کدام شهرهای کانادا مهاجرپذیرتر هستند؟

شهرهای کانادا برای جلب مهاجران جدید در رقابت هستند. بر اساس آمار در سال 2019، مهاجرپذیرترین شهرهای کانادا یعنی شارلوت تاون، اتاوا و تورنتو در استان انتاریو قرار دارند و شهر راجینا، مرکز استان سسکچوان نیز یک شهر مهاجرپذیر به شمار می‌آید. 

در حال حاضر رقابت بین شهرها برای جذب مهاجران در میان شهرهای مختلف افزایش یافته است. دلیل آن، کم جمعیت شدن شهرها به دلیل بالا رفتن  سن جمعیت ساکنین آن، و پایین بودن نرخ تولد است. این کار همچنین فرصتی برای جذب منابع اقتصادی جدید برای آنها خواهد بود.

کشور کانادا چندین برنامۀ را برای مهاجرپذیری انجام داده و امکانات مختلفی را در دسترس کسانی قرار داده است که قصد مهاجرت به این کشور را دارند. مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری (Express Entry)، برنامه‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحصیلی و روش‌های دیگر انجام می‌شود. 

آمارها نشان می‌دهد كه مهاجرپذیری در کل كانادا در كل در سال 2019 حدود 3.41 میلیون نفر بوده است. این بدان معناست که مهاجرت نقش مهمی در حمایت از رشد اقتصادی کانادا خواهد داشت. 

شاید جالب باشد که بدانید تورنتو همیشه مهاجرپذیرترین شهر کانادا بوده است. این شهر حدود 1.18 میلیون مهاجر دارد که 35٪ از مهاجران کشور کانادا به شمار می‌آیند. پس از آن شهرهای مونترال، ونکوور و کلگری در لیست مهاجرپذیرترین شهرها هستند.

پرسشی که پیش می‌آید این است که چه عواملی باعث مهاجرپذیر بودن یک شهر کانادا می‌شود؟ از آنجا که کانادا یک کشور مهم از نظر اقتصادی و دانشگاهی است، شاید بتوان دو عامل تحصیلی و کاری را از هم جدا کرد و از هر دو منظر به بررسی میزان مهاجرپذیری شهرهای کانادا پرداخت. شما می‎توانید با مطالعۀ مقالۀ تحصیل کار و زندگی در کانادا، اطلاعات جامعی در خصوص عوامل مهاجرت به این کشور به دست آورید.

 

 

مهاجرپذیرترین شهرهای دانشگاهی کانادا

بر اساس تحقیقات دفتر بین‌المللی بررسی دانشجویی کانادا، بیش از 90 درصد دانشجویان از تحصیل خود در کانادا راضی یا بسیار راضی بوده‌اند. این بدان علت است که سیستم آموزشی کشور کانادا دارای استانداردهای بالایی است که پاسخ مناسبی به نیازهای دانشجویان می‌دهد و علاوه بر این، امکان یافتن کار پس از تحصیل را برای آنها فراهم می‌کند. 

هم‌چنین دو دانشگاه برتر کانادا یعنی دانشگاه تورنتو و دانشگاه بریتیش کلمبیا، به ویژه برای تحقیقات و فعالیت‌های پژوهشی، ارزش زیادی قائل هستند. این بدان معنی است که در این دانشگاه‌ها، کیفیت تحصیلی در سطح بالایی  قرار دارد. 

هم‌چنین بسیاری از دانشگاه‎های کانادا با جذب دانشجویان بین‌المللی و تشویق برای همکاری‌های بین‌المللی با آنها مشهور هستند. تمامی این امور باعث مهاجرپذیرتر شدن شهرهای مورد نظر می‌شود. زیرا این شهرها به واسطۀ دانشگاه‌هایشان قطب‌های مهاجرپذیری کشور کانادا می‌شوند.  

در اینجا مهاجرپذیرترین شهرهای دانشگاهی و در حقیقت مهم‌ترین دانشگاه‌های کانادا را به شما معرفی می‌کنیم. در این میان دو دانشگاه در استان انتاریو، دو دانشگاه در شهر مونترال و یک دانشگاه در ونکوور هستند. 

