وضع مهاجران در بازار کار کانادا چطور است؟

بازار کار مهاجران در کانادا چطور است؟ آیا کانادا کشور آرزوها برای یافتن بهترین فرصت‌های شغلی است؟ در این مقاله قرار است به دنبال جواب این سوال¬ها و پرسش‌های مشابه آن‌ها برویم. مهاجرت به کشوری دیگر به‌خودی‌خود می‌تواند نگرانی‌های زیادی را با خود بیاورد اما مهاجرت به کشوری که از مهاجران با آغوش باز استقبال می‌کند و شرایط عادلانه‌ای برای کار و زندگی مهاجرانش فراهم می‌کند؛ می‌تواند این نگرانی را تبدیل به هیجان و احساس اطمینان کند.

کشور مهاجر‌پذیر کانادا هر ساله فرصت‌های شغلی زیادی را در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهد. این کشور تلاش کرده تا فرصت‌های شغلی را به‌طور مساوی در اختیار شهروندان خود و مهاجران بین‌المللی بگذارد. خوشبختانه کانادا دارای اقتصادی پویا و پایدار است.

کانادایی‌ها افرادی بسیار پرتلاش و متعهدند و روزبه‌روز در زمینه‌های مختلف همچون آموزش، تجارت و امنیت اجتماعی در حال پیشرفت هستند. اگر شما نیز به دنبال پیشرفت شغلی و یک زندگی با رفاه و امنیت هستید، باید بدانید که کانادا یک انتخاب ایده آل است.

روحیه پیشرفت اقتصادی و فرهنگی در کانادا باعث شده تا تقاضا برای جذب نیروی کار تحصیل‌کرده و باتجربه در این کشور بسیار بالا باشد. شرکت‌ها و کمپانی‌های کانادایی هر ساله به متقاضیان متخصص و تحصیل‌کرده بین‌المللی، فرصت‌های شغلی متنوعی پیشنهاد می‌دهند. به همین منظور طیف وسیعی از پیشنهاد‌های کاری برای مهاجران کانادا طراحی‌شده است. ازجمله آن‌ها می‌توان به فرصت‌هایی همچون برنامه کاندیدایی استانی کانادا (PNP) که به‌منظور جذب نیروی کار ماهر خارجی ارائه‌شده اشاره کرد.

 

کار در کانادا

 

چالش های کار برای مهاجران در کانادا

دریافت ویزای کاری کانادا بسیار رقابتی و پر چالش است. داشتن مدرک معتبر تحصیلی در مقاطع بالا، تسلط بسیار خوب بر زبان انگلیسی یا فرانسوی، داشتن تجربه کاری و به‌طورکلی ارائه یک رزومه کاری بسیار قوی برای دریافت پیشنهاد شغلی ضروری است. لازم است بدانید که بیش از ۵۶ درصد جمعیت بزرگ‌سال کانادا دارای مدارک تحصیلی پیشرفته هستند و به‌طورکلی ۹۹ درصد کانادایی‌ها باسواد هستند؛ بنابراین رقابت در بازار کار چنین کشور حرفه‌ای و پیشرفته‌ای، کار آسانی نیست!

 

کار در کانادا برای مهاجرت

یکی از دلایل اصلی اقدام برای کار در کانادا، مهاجرت به این کشور است. با این وجود، مهاجرت و ورود به بازار کار کانادا برای خیلی از متقاضیان تنها قدم‌های اول است تا به هدف نهایی خود که اخذ تابعیت در کانادا است، دست پیدا کنند.

 

راه‌های مهاجرت به کانادا و دریافت پیشنهاد کاری

برای بررسی بازار کار مهاجران در کانادا باید بدانید که شرایط کار کردن در این کشور برای کسانی که شهروند کانادا نیستند چیست؟ در ادامه راه‌های کار در کانادا را برای افراد غیربومی ارائه کرده‌ایم.

۱ ـ اکسپرس اینتری

این برنامه برای دریافت ویزای کاری بسیار معروف شده است. هدف از برنامه اکسپرس اینتری جذب نیروی کار متخصص است. متقاضیان اکسپرس اینتری بر اساس معیارهای متعددی امتیازدهی می‌شوند. در این روش رقابت بسیار زیاد است و باید امتیاز بالایی کسب کنید. معمولا دریافت‌کنندگان این ویزا موفق به دریافت اقامت دائمی در کانادا می‌شوند.

۲- برنامه استانی کانادا

همه استان‌های کانادا به‌استثنای کبک اجازه جذب نیروی کار خارجی را دارند. هر استان بسته به نیاز خود برای مشاغل متفاوتی پیشنهاد کاری ارائه می‌دهد. این برنامه استانی به PNP معروف است.

۳ ـ برنامه مهاجرتی پایلوت آتلانتیک

این برنامه مهاجرتی که به‌صورت اختصاری به AIP معروف شده، از سال ۲۰۱۷ به‌ وجود آمده است. کارفرمایان از طریق این برنامه  اجازه استخدام نیروهای خارجی مورد نیاز را خواهند داشت. برنامه AIP با هدف جذب نیروی کار تنها برای ناحیه آتلانتیک طراحی‌شده است.

۴- ویزای کار LMIA

کارفرمایان کانادایی که نیاز به جذب نیروی ماهر خارجی دارند در سازمان کار و امور اجتماعی کانادا (LAMIA) درخواست خود را ثبت می‌کنند و متقاضیان در صورت دریافت پیشنهاد شغلی، می‌توانند توسط این سازمان ویزای کاری دریافت کنند.

۵- تحصیل در کانادا

یکی از منطقی‌ترین و بهترین راه‌های مهاجرت برای جوانان، مهاجرت تحصیلی است. با اخذ ویزای تحصیلی، متقاضیان می‌توانند به کانادا مهاجرت کنند و اجازه کار پاره‌وقت را خواهند داشت.

