اخذ ویزای تحصیلی کانادا (2020) + سوالات متداول

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا 2020، ابتدا باید نامه رسمی پذیرش خودتان را از موسسات آموزشی معتبر کانادایی دریافت کنید. در قدم اول بهتر است که لیست موسسات آموزشی معتبر کانادا را بررسی کنید و سپس، یک یا چند دانشگاه‌ یا کالج‌ کانادایی را برای اپلای انتخاب کنید. این لیست در زبان انگلیسی با نام designated learning institution (DLI) شناخته می‌شود.

پس از دریافت نامه پذیرش از سوی دانشگاه و یا کالج، نیازمند دریافت اجازه تحصیل (study permit) برای تحصیل در خاک کانادا هستید. همچنین نیازمند دریافت ویزای دانشجویی هستید تا مجاز به زندگی در کانادا باشید.

بر اساس سایت رسمی دولت کانادا، برای دریافت استادی پرمیت و ویزای دانشجویی کانادا، ملزم به ارائه مدارک مشخصی هستید. در این مقاله تمامی مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا را توضیح خواهیم داد.

 

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا در سال 2020 عبارتند از:

 • کپی نامه پذیرش متقاضی از سوی دانشگاه معتبر کانادایی
 • کپی گواهی تایید تست پزشکی
 • گواهی تمکن مالی (بر اساس مدارک مالی معتبر، شما باید اثبات کنید که توان مالی برای پوشش کامل هزینه‌های خود و هزینه تحصیل در کانادا را برای دوره تحصیلی مورد نظر خود دارید. این مبلغ حداقل ۱۰هزار دلار کانادا در نظر گرفته‌شده است)
 • گواهی اثبات تضمین پرداخت شهریه (حداقل برای یک سال تحصیلی)
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی (بستگی به زبان مورد نیاز رشته شما دارد. حداقل نمره زبان انگلیسی ۶ و زبان فرانسوی ۷ در نظر گرفته‌شده است)

زمانی که مدارک گفته‌شده را آماده کردید؛ شما مجاز خواهید بود که به‌صورت آنلاین و یا حضوری برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. هزینه اقدام برای ویزا ۱۵۰ دلار کانادا در نظر گرفته‌شده است.

 

ویزای تحصیلی

 

مدارک مورد نیاز برای اجازه تحصیل کانادا

برای تحصیل در کانادا، نیاز به اجازه تحصیل در این کشور دارید. مدارک مورد نیاز برای دریافت اجازه تحصیل (study permit) کانادا عبارتند از:

 • ثبت‌نام در یک دانشگاه و یا کالج معتبر کانادایی
 • گواهی تمکن مالی (این مدارک تضمین می‌کند که شما می‌توانید هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا و خرید بلیط برگشت به کشور خود را پس از پایان دوره تحصیلی پوشش دهید)
 • عدم سابقه کیفری و عدم تهدید امنیتی برای کشور کانادا
 • گواهی تایید سلامت پزشکی متقاضی
 • جلب اعتماد آفیسر مهاجرتی مبنی بر بازگشت قطعی متقاضی به کشور خودتان پس از پایان تحصیل

علاوه بر این اسناد، می‌توانید برای پشتیبانی از درخواست ویزایتان، یک انگیزه نامه نیز ارائه دهید. در این نامه شما باید به اهداف شغلی خود در آینده، علت انتخاب رشته و دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته‌اید، اثبات توانایی و انگیزه خود برای ادامه تحصیل در این رشته و دلیل انتخاب کشور کانادا به‌عنوان مقصد مهاجرتی را ذکر کنید.

توجه داشته باشید که انگیزه نامه می‌تواند برای اخذ اجازه تحصیل کانادا بسیار تاثیر‌گذار باشد. البته به شرطی که طبق دلایل منطقی، شخصی و به‌طور شفاف این نامه را بنویسید.

 

دو روش درخواست ویزای تحصیلی و اجازه تحصیل کانادا

برای اینکه بتوانید به‌راحتی و بدون دردسر ویزای تحصیلی کانادا و اجازه تحصیل در این کشور را به دست بیاورید، دو روش را برای این کار در ادامه ارائه کرده‌ایم.

