چند نکته جالب مهاجرتی در مورد کانادا

از جمله اولین سوال هایی که برای علاقه‌مندان به مهاجرت پیش می‌آید، این است که چه کشوری بهترین گزینه برای مهاجرت است؟ چرا باید به کانادا مهاجرت کنیم؟ و یا چرا ایرانیان به کانادا مهاجرت می‌کنند؟ این سوال ها می‌تواند در تصمیم شما برای انتخاب مقصد مهاجرتی و برنامه‌ریزی برای عملی کردن مهاجرت، بسیار مهم و اساسی باشند.

مهاجرت به کانادا یکی از موضوعات داغ این روزها برای مهاجران بین‌المللی علی‌الخصوص ایرانیان است. محبوبیت کانادا به‌عنوان مقصد مهاجرتی اکثر ایرانیان، علی‌الخصوص جوانان ایرانی دلایل بسیاری دارد. خوشبختانه دولت کانادا، مؤسسات آموزشی و کمپانی‌های تجاری کانادایی در ارائه شرایط مهاجرت به کانادا، بسیار شفاف عمل کرده‌اند و معلومات در مورد کانادا و مهاجرت به کانادا، بسیار در دسترس است.

 

نکات مهم در مهاجرت به کانادا

 

شروع مهاجر پذیری کانادا

از دهه ۱۹۷۰، کانادا رسما سیاست‌های مهاجرتی خودش را متحول کرد و فرهنگ مهاجرپذیری رنگ و بوی دیگری در این کشور گرفت. از آن زمان تا به امروز، سیاست‌های مهاجرپذیری کانادا روزبه‌روز گسترش پیداکرده است و کاناد، شرایط زندگی، تحصیل و کار را برای مهاجران خود به‌طور مداوم ارتقا داده است.

طبق تحقیقات رسمی، کانادا در میان کشور‌های توسعه‌یافته یکی از بالاترین نرخ‌های سرانه پذیرش مهاجر را دارد. تنها در سال ۲۰۱۸، کانادا بیش از ۳۱۰ هزار مهاجر بین‌المللی را پذیرفته است. درمجموع، بیش از ۲۲ درصد جمعیت کانادا را اقلیت‌های غیر کانادایی و بیش از ۲۱ درصد جمعیت کانادا را متولدین غیر کانادایی شکل داده‌اند.

 

چرا مهاجرت به کانادا جذاب است؟

تنوع اقلیتی و ملیتی در کانادا باعث شده که این کشور به موزائیک فرهنگ‌ها در جهان معروف شود. همچنین باید گفت که قوانین کانادا به‌صورت برابر از زنان و مردان حمایت می‌کند. برای مثال در سال ۲۰۱۵، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، کابینه دولت خود را به‌طور مساوی با ۵۰ زن و ۵۰ مرد تشکیل داد. همچنین باید گفت که میزان مشارکت زنان در بازار کار کانادا بسیار بالا است. طبق آمار، ۸۲ درصد زنان در کانادا در بازه سنی ۲۵-۵۴ شاغل هستند.

یکی از ویژگی‌های مهم برای انتخاب یک کشور به‌عنوان مقصد مهاجرتی، داشتن اقتصاد پویا و پایدار است. کانادا باوجوداینکه طبق جمعیتش، ۳۸ امین کشور در جهان است، اما دهمین اقتصاد بزرگ جهان را دارد.

سیاست‌های حمایتی کانادا برای جذب مهاجر، قوانین عادلانه اجتماعی-کاری کانادا و اقتصاد پویا و امن کانادا باعث شده که این کشور یکی از مقاصد اصلی مهاجرت در جهان باشد.

در کنار مهاجرت کاری و اخذ اقامت کانادا، گزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از بهترین گزینه‌های مهاجرتی برای جوانان ایرانی است. چراکه سیاست‌های حمایتی از پذیرش دانشجوی بین‌المللی در کانادا بسیار قوی است و امکان دریافت پذیرش تحصیلی در قدم اول بسیار آسان‌تر از اخذ ویزای کاری و یا اقامت دائم برای جوانان است.

شما با دریافت ویزای تحصیلی، امکان داشتن شغل پاره‌وقت هم‌زمان با تحصیل را خواهید داشت. پس از فارغ‌التحصیلی هم شانس این را دارید که در کانادا کار کنید و در ادامه برای اخذ اقامت کانادا با شانس بیشتری اقدام کنید. چراکه فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کانادایی، امتیاز بسیار بالایی برای دریافت یک فرصت شغلی عالی و اخذ اقامت دائم کانادا را به شما می‌دهد.