همچنین پس از تحصیل فرصت دارند که پیشنهاد کاری دریافت کنند و ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهند. درصد بسیار بالایی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کانادایی به‌سرعت جذب بازار کار می‌شوند و امکان دستیابی به مشاغل پرامتیاز با درآمد بالا را دارند. در نتیجه بازار کار مهاجران در کانادا برای کسانی که روش تحصیل در کانادا را مد نظر دارند بسیار مناسب است.

 

پرواز به سمت کانادا

 

مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار یا ویزای تحصیلی؟

انتخاب روش مهاجرت به کانادا برای هر متقاضی می‌تواند کاملا متفاوت باشد، اما باید چندین مورد را برای انتخاب یک راه منطقی در نظر گرفت. در ادامه شرایط مختلف بازار کار مهاجران در کانادا را بررسی کرده‌ایم.

 

شرایط کار و تحصیل در کانادا و امتیازات لازم برای اخذ ویزای کار 

ـ برای دریافت ویزای کاری نیازمند دریافت پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای کانادایی هستید. برای دریافت پیشنهاد کاری (Job offer)، متقاضی تنها می‌تواند برای مشاغل محدودی که کارفرمای کانادایی نیاز به نیروی کار دارد، اپلای کند؛ اما در مهاجرت تحصیلی امکان اپلای در رشته‌ها و مقاطع متعدد وجود دارد.

باید بدانید دریافت جاب آفر نیازمند یک پرونده کاری بسیار قوی است. یک رزومه کاری با استاندارد‌های جهانی که سال‌ها تجربه کاری و حرفه‌ای را نشان دهد. اکثر جوانانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند دارای یک رزومه کاری خوب که سال‌ها تجربه کاری و حرفه‌ای را نشان دهد، نیستند. این امر کاملا طبیعی است، چراکه اکثر آن‌ها مشغول تحصیل بوده‌اند و فرصت کسب تجربه در محیط‌های کاری را نداشته‌اند.

ـ اقدام برای برنامه اکسپرس اینتری نیازمند دریافت امتیازی بالاتر از سایر متقاضیان است. این بدین معناست که رقابت بسیار بالایی میان متقاضیان دریافت ویزای کاری وجود دارد. برای مثال شما با نمره آیلتس ۶.۵ می‌توانید در یک مقطع کارشناسی ارشد در کانادا پذیرش بگیرید؛ اما نمره ۶.۵ آیلتس در برنامه اکسپرس اینتری با نمرات بالای ۷ متقاضیان دیگر مقایسه می‌شود و امتیازتان پایین‌تر از این متقاضیان خواهد شد و به نسبت شانس شما نیز کمتر می¬شود.

ـ زبان انگلیسی برای مهاجران بین‌المللی که در این اینجا منظور ما ساکنین ایرانیان است، زبان دوم کشور نیست! ازاین‌رو یادگیری زبان انگلیسی و دریافت مدارک معتبر، خود یک چالش بزرگ است. خوشبختانه کسانی که به‌قصد تحصیل مهاجرت می‌کنند؛ بسته به مقطع تحصیلی، می‌توانند با نمره‌ای متوسط نیز قبول شوند. برای مثال کسانی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس را دارند با نمره ۶ و برای مقاطع فوق‌لیسانس معمولا نمره ۶.۵ یا ۷ آیلتس قابل‌قبول است. همچنین برای موسسات آموزشی قابل‌درک است که شما نیاز به زمان دارید تا پس از شروع تحصیل در کانادا به روی زبان خودتان بیشتر کار کنید؛ اما کارفرمایان کانادایی نیاز به نیروی کاری دارند که بتوانند کاملا روان و تخصصی از زبان انگلیسی یا فرانسوی استفاده کنند؛ بنابراین نه‌تنها داشتن مدرک، بلکه روان صحبت کردن شما نیز برای دریافت جاب آفر بسیار حائز اهمیت است.

 

مشاوره کانادا

 

کدام روش برای مهاجرت کاری به کانادا بهتر است؟

با توجه به نکات بالا باید گفت که مهاجرت تحصیلی به کانادا منطقی‌ترین راه‌ مهاجرت به کانادا برای جوانان است. بازار کار مهاجران در کانادا پس از فارغ‌التحصیلی بسیار پررونق است.

طبق آمار رسمی کانادا، ۹۳ درصد دانشجویان کانادا حداکثر تا دو سال پس از فارغ‌التحصیلی، توانسته‌اند شغل مرتبط با رشته خود را در کانادا به دست بیاورند. کانادا برای کمک به فارغ‌التحصیلان خود که در مؤسسات آموزشی معتبر (DLI) تحصیل‌کرده‌اند، برنامه‌های حمایتی متعددی مانند مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) فراهم کرده است.

این مجوز کار تا سه سال پس از فارغ‌التحصیلی به شما اجازه می‌دهد که در کانادا مشغول به کار شوید. معمولا در این مدت سه‌ساله، مهاجران بین‌المللی برای اقامت دائم در کانادا اقدام می‌کنند. با وجود اینکه، این افراد مدرک تحصیلی خود را از کانادا دریافت کرده‌اند و در مدت تحصیل، دانش زبانی خود را ارتقا داده‌اند و تجربه کار در کانادا را هم به دست آورده‌اند، به‌راحتی موفق به دریافت اقامت دائم می‌شوند.

 

حتما برایتان جالب شده است که درباره بازار کار مهاجران در کانادا با ویزای تحصیلی اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. در ادامه مقاله، شرایط کار و تحصیل در کانادا را بررسی خواهیم کرد. همچنین به کار در کانادا و بررسی پیشنهاد کاری، موسسات کاریابی در کانادا، مشاغل پردرآمد کانادا، میزان حقوق در کانادا و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در کانادا پس از تحصیل، به‌طور کامل خواهیم پرداخت.