لازم به ذکر است که شما برای گرفتن پذیرش دانشجویی در هر کدام از این شهرهای مهاجرپذیر، همیارانی نظیر ما را خواهید داشت که با تخصص کامل و اشراف بر تمامی دانشگاه‌های کانادا، شما را در رسیدن به هدف مورد نظرتان یاری خواهند رساند.

 

دانشگاه‌های استان انتاریو

دانشگاه‌های معروف و معتبر استان انتاریو عبارتند از دانشگاه تورنتو و دانشگاه مک مستر در شهر هامیلتون.

 

شهر مهاجرپذیر دانشگاهی تورنتو: دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو، در سال 1827 تاسیس شده و  اولین دانشگاه مستقر در مستعمرۀ بخش بالایی کانادا (Upper Canada) بود که در ابتدا زیر نظر کلیسای انگلیسی اداره می‌شد. دانشگاه تورنتو واقع در مرکز شهر تورنتو است که دارای چندین ساختمان و حیاط تاریخی است. این دانشگاه با بهترین دانشگاه‌های اروپا رقابت می‌کند.

دانشگاه تورنتو دستاوردهای پیشگامانۀ بسیاری را به نام خود ثبت کرده است؛ از جمله نخستین انتشارات دانشگاهی کانادا، اولین دانشکدۀ علوم جنگل در این کشور و اولین دانشگاه کانادایی است که سرمایه‌ای بیش از یک میلیارد دلار دارد. جنبش‌های تأثیرگذار آکادمیک از دانشگاه تورنتو آغاز شده است. به عنوان مثال دانشکدۀ نقد ادبی و تئوری ارتباطات در تورنتو، نظریۀ کاملی در علم کامپیوتر و تحقیقات در مورد درمان سلول‌های بنیادی از این دانشگاه برخاسته است.

در دانشگاه تورنتو بیش از 700 دورۀ کارشناسی و 200 رشتۀ کارشناسی ارشد، ارائه می‌شود. دانشگاه تورنتو یکی از بهترین‌های دانشگاه‌های دنیا برای تحصیل در رشتۀ پزشکی است. از فارغ‌التحصیلان برجسته و مشهور این دانشگاه، می‌توان به پنج نخست وزیر کانادا و نویسندگانی چون مایکل اونداتاج و مارگارت اتوود نام برد. هم‌چنین 10 برندۀ جایزۀ نوبل یا در دانشگاه تورنتو تحصیل کرده و یا در آن تدریس می‌کنند.

 

 

شهر هامیلتون: دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر در شهر هامیلتون، استان انتاریو، یکی از دانشگاه‌های مهم و معتبر کانادا است که باعث مهاجرپذیر بودن این شهر از منظر تحصیلی نیز شده‌ است. پردیس اصلی دانشگاه مک مستر در 121 هکتار زمین در نزدیکی باغ‌های گیاه شناسی رویال همیلتون واقع شده است. این دانشگاه به نام ویلیام مک مستر، سناتور و بانكدار برجستۀ كانادایی شناخته می‌شود که نهصد هزار دلار به این اهدا كرده است.

دانشکدۀ پزشکی مک مستر دارای شهرت جهانی است وجود دارد. سیاست‌های دانشگاه مک مستر، تأکید زیادی بر تحقیقات دارد تا پاسخ‌گوی نیازهای اساسی جامعه، به ویژه در زمینۀ علوم بهداشتی باشد. تحقیقات محوری این دانشگاه، بر سلول‌های بنیادی و سرطان متمرکز است. در این دانشگاه تحقیقاتی شده که پوست انسان به سلول‌های خونی تبدیل شود که این موضوع در آینده می‌تواند جای اهداکنندگان خون را بگیرد. 

دانشجویان دانشکده‌های مختلف دانشگاه مک مستر، از بیش از 90 کشور جهان گرد هم آمده‌اند و این میزان مهاجرپذیری شهر هامیلتون را به خوبی نشان می‌دهد. آنها علاوه بر دانشکدۀ پزشکی، در دانشکده‌های مهندسی، تجارت، علوم انسانی، علوم اجتماعی و دانشکدۀ علوم تحصیل می‌کنند. دانشگاه مک مستر حدود 70 توافق‌نامۀ مبادلۀ بین‌المللی با دانشگاه‌های سراسر جهان دارد.