 

در این مقاله تلاش کرده ایم تا نکات مهم در مهاجرت به کانادا، جاذبه‌های تحصیلی کانادا و به‌طورکلی همه چیز درباره جذابیت¬های مهاجرت به کانادا مخصوصا مهاجرت تحصیلی را شرح دهیم.

 

مهاجرت به کانادا

 

زبان انگلیسی به‌عنوان زبان رسمی کشور کانادا

همان‌طور که می‌دانید زبان انگلیسی تنها زبان بین‌المللی است که شما با یادگیری آن می‌توانید فرصت‌های تحصیلی و کاری متنوعی در نقاط مختلف جهان به دست آورید. به‌طورکلی برای مهاجرت به اکثر کشورهای توسعه‌یافته، دیر یا زود شما به زبان انگلیسی نیاز پیدا خواهید کرد. خوشبختانه شما برای مهاجرت به کانادا تنها نیازمند یادگیری زبان انگلیسی خواهید بود؛ چراکه انگلیسی، زبان رسمی و رایج کشور است.

اما برای مثال در بسیاری از کشور‌های غیر انگلیسی‌زبان اروپایی، شما علاوه بر زبان انگلیسی باید زبان رسمی خود کشور مقصد را نیز یاد بگیرید. باوجوداینکه بسیاری از این کشور‌ها، رشته‌های انگلیسی‌زبان نیز در دانشگاه‌های خود ارائه می‌دهند اما برای کار کردن و یا زندگی و معاشرت با کشور‌هایی چون ایتالیا، آلمان، اتریش، سوئد و دیگر کشورهای غیر انگلیسی‌زبان شما مجبورید که زبان خود کشور مقصد را نیز یاد بگیرید.

ازآنجایی‌که مهاجران ایرانی، زبان انگلیسی را به‌عنوان زبان دوم خود یاد نمی‌گیرند؛ مهاجرت، علی‌الخصوص مهاجرت تحصیلی و کاری به کشورهای غیر انگلیسی‌زبان می‌تواند بسیار مشکل باشد. چراکه سال‌ها زمان می‌برد تا شما بر دو زبان جدید مسلط شوید.

یکی از جاذبه‌های تحصیلی کانادا، امکان تحصیل و کار در رشته‌های انگلیسی‌زبان است. تنها با یادگیری زبان انگلیسی می‌توانید به‌راحتی در کانادا زندگی کنید و در طیف بسیار وسیعی از رشته‌های انگلیسی‌زبان تحصیل کنید و فرصت‌های شغلی بسیار خوبی تنها با یادگیری زبان انگلیسی به دست آورید. مردمان این کشور نیز همگی انگلیسی‌زبان هستند و تنها در استان کبک است که در بیشتر مواقع شما نیاز به دانش زبان فرانسوی نیز خواهید داشت.

 

علاوه بر این، باید گفت که کانادا کشوری بسیار مهاجر‌پذیر است و  مردمش بیشتر به زبان انگلیسی معیار صحبت می‌کنند-که برای مهاجران بسیار قابل‌فهم است- و نه با لهجه‌های متفاوت زبان انگلیسی که درک‌شان برای مهاجرانی که انگلیسی، زبان دوم و یا سوم‌شان است؛ بسیار سخت است. برای مثال لهجه اسکاتلندی‌ها، ایرلندی‌ها و انگلیسی‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت است و ممکن است شما دانش خوبی از زبان انگلیسی داشته باشید اما زبان انگلیسی را با لهجه‌ها و گویش‌های غیرمعیار، بسیار کم متوجه شوید!

 

طبیعت کانادا

 

امکان تحصیل در دانشگاه‌های بسیار معتبر بین‌المللی در کانادا

یکی از اولویت‌های هر دانشجویی تحصیل در دانشگاهی معتبر است تا هم سطح دانش خودش را بالا ببرد و هم بتواند به اعتبار مدرک تحصیلی که دریافت می‌کند؛ در آینده شغلی با مزایای خوب به دست بیاورد. 