 

درخواست کار در کانادا

 

کار و تحصیل همزمان در کانادا

یکی از نگرانی‌های اصلی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا، پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در کانادا است. به¬عنوان مثال، درحالی‌که متوسط شهریه دانشگاه در مقطع لیسانس کانادا برای شهروندان کانادایی حدود ۶۵۰۰ دلار کانادا است؛ برای دانشجویان بین‌المللی میانگین شهریه سالانه در حدود ۲۰۰۰۰ دلار کانادا تمام می‌شود.

اما باید توجه داشت که میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا در مقایسه با سایر کشورهای توسعه‌یافته همچون بریتانیا، آمریکا و استرالیا بسیار پایین‌تر است.

خوشبختانه کشور کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورها در جهان است و مهاجران تحصیلی از سوی دولت کانادا به‌طور ویژه حمایت می‌شوند. باوجوداینکه شهریه دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی در مقایسه با شهروندان کانادایی بسیار بالاتر است، اما یکی از مزیت‌های تحصیل در کانادا، امکان پیدا کردن کار نیمه‌وقت در حین تحصیل است که می‌تواند هزینه‌های شما را بسیار کاهش دهد و بازار کار مهاجران در کانادا همزمان با تحصیل می‌تواند نیازهای زندگی دانشجویی را پاسخگو باشد.

 

شرایط کار همزمان با تحصیل در کانادا

دانشجویان بین‌المللی به‌صورت قانونی اجازه کار همزمان با تحصیل را دارند، اما این امتیاز باید در گواهی اجازه تحصیل (study permit) متقاضی ذکرشده باشد. توجه داشته باشید که دانشجویان بین‌المللی زمانی مجاز به کار کردن در خاک کانادا هستند که برنامه تحصیلی خود را شروع کرده باشند و قبل از شروع برنامه تحصیلی، کار کردن غیرقانونی است و تبعات بسیار جدی برای متقاضی دارد.

اما استادی پرمیت چیست؟ برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، شما باید از طریق سفارت این کشور برای دریافت ویزای تحصیلی یا همان استادی پرمیت اقدام کنید. معمولا به‌محض ورود متقاضی به فرودگاه کانادا، استادی پرمیت توسط آفیسر مربوطه به متقاضی داده می‌شود.

در استادی پرمیت ذکرشده است که شما اجازه کار (work permit) دارید یا نه و آیا شما مجاز به کار در دانشگاه هستید یا خارج دانشگاه یا هردو.

 

ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که طبق چه معیاری امتیاز اجازه کار به دانشجویان بین‌المللی کانادا اعطا می‌شود؟ به‌طورمعمول طبق مقطعی که متقاضی پذیرش می‌گیرد و شرایط زمانی دوره تحصیلی متقاضی (تحصیل تمام‌وقت یا پاره‌وقت) شرایط اعطای اجازه کار به دانشجو بررسی می‌شود. در ادامه شرایط دریافت اجازه کار و شرایط کاری دانشجویان بین‌المللی در کانادا را بررسی می‌کنیم.

 

متقاضیان کار در کانادا

 

شرایط کار و تحصیل هم‌زمان در محوطه دانشگاه‌های کانادا (work on-campus)

همان‌طور که گفته شد دانشجویان با داشتن تاییدیه اجازه کار در گواهی استادی پرمیت، مجاز به کار همزمان با تحصیل هستند. خوشبختانه درصد بالایی از دانشجویان بین‌المللی موفق به دریافت این امتیاز می‌شوند.

شرایط مورد نیاز برای کار همزمان با تحصیل on-campus

 ۱ ـ تحصیل تمام‌وقت در موسسات آموزشی معتبر کانادا:

 • پذیرش در دوره‌های تحصیلی پس از دوران متوسطه همچون کالج‌ها، دانشگاه‌های در تمامی استان‌های کانادا یا موسسات CEGEP در استان کبک
 • مدارس خصوصی کبک هم‌سطح کالج که تحت نظر قوانین مدارس دولتی فعالیت می‌کنند و حداقل ۵۰ درصد بودجه این مدارس توسط کمک‌های دولتی تامین می‌شود.
 • مدارس خصوصی کانادا که امکان اعطای مدرک تحصیلی معتبر طبق قوانین استانی را دارند.

 

2-داشتن گواهی استادی پرمیت

3- دریافت کد بیمه اجتماعی (SIN= Social Insurance Number)

(این کد بیمه شامل ۹ رقم است و دولت کانادا آن را به متقاضی می‌دهد. با داشتن کد بیمه شما مجاز به کار در کانادا خواهید شد و همچنین می‌توانید از خدمات و امتیازات بیمه خود استفاده کنید. برای دریافت کد بیمه باید اجازه کار on- campus یا off-campus یا هر دو در استادی پرمیتتان ذکرشده باشد.)

دانشجویان بین‌المللی تا زمانی که شرایط فوق را داشته باشند می‌تواند در محوطه دانشگاه، کالج و یا مدرسه خود به‌صورت پاره‌وقت کار کند. اگر شما شرایط اجازه کار حین تحصیل را دارید اما در استادی پرمیت شما ذکر نشده است، باید به‌طور مستقیم درخواست دهید که امتیاز اجازه کار به استادی پرمیت شما اضافه شود. این درخواست نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای ندارد.

 اما توجه داشته باشید که در صورت پایان دوران تحصیل، اتمام انقضای استادی پرمیت، ترک تحصیل و یا تغییر موسسه آموزشی و توقفی در ادامه تحصیل، دانشجویان بین‌المللی باید کار خود را متوقف کنند اما پس از برطرف کردن موارد فوق، می‌توانند مجددا مشغول به کار شوند.

