در برنامه‌های کوتاه‌مدت در هر موسسه‌ای در کانادا ثبت‌نام کنید و دوره مورد نظرتان را پشت سر بگذارید؛ اما برای اقامت و تحصیل بیشتر از 6 ماه در کانادا باید اجازه تحصیل در این کشور را دریافت کنید. این گواهی به معنای اجازه اقامت کانادا از طریق تحصیل به‌صورت قانونی خواهد بود. اجازه تحصیل در کانادا در طول مدت‌زمان اقامتتان برای تحصیل در این کشور معتبر خواهد بود. با توجه به ملیتی که دارید، ممکن است لازم باشد اجازه اقامت موقت را نیز به همراه اجازه تحصیل دریافت کنید. برای دریافت اجازه تحصیل کانادا به این مدارک نیاز دارید:

  • نامه پذیرش از سوی دانشگاه‌ها یا موسسات آموزشی معتبر کانادایی
  • توانایی پرداخت شهریه، هزینه‌های زندگی و هزینه بازگشت به کشور خودتان
  • توانایی برآورده کردن نیازهای بهداشتی و درمانی
  • توانایی تهیه بیمه مسافرتی

7. کار در حین تحصیل امکان‌پذیر است

دانشجویان بین‌المللی پس از مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌توانند در داخل یا خارج دانشگاه حین تحصیل کار کنند. مجوز کار حین تحصیل برای این افراد 20 ساعت در هفته در نظر گرفته‌شده است؛ اما بعضی مواقع ممکن است اجازه کار حین تحصیل برای دانشجویان به 10 ساعت در هفته محدود شود. معمولا این موضوع زمانی رخ می‌دهد که کمک‌هزینه تحصیلی دریافت کرده باشد.

8. نرخ پذیرش برای کانادا بالا است

اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا بسیار آسان است؛ زیرا این کشور دارای طیف گسترده‌ای از دوره‌های آموزشی است. با در دست داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و 21 سال سن، به‌راحتی می‌توانید وارد دانشگاه‌های برتر کانادایی شوید و یک زندگی متفاوت در یک جامعه مدرن برای خودتان بسازید. البته برای پذیرش در رشته‌هایی مانند حقوق یا شاخه‌های پزشکی شرایط کمی سخت‌تر از سایر برنامه‌های تحصیلی است؛ و نیاز به دانش بالای زبان انگلیسی و موارد ضروری دیگر دارد.

9. کانادا کشوری چند فرهنگی و مهاجرپذیر است

بی‌شک یکی از بزرگ‌ترین دغدغه دانشجویانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، بیگانگی با فرهنگ کانادایی‌ها و انزوا و تنهایی است. مخصوصا وقتی که دانشجویان در سن کمی قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارند، این موضوع برای آن‌ها پررنگ‌تر است.

کانادا مانند کشورهای اروپایی نیست که در بدو ورود با مردمی مواجه شوید که فرهنگ و ظاهری کاملا متفاوت با شما دارند. زیرا در کانادا جمعیت مهاجران و تنوع فرهنگی زیادی که وجود دارد، این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید به‌راحتی دوستانی از جنس خودتان پیدا کنید. 

به همین دلیل در دوران دانشجویی به‌خوبی می‌توانید با فرهنگ و آداب و رسوم کانادا هماهنگ شوید و پس از گرفتن اقامت دائم کانادا بعد از طریق تحصیل مشکلی بابت زندگی در این کشور نخواهید داشت.


10. بازه زمانی فارغ‌التحصیلی در کانادا انعطاف‌پذیر است

طول دوره‌های تحصیلی برای مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا متفاوت است. دوره کارشناسی معمولا 4 سال طول می‌کشد. البته بعضی از مواقع امکان فارغ‌التحصیلی 3 ساله یا 5 ساله در این مقطع نیز وجود دارد. در حقیقت، انعطاف‌پذیری موسسات آموزشی کانادا قابل توجه است و همین موضوع تحصیل در این کشور را برای دانشجویان بین‌المللی ساده کرده است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و دکتری 4 سال زمان نیاز دارد. برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی نیز بازه زمانی تحصیل بین 5 تا 6 سال متغیر است. در کل، مدت‌زمان تحصیل در کانادا در مرحله اول به دانشجو و برنامه تحصیلی وی و سیستم دانشگاه بستگی دارد.

آیا علاقه‌مند به تحصیل در کانادا هستید؟

با وجود دانستن این نکات، مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا برایتان هموارتر خواهد شد. با این وجود برای طی کردن آسان این مسیر، برای اخذ اقامت تحصیلی کانادا و حساب ‌و کتاب کردن هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا نیاز به کمک افراد کاربلد دارید. متخصصین کانادا اپلای تجربه‌های موفق زیادی در زمینه مهاجرت تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی به کانادا دارند. با کمک مشاورین این مرکز به‌راحتی می‌توانید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید و در یکی از دانشگاه‌های مطرح این کشور ادامه تحصیل دهید.