 

1.اپلای آنلاین

با مراجعه به وب‌سایت مهاجرتی دولت کانادا، می‌توانید درخواست ویزای خود را آنلاین و بدون مراجعه حضوری ثبت کنید. این روش برای این روزها که جهان با ویروس کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کند، گزینه مناسبی است.

 

مراحل اقدام آنلاین برای اخذ ویزای کانادا

برای اخذ ویزای کانادا به‌صورت آنلاین باید این مراحل را طی کنید.

 • افتتاح حساب کاربری در وب‌سایت دولت کانادا (به‌واسطه این حساب کاربری شما قادر خواهید بود که برای ویزا درخواست بدهید و پس‌ازآن وضعیت درخواست خود را بررسی کنید)
 • پس از ارائه اطلاعات درخواستی در سایت، به‌واسطه یک ایمیل نام کاربری و رمز خودتان را دریافت خواهید کرد.
 • پس از ورود مجدد به سایت توسط اطلاعات کاربری‌تان، می‌توانید مدارک مورد نیاز را طبق لیست درخواستی در سایت آپلود کنید.
 • پس از آپلود مدارک، باید ۱۵۰ دلار کانادا به‌صورت اینترنتی (credit card) بپردازید.

 

2.اپلای حضوری

اگر قصد اپلای حضوری دارید، ابتدا باید دستورالعمل راهنما را در سایت دولت کانادا به‌دقت مطالعه کنید. پس از آماده شدن تمامی مدارک، می‌توانید آن‌ها را به یک مرکز مهاجرتی اعطای ویزای کانادا  که منطقه شما را تحت پوشش خود دارد ارسال کنید. اگر درخواست شما ناقص باشد، توسط سفارت کانادا بررسی نخواهد شد و بازگردانده می‌شود.

 

مراحل اقدام حضوری برای اخذ ویزای کانادا

مراحل اقدام حضوری برای اخذ ویزای کانادا به شرح زیر است.

 • ارائه حضوری تمامی مدارک (مدارک شما باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی توسط دارالترجمه‌های رسمی ترجمه‌شده باشد. همچنین برای تمامی مدارک باید کپی برابر اصل نیز ارائه دهید)
 • تکمیل فرم ثبت‌نام
 • پرداخت هزینه ثبت‌نام و بایومتریک 
 •  تهیه بایومتریک (انگشت‌نگاری و چهره‌نگاری)
 • ارسال اپلیکیشن

 

نکته: در حال حاضر فقط درخواست‌های غیرحضوری ویزای کانادا به دلیل شیوع کرونا ویروس بررسی می‌شوند.

 

زمان بررسی درخواست ویزای کانادا

 

مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا درخواست شما بررسی شود به فاکتورهای مختلفی وابسته است. برای مثال به علت شرایط کرونا ویروس، در حال حاضر پروسه بررسی درخواست‌ها کندتر انجام می‌شود. 

 

 

نکات تست پزشکی ویزای تحصیلی کانادا

تاییدیه سلامت جسمی متقاضی برای دریافت ویزای کانادا ضروری است. گواهی سلامت پزشکی شما باید توسط یک مرکز معتبر صادر شده باشد. می‌توانید در سایت دولت کانادا، مرکز مورد تایید دولت کانادا در منطقه خود را پیدا کنید.

 • معمولا یک ماه پس از ارسال اپلیکیشن درخواست ویزا باید این گواهی را تهیه کنید. البته بهتر است قبل از درخواست برای ویزای تحصیلی کانادا، این گواهی را دریافت کنید.
 • دقت داشته باشید که هنگام مراجعه برای تست پزشکی، نام خودتان را مطابق نام پاسپورتتان ارائه دهید.
 • اگر عینک طبی و یا لنز طبی استفاده می‌کنید، باید آن را گزارش دهید.
 • اگر سابقه پزشکی دارید آن را ذکر کنید.
 • فرم رسمی این گواهی توسط دفتر مهاجرتی کانادا به مرکز پزشکی درخواستی شما ارسال خواهد شد.
 • زمانی که تست شما تکمیل شد؛ مرکز پزشکی مورد نظر، گواهی را به¬طور مستقیم برای سفارت کانادا ارسال خواهد کرد.