 

کار دانشجویی

 

دانشجویان دارای اجازه کار on-campus در چه مشاغلی می‌تواند کار کند؟

کار در محوطه موسسه آموزشی یا همان on-campus به این معناست که دانشجو می‌تواند در تمامی ساختمان‌های آموزشی و اداری محل تحصیل خودش کار کند. اگر مرکز آموزشی شما دارای ساختمان‌ها و گروه‌های آموزشی متعدد است، باید بدانید که شما معمولا تنها در ساختمان گروه آموزشی خودتان اجازه کار دارید.

ازجمله مشاغل بازار کار مهاجران در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌ها، کالج‌ها یا مدارس می¬توان به این موارد اشاره کرد:

 • دستیار آموزشی
 • دستیار پژوهشی
 • کار در کتابخانه یا سایر بخش‌های فرعی موسسه آموزشی
 • کار در مراکز تحقیقاتی مرتبط با موسسه آموزشی متقاضی (می‌تواند خارج از ساختمان موسسه آموزشی متقاضی باشد.)

امتیاز کار دانشجویی می‌تواند توسط مدرسه، عضو هیئت‌علمی مدرسه، سازمان دانشجویی، شرکت‌های خصوصی و یا پیمانکار خصوصی تحت همکاری با موسسه آموزشی به متقاضی داده شود.

همچنین اگر شما بتوانید امتیاز داشتن یک بیزینس شخصی در محوطه دانشگاه را به دست آورید؛ امکان‌ محدودی برای خوداشتغالی وجود دارد. برای مثال راه‌اندازی یک کافه در محوطه موسسه خود، یک راه خوداشتغالی برای دانشجویان بین‌المللی است. با این روش بهتر می‌توانید خودتان را برای ورود به بازار کار مهاجران در کانادا آماده کنید.

 

کار همزمان با تحصیل در خارج از محوطه دانشگاه‌های کانادا (work off-campus)

دانشجویان بین‌المللی در صورت داشتن شرایط زیر می‌توانند خارج از محوطه دانشگاه مشغول به کار شوند. هر کارفرمایی در کانادا پیش از استخدام شما موظف است که شرایطی که دارید را بررسی کند و مطمئن شود که به‌طور قانونی اجازه کار در کانادا را دارید.

 

مدارک مورد نیاز برای کار در کانادا بدون داشتن گواهی اجازه کار (work permit) برای دانشجویان بین‌المللی

 ۱ ـ تحصیل تمام‌وقت در موسسات آموزشی معتبر کانادا:

 • پذیرش در دوره تحصیلی تمام‌وقت در یکی از موسسات آموزشی تاییدشده توسط دولت کانادا Designated Learning Institutions in Canada(DLI)
 • ثبت‌نام در یکی از برنامه‌های آموزشی آکادمیک، حرفه‌ای یا آموزش پیشرفته
 • ثبت‌نام در برنامه‌های آموزش حرفه‌ای در سطح متوسطه (مختص استان کبک)

۲ ـ تحصیل در دوره‌های آموزشی که بیش از ۶ ماه باشد و پس از اتمام دوره به متقاضی دیپلم، مدرک تحصیلی یا یک گواهی معتبر اعطا شود.

۳- دوره تحصیلی متقاضی شروع‌شده باشد و پس‌ازآن درخواست کار داده باشد.

۴- دریافت کد بیمه اجتماعی کانادا (SIN)

 

کواپ یا کارآموزی، فرصت ویژه شغلی برای دانشجویان بین‌المللی

بعضی از دوره‌های تحصیلی کانادا در چارت درسی خود واحد‌های اجباری اینترشیپی دارند. دانشجویان برای اتمام دوره و دریافت مدرک خود باید دوره‌های کواپ یا کارآموزی را بگذرانند. برای این رشته‌ها اجازه کار صادر می‌شود و دانشجویان می‌توانند خارج از دانشگاه خود با شرکت‌ها و موسسات مرتبط با رشته خودکار کنند.

این فرصت دو امتیاز دارد. از طرفی دانشجو در ازای کار کردن، دستمزد دریافت می‌کند و از طرف دیگر همزمان با تحصیل، تجربه کاری مرتبط با رشته خود به دست می‌آورد که در آینده شغلی دانشجو بسیار تاثیرگذار است. چون یک قدم دانشجو را برای گرفتن یک فرصت شغلی مناسب در بازار کار مهاجران در کانادا جلو می اندازد.

 

برای اپلای دوره‌های کواپ شما باید با دانشگاه خود مکاتبه کنید و از شرایط آن مطلع شوید.

 

فرم کاریابی

 

گرفتن اجازه کار در دوره‌های تحصیلی پاره‌وقت

۱ ـ رعایت هر چهار مورد گفته‌شده در بالا برای دانشجویان پاره‌وقت نیز ضروری است.

۲- متقاضی دانشجوی تمام‌وقت است اما درترم آخر دوره تحصیلی است و دروس محدودی برای گذراندن دارد؛ بنابراین مجبور است که ‌ترم آخرش را به‌صورت پاره‌وقت به اتمام برساند.

