هزینه های تحصیل در کانادا

هزینه های تحصیل در کانادا

به عنوان یک دانشجوی خارجی در کانادا، خوب است که برای هزینه ­های زندگی و آموزش، برنامه ­ریزی دقیقی داشته باشید. شما نیاز دارید که هزینه­ های آموزش و شهریه­ های لازم برای خارجی ­ها را از دوره ابتدایی تا دانشگاه مورد بررسی قرار دهید.

ابزار جستجوی کالج ها و دانشگاه ­ها، اطلاعات لازم را درباره کالج ها و برنامه ­های آموزشی دانشگاه ­ها، در اختیارتان قرار میدهد. میتوانید برنامه­ های مختلف آموزشی را در کل کشور کانادا جستجو کرده، و شهریه­ ها را با هم مقایسه کنید. این ابزار هزینه ­های تقریبی زندگی را نیز به شما نشان میدهد.

 

هزینه­ های زندگی در کانادا

پس از اینکه هزینه­ ی تحصیل مشخص شد، مهم است که برای سایر هزینه ­های زندگی برنامه ­ریزی کنید.

 

بودجه تحصیلی شما

غیر از پرداخت شهریه، خرج های دیگری نیز خواهید داشت. فراموش نکنید که پول کافی را برای مخارج زیر کنار بگذارید:

 

 • کتاب
 • کامپیوتر
 • اسکان
 • غذا
 • تفریحات
 • پوشاک
 • مسافرت
 • وسایل نقلیه
 • بیمه درمانی
 • بیمه مسافرتی

 

 اسکان

نحوه سکونت شما به عنوان یک محصل در کانادا به چه صورتی خواهد بود؟ در بیشتر دانشگاه های کانادا، امکان زندگی در پردیس دانشگاه وجود دارد. این روش زندگی، راه خوبی برای پیدا کردنِ سریعِ چند دوست است، و گزینه­ ی مناسبی برای دانشجویانِ سالِ اول است. بسیاری از دانشجویان کانادایی نیز این گزینه را برای سالِ اولِ خود انتخاب میکنند. میتوانید یکی از آنها را به عنوان هم ­اتاقی خود انتخاب کنید.

 

سایر مزایای زندگی در پردیس:

 • یک روش ایمن برای آشنایی با نحوه ­ی تحصیل، پس از دبیرستان، در کانادا است.
 • از آنجا که هزینه­ ها شامل تغذیه نیز میشوند، هزینه­ ی این روش سکونت، به نسبت کم است.

 

اطلاعات مربوط به هزینه اقامت در هر دانشگاه، در وبسایت آن نمایش داده می شود.

اگر در یک کالج یا مدرسه­ ی آموزش زبان تحصیل خواهید کرد، احتمال کمتری وجود دارد که بتوانید از این روش استفاده کنید. در این صورت، باید به دنبال روش های دیگری باشید. برای زندگی در خارج از محل تحصیل، ممکن است لازم باشد تا به تنهایی و یا با دوستان خود یک آپارتمان اجاره کنید.

 

چه هزینه ­ای را باید برای اقامت خود کنار بگذارید؟
این به شهر و نحوه ­ی سکونت شما بستگی دارد. معمولاً پیشنهاد می شود که 25 درصد بودجه خود را به این کار اختصاص دهید.

 

تغذیه

وقتی مسئله غذا مطرح می شود، کانادا گزینه ­های زیادی را پیش روی شما قرار میدهد. به عنوان یک کشورِ چند ملیتی، کانادا تمامیِ غذاهای مورد علاقه شما را در اختیارتان قرار می دهد، و به این ترتیب احساس غربت نخواهید کرد. شهرهای بزرگ ما، محل سکونت افرادی از گوشه کنار دنیاست، و همه چیز، از فروشگاه­ هایی با غذاهای خاص، تا خواروبار فروشی­ هایی با غذاهای بین­ المللی، در آنها یافت می شود.

اگر در پردیس دانشگاه یا کالج خود زندگی میکنید، بهتر است که برای عضویت در برنامه غذایی، ثبت نام کنید، و در این صورت برای تمامی وعده ­های غذایی، میتوانید از کافه دانشگاه یا کالج خود استفاده کنید. اگر در خارج از محل تحصیل ساکن هستید، به احتمال زیاد باید برای خودتان آشپزی کنید و یا در انجام مسئولیت­ های مربوط به تغذیه با دوستانتان همکاری کنید.