دانشگاه‌های کانادا دارای شهرت و اعتبار طولانی‌مدتی در جهان هستند. ویژگی‌های کانادا برای مهاجرت تحصیلی بسیار متنوع است. برای مثال، سطح کیفی و استانداردهای آموزشی در دانشگاه‌های کانادا از رتبه بسیار خوبی در جهان برخوردار هستند. دانشگاه‌های معتبری همچون دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش-کلمبیا، دانشگاه مک گیل، دانشگاه مونترال، دانشگاه آلبرتا و ده‌ها دانشگاه و کالج‌ دیگر در کانادا با دانشگاه‌های معتبر جهانی، همچون دانشگاه‌های یونایتد استیت (U.S) و یونایتد کینگدوم (UK) رقابت می‌کنند.

مزیت تحصیل در کانادا در مقایسه با دانشگاه‌های آمریکایی و انگلیسی این است که باوجود اعتبار جهانی، هزینه شهریه و هزینه زندگی بسیار کمتری نیاز دارند و امکان کار در حین تحصیل به‌صورت قانونی برای دانشجویان بین‌المللی مهیا شده است.

در جدول زیر رتبه چهار دانشگاه کانادایی را در جهان در سال ۲۰۲۰ ذکر خواهیم کرد. رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های معتبر کل جهان، هرساله بر اساس معیار‌های متعددی منتشر می‌شود. طبق این رتبه‌بندی جهانی، چهار دانشگاه کانادا در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان هستند و همچنین رتبه دانشگاه‌های کانادایی در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با ۲۰۱۹ ارتقا پیداکرده است.

 

رتبه دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی ۲۰۲۰ نام دانشگاه کانادایی
18 دانشگاه تورنتو
34 دانشگاه بریتیش کلمبیا
42 دانشگاه مک گیل
85 دانشگاه مونترال

 

تحصیل در سیستم آموزشی پیشگام و همسو با تکنولوژی روز در کانادا

اکثر دانشگاه‌های کانادایی بر علم جدید و تکنولوژی روز تمرکز دارند. این دانشگاه‌ها فضایی را فراهم کرده‌اند تا دانشجویان بتوانند بر روی پژوهش و نوآوری در رشته‌های متنوع کار کنند. تاکید بر خلاقیت فردی و مباحث پژوهشی در این بستر بسیار زیاد است. این ویژگی یکی از جاذبه‌های تحصیلی کانادا برای مهاجرانی است که انگیزه فراوانی برای پیشرفت در عرصه رشته خود دارند.

برای مثال موضوعات پژوهشی همچون کشف راه بهبود کامل سرطان و یا جلوگیری از HIV ازجمله موضوعاتی است که دانشجویان می‌توانند با حمایت و امکانات زیاد دانشگاه‌های کانادایی روی آن ها تمرکز کنند.

جالب است بدانید که اولین دکتر سیاه‌پوستی که در کانادا تحصیل‌کرده است؛ توانسته در حین تحصیل در دانشگاه تورنتو، انسولین را کشف کند.

 

فضای دوستانه، حمایت از ایده‌های پژوهشی، امکانات مدرن دانشگاهی، ترکیب کلاس‌های تئوری و عملی، وجود سمینارهای بسیار تخصصی و درنهایت تدریس دروس با تمرکز بر آینده شغلی دانشجویان ازجمله ویژگی‌های بارز برای تحصیل در کانادا است.

 

فارغ التحصیلان در کانادا

 

امکان تحصیل در برترین و آینده دارترین رشته‌های جهان در کانادا

تنوع رشته‌هایی که دانشگاه‌های کانادایی به متقاضیان پیشنهاد می‌دهند به طرز باورنکردنی‌ای بالاست. در کانادا، نه‌تنها در رشته‌های معروف جهانی می‌توانید تحصیل کنید، بلکه دانشگاه‌های کانادا، رشته‌های جدید و پیش‌گامانه‌ای نیز ارائه می‌دهند. اکثر این رشته‌ها بین رشته‌ای هستند و مطابق نیاز بازار کار روز طراحی‌شده‌اند. تحصیل در کانادا می‌تواند فرصتی استثنایی برای دریافت مدارک تحصیلی بسیار معتبر باشد.

در سال‌های اخیر، تعدادی از رشته‌ها به علت آینده شغلی بسیار خوبی که دارند؛ طرفداران بسیاری پیداکرده‌اند. باید گفت که دانشگاه‌های کانادا تمام این‌ رشته‌ها را در سطح کیفی بسیار بالایی ارائه می‌دهند و با داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا، می‌توانید فرصت‌های شغلی بسیار خوبی در کانادا و در سایر کشور‌های توسعه‌یافته به دست آورید.