 

باید ها و نبایدهای کار در حین تحصیل در کانادا

اجازه کار off-campus نیز همچون on-campus باید در گواهی استادی پرمیت شما ذکرشده باشد. در صورت پایان دوران تحصیل، اتمام انقضای استادی پرمیت، ترک تحصیل و یا تغییر موسسه آموزشی و توقف در ادامه تحصیل، دانشجویان بین‌المللی باید کار خود را متوقف کنند؛ اما پس از برطرف کردن موارد فوق، می‌توانند مجددا مشغول به کار شوند. همچنین دانشجویان بین‌المللی نمی‌توانند خارج از دانشگاه کار کنند اگر:

 • تنها یک برنامه آموزشی زبان انگلیسی یا فرانسوی ثبت‌نام کرده‌اند
 • به‌جای یک دوره تحصیلی برای مدرک تنها چند کلاس عمومی ثبت‌نام کرده‌اند
 • در حال گذراندن دروس پیش‌نیاز پیش از تحصیل در یک دوره تمام‌وقت هستند

در سه شرایط فوق، در صورت تغییر وضعیت و به دست ‌آوردن شرایط قانونی برای اجازه کار، شما می‌توانید درخواست تغییر وضعیت استادی پرمیت خود دهید و اجازه کار دریافت کنید. برای مثال اگر شما دوره پیش‌نیاز زبان انگلیسی خود را به اتمام برسانید و پس‌ازآن در یک دوره دانشگاهی مشغول به تحصیل شوید؛ مجاز به دریافت اجازه کار خواهید بود.

 

حداکثر ساعت کاری مجاز برای دانشجویان بین‌المللی کانادا

دانشجویان بین‌المللی در طول‌ترم می‌توانند حداکثر ۲۰ ساعت در هفته (۸۰ ساعت در ماه) کار کنند.

دانشجویان معمولا پس از گذشت ۶ ماه از دوره تحصیلی خود، مشغول به کار می‌شوند. توجه داشته باشید که متقاضیانی که برای دوره‌های فشرده و بسیار سخت پذیرش گرفته‌اند؛ معمولا فرصتی برای انجام کار پاره‌وقت نخواهند داشت و معمولا حداکثر تا ۱۲ ساعت در هفته کار می‌کنند.

 

در طول تعطیلات و پیش از شروع ترم جدید نیز دانشجویان می‌توانند به‌صورت تمام‌وقت کار کنند. البته کار تمام‌وقت پیش از شروع ترم جدید، شامل‌ترم اول نمی‌شود. چراکه شما جدید‌الورود هستید و ابتدا باید دوران تحصیل خود را آغاز کنید تا مجاز به کار کردن شوید. برای کار تمام‌وقت، حداکثر ساعت مجاز کار کردن در هفته تعیین نشده است اما طبق قوانین استانی، کارفرمایان موظف هستند که بابت ساعات اضافی کار کارکنان، دستمزد مجزا پرداخت کنند.

 

دانشجویان در بازار کار کانادا

 

میزان دستمزد کار پاره‌وقت دانشجویی در کانادا

میانگین حقوق دریافتی دانشجویان بین‌المللی در کانادا ۳۷.۰۵۰ دلار کانادا در سال و یا ۱۹ دلار در ساعت است. البته در سال اول تحصیل، میانگین حقوق دریافتی دانشجویان در مشاغل پاره‌وقت سالیانه در حدود ۲۷.۳۰۰ دلار کانادا است. به میزان افزایش تعداد سال‌هایی که دانشجو در کانادا مشغول به کار است و به نسبت افزایش تجربه کاری، این رقم می‌تواند تا ۶۲.۹۸۵ دلار در سال افزایش پیدا کند.

کار در کانادا و میزان حقوق در کانادا دارای معیاری مشخص است. کارهای رایج برای دانشجویان در تمامی استان‌ها تقریبا مشابه است و تفاوت دستمزد کار دانشجویی در استان‌های مختلف کانادا بسیار کم است. برای مثال مشاغل پاره‌وقت دانشجویی در استان آلبرتا سالیانه ۳۷.۰۵۰ درآمد برای دانشجو دارند. در استان انتاریو این رقم به ۳۵.۱۰۰ دلار در سال می‌رسد.

معروف‌ترین مشاغل دانشجویی پاره‌وقت off-campus در کانادا

تا این قسمت از مقاله درباره بازار کار مهاجران در کانادا و شرایط کار و تحصیل همزمان در کانادا سخن گفتیم. وقت آن رسیده که مشاغلی که دانشجویان می‌توانند در این کشور داشته باشند را هم معرفی کنیم. در ادامه معروف‌ترین مشاغل دانشجویی پاره‌وقت off-campus در کانادا و درآمد آن‌ها در استان‌های مختلف را برایتان آورده‌ایم.

 

اوتاوا کبک مونترال ونکوور انتاریو
راننده ۱۸.۳۸دلار راننده ۱۷دلار تکنسین آزمایشگاه ۱۹.۱۲دلار ویراستار/نویسنده ۳۰دلار معلم موسیقی ۲۴.۰۴دلار
آشپز ۱۵.۳۶دلار بارتندر ۱۵.۴۱دلار بارتندر ۱۶.۱۸دلار معلم موسیقی ۲۶.۳۷دلار نویسنده ۱۹دلار
بارتندر ۱۵.۳۱دلار مسئول خدمات فروش  ۱۴.۰۸دلار مسئول خدمات فروش طراح وب‌سایت ۲۴.۶دلار   
آشپز ۱۵.۳۸دلار
بازاریاب ۱۳.۷۴دلار آشپز ۱۳دلار منشی ۱۵.۱۴ راننده ۱۷.۳۷دلار داگ واکر ۱۳.۲۱دلار
صندوق‌دار ۱۲.۶۸دلار صندوق‌دار ۱۲.۳۴دلار صندوق‌دار ۱۱.۹۹دلار داگ واکر ۱۳.۶۹دلار دستیار فروش ۱۲.۷۱دلار

 

 

بازار کار مهاجران تحصیلی در کانادا پس از فارغ‌التحصیلی

تعداد دانشجویان بین‌المللی کانادا در تمامی مقاطع تحصیلی هر ساله در حال افزایش است. برای هر متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا بسیار مهم است که از آینده کاری خود مطمئن باشد. باید توجه داشته باشید که موسسات آموزشی ملزم به پیدا کردن کار برای فارغ‌التحصیلان خود نیستند، اما با داشتن مدرک تحصیلی کانادایی، شما می‌توانید شغل مورد علاقه خود را در کانادا پیدا کنید.