هزینه تغذیه را در برنامه ­ریزی مالی خود در نظر بگیرید. برای اینکه تخمین خوبی از قیمتها به دست آورید، می توانید به وبسایت فروشگاه­ های زنجیره ­ای مراجعه کنید. برای اینکه مناسب ترین قیمت را برای یک کالا بپردازید، جستجو کنید. همچنین اپلیکیشن هایی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید قیمتهای فروشگاه­ های مختلف را با هم مقایسه کنید.

اگر قصد دارید که هر چند وقت یکبار خودتان را به یک رستوران مهمان کنید، هزینه ­های این کار را هم در بودجه خود بگنجانید.

 

بیمه سلامت

در کانادا، هیچ بیمه سلامتی در سطح ملی وجود ندارد. در عوض، هر استان یا منطقه، شهروندان خود را تحت پوشش بیمه قرار میدهد. این پوشش رایگان است و به تمامی شهروندان کانادا تعلق میگیرد. این بیمه، شامل هزینه­ های پزشکی و بیمارستان­ ها میشود، اما هزینه­ های مربوط به دندان­پزشکی، فیزیوتراپی یا سایر مراکز درمانی را در بر نمی گیرد.

به عنوان یک محصل بین ­المللی، باید این مسئله را بررسی کنید که تحت پوشش بیمه استان یا منطقه موردنظرتان قرار خواهید گرفت یا خیر. برای استان هایی که در آنها هیچ پوشش بیمه­ ای برای محصلین بین ­المللی وجود ندارد، دانشگاه یا مدرسه محل تحصیل، بیمه­ های درمانی خاصی ارائه میکند که می توانید آنها را خریداری کنید.

 

بیمه ­های درمانی سفر

بیمه درمانی سفر با بیمه درمانی ساده تفاوت دارد. اگر زمان اقامت شما در کانادا کوتاه است (کمتر از یک سال) و می خواهید در مکان های مختلفی از کشور زندگی کنید، این بیمه برای شما مناسب است. این بیمه میتواند به دانشجویانی که قصد تحصیل در شرایط و مدارس زیر را دارند تعلق بگیرد:

 

 • دوره­های 9 یا 10 ماهه دبیرستان
 • مدارس زبان 12 یا 20 هفته­ای
 • کمپ تابستانی برای آموزش زبان
 • یک برنامه همکاری یا دوره اینترنی

 

آژانس­ های مسافرتی و مدارسی که قصد تحصیل در آنها را دارید، اطلاعات لازم در مورد بیمه درمانی سفر را در اختیارتان قرار خواهند داد.

 

تفریحات

مهم است که زمانی را به استراحت اختصاص دهید. مطمئن شَوید که هزینه ­های "زمان تفریح" را در بودجه خود در نظر گرفته­ اید. ممکن است رفتن به کلوپ ها یا دیدن جدیدترین فیلم ها در سینما برایتان جذاب باشد. کسی چه میداند؟ شاید ناگهان به یک طرفدار هاکی تبدیل شوید و بخواهید که بازی ها را از نزدیک ببینید. همچنین ممکن است که تفریح جذاب شما این باشد که یک X-box یا PlayStation بخرید و بازی کنید.

فکر میکنید که هزینه ماهانه­ ی تفریحات شما حدوداً چقدر باشد؟ ممکن است که بخواهید فعالیت هایی مانند کلاس های یوگا یا رفتن به رستوران به همراه دوستان را هم در بودجه خود در نظر بگیرید.

 

پوشاک

برای پوشاک خود، پول کنار بگذارید. گزینه­ های بیشماری برای خریداری وجود دارند – از بازارهای فروشِ کارخانه­ ها که در آنجا میتوانید هزینه­ های بسیار مناسبی را بپردازید، تا مراکز خرید، بوتیک­ ها، و هایپرمارکت ها و غیره. سمساری­ ها و فروشگاه­ های فروش لباس­ های دست دوم هم بسیار محبوب هستند. در این مغازه ­ها، لباس های استفاده شده، کُت های زمستانی و چکمه­ هایی به فروش میرسند که میتوانید بدون مصرف هزینه آنچنانی، خود را گرم نگه دارید.