 

شهر مهاجرپذیر ونکوور: دانشگاه بریتیش کلمبیا

شهر ونکوور واقع در استان بریتیش کلمبیا، قدیمی‌ترین دانشگاه استان را دارد که به نام خود استان، دانشگاه بریتیش کلمبیا نام گرفته است. این دانشگاه یکی از رقابتی‌ترین دانشگاه‌های کانادا است. دانشگاه بریتیش کلمبیا دارای دو پردیس است: یکی در شهر ونکوور و دیگری در شهر کلونا. این دانشگاه 12 دانشکده در پردیس ونکوور و 7 دانشکده در پردیس کلونا دارد. بنابراین به خوبی می‌توان حدس زد که این دو شهر تا چه اندازه مهاجرپذیر بوده و دانشجویان زیادی را از سراسر جهان به خود جلب کنند. 

پردیس اصلی دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور است که در نزدیکی ساحل واقع شده و دارای چشم‌اندازهایی از کوه‌های شمال ساحل است. در محوطۀ دانشگاه تعداد زیادی باغ گیاه‌شناسی، مجسمه‌های یادبود و همچنین یک مرکز هنرهای نمایشی مشهور وجود دارد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا، تعداد زیادی بورس تحصیلی از جمله جایزۀ بین‌المللی دانشجویی دونالد آ. ورونگ برای دانشجویان کشورهای جنگ‌زده ارائه می‌دهد. هشت برنده جایزۀ نوبل به علاوۀ 71 دانشمند و 65 مدال آور المپیک با دانشگاه در ارتباط هستند. 

 

بزرگترین سیکلوترون جهان، نوعی شتاب دهندۀ ذرات، در آزمایشگاه هسته‌ای این دانشگاه قرار دارد که آزمایشگاه ملی کشور کانادا برای ذرات و فیزیک هسته‌ای به شمار می‌رود. سه نخست وزیر کانادا از جمله نخست وزیر فعلی جاستین ترودو، در دانشگاه بریتیش کلمبیا تحصیل کرده‌اند.

 

 

شهر مونترال: دانشگاه مک گیل و دانشگاه مونترال

مونترال بزرگ‌ترین شهر استان کبک است. این شهر دارای دو دانشگاه معروف و شناخته شدۀ مک گیل و مونترال است و از این روی، شهری مهاجرپذیر، دانشجویی و زنده است. مونترال را به عنوان شهری می‌شناسند که هیچ وقت در آن شب نمی‌شود. دربارۀ این دو دانشگاه معروف مونترال بیشتر بخوانیم.

 

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل تنها مؤسسۀ کانادایی است که در دانشگاه اقتصاد آن انجمن جهانی رهبران تشکیل شده، که از روسای 26 مؤسسۀ برتر آموزش عالی جهان هستند. این دانشگاه در سال 1821 تأسیس شده و محوطۀ اصلی دانشگاه در پای کوه رویال در مرکز شهر مونترال قرار دارد. بسیاری از دانشجویان سال اول نیز در محوطۀ دانشگاه زندگی می‌کنند. کلیۀ ساختمان‌های اصلی این دانشگاه با استفاده از سنگ آهک خاکستری محلی ساخته شده و زیبایی خاصی دارند.

اولین دانشکده پزشکی کشور در سال 1829، در دانشگاه مک گیل تأسیس شد و تا به امروز این دانشکده، به ویژه از نظر بالینی در رده‌های جهانی از رتبۀ بالایی برخوردار است. این دانشگاه بیش از سیصد هزار دانشجو از 150 کشور جهان دارد. همین موضوع به خوبی نشان‌دهندۀ میزان مهاجرپذیری شهر مونترال به واسطۀ دانشگاه مک گیل است. از فارغ التحصیلان معروف این دانشگاه، لئونارد کوهن خواننده و ترانه سرا، و ویلیام شاتنر بازیگر هستند.