 

سوالات متداول اخذ ویزای تحصیلی کانادا 2020

در اینجا به سوال‌های متداولی که برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا مطرح می‌شود پاسخ داده‌ایم.

 

آیا برای دریافت ویزای دانشجویی به مدرک آیلتس نیاز است؟

مدرک آیلتس برای اخذ اجازه تحصیل کانادا ضروری است. داشتن اجازه تحصیل کانادا، امکان تحصیل در یک موسسه کانادایی و اخذ ویزای اقامت موقت (به مدت دوره تحصیلی متقاضی) را برایتان فراهم می‌کند.

 

چه نمره زبانی برای تحصیل در کانادا مورد نیاز است؟

حداقل نمره زبان مورد تایید برای تحصیل در کانادا، نمره  آیلتس۶ است.

 

حداکثر محدوده سنی دریافت ویزای تحصیلی کانادا چقدراست؟

ـ برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، محدودیت سنی مشخصی ذکر نشده است.

 

برای چند سال ویزای تحصیلی کانادا معتبر است؟

در گواهی اجازه تحصیل یا مهر روی ویزایتان، مدت اقامت مجاز ذکرشده است. مدت اجازه شما برای اقامت در کانادا، بستگی به مدت دوره تحصیلی‌تان دارد. اگر برنامه تحصیلی شما بالای دو سال است، اجازه دارید که تا سه سال در خاک کانادا بمانید. اگر مدت برنامه تحصیلی‌تان برای کمتر از دو سال است، می‌توانید به‌اندازه ماه‌های دوره تحصیلی‌تان در کانادا بمانید.

 

آیا با ویزای تحصیلی کانادا مجاز به کار کردن هستیم؟

اکثر دانشجویان بین‌المللی با همان گواهی استادی پرمیت یا اجازه تحصیل می‌توانند کار پاره‌وقت هم‌زمان با تحصیل داشته باشند؛ البته باید شرایط مورد نیاز را داشته باشند. درصورتی‌که رشته شما دارای برنامه اینترشیپی یا کواپ است؛ باید برای اجازه کار به‌صورت مجزا اقدام کنید.

 

چه مدت پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانیم در کانادا بمانیم؟

برای اقامت پس از تحصیل در کانادا، نیازمند دریافت اجازه کار هستید.  چون گواهی اجازه تحصیلتان ۹۰ روز بعد از فارغ‌التحصیلی باطل می‌شود؛ بنابراین سه ماه برای دریافت اجازه کار در کانادا فرصت دارید.

 

آیا دانشجویان بین‌المللی کانادا پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در کانادا کار کنند؟

به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی، برای کار در کانادا نیازمند گواهی اجازه کار هستید. معمولا پس از فارغ‌التحصیلی، دولت کانادا اجازه کار کوتاه‌مدت را به فارغ‌التحصیلان بین‌المللی خود اعطا می‌کند. پس‌ازآن، باید برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید.

 

دریافت PR چه مدت طول می‌کشد؟

برای دریافت PR یا اقامت دائم، باید به مدت دو سال در خاک کانادا کار کرده باشید. معمولا دریافت اقامت دائم بین یک تا سه سال زمان می‌برد.

 

چه تعداد بک لاگ (backlogs) برای ویزای دانشجویی کانادا مجاز است؟

پس از پذیرفته شدن در یک موسسه آموزشی تایید شده در کانادا، بک لاگ¬های شما، مشکلی برایتان به وجود نخواهند آورد و نیازی نیست که برای آفیسری که درخواست را بررسی می‌کند، نگران باشید.

 

و در انتها...

در این مقاله شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا، مراحل اخذ ویزا، نکات مربوط به تاییدیه پزشکی و سوال-های متداولی که در زمینه اخذ ویزای کانادا وجود دارد را برایتان آوردیم. این نکات را با مواردی که در گذشته برای صدور ویزای تحصیلی کانادا در نظر گرفته‌شده بود مقایسه کنید. تا بتوانید بدون مشکل ویزای تحصیلی این کشور جذاب را دریافت کنید و در یکی از دانشگاه‌های کانادا مشغول به تحصیل شوید.

منبع :

https://www.azent.com/canada-student-visa/