بودجه پوشاک شما، به این که چقدر به خرید کردن علاقه دارید و به این که پیش بینی میکنید که در مدت اقامت خود به چه مقدار پوشاک نیاز پیدا خواهید کرد، بستگی دارد.

 

حمل و نقل

وقتی که به کانادا می­ آیید، نیاز خواهید داشت که به مکانهای مختلفی بروید و زندگی در یک کشور جدید را تجربه کنید. برای هزینه­ های حمل و نقل خود برنامه­ ریزی کنید و به این فکر کنید که برای انجام کارهای زیر به چه مقدار پول نیاز خواهید داشت:

 

 • حمل و نقل عمومی، مانند اتوبوس­ و مترو
 • بلیت اتوبوس یا مترو (اگر قصد مسافرت به سایر شهرهای کانادا را دارید)
 • بلیت هواپیما برای بازدید خانواده

 

ممکن است که بخواهید یک کارت مترو یا اتوبوس تهیه کنید و به گردش در شهر یا شهرستان محل اقامت خود بپردازید. اگر دانشجوی یک دانشگاه یا کالج هستید، بررسی کنید که هزینه حمل و نقل در شهریه ­ی شما گنجانده شده است یا خیر. همچنین، در بسیاری از شهرها، تخفیفاتی به دانش ­آموزان و دانشجویان تعلق می گیرد.

برخی از دانشجویان خارجی ترجیح میدهند که پس از آمدن به کانادا یک ماشین بخرند. اگر شما هم قصد انجام چنین کاری را دارید، برای هزینه­ های خریداری ماشین، بیمه آن، بنزین و پارک برنامه ­ریزی کنید.

معمولاً در شهرهای کانادا، در مکانهای تفریحی، مسیرهای دوچرخه ­سواری، و در خطوط اتوبوس­رانی، خطوط مخصوصِ دوچرخه وجود دارد. به همین دلیل، اگر یک دوچرخه داشته باشید، به صرفه، و با راحتی میتوانید به گردش در شهر محل زندگی خود بپردازید.

برای دانش آموزان دوره­ های ابتدایی و دبیرستان، هیئت­ های مدارس معمولاً اتوبوس ­هایی را به انتقال دانش ­آموزان اختصاص میدهند. در برخی از شهرها، دانش آموزان دبیرستانی برای رفتن به مدرسه از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده میکنند.

 

مسافرت

اگر دوستانی کانادایی پیدا کنید، ممکن است از شما دعوت کنند که مراسم شکرگزاری یا سایر تعطیلات را با خانواده آنها بگذرانید. ممکن است لازم باشد تا برای این کار از اتوبوس یا قطار استفاده کنید.

در سایر روزهای سال، اگر به یک فراغت کوتاه از درس نیاز داشته باشید، میتوانید به سایر شهرهای کانادا سفر کنید. در هنگام تنظیم بودجه، هزینه ­های مربوط به مسافرت را در نظر بگیرید. اگر به دنبال ایده ­های خوب میگردید، به وبسایت مسافرتِ دولت کانادا، به نام مقصد، کانادا مراجعه کنید.

به احتمال زیاد مهمترین سفری که در طول تحصیل خود در کانادا انجام خواهید داد، سفر به کشور مادری تان است. هزینه چنین سفری چقدر خواهد بود؟ مطمئن شوید که این هزینه را در بودجه خود در نظر گرفته­ اید.

 

تخفیفاتی که در کانادا به محصلین خارجی تعلق می گیرد

به یک معامله خوب یا تخفیف علاقه دارید؟ به عنوان یک محصل خارجی، میتوانید در بسیاری از مکانها تخفیف بگیرید. مغازه­ها، رستوران­ها، وسائل نقلیه عمومی، خطوط هوایی، قطارها و غیره، تخفیفاتی را ویژه محصلین در نظر می گیرند. برای استفاده از این تخفیفات دانش ­آموزی، به یک کارت دانش ­آموزی یا دانشجویی معتبر نیاز دارید. همچنین پیشنهاد می کنیم که یک کارت شناسایی مخصوص محصلین خارجی تهیه کنید، تا از مزایای بیشتری بهره ­مند شوید. به این ترتیب می توانید بیشترین استفاده را از ماجراجویی تحصیلی خود در کانادا ببرید. 

 

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

ارسال نظر
آدرس ایمیل شما برای دیگران قابل مشاهده نیست
نظرات کاربران
واتساپ