 

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال دومین دانشگاه بزرگ کشور از نظر تعداد دانشجویی است که بیش از سیصد و هفتاد هزار دانشجو در آن ثبت نام کرده‌اند. این رقم یک چهارم کل دانشجویان بین‌المللی کشور کانادا است. پردیس اصلی دانشگاه مونترال در دامنۀ کوه رویال قرار دارد و ساختمان مرکزی آن، طرحی متمایز دارد و به سبک آرت دکو ساخته شده است.

این دانشگاه، دانشجویان کارشناسی ارشد زیادی را دارد. ورزش دانشگاهی به ویژه بدمینتون، فوتبال کانادا و هاکی در دانشگاه مونترال، محبوب است. بسیاری از رهبران مشهور تجارت فارغ‌التحصیلان دانشگاه مونترال هستند، همچنین این دانشگاه نخست وزیر پیشین پیر ترودو و 10 نخست وزیر کبک را در بین فارغ‌التحصیلان خود دارد.

 

 

استان‌ها و مناطق مهاجرپذیر و نامناسب برای مهاجرت در کانادا 

صرفنظر از مهاجرت دانشجویی، شهرهای کانادا از منظر کار و زندگی نیز دارای درجات مختلف مهاجرپذیری هستند. پیش از هر چیز خوب است بدانیم که کشور کانادا دارای 10 استان است و سه منطقه‌ است. در ابتدا این استان‌ها را از نظر مهاجرپذیری با هم مرور می‌کنیم. 

مناطق کانادا که در شمالی‌ترین بخش‌های این کشور هستند نوناوت (Nunavut)، نورث وست (Northwest) و یوکان (Yukon) نام دارند. این مناطق دارای آب وهوای سردی هستند که به همین دلیل از نظر مهاجرپذیری رتبۀ پایینی را دارند.  

بخش شرقی کشور کانادا دارای چهار استان است که به استان‌های شرقی معروف هستند. این استان‌ها که در منطقۀ اقیانوس اطلس قرار دارند، از نظر آب و هوایی شرایط معتدل‌تری دارند. در بخش شرقی کانادا استان‌های نیوبرانزویک (New Brunswick)، جزیرۀ پرنس ادوارد (Prince Edward Island)، نوا اسکوشیا (Nova Scotia) و نیوفانلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador) قرار دارند. هر چند این استان‌ها از نظر آب و هوایی شرایط بهتری دارند، اما شهرهای آن از نظر مهاجرپذیری در رده‌های بالایی قرار ندارند.  

یکی از استان‎های مهم و پهناورترین استان کانادا کبک است. استان کبک و شهر مونترال با داشتن دو دانشگاه مطرحف از لحاظ پذیرش دانشجویی یک شهر مهاجرپذیر به شمار می‌آید. اما از آنجایی که زبان رسمی کبک فرانسوی است، این شهر و استان برای افرادی با مهارت زبان انگلیسی چندان مهاجرپذیر به شمار نمی‌آید. بنابراین کبک بیشتر مناسب افرادی با تسلط بر زبان فرانسه است و قوانین مهاجرتی این استان نیز، بر همین مبنا است.   

استان بریتیش کلمبیا با مرکزیت ونکوور، غربی‌ترین استان کشور کانادا است. ونکوور یکی از معروف‌ترین و مهاجرپذیرترین شهرهای کاناد است که از لحاظ امنیت، آب و هوای معتدل و شرایط زندگی اهمیت زیادی دارد. ونکوور را به عنوان بهترین شهر دنیا می‌شناسند.

سه استان منیتوبا (Manitoba)، سسکچوان ( askatchewan) و آلبرتا (Alberta) با نام  استان‌های چمنزار معروفند. این سه استان از نظر کاریابی و میزان بیکاری، از استان‌های خوب و مهاجرپذیر به شمار می‌آیند و بر اساس آمار درصد مهاجرت در آنها بالا است. 