همچنین پشتکار شما در دوران تحصیل و ایجاد یک شبکه ارتباطات حرفه‌ای، به همراه کسب امتیازات آموزشی یا کسب تجربه‌های کاری حین تحصیل می‌تواند تضمین‌کننده آینده شغلی¬تان در کانادا باشد. با این روش به تافته‌ای جدا بافته در بازار کار مهاجران در کانادا تبدیل می‌شوید و می‌توانید بهترین شغل را داشته باشید.

در سال ۲۰۱۷ در کانادا، ۴۶۸۰۰۰ هزار تقاضای نیروی کار برای موقعیت‌های شغلی مختلف ثبت‌شده است. این میزان تقاضای نیروی کار در کانادا در مقایسه با سال ۲۰۱۶ حدود ۱۵ درصد افزایش داشته است. این آمار نشان می‌دهد که هر ساله فرصت‌های شغلی در کانادا در حال افزایش است. همچنین استان‌های بریتیش کلمبیا و کبک در سال‌های اخیر بیشترین افزایش فرصت شغلی را در مقایسه با سایر استان‌ها داشته‌اند.

 اگر شما در کشور کانادا تحصیل کنید و مدرک تحصیلی کانادا را دریافت کنید، شانس شما برای دریافت پیشنهاد کاری بسیار بالا خواهد بود. جالب است بدانید که طبق تحقیقات منتشر‌شده، پیش‌بینی می‌شود که از سال ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۲۸ حدود ۷۷ درصد فرصت‌های شغلی کانادا، نیروی کار تحصیل‌کرده در مقاطع ارشد و دکتری را جذب خواهند کرد.

 

فارغ التحصیلان در کانادا

 

بهترین رشته‌های دانشگاهی با بیش‌ترین درآمد پس از دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی

یک راه عاقلانه برای انتخاب رشته تحصیلی این است که متقاضیان، طبق بازار کار و آینده شغلی هر رشته دست به انتخاب بزنند. در این صورت صرف وقت و هزینه برای تحصیل در کانادا می‌تواند تبدیل به یک سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت شود که رفاه در زندگی و شغل معتبر را در آینده برایتان تضمین خواهد کرد. ازجمله رشته¬هایی که بهترین بازار کار مهاجران در کانادا را دارند می¬توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دندان‌پزشکی
 • پزشکی و داروسازی
 • پرستاری
 • حقوق
 • مهندسی
 • تکنولوژی و علوم کامپیوتر و IT
 • تجارت و بازاریابی

برای مثال بازار کار برای فارغ‌التحصیلان در حیطه تکنولوژی در کانادا در صدر فرصت‌های شغلی قرار دارد. بیش از ۴۱ هزار کمپانی در کانادا تقاضای نیروی کار تحصیل‌کرده و باتجربه در زمینه تکنولوژی دارند. به‌طور مشخص بریتیش کلمبیا و انتاریو برنامه‌های متعددی برای جذب نیروی کار در زمینه تکنولوژی دارند. همچنین در منطقه واترلو ۲۵۰۰ شغل در زمینه تکنولوژی در دسترس است.

 

باید گفت که کار در کانادا و میزان حقوق در کانادا، به اهمیت شغل شما در اقتصاد کانادا بستگی دارد. در جدول زیر تعدادی از پردرآمدترین مشاغل کانادا ذکرشده است.

 

درآمد سالیانه شغل
۳۴۰.۰۰۰دلار جراح
۲۳۳.۰۰۰دلار دندان‌پزشک
۲۰۳.۰۰۰دلار مدیرIT
۱۹۶.۰۰۰دلار مدیر بازاریابی
۱۹۲.۰۰۰دلار وکیل
۱۸۷.۰۰۰دلار مدیر فروش
۱۶۴.۰۰۰دلار مدیر پروژه های تجاری

 

همچنین دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پس از پایان دوران تحصیلی خود در کانادا به نسبت سایر متقاضیان شانس بسیار بیشتری در دستیابی به مشاغل زیر را خواهند داشت.

 

میزان درآمد شغل
حقوق دریافتی برای هر ساعت: ۷۰.۲۸دلار-۷۸.۰۸دلار دانشمند تحقیق در توسعه محصول
حقوق دریافتی سالانه: ۱۳۰۰۰۰دلار-۱۹۰۰۰۰دلار مدیر ارشد تحلیل و گزارش‌های آماری
حقوق دریافتی سالانه: ۸۰۰۰۰دلار-۱۱۰۰۰۰دلار استاد دانشگاه
حقوق دریافتی سالانه: ۸۱.۸۵۸دلار-۹۴.۲۱۹دلار تحلیلگر مرکز داده‌های پژوهشی

 

کار در کانادا و موسسه‌ها کاریابی در کانادا

بر اساس تحقیقات رسمی، ۹۰ درصد کمپانی‌های کانادا نیروی کار مورد نیاز خود را از موسسات کاریابی معتبر کانادا استخدام می‌کنند. این موسسات ۵۰ سال است که در واقع نقش واسطه میان کارفرما و متقاضی کار را اجرا می‌کنند تا بتوانند تعادلی میان درخواست نیروی کار و تقاضای کار ایجاد کنند. 