 

رشته‌های پرطرفدار دانشگاه‌های کانادایی

رشته‌های پرطرفدار دانشگاه‌های کانادایی عبارتند از:

۱ ـ بیزینس (Business)

دانشجویانی که می‌خواهند در زمینه تجارت در کانادا تحصیل کنند، می‌توانند در شاخه‌های متنوع این رشته همچون مدیریت برند، مدیریت ریسک، مدیریت لجستیک و موارد دیگر مشغول به تحصیل شوند. خوشبختانه این دوره‌های تحصیلی با دوره‌های کارآموزی و تجربه کاری در محیط‌های حرفه‌ای همراه است.

اساتید این رشته‌ها بسیار حرفه‌ای و از نقاط مختلف جهان هستند. این شرایط برای دانشجویان فرصت ویژه‌ای خواهد بود تا دایره ارتباطات حرفه‌ای و بین‌المللی خود را گسترش دهند و برای افق کاری پیش روی خودشان برنامه‌ریزی کنند.

 

بهترین دانشگاه‌ها در کانادا برای رشته‌های مرتبط با بیزینس:

 • دانشگاه مک گیل (McGill University)
 • دانشگاه تورنتو (University of Toronto)
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)

 

۲ ـ علوم محیطی (Environmental Science)

رشته‌های علوم محیطی برای دانشجویان علاقه‌مند به محیط‌زیست طراحی‌شده است که دغدغه اصلی امروز کل جهان است. این رشته تلاش دارند تا با آموزشی استاندارد و پژوهشی، دانشجویان را توانمند کنند تا راه‌حل‌های علمی برای مشکلات زیست‌محیطی به کمک سیاستهای زیست‌محیطی و ملاحظات اخلاقی طراحی کنند.

برنامه‌های درسی مطالعات علوم زیست‌محیطی، مبتنی بر یادگیری بر اساس تجربه مستقیم است؛ بنابراین دانشجویان از طریق تحقیقات فردی و انجام پروژه‌های عملی در محل واقعی، می‌توانند تاثیر فعالیت انسان در محیط‌زیست را به‌صورت دست‌اول ببینند و تجربه کنند. این فرصت بسیار خوبی برای کسب تجربه عملی است و در آینده شغلی شما بسیار موثر خواهد بود.

بهترین دانشگاه‌ها در کانادا برای رشته‌های علوم زیست‌محیطی:

 • دانشگاه‌ کلگری University of Calgary))
 • دانشگاه‌ آلبرتا (University of Alberta)
 • دانشگاه‌ دالهوسی (Dalhousie University)

 

۳ ـ علوم اجتماعی (Social Sciences)

رشته‌های روانشناسی، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی ازجمله زیر‌شاخه‌های اصلی رشته علوم اجتماعی هستند. برنامه تحصیلی دانشگاه‌های کانادایی طبق واقعیت‌ها و اصول جهانی تدریس می‌شوند.

این شاخه که برای علاقه‌مندان به علوم انسانی بسیار جذاب خواهد بود؛ به‌صورت بین رشته‌ای ارائه می‌شود.

رشته‌های علوم اجتماعی با ارائه یک دیدگاه بین رشته‌ای به دانشجویان کمک می‌کند تا مهارت‌های ارزشمندی همچون رهبری، تفکر انتقادی و مهارت‌های مدیریت پروژه را به دست آورند که مطابقت کامل با نیازهای بازار کار فعلی دارند.

بهترین دانشگاه‌ها در کانادا برای رشته‌های علوم اجتماعی:

دانشگاه کنکوردیا مونترال Concordia University Montreal))

دانشگاه سیمون فرایزر (Simon Fraser University)

دانشگاه وسترن اونتاریو University of Western Ontario))

 

۴ ـ مهندسی و تکنولوژی (Engineering and Technology)

به‌طور ویژه در سال‌های اخیر، کانادا در بخش‌های عمده اقتصادی مانند زیرساخت‌ها، ساخت‌وساز و حمل‌ونقل رونق چشمگیری داشته است. انتخاب یکی از رشته‌های مرتبط با این شاخه می‌تواند یک تصمیم بسیار هوشمندانه باشد.