 

انتاریو، استان ثروتمند کانادا است که پایتخت این کشور یعنی اتاوا نیز در آن واقع است. علاوه بر این، شهرهای تورنتو، همیلتون، آبشار نیاگارا، لندن، ویندزور، برلینگتون، در این پرجمعیت‌ترین استان کانادا واقع است. جالب است بدانید که انتاریو برای ایرانیان عزیز نیز استانی مهاجرپذیر است و بیش از هفتاد هزار نفر ایرانی یا ایرانی‌تبار ساکن انتاریو هستند و این استان نخستین نمایندگان ایرانی را راهی پارلمان کانادا کرده است.

 

 

استان‌ها و مناطق مهاجرپذیر و نامناسب برای مهاجرت در کانادا 

صرفنظر از مهاجرت دانشجویی، شهرهای کانادا از منظر کار و زندگی نیز دارای درجات مختلف مهاجرپذیری هستند. پیش از هر چیز خوب است بدانیم که کشور کانادا دارای 10 استان است و سه منطقه‌ است. در ابتدا این استان‌ها را از نظر مهاجرپذیری با هم مرور می‌کنیم. 

مناطق کانادا که در شمالی‌ترین بخش‌های این کشور هستند نوناوت (Nunavut)، نورث وست (Northwest) و یوکان (Yukon) نام دارند. این مناطق دارای آب وهوای سردی هستند که به همین دلیل از نظر مهاجرپذیری رتبۀ پایینی را دارند.  

بخش شرقی کشور کانادا دارای چهار استان است که به استان‌های شرقی معروف هستند. این استان‌ها که در منطقۀ اقیانوس اطلس قرار دارند، از نظر آب و هوایی شرایط معتدل‌تری دارند. در بخش شرقی کانادا استان‌های نیوبرانزویک (New Brunswick)، جزیرۀ پرنس ادوارد (Prince Edward Island)، نوا اسکوشیا (Nova Scotia) و نیوفانلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador) قرار دارند. هر چند این استان‌ها از نظر آب و هوایی شرایط بهتری دارند، اما شهرهای آن از نظر مهاجرپذیری در رده‌های بالایی قرار ندارند.  

یکی از استان‎های مهم و پهناورترین استان کانادا کبک است. استان کبک و شهر مونترال با داشتن دو دانشگاه مطرحف از لحاظ پذیرش دانشجویی یک شهر مهاجرپذیر به شمار می‌آید. اما از آنجایی که زبان رسمی کبک فرانسوی است، این شهر و استان برای افرادی با مهارت زبان انگلیسی چندان مهاجرپذیر به شمار نمی‌آید. بنابراین کبک بیشتر مناسب افرادی با تسلط بر زبان فرانسه است و قوانین مهاجرتی این استان نیز، بر همین مبنا است.   

استان بریتیش کلمبیا با مرکزیت ونکوور، غربی‌ترین استان کشور کانادا است. ونکوور یکی از معروف‌ترین و مهاجرپذیرترین شهرهای کاناد است که از لحاظ امنیت، آب و هوای معتدل و شرایط زندگی اهمیت زیادی دارد. ونکوور را به عنوان بهترین شهر دنیا می‌شناسند.

سه استان منیتوبا (Manitoba)، سسکچوان ( askatchewan) و آلبرتا (Alberta) با نام  استان‌های چمنزار معروفند. این سه استان از نظر کاریابی و میزان بیکاری، از استان‌های خوب و مهاجرپذیر به شمار می‌آیند و بر اساس آمار درصد مهاجرت در آنها بالا است. 

انتاریو، استان ثروتمند کانادا است که پایتخت این کشور یعنی اتاوا نیز در آن واقع است. علاوه بر این، شهرهای تورنتو، همیلتون، آبشار نیاگارا، لندن، ویندزور، برلینگتون، در این پرجمعیت‌ترین استان کانادا واقع است. جالب است بدانید که انتاریو برای ایرانیان عزیز نیز استانی مهاجرپذیر است و بیش از هفتاد هزار نفر ایرانی یا ایرانی‌تبار ساکن انتاریو هستند و این استان نخستین نمایندگان ایرانی را راهی پارلمان کانادا کرده است.