آژانس‌های کاریابی چندین مزیت مهم دارند:

۱ ـ صرفه‌جویی در زمان و کاهش نگرانی متقاضیان برای به دست آوردن شغل در بازار کار مهاجران در کانادا

۲ ـ دانش گسترده درباره فرصت‌های شغلی موجود

۳ ـ امکان ارائه گزینه‌های مختلف کاری به متقاضی

۴ ـ انتخاب کمپانی‌های معتبر و موفق برای متقاضی

۵ ـ دادن مشاوره و راهنمایی به متقاضی برای مصاحبه کاری و تکمیل رزومه کاری

۶ ـ تجربه طولانی در زمینه پیدا کردن کار موردعلاقه متقاضی بسته به شرایط هر فرد

موسسات کاریابی معتبر کانادا، بررسی پیشنهاد کاری در کانادا را برای شما بسیار آسان‌تر خواهند کرد. در ادامه هشت موسسه کاریابی معتبر کانادا را برایتان آورده‌ایم.

 

نام موسسه نام شهر
IIERC Edmonton
Hays – Recruitment Agency Calgary Calgary
Canadian International Recruitment Services Inc Toronto
Canada Connect Canada
Hays – Recruitment Agency Toronto Toronto
Cowan International Montreal
Hays – Recruitment Agency Vancouver/Alliance Online Vancouver
International Labor Centre & Immigration Recruitment Services Canada Inc Saskatoon

 

کار در کانادا و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در کانادا

بیشتر مهاجران تحصیلی کانادا پس از فارغ‌التحصیلی برای دریافت اقامت و تابعیت کانادا اقدام می‌کنند. قبل از شروع درخواست اقامت باید به دو نکته زیر توجه کنید.

۱ ـ معیار زبان کانادایی (Canadian Language Benchmark)

این معیار که اختصارا به CLB معروف است؛ معیاری برای سنجش سطح زبان انگلیسی مهاجران کانادایی است که قصد زندگی و کار در کانادا را دارند. اگر شما در استان کبک قصد اقامت دارید، معیار سنجش سطح زبان فرانسوی شما است که به نام NCLC معروف است.

۲ ـ کد ملی شغلی (National Occupation Code)

در لیست National Occupation Classification (NOC) مشاغل موجود در بازار کار کانادا نام برده شده است. برای هر شغل، توانمندی‌های مورد نیاز و سطح مورد نیاز تخصص نیز ذکرشده است. مهاجران طبق تخصص و مدرک تحصیلی خود، مجاز به انتخاب یکی از دسته‌های کاری هستند. این دسته‌ها سطح‌بندی شده‌اند و شما باید یکی از دسته‌های کلی را برای تقاضای اقامت انتخاب کنید.

 

دسته‌بندی گروه‌های کاری کانادا

ـ شغل‌های مدیریتی (zero)

ـ شغل‌های کاملا حرفه‌ای که نیازمند مدارک دانشگاهی هستند. (A)

ـ شغل‌های فنی و مهارتی که معمولا نیاز به دیپلم کالج یا گواهی دوره‌های آموزشی دارند. (B)

ـ شغل‌های متوسط که تنها نیاز به مدرک پایان دوران متوسطه و یا پایان دوره فنی حرفه‌ای دارند. (C)

ـ مشاغل کارگری که معمولا آموزش شغلی را ارائه می‌دهند. (D)

جالب است بدانید که طبق آمار رسمی کانادا، مهاجرانی که از طریق تحصیل به کانادا مهاجرت می‌کنند در مقایسه با سایر مهاجران بین‌المللی، شانس بالاتری برای دریافت شغل در سطوح بالای کاری را دارند. همچنین باید گفت که میزان درآمد مهاجران در مقایسه با شهروندان کانادایی تفاوت بسیار کمی دارد و پس از یک دوره ۵ تا ۶ ساله پس از اشتغال، مهاجران بین‌المللی حقوقی مشابه شهروندان کانادایی دریافت خواهند کرد.

 

شروع به کار در کانادا

 

بازار کار مهاجران در کانادا پس از تحصیل

فارغ‌التحصیلان بین‌المللی در کانادا پس از پایان تحصیل ۶ ماه فرصت دارند تا شغل پیدا کنند و در غیر این صورت موظف به ترک کانادا هستند. پس توجه داشته باشید که به‌محض پایان دوره تحصیلی خود برای تغییر ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری اقدام کنید.

طبق قوانین کانادا دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند اجازه کار مخصوص فارغ‌التحصیلان (Post Graduate Work Permit) را که با نام اختصاری  PGWP شناخته می‌شود، دریافت کنند.

توجه داشته باشید که مدرک تحصیلی شما باید از موسسات مورد تایید دولت کانادا اخذشده باشد تا بتوانید اجازه کار PGWP را دریافت کنید. خوشبختانه اکثر دانشگاه‌های کانادایی و برخی از کالج‌های کانادایی مورد تایید دولت کانادا هستند، اما بهتر است پیش از انتخاب موسسه آموزشی خود، لیست موسسات معتبر در کانادا را بررسی کنید.

برای کار در کانادا پس از تحصیل، باید دوره تحصیلی¬تان باید بیشتر از هشت ماه باشد تا مجاز به دریافت اجازه کار باشید. برای مثال اگر شما یک دوره یک ساله شرکت کرده‌اید، یک سال نیز اجازه کار موقت PGWP را دریافت خواهید کرد. این اجازه کار برای دوره‌های طولانی‌تر تا حداکثر سه سال قابل تمدید است.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ اجازه کار PGWP

 • تایید رسمی مدرک تحصیلی
 • مجوز تحصیل معتبر
 • گذرنامه
 • عکس 
 • مدارک اضافی در صورت لزوم (معاینه پزشکی)

 

اخذ اقامت دائم کانادا و اخذ تابعیت کانادا

اجازه کار PGWP درواقع اعتباری موقت دارد و شما برای دریافت اقامت باید به‌طور مجزا از طریق اکسپرس اینتری اقدام کنید.