رشته‌های تخصصی مربوط به این رشته شامل مهندسی سیستم، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و مهندسی زیست-پزشکی است. شما می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی از طیف گسترده‌ای از فرصت‌های شغلی در این زمینه در کانادا بهره‌مند شوید.

معروف‌ترین دانشگاه‌های کانادا در رشته مهندسی:

 • دانشکده عالی فناوری (École de Technologie Supérieure)
 • دانشگاه رجینا (University of Regina)
 • دانشکده پلی تکنیک مونترال (École Polytechnique de Montréal)

 

۵- پزشکی (Medicine)

سیستم پزشکی و خدمات درمانی کانادا در مقایسه با سایر کشورها از درجه بسیار بالایی از اعتبار و کیفیت برخوردار است. جالب است بدانید که کانادا در زمینه پیشگیری و مراقبت‌های اولیه در کل جهان بسیار معروف شده است. دانشکده‌های پزشکی کانادا توجه زیادی به تحقیقات پیشگامانه دارند و دانشجویان پزشکی به‌خصوص در زمینه پژوهشی بسیار حمایت می‌شوند.

معروف‌ترین دانشگاه‌های کانادا در رشته پزشکی:

 • دانشگاه مک مستر (McMaster University)
 • دانشگاه یورک (York University)
 • دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan)

 

۶- هنر Arts))

هنر بخش بزرگی از زندگی و فرهنگ کانادا است و این کشور در واقع از تاریخ و میراث ارزشمندی در این زمینه برخوردار است. فعالیت‌های هنری در کانادا در شاخه‌های متعددی ازجمله نقاشی، مجسمه‌سازی، عکاسی، فیلمسازی و طراحی توسط موج بزرگ و متنوعی از مهاجران ارتقا و گسترش پیداکرده است. در نتیجه، زندگی هنری- فرهنگی با ترکیبی از سبک‌های متنوع و معاصر شکل‌گرفته است.

بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات هنری در کانادا مدرک‌های هنری معتبر ارائه می‌دهند. تمام دوره‌های تحصیلی هنری در کانادا، دوره‌های آموزشی تئوری را با تمرین‌های عملی تلفیق کرده‌اند تا دانشجویان بتوانند به‌واسطه تجربه مستقیم، سبک هنری خودشان را پیدا کنند.

معروف‌ترین دانشگاه‌های کانادا در رشته هنر:

 • دانشگاه ویندزور University of Windsor))
 • دانشگاه کارلتون (Carleton University)
 • مدرسه فیلم تورنتو (Toronto Film School)

 

رشته‌های ذکرشده تنها گلچینی از شاخه‌های تحصیلی در کانادا است. یکی از مزیت‌های اصلی تحصیل در کانادا این است که سیستم آموزشی کانادا به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی بتوانند در حیطه رشته خود برای بازار کاری آماده شوند. همچنین دولت کانادا و کمپانی‌های تجاری در کانادا به هنگام جذب نیروی کار، اولویت خودشان را روی فارغ‌التحصیلان کانادا می‌گذارند.

 

برگ بلوط پرچم کانادا

 

امکان دریافت آسان ویزای تحصیلی در کانادا

یکی از دلایل اصلی جذابیت کانادا و افزایش تقاضا برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، پروسه شفاف و قابل‌دسترس اخذ ویزای دانشجویی برای متقاضیان بین‌المللی است.

با مراجعه به سایت‌ معتبر دولت کانادا می‌توانید از شرایط و مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کاملا مطلع شوید. همچنین سایت دانشگاه‌های کانادا به‌طور شفاف شرایط پذیرش دانشجویان بین‌المللی را ذکر کرده‌اند.

در صورت نیاز نیز می‌توانید از مشاوره گروه تحصیلی خودتان در دانشگاه‌های کانادایی بهره‌مند شوند. سیستم پاسخگویی موسسات آموزشی کانادا بسیار سریع است و مسئولان پذیرش این موسسات، در تمامی مراحل اپلای، پذیرش و اخذ ویزا شما را راهنمایی خواهند کرد.

 

هزینه زندگی و شهریه قابل پرداخت در مؤسسات آموزشی کانادا

کشور کانادا در مقایسه با اکثر کشور‌های توسعه‌یافته بسیار ارزان‌تر است. در قدم اول باید گفت که خرید دلار کانادا به نسبت دلار آمریکا، یورو و پوند بسیار ارزان‌تر است.