برنامه اکسپرس اینتری (Express Entry) یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های مهاجرتی برای اعطای اقامت دائم به متقاضیان است. این برنامه طبق تقاضای نیروی کار سه گروه اقتصادی کانادا، نیروی ماهر و متخصص را جذب کانادا می‌کند.

این سه برنامه تجربه کانادایی (CEC)، برنامه نیروی متخصص فدرال (FSWC) و برنامه نیروی فنی حرفه‌ای فدرال (FSTC) هستند. افرادی که واجد شرایط در یکی از این سه برنامه باشند؛ می‌توانند در برنامه اکسپرس اینتری تقاضای مهاجرت خود را به همراه پروفایل خود ثبت کنند. طبق پروفایل هر متقاضی، امتیازی تحت عنوان امتیاز CRS  به آن‌ها داده می‌شود و وارد بانک اطلاعاتی داوطلبین می‌شوند.

فارغ‌التحصیلی در کانادا برای دریافت امتیاز مورد نیاز در اکسپرس اینتری مزایای بسیار زیادی دارد و برای کار در کانادا و اخذ امتیازات لازم برای اخذ ویزای کار میتوانید روی این روش حساب کنید. داشتن مدرک تحصیلی کانادا، تجربه تحصیل و زندگی به زبان انگلیسی و تجربه کاری در کانادا همگی امتیاز شما را در برنامه اکسپرس اینتری بسیار بالا می‌برد و شما می‌توانید اقامت کانادا را دریافت کنید.

اما باید گفت که دریافت اقامت دائم کانادا با اخذ تابعیت فرق دارد. معمولا سه سال پس از اقامت دائم در کانادا، می‌توانید تابعیت کانادا و پاسپورت کانادایی را دریافت کنید.

البته در نظر داشته باشید که اقامت دائم کانادا شما را از تمامی حقوق شهروندی کانادا بهره‌مند می‌کند و تنها مجاز به دادن رای یا کار در مشاغل امنیتی نیستید.

 

علاوه بر دریافت اجازه کار موقت PGWP، دانشجویان فارغ‌التحصیل کانادایی می‌توانند با دریافت پیشنهاد کاری از کمپانی‌های کانادایی نیز اجازه کار و اقامت دریافت کنند.

 

کار برای فارغ التحصیلان در کانادا

 

کار در کانادا و ویزای همراه

خوشبختانه کانادا برای دانشجویان این فرصت را فراهم کرده که بتوانند تقاضای ویزای همراه دهند. اعضای خانواده و همسر مهاجران تحصیلی می‌توانند برای ویزای همراه درخواست دهند و دانشجویان بین‌المللی نیازی به تحمل سختی دوری از عزیزانشان را ندارند.

اما توجه داشته باشید که متقاضی باید بتواند آفیسر مهاجرت را قانع کند که تمکن مالی قابل‌قبولی برای زندگی خودش و همراهش در کانادا را دارد. همچنین باید اثبات شود که هدف متقاضی تنها تحصیل و اقامت در کانادا در مدت تحصیل است.

همراه مهاجران بین‌المللی می‌توانند برای دریافت اجازه کار در کانادا اقدام کنند. این روش معمولا به این صورت است که، پس از گرفتن پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای کانادایی، برای دریافت اجازه کار اقدام می‌شود.

مهاجران پس از فارغ‌التحصیلی و دریافت ویزای کاری می‌توانند برای ویزای همراه اقدام کنند. در این مورد کار بسیار آسان‌تر است. چراکه متقاضی خود مشغول به کار است و می‌تواند تمکن مالی خود را برای حمایت همراه اثبات کند و ساده‌تر ویزای همراه را دریافت کند.

همچنین اگر اقامت دائم را دریافت کنید کاملا مجاز هستید که تمامی اعضای خانواده خود را به کانادا بیاورید. اعضای خانواده همچون همسر یا پارتنر، پدر، مادر و فرزندان مشمول این شرایط خواهند شد.

 

در پایان

باید گفت که مهاجرت به کانادا می‌تواند آینده‌ای درخشان را برای مهاجران تضمین کند. کانادا سرزمینی بسیار وسیع و سرشار از منابع طبیعی است و توانسته در کنار منابع طبیعی خود، اقتصادی پیشرفته و پویا نیز برای شهروندانش بسازد.

مهاجرت به چنین کشور روبه‌جلو و توسعه‌یافته‌ای در نگاه اول شاید غیرممکن به نظر برسد، اما با کسب اطلاع همه‌جانبه درباره بازار کار مهاجران در کانادا و انتخاب منطقی‌ترین گزینه مهاجرتی، تحصیل، کار و زندگی در این کشور زیبا امکان‌پذیر خواهد بود.

 

با اطلاع از بازار کار مهاجران در کانادا پس از فارغ‌التحصیلی و سپس شانس دریافت اقامت دائمی کانادا برای شاغلان کانادا، می‌توانید انگیزه لازم را برای اخذ پذیرش تحصیلی و دریافت مدرک تحصیلی با نمرات عالی را به دست بیاورید.

 

منابع:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/study-canada/work/after-graduation.html

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/study-canada/work/after-graduation/eligibility.html

https://www.cic.gc.ca/english/helpcentre/answer.asp?qnum=495&top=15

https://canadianvisa.org/life-in-canada/employment/working-in-canada

https://www.timeshighereducation.com/student/advice/cost-studying-university-canada#survey-answer

https://www.cic.gc.ca/english/helpcentre/answer.asp?qnum=495&top=15

https://carleton.ca/isso/immigration-support-2/study-permits/how-to-apply-for-a-study-permit-extension-from-inside-canada/

https://neuvoo.ca/salary/?job=Part%20Time%20For%20Students

https://neuvoo.ca/salary/?job=Part%20Time%20For%20Students

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/study-canada/work/after-graduation.html

 

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/express-entry/eligibility/find-national-occupation-code.html