از طرف دیگر هزینه شهریه برای رشته‌های مختلف بسیار متغیر است و شما می‌توانید میزان بودجه خود را نیز در انتخاب رشته تحصیلی مورد علاقه‌تان در نظر بگیرید. شفافیت در ارائه تمام هزینه‌های زندگی و شهریه توسط دولت کانادا و دانشگاه‌های کانادایی یک مزیت بسیار خوب برای مهاجران بین‌المللی است.

اکثر دانشگاه‌ها نه‌تنها هزینه شهریه و اسکان و خوراک دانشجویی را به‌طور دقیق برای شما تخمین زده‌اند، بلکه هزینه‌های جانبی همچون خرید کتاب و اینترنت و سایر هزینه‌های فرعی دیگر را نیز برای شما تخمین زده‌اند.

برای مثال هزینه تحصیل در برخی از رشته‌های علوم اجتماعی و هنر به‌طور تقریبی از ۵۵۰ دلار در سال شروع می‌شود. برخی رشته‌های دیگر نیز به‌طور سالیانه بین ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار کانادا هزینه دارند؛ اما به‌طورمعمول شهریه اکثر رشته‌ها تا ۱۰هزار دلار کانادا برای هر سال تحصیلی تعیین می‌شود. توجه داشته باشید که بعضی از رشته‌ها در مقاطع پیشرفته به‌طور سالیانه تا ۵۵ هزار دلار کانادا نیز هزینه شهریه دارند! بهتر است قبل از اپلای برای رشته مورد نظرتان، شهریه آن را بررسی کنید.

هزینه‌های زندگی نیز همچون هزینه مسکن و خوراک به‌طور ماهیانه حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار کانادا است. اینکه شما در چه شهری مشغول به تحصیل می‌شوید در تغییر این هزینه‌ها بسیار تاثیرگذار است. برای مثال هزینه زندگی در ونکوور و تورنتو به نسبت سایر شهر‌ها گران‌تر است و هزینه زندگی در همیلتون، کبک و اوتاوا بسیار ارزان‌تر است.

جالب است بدانید که میانگین هزینه زندگی دانشجویان بین‌المللی در تمامی استان‌های کانادا ارزان‌تر از هزینه زندگی دانشجویان بین‌المللی در سایر کشور‌های توسعه‌یافته همچون آمریکا، انگلیس و استرالیا است.

 

برای مثال در شهر ونکوور، هزینه استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی برای دانشجویان کاملا رایگان است.می‌توانید به‌راحتی در کل شهر رفت‌وآمد داشته باشید، بدون اینکه هزینه¬ای بپردازید و این موضوع برای یک دانشجو می‌تواند صرفه‌جویی بسیار خوبی باشد.

 

واحد پول کانادا

 

اجازه کار هم‌زمان با تحصیل در کانادا

دانشجویان بین‌المللی کانادا به‌طور قانونی اجازه دارند که ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. این میزان ساعت کار در زمان تعطیلی میان ترم‌های تحصیلی می‌تواند افزایش پیدا کند. اکثر دانشجویان برای کار هم‌زمان با تحصیل نیاز به دریافت گواهی اجازه کار ندارند و با همان گواهی اجازه تحصیل مجاز به کار کردن هستند.

شغل‌های پاره‌وقت متنوعی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا مهیا شده است و نگرانی بابت پیدا نکردن شغل نخواهید داشت. خوشبختانه کانادا دارای اقتصادی بسیار پویا و متعادل است و شما می‌تواند خیالتان راحت باشد که با بررسی و تحقیق می‌توانید یک شغل پاره‌وقت دانشجویی پیدا کنید.

 

شغل‌های رایج پاره‌وقت برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا

شغل‌های رایج پاره‌وقت برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا عبارتند از:

 • حسابداری
 • دستیار خدمات فروش
 • کار تابستانی در فستیوال‌ها، کنسرت‌ها و رویداد‌های هنری- تفریحی
 • کار در کتابخانه یا رستوران و کافه دانشگاه
 • کار در استارباکس‌ها و فروشگاه‌ها
 • کار دفتری در گروه آموزشی مربوطه در دانشگاه

 

زندگی در کشور چند فرهنگی و مهاجر دوست کانادا

کانادا یکی از مهاجرپذیر‌ترین کشورهای جهان است. این کشور پذیرای ملیت‌ها و قومیت‌های بسیار زیادی بوده و هست. جالب است بدانید که ۵۰ درصد جمعیت کانادا، زبان انگلیسی، ‌زبان اولشان نیست و این نشان می‌دهد که درصد بالایی از کانادایی‌ها مهاجر هستند.

 

زندگی و معاشرت با مردمانی که مثل شما مهاجر هستند و چالش‌های مهاجرت برایشان قابل درک است؛ بسیار راحت‌تر از مهاجرت به کشوری است که مهاجران کمی دارد و مردمانش مهاجران را به‌سختی در جمع خودشان می‌پذیرند. علاوه بر این، دولت کانادا و مؤسسات آموزشی کانادا با توجه به تجربه و سابقه طولانی‌مدت جذب مهاجر، توانسته‌اند طبق شرایط و نیازهای مهاجران، مقدماتی را برای رفاه حال آن‌ها و تطبیق آن‌ها با جامعه جدید فراهم کنند.

 

دانشجویان کانادایی

 

سطح امنیت و کیفیت زندگی بسیار بالا در کانادا

مهاجرت به کشوری دیگر به‌خودی‌خود ریسک‌های متعددی دارد اما مهاجرت به کشوری که شما خیالتان از بابت امنیت اجتماعی و اقتصاد پایدار راحت باشد؛ می‌تواند درصد این ریسک‌ها را به صفر برساند!

همان‌طور که احتمالا شنیده‌اید کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است که حداقل میزان آمار جرم و جنایت را دارد. طبق گزارش گلوبال نیوز، کانادا در زمینه رفاه و کیفیت زندگی، رتبه دوم را در جهان دارد.

 

کانادا کشوری با ترکیب باورنکردنی از طبیعت بکر، تکنولوژی روز و فرهنگ غنی

 علاوه بر مزایای تحصیلی، کاری و قوانین مساعد مهاجرتی به کانادا، سفر و زندگی در کشور کانادا هم جاذبه‌های فراوانی دارد.

تماشای زمستانی همراه با بارش دانه‌های درشت برف، تماشای شکوفه‌های درختان سیب در فصل بهار، پیاده‌روی در سواحل غربی یا ماهیگیری در اقیانوس اطلس می‌تواند حسابی شما را سرگرم و شگفت‌زده کند!

طبیعت بکر کانادا به‌تنهایی جاذبه مهاجرت به این کشور را دوچندان کرده است. اما طبیعت بکر و رنگارنگ و هوای پاک در کانادا همچون مناظر روستایی نیستند.

کشور کانادا زندگی مدرن و امکانات رفاهی همسو با تکنولوژی را با طبیعت خودش ترکیب کرده است. شما درحالی‌که در کشوری کاملا مدرن زندگی می‌کنید؛ این شانس را دارید که به‌طور هم‌زمان از طبیعت بکر نیز لذت ببرید. حتی در شهرهای بزرگ و تجاری-صنعتی کانادا، شما می‌توانید جنگل‌ها و کوهستان‌های زیبایی را در دل شهر ببینید.

 

از طرف دیگر باید گفت که کانادایی‌ها مردمانی بسیار خونگرم هستند و در جوامع و گروه‌های دوستی خود با آغوش گرم از مهاجران استقبال می‌کنند. احتمالا زیاد شنیده‌اید که دوستان ایرانی شما در کانادا به‌سرعت دوستان و همکاران کانادایی پیداکرده‌اند و با آن‌ها معاشرت می‌کنند. هم‌جوشی با مردمان یک کشور می‌تواند در تطبیق شما با آن کشور جدید بسیار موثر باشد.

 

محوطه دانشگاه ها در کانادا

 

سطح بالای سلامت و امید به زندگی در کانادا

کانادایی‌ها به علت سیستم قوی درمانی که دارند؛ معمولا درگیر بیماری‌های سخت و خطرناک نیستند. هوای پاک، غذای سالم و خدمات درمانی کامل برای همه ساکنین کانادا، یکی از دلایل اصلی نبود بیماری‌های مزمن در این کشور است. جالب است بدانید که میانگین سنی امید به زندگی در کانادا ۸۰ سال برای مردان و ۸۴ سال برای زنان تخمین زده‌ شده است.

همچنین تصادفات جاده‌ای و انواع دیگر مرگ از طریق تصادف در این کشور سالانه کمتر از پنج درصد است و خودکشی نیز کمتر از یک درصد تخمین زده‌شده است. مقایسه این آمار با سایر کشورها، علی‌الخصوص کشورهای درحال‌توسعه همچون ایران، نشان می‌دهد که شما شانس زندگی در کشوری با روحیه جمعی بسیار بالا را خواهید داشت و امنیت جاده‌ای و شهری این کشور برای داشتن یک زندگی شاد و بی‌دغدغه بسیار بالا است.

 

ایرانیان در کانادا

یکی از نکات مهم در مهاجرت به کانادا برای ایرانیان می‌تواند به وضعیت موجود مهاجران ایرانی در کانادا برگردد.

طبق گزارش یک مقاله معتبر کانادایی، مهاجرت ایرانیان به کانادا از سال ۱۹۷۰ به‌تدریج گسترش پیداکرده است. گروه سنی بیشتر مهاجران ایرانی به کانادا در سال‌های اخیر بین ۲۵ تا ۳۹ سال است. این آمار نشان می‌دهد که میانگین سنی جمعیت ایرانیان در کانادا شامل قشر جوان ایران است.

طبق تحقیقات انجام‌شده، دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی در کانادا بسیار موفق عمل کرده‌اند و نمرات بسیار بالایی را به دست آورده‌اند. همچنین فارغ‌التحصیلان ایرانی در کانادا صاحب مشاغل پرامتیازی هستند.

جالب است بدانید که در تمامی استان‌های کانادا، مراکز خدماتی و گروه‌های فرهنگی مخصوص ایرانیان کانادا برپاشده است. همچنین گروه‌های خودجوش ایرانی در شهرهای مختلف کانادا شکل‌گرفته‌ شده تا معاشرت ایرانیان را در کانادا راحت‌تر کرده و دوری از کشور مادری را جبران کنند.

 

برجسته‌ترین سازمان‌های کانادایی حامی فرهنگ و هنر شهروندان ایرانی:

 • انجمن‌ها و سازمان‌های دانشجویی ایرانی/ فارسی کانادا (ISAO)
 • انجمن فردوسی کانادا (Ferdowsi Association of Canada)
 • انجمن نویسندگان ایرانی کانادا (The Iranian Writers’ Association of Canada)
 • انجمن هنرمندان ایرانی اونتاریو (the Persian Artists’ Association of Ontario)
 • مرکز فرهنگی و ارتباطات ایرانیان در مونترال(the Centre Culturelle et Communautaire des Persians in Montréal)

 

 علاوه بر مؤسساتی که ذکر شد، ایرانیان ساکن کانادا، گروه‌ها و مؤسسات متنوع خدماتی، تفریحی، دانشگاهی و فرهنگی را مخصوص ایرانیان شکل داده‌اند. یکی از دلایل مهاجرت به کانادا برای ایرانیان همین اجتماعات ایرانی است. شما درحالی‌که به کشوری توسعه‌یافته مهاجرت می‌کنید و از مزایای آن برخوردار می‌شوید، می‌توانید در اجتماعات ایرانی هم شرکت کنید.

و در انتها...

در این مقاله مزایای مهاجرت به کانادا و جاذبه‌های تحصیلی کانادا را با ذکر مشخصه‌های متعدد ارائه کردیم.  با توجه به این که کسب اطلاع از وضعیت کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید بسیار مهم است، با مطالعه این مقاله اطلاعات مناسبی درباره کانادا و شرایط مهاجران در این کشور کسب می¬کنید.

در کنار تجربه مثبت مهاجرت ایرانیان به کانادا، باید تاکید کنیم که آمارهای رسمی دولت کانادا و سایر مراکز تحقیقاتی بین‌المللی نشان می‌دهند که کانادا امروزه یکی از مقاصد مهاجرتی بسیار معروف در جهان است. مهاجرت به کشوری که بتوان آینده حرفه‌ای و زندگی شخصی خود را در آنجا تصور کرد، می‌تواند بسیار دلگرم‌کننده و انگیزه دهنده باشد.

منابع :

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada.html

https://www.cbc.ca/news/politics/immigration-canada-2018-1.4371146

https://www.investopedia.com/insights/worlds-top-economies/

https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2020/world-ranking/

https://www.canada.ca/en/services/immigration-citizenship.html

 

https://www.iranicaonline.org/articles/canada-v-iranian-community